[quote="elisa_day"][quote="surffailija"]Olen itse käynyt Riossa, välilaskut mennen tullen Pariisissa.
Lento Riosta Pariisiin kestää 11-11 ja puoli tuntia. Ainakin Iltalehti uutisoi koneen kadonneen 3 tuntia ennen kuin sen oli määrä laskeutua. Olenko ainoa jonka mielestä jossakin joku mättää, jos konetta todellakin etsitään Fernando de Noronhan saaren lähettyviltä ?? Nimittäin tuonne lentää Riosta viitisen tuntia, josta siis vielä noin 6 Pariisiin. Eikös katoamispaikan pitäisi tuon tiedon mukaan olla jossakin ihan muualla ??[/quote]
Eikös tuossa jutussa sanota, että etsintäkoneet [b]lähetettiin[/b] Fernando de Nornhan saarelta, ei siis etsitä sieltä..

[/quote]
Hups, sanotaan. Ja näköjään oli Ilta- jommankumman, taisi olla Sanomat, juttuun korjattu että koneeseen saatiin viimeisen kerran yhteys 3,5 tuntia NOUSUN JÄLKEEN eikä siis 3 tuntia ennen määränpäätä, Pariisia, jolloin siis etsintöjen tosiaan pitäisi olla jossain aivan muualla. Tämäkin palanen kohdallaan. Amazonin viidakoista löytynee, jos oletetaan että tuo viimeinen yhteys koneeseen on hetki ennen kuin jotain tapahtui.