Missä on Tiia Friman?

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Missä on Tiia Friman?

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Tyttö on ollut jo toista viikkoa kadoksissa.

Kuva
Missä on 16-vuotias Tiia?
Keskiviikko 6.5.2009 klo 11.01

Tiia Friman katosi Vihdin Nummelassa sijaitsevasta koulukodista 26. huhtikuuta.

(POLIISI)

Poliisi kertoo, että Friman nähtiin viimeksi sunnuntaina 26. huhtikuuta noin kello 17.45 Helsingin rautatieasemalla. katoamishetkellä Tiialla oli musta nahkatakki, mustat pillifarkut ja mustat korkokengät. Mukana hänellä oli kaksi käsilaukkua.

Tyttö on 16-vuotias, 165 cm pitkä ja painaa 67 kg. Hänellä on tumman ruskeat hiukset ja vihreät silmät.

Havainnot Tiia Frimanista voi ilmoittaa Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen Vihdin poliisiasemalle puhelinnumeroon 071 87 36150 (ark. kello 8-17) tai poliisin hätäkeskukseen 112.
Nuotio & Äreät Tiput
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6833
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Missä on Tiia Friman?

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Ilmeisesti kyseessä on sama Tiia Friman, joka teki karkureissun viime vuoden toukokuussa huvipuistoretkeltä ja löytyi heinäkuussa. Tuosta tapauksesta keskustelu täällä: http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?t=4582

Ihme karkulainen.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Missä on Tiia Friman?

Viesti Kirjoittaja joey »

En yhtään ihmettele. Tunnen muutamia koulukodissa tai muissa vastaavissa laitoksissa asuneita, eikä heistä yksikään ole malttanut olla karkaamatta vähintään muutamaa kertaa. Eivät kuulemma ole mukavia paikkoja.

Sinänsä erikoista, että siniharmaan ruskeat silmät ovat muuttuneet vuodessa vihreiksi. Niin ne lapset kasvaa.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Missä on Tiia Friman?

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Ja kas. Minä kun tein haun nimellä, mutta ei löytynyt.

Tyttö näemmä saa 'villivarsa' -oireet aina keväisin.

Suosittelisin etsijöille samaa paikkaa mistä viimeksi löytyi. On hirmu säälittävää, että lapsilla on ankeita oloja. Ja useinmiten ovat tilanteeseensa itse tavallaan syyttömiä: takana vaikea tavalla tai toisella toimimaton perhe.

nyt Tiia takaisin Vuorelaan ja heti! Tai ainakin ilmoitat vaikka iltalehteen, että olet hengissä ja voit hyvin!
Nuotio & Äreät Tiput
kaia
Neuvoja-Jack
Viestit: 578
Liittynyt: La Helmi 07, 2009 7:27 pm

Re: Missä on Tiia Friman?

Viesti Kirjoittaja kaia »

Se on jossain helsinkiläisessä yksityisasunnossa.
Sasse75
Sabrina Duncan
Viestit: 356
Liittynyt: Ma Helmi 04, 2008 3:48 pm

Re: Missä on Tiia Friman?

Viesti Kirjoittaja Sasse75 »

Itse Mikkelissä, Sairilan koulukodissa olleena (ja muutamia Nummelan Vuorelassa olleita tuntevana) sanoisin kyllä, ettei noi koulukodit mitään ankeita paikkoja ole. Niissä on varsin lokoisat oltavat, kunhan noudattaa sääntöjä!

Minua ainakin liikutti nuorena levoton sielu, ei paikan ankeus. Lomilta palasin AINA vasta kun poliisi nappasi kiinni ja vei takaisin, en koskaan mennyt vapaaehtoisesti. Ja muutaman kerran tuli karattuakin,,
"Every saint has a past. Every Sinner has a future."
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Missä on Tiia Friman?

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Meinasin pyytää neidin facebook-kaveriksi ja komentaa sitten ilmoittautumaan. Mutta antaa nyt olla.
Voi olla, että moni onkin sen jo tehnyt. :)

Tuollainen teini ei vaan tunnu ymmärtävän sitä tosiasiaa, että aina on sekin mahdollisuus, että kadonnut on suuressa hädässä tai vaikka kuollut.

Mutta toisaalta: ymmärretäänkö me sitä, että lapsi saattaa olla ollut 'yksin' koko alkulapsuutensa ja hädässä koko alkulapsuutensa, joten tuollainen muutaman viikon ''irtiotto'' ei tunnu missään.... :(
Nuotio & Äreät Tiput
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1162
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Missä on Tiia Friman?

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Kateissa ollut 16-vuotias löytyi
27.05.2009 10:48


Koulukodista karannut Tiia Friman löytyi eilen Parkanosta.

Hänet toimitettiin takaisin Vuorelan koulukotiin, kertoo Länsi-Uudenmaan poliisi tiedotteessaan.

16-vuotias Tiia Friman katosi huhtikuun lopulla Vihdin Nummelassa sijaitsevasta koulukodista.

STT
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1690615
Vastaa Viestiin