Nora Bhatia

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

OT:

minusta on oikeasti omituista, että 14-vuotiaalla olisi masennuslääkkeet. Tuon ikäisten mieli ailahtelee varmasti yhdeksälläkymmenellä sadasta, eikä kyse ole masennuksesta vaan normaalista kehitykseen liittyvästä heilahtelusta.

Tiedän ihmisiä, jotka ovat aikisiällä syöneet esim. juuri sibramiliä toistakymmentä vuotta ja ovat tavallaan riippuvaisia lääkkeestä ja tiedostavat sen.

Jos tk-käytäntömme on mennyt siihen, että jo tuon ikäiset työnnetään 'pilleriputkeen', niin hyvin ei kyllä mene.

Ainakin diaknoosin täytyisi sitten perustua johonkin muuhun kuin siihen, että vituttaa. Takana pitäisi olla erittäin vaikeita ongelmia ja tässä tapauksessa ne voi sulkea minusta pois.

Tytöllä kuitenkin tuntuu olleen ''elämä'', ystäviä, kavereita ja ihmisiä, jotka todella välittävät.

Taitaapi olla niitä ''nettijuttuja''.
Nuotio & Äreät Tiput
Tähtisade
Neuvoja-Jack
Viestit: 509
Liittynyt: To Heinä 24, 2008 5:37 pm

Viesti Kirjoittaja Tähtisade »

Iltalehden paperiversiossa olevan artikkelin mukaan Nora oli nähty reppunsa kanssa lumipenkalla istumassa torstaina klo 11:20 urheilukentän takana kulkevalla Kurkelantiellä. Nora oli kertonut odottavansa kaveria. Eli ei siis samana iltana kännissä pullon kanssa, kuten IRC-gallerian nuoret tiesivät.

Itse en usko, että katoaminen/karkaaminen olisi kovin suunniteltu, vaan enemmänkin hetken mielijohteesta…, jotenkin nousee huonot vibat tästä tapauksesta.

Iltalehden artikkelin mukaan eilisiltaan mennessä poliisi ei ollut järjestänyt Noran löytämiseksi yhtään perustellista maastoetsintää. Mukana etsinnöissä on ollut Noran äidin värväämiä apujoukkoja. Poliisin mukaan kun "ei ole paikkaa, josta etsiä".
debbie

Viesti Kirjoittaja debbie »

Minulta jäi huomaamatta, mutta onko tytöllä siis ihan oikeasti sanottu olevan masennuslääkitys? Jotenkin hän ei vaikuta ollenkaan masennuspotilaalta. Kuvassa on ihan elämänmyönteinen, nätti tyttö.
Avatar
Helmi Evita Holmes
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Ke Elo 20, 2008 12:23 am
Paikkakunta: Tukholma

Viesti Kirjoittaja Helmi Evita Holmes »

debbie kirjoitti:Minulta jäi huomaamatta, mutta onko tytöllä siis ihan oikeasti sanottu olevan masennuslääkitys? Jotenkin hän ei vaikuta ollenkaan masennuspotilaalta. Kuvassa on ihan elämänmyönteinen, nätti tyttö.
Tämä oli vaan Irc-Gallerian nuorten (keski-ikä yhteisössä 14,7v.) juttuja. Ovat hänen kavereitaan, mutta eipä tieto kovin varmalta vaikuttanut.
Make_
Lauri Hanhivaara
Viestit: 120
Liittynyt: Su Helmi 10, 2008 12:26 am

Viesti Kirjoittaja Make_ »

Heti alkuun haluan sanoa et eiköhän tyttö löydy ihan terveenä ja hyvissä voimissa parin päivän sisään.

EDIT: Nimittelyt ja asiattomuudet pois - RAID
otus
Axel Foley
Viestit: 2330
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 6:00 pm
Paikkakunta: Youranus

Viesti Kirjoittaja otus »

Make_ kirjoitti:Heti alkuun haluan sanoa et eiköhän tyttö löydy ihan terveenä ja hyvissä voimissa parin päivän sisään.
Hyvä jos näin!

kiittää ja kumartaa..
Jos alkaa pännii, niin anna bannii..
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Minä sanoisin, että tuon lääkejutun voi unohtaa. Masennus sinäänsä voi olla ihan mahdollinen, mutta siltikin normaali.
Muutto Helsingistä Toijalaan ei välttämättä ole tuon iöiselle helppo. Niin kuin ei muutto yleensäkään.

Tiedossa ei kuitenkaan ole se milloin on muuttanut. Jos siitä on vuosia ja tuolla jo kaverita, ei juttu välttämättä liity mitenkään edes muuttoon.

Toivottavasti tyttö nyt vaan pakoilee noussutta kohua nolona jossain ja palaa pian kotiin. Kukaanhan ei ole vihainen. Ainoastaan onnellinen, jos ilmestyy jostain elossa! :)

Perään kuulutan silti poliisilta ripeämpiä toimia nyt heti!!! Jos ei ole paikkaa mistä etsiä, niin sitten pitää vaan koittaa tehotoiminnalla löytää jokin minkä perässä lähteä etsimään.
Nuotio & Äreät Tiput
tyyppi85
Roger Murtaugh
Viestit: 870
Liittynyt: Ke Elo 27, 2008 2:37 am
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja tyyppi85 »

debbie kirjoitti:Minulta jäi huomaamatta, mutta onko tytöllä siis ihan oikeasti sanottu olevan masennuslääkitys? Jotenkin hän ei vaikuta ollenkaan masennuspotilaalta. Kuvassa on ihan elämänmyönteinen, nätti tyttö.
Eli jos ihminen on nätti/komea,ja vieläpä kuva vanha niin joku sanoo ettei vaikuta yhtään masennuspotilaalta..Kyllä hyvännäköinenkin ihminen voi olla masentunut,ei se tarkoita ettei masennus voi iskeä vaikka ulkokuori olisikin kaunis.
lot of mysteries
Nikke Knatterton
Viestit: 185
Liittynyt: Pe Maalis 07, 2008 3:56 pm
Paikkakunta: suomi

Viesti Kirjoittaja lot of mysteries »

Toiselta forumilta poimittua :
Poliisi on tehnyt ja tekee kaiken voitavansa asian selvittämiseksi.

Huomenna alkavat maastoetsinnät. Kiitos edelleen tulevista vinkeistä.

Kiitos ystävällisyydestänne ja huomaavaisuudestanne näinä vaikeina aikoina.

Levittäkää viestiä eteenpäin:
Noran perhe maksaa merkittävän palkkion vihjeestä joka johtaa Noran löytymiseen.
neitix
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: La Elo 11, 2007 11:53 pm
Paikkakunta: =)

Viesti Kirjoittaja neitix »

Mun mielestäni ei ole mitenkään omituista, että ton ikäselle määrätään masennuslääkkeet. Tai siis, mulle itselleni määrättiin myöskin joskus 14-15-vuotiaana masennuslääkkeet ja kävin psykiatrilla. Nää määräs myöskin uniläkkeitä. Se oli mulle jo liikaa ja pistin ne kyllä 1 kerrallaan vessanpöntöstä alas...just sen takia, kun en halunnu tulla riippuvaiseksi tms. Ja tämä oli siis 10 vuotta sitten about.

Toivottavasti tyttö löytyy äkkiä ja ehjänä!
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Nora Bhatia nähty viimeksi Toijalassa Kurkelantiellä 29.1.2009
03.02.2009

Viimeisimmän havainnon Nora Bhatiasta kerrottiin olevan Toijalan rautatieasemalta. Havainto on kuitenkin osoittautunut vääräksi.

Tämänhetkisten tietojen mukaan Bhatia on nähty viimeksi Toijalassa Kurkelantiellä jehovantodistajien valtakunnansalin kohdalla torstaina 29.1.2009 noin kello 11.20 aikaan. Hänestä on havainto myös Sikosuon pyörätieltä, jossa hänet on nähty kävelevän Ajulantietä kohti 29.1.2009 kello 11.15-11.30 aikaan.

Poliisi kaipaa edelleen havaintoja Bhatiasta numeroon 071 874 6298 tai hätänumeroon 112.
Tässä poliisin virallinen tiedote asiasta osoitteesta:
http://www.poliisi.fi/poliisi/pirkanmaa ... endocument
Nuotio & Äreät Tiput
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Viesti Kirjoittaja Rezah »

debbie kirjoitti:Minulta jäi huomaamatta, mutta onko tytöllä siis ihan oikeasti sanottu olevan masennuslääkitys? Jotenkin hän ei vaikuta ollenkaan masennuspotilaalta. Kuvassa on ihan elämänmyönteinen, nätti tyttö.
Aika helvetin hyvä diagnosoimaan olet.

:roll:
There are no crimes behind enemy lines
siivikkala
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: Su Elo 17, 2008 12:22 pm
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja siivikkala »

oli meijan skoles (Helsingis) yhe viikko sit joutu tulla takas Toijalaan.. sit oli kai sanonu jollekki meijan koululaiselle meses et haluu takas Helsinkii ja aikoo lähtee pois Toijalast ja tulla tänne....

tämmöstä puhutaan irc-galleriassa tiedä sitte?
Nylonköysi
Agentti Scully
Viestit: 688
Liittynyt: Ke Syys 03, 2008 3:17 am

Viesti Kirjoittaja Nylonköysi »

MissHolmes kirjoitti:OT:

minusta on oikeasti omituista, että 14-vuotiaalla olisi masennuslääkkeet.
Omituista ehkä, harvinaista ei.
Teme-84
Harjunpää
Viestit: 317
Liittynyt: Ti Elo 19, 2008 7:01 pm
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Teme-84 »

Toivottavasti Noralle ei ole sattunut mitään vakavaa, sitä ajattelee että tuon ikäinen tulee parin päivän päästä ihmisten ilmoille jos on lähtenyt liikenteeseen vapaasta tahdostaan. Kun vertaa siihen Anu Tauriaiseen vaikkapa, joka katosi tarkoituksella mutta ilmoitti olemassaolostaan sitten Alibin mukaan postikortilla.
Vastaa Viestiin