Nyt tein synnin. Google käännöskone

ja vain hieman oikaisua. Mutta antakaa anteeksi virheet.
Se on skandaali ja häpeä, että lähes kaksi ja puoli vuotta Madeleine McCannin katoamisen jälkeen, eivät viranomaiset ole pystyneet ratkaisemaan mysteeriä ja tuomaan hänen sieppaajaa oikeuteen ja löytämään tyttöä.
Portugalin poliisi teki tiivistä yhteistyötä Leicestershiren Poliisin kanssa ja sai toki hieman tukea myös Scotland Yardilta. Tuloksena mittavat tutkintapöytäkirjatiedostot, mutta hyvin vähän konkreettisia todisteita tai, mikä vielä tärkeämpää, ei epäiltyjä.
Portugalin poliisin tutkimus on käytännössä jo hyllytetty, ja syyttäjän mukaan case avataan uudelleen vain, jos he saavat uskottavaa uutta tietoa.
Tämän seurauksena Madeleinen löytyminen on kahden eläkkeellä olevan keskijohdon poliisin tehtävänä.
Vaikka David Edgar ja Arthur Cowley ovat tehneet ahkerasti hommia tähän mennessä, pitäisi sisäasiainministeri Alan Johnsonin nyt pyytää Scotland Yardia perustamaan ''Cold Case Review Team'' tutkimaan kaikki tutkittava ja tekemään yhteistyötä portugalin poliisin kanssa.
Sillä on vielä niin paljon tehtävää. Kaikki oikeuslääketieteen materiaalia, kuten Madeleine huopa ja vuodevaatteet, on tarkasteltava uudelleen, varsinkin, jos on syytä epäillä, että sieppaaja olisi jättänyt jälkeensä jäänteitä tyrmäävästä huumeesta jota on mahdollisesti käytetty kaikkiin kolmeen lapseen.
Scotland Yardin olisi vaadittava satelliittikuvia alueelta käyttöönsä, koska sieppaaja on luultavasti tarkkaillut huoneistoa sieppausta edeltävinä päivinä, viikkoina ja kuukausina etukäteen. Olisi myös asianmukaista, suorittaa järjestelmälliset etsinnät ympäristön pensaikkoihin ja hukkamaahan Praia da Luzin ympärillä, koska on todennäköistä sieppaaja piiloitteli siellä useita tunteja kidnappauksen jälkeen ja lähes varmasti jätti vihjeitä jälkeensä.
Edgar uskotaan tutkivan noin viiden henkilön mahdollista osallisuutta, mutta hänellä on rajalliset resurssit. Siksi Scotland Yardin on palautettava kansalaisten luottamus ja otettava haltuun tutkimukset.
Kansalaisilla on oikeus odottaa, että sen hallitus käyttää kaikki mahdolliset keinonsa, jotta lapsen kaappaus, yksin kauhein rikos, selviäisi.