Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Ulkomailla kadoksissa olevat henkilöt
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Minä odotan hartaasti sitä päivää, kun PJ alkaa tutkia juttua uudestaan. Ääneen.
Silloin vasta alkaakin mellakointi McCann-leirissä. Sitä hetkeä odotellen :)

...ja mitään vihjeitä ja johdatuksia en näe. Enkä dodeja onkä hänen isänsä vaimon heinin missikuvia.
oOOoooo, mutta siitäpä se linkki ja vinkki sitten suomeen saatiinkin, kuin ilmaiseksi! Antakaa jo olla. Pliis! :cry:
Nuotio & Äreät Tiput
Tutkiskelija
Jane Marple
Viestit: 1029
Liittynyt: Su Maalis 30, 2008 12:55 pm
Paikkakunta: Ulkomaa

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Tutkiskelija »

matkaaja kirjoitti:
MissHolmes kirjoitti:???Haloo
ja Suomen Punainen Risti ja Valio!

Anteeksi töykeyteni, mutta ei tässä nyt mistään Cluedosta sentään ole kyse. :)

No ei varmaan heistä olekaan kysymyskään.

Eräs juttu on ollut kaiken aikaa mielessäin, nimittäin Diana ja Dodi; onko kysymys heistä? Onko liian vaarallista tämä?
Sinulla on todellakin vilkas mielikuvitus. Alat taas kerran muistuttamaan jutuissasi erästä meille kaikille tuttua henkilöä. Suo anteeksi, mutta en voinut olla sanomatta.
Tutkiskelija
Jane Marple
Viestit: 1029
Liittynyt: Su Maalis 30, 2008 12:55 pm
Paikkakunta: Ulkomaa

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Tutkiskelija »

lukutoukka kirjoitti:Jossain vaiheessa uskoin, että jaksan seurata tämän tarinan katkeraan loppuun asti, tuli eteen mitä tuli. Nyt kuitenkin alan jo antaa periksi. :oops:

Oikeastaan jotkut asiat tapauksessa ovat todella ilmiselviä, mutta meidän kaikkien täytyy vain esittää, että vastuullisia vanhempiahan ne McCannit ovat, olosuhteiden uhreja suorastaan parhaimmasta päästä.

Sankarivanhemmat, jotka puhuvat yksityisyyden puolesta ja kuntoilevat hiki hatussa. Ei ole heidän syynsä, että heillä on PR-henkilöitä ja asianajajia joka lähtöön. Taidan vain etsiä jostain jonkun uuden galaksin, jossa McCanneja ja kumppaneita ei tunneta. Voi olla, että Madeleinekin on sitten siellä. :P
Yhdyn kirjotukseesi. Minua alkaa nämä McCannien jutut, sillä kukaan muu ei olekkaan äänessä kuin vain McCannit, maistua p.....a. Minäkin luulin että jaksaisin loppuun saakka mutta kai tästä on pakko ottaa lomaa, lähteä vaikka sitten muihin galakseihin :mrgreen: .
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Sunday Express on tehnyt sen meidän puolesta: huutanut Scotland Yardia apuun, koska kaikki haluavat näin järkyttävän rikoksen, lapsen sieppauksen, selviävän.

Nyt vaan odottelemaan McCannien reaktiota. Hehän eivät toivoneen PJ jatkavan tutkimuksia. Mielenkiinotista nähdä reaktio tähän. Vai hiljeneekö Mitchell kerrankin?
SUNDAY EXPRESS COMMENTARY

IT IS both a scandal and a crying shame that almost two and a half years after Madeleine McCann went missing the forces of law and order have failed to solve the mystery, bring her kidnapper to justice and find her.

Portuguese detectives working closely with Leicestershire Police and with limited support from Scotland Yard have amassed bulging case files but precious little hard evidence or, more importantly, any suspects.

The Portuguese investigation has effectively been shelved, with senior officers saying it will only be reopened if they receive credible new information.

So now finding Madeleine has become the responsibility of two retired middle-ranking police detectives working as private investigators for Kate and Gerry McCann.

While David Edgar and Arthur Cowley have done a solid, credible job so far, Home Secretary Alan Johnson should now ask Scotland Yard to set up a cold case review team to follow through on the pair’s fresh leads and work closely with their Portuguese counterparts.

For there is still so much work to be done. As a matter of urgency all forensic material, including Madeleine’s blanket and bedding, must be re-examined as the culprit must have left a trace of a knock out drug.

Scotland Yard must demand spy satellite images of the resort as the kidnapper is probably on film casing the apartment in the days, weeks and months before the kidnap. There must also be a proper, systematic search of all the scrubland in and around Praia da Luz as it is likely the kidnapper hid in the undergrowth for several hours after the kidnap and almost certainly left clues behind.

Mr Edgar is believed to be looking at five or so “persons of interest” but he has limited resources. That is why Scotland Yard must restore public confidence by taking over the investigation.

The public has a right to expect its government will spend whatever it takes to capture the most heinous of criminals, child abductors.

in Sunday Express, paper edition only

Read more: http://joana-morais.blogspot.com/#ixzz0TjqwHWAP
Under Creative Commons License: Attribution Non-Commercial No Derivatives
Teksti löytyy vain peperiversiosta. Skannatun voi katsoa Joana Moraisin sivuilta.

Teen hätäisen käännöksen myöhemmin. Nyt on mentävä tuonne räntäsateeseen koiran kanssa. :(
Nuotio & Äreät Tiput
matkaaja
Christopher Lorenzo
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 12:41 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja matkaaja »

"Ruotsin Maddyn" seuralaiset välttelivät valokuvaajaa
12.10.2009 18:21


Madeleine McCannin näköisen tytön seurassa Ruotsissa nähdyt aikuiset välttelivät valokuvaajaa.

Näin kertoo brittilehti The Sun.

Alvikin automessuilla elokuussa bongattu tyttö muistuttaa Portugalissa 2007 kadonnutta Madeleinea.

Tyttö oli Alvikissa miehen ja naisen seurassa, kun ruotsalainen Björn Lundberg nappasi tytöstä kuvan.

Sunin mukaan tytön seurassa olleet aikuiset eivät suostuneet kuvaan.

Tytön kerrottiin myös puhuneen täydellistä englantia.

Seurassa ollut mies puhui tiettävästi ruotsia. Nainen pysyi hiljaa.

IS
matkaaja
Christopher Lorenzo
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 12:41 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja matkaaja »

Tutkiskelija kirjoitti:
Sinulla on todellakin vilkas mielikuvitus. Alat taas kerran muistuttamaan jutuissasi erästä meille kaikille tuttua henkilöä. Suo anteeksi, mutta en voinut olla sanomatta.
Ihanko totta; yleensä minä en koskaan muistuta ketään muuta kuin itseäni? :( Ja mitä tulee vilkkaaseen mielikuvitukseen, niin voi miten olen saanut kaksi vuotta jo lueskella täältä vilkasta mielikuvitusta. :D Mutta olkoon..

Ja ei välttämättä mitään vihjeitä, mutta kuvassa on Madeleine suomalainen Annasilmä-puku yllä.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Nyt tein synnin. Google käännöskone :oops: :oops: ja vain hieman oikaisua. Mutta antakaa anteeksi virheet.

Se on skandaali ja häpeä, että lähes kaksi ja puoli vuotta Madeleine McCannin katoamisen jälkeen, eivät viranomaiset ole pystyneet ratkaisemaan mysteeriä ja tuomaan hänen sieppaajaa oikeuteen ja löytämään tyttöä.

Portugalin poliisi teki tiivistä yhteistyötä Leicestershiren Poliisin kanssa ja sai toki hieman tukea myös Scotland Yardilta. Tuloksena mittavat tutkintapöytäkirjatiedostot, mutta hyvin vähän konkreettisia todisteita tai, mikä vielä tärkeämpää, ei epäiltyjä.

Portugalin poliisin tutkimus on käytännössä jo hyllytetty, ja syyttäjän mukaan case avataan uudelleen vain, jos he saavat uskottavaa uutta tietoa.

Tämän seurauksena Madeleinen löytyminen on kahden eläkkeellä olevan keskijohdon poliisin tehtävänä.

Vaikka David Edgar ja Arthur Cowley ovat tehneet ahkerasti hommia tähän mennessä, pitäisi sisäasiainministeri Alan Johnsonin nyt pyytää Scotland Yardia perustamaan ''Cold Case Review Team'' tutkimaan kaikki tutkittava ja tekemään yhteistyötä portugalin poliisin kanssa.

Sillä on vielä niin paljon tehtävää. Kaikki oikeuslääketieteen materiaalia, kuten Madeleine huopa ja vuodevaatteet, on tarkasteltava uudelleen, varsinkin, jos on syytä epäillä, että sieppaaja olisi jättänyt jälkeensä jäänteitä tyrmäävästä huumeesta jota on mahdollisesti käytetty kaikkiin kolmeen lapseen.

Scotland Yardin olisi vaadittava satelliittikuvia alueelta käyttöönsä, koska sieppaaja on luultavasti tarkkaillut huoneistoa sieppausta edeltävinä päivinä, viikkoina ja kuukausina etukäteen. Olisi myös asianmukaista, suorittaa järjestelmälliset etsinnät ympäristön pensaikkoihin ja hukkamaahan Praia da Luzin ympärillä, koska on todennäköistä sieppaaja piiloitteli siellä useita tunteja kidnappauksen jälkeen ja lähes varmasti jätti vihjeitä jälkeensä.

Edgar uskotaan tutkivan noin viiden henkilön mahdollista osallisuutta, mutta hänellä on rajalliset resurssit. Siksi Scotland Yardin on palautettava kansalaisten luottamus ja otettava haltuun tutkimukset.

Kansalaisilla on oikeus odottaa, että sen hallitus käyttää kaikki mahdolliset keinonsa, jotta lapsen kaappaus, yksin kauhein rikos, selviäisi.
Nuotio & Äreät Tiput
Tutkiskelija
Jane Marple
Viestit: 1029
Liittynyt: Su Maalis 30, 2008 12:55 pm
Paikkakunta: Ulkomaa

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Tutkiskelija »

matkaaja kirjoitti:"

Madeleine McCannin näköisen tytön seurassa Ruotsissa nähdyt aikuiset välttelivät valokuvaajaa.


Sunin mukaan tytön seurassa olleet aikuiset eivät suostuneet kuvaan.

Tytön kerrottiin myös puhuneen täydellistä englantia.

Seurassa ollut mies puhui tiettävästi ruotsia. Nainen pysyi hiljaa.

IS
Harvat vanhemmat tykkäisivät että tuntematon mies alkaa kuvailla heidän tytärtään. Ei se Ruotsissa ole yhtään ihmeellistä että vanhemmat tai lapset puhuvat eri kieliä. Useat lapset puhuvat jopa kolmeakin kieltä yhtä hyvin rinnakkain. Monikansallista porukkaa ne ovat ja melkein kaikki ruotsalaiset puhuvat erittäin hyvää englantia.
Tutkiskelija
Jane Marple
Viestit: 1029
Liittynyt: Su Maalis 30, 2008 12:55 pm
Paikkakunta: Ulkomaa

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Tutkiskelija »

matkaaja kirjoitti:
Tutkiskelija kirjoitti:
Sinulla on todellakin vilkas mielikuvitus. Alat taas kerran muistuttamaan jutuissasi erästä meille kaikille tuttua henkilöä. Suo anteeksi, mutta en voinut olla sanomatta.
Ihanko totta; yleensä minä en koskaan muistuta ketään muuta kuin itseäni? :( Ja mitä tulee vilkkaaseen mielikuvitukseen, niin voi miten olen saanut kaksi vuotta jo lueskella täältä vilkasta mielikuvitusta. :D Mutta olkoon..

Ja ei välttämättä mitään vihjeitä, mutta kuvassa on Madeleine suomalainen Annasilmä-puku yllä.
Jospa tytön äiti tai isä on suomea puhuva. Mitä ihmeellistä siinä olisi, ei yhtään mitään. Ruotsissa asuu 440 000 suomalaista alkuperää olevaa henkilöä.
Bladhaund
Susikoski
Viestit: 34
Liittynyt: Ti Helmi 17, 2009 9:56 am
Paikkakunta: Tampere

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Bladhaund »

matkaaja kirjoitti:Tässä yksi vihje:
http://www.annansilmat-aitta.fi/

http://fi.wikipedia.org/wiki/Annansilm%C3%A4

Kuvassa myös Suomen lippu, siis siinä tytön takana olevassa autossa.
matkaaja kirjoitti: Ja ei välttämättä mitään vihjeitä, mutta kuvassa on Madeleine suomalainen Annasilmä-puku yllä.
Onko tämä jonkinlaista omalaatuista huumoria vai oletko tosissasi?

Mitä Sun-lehden kuvan autoon tulee, se on todennäköisesti Ford Mustang, ainakin kuvan oikeassa laidassa näkyvästä logosta päätellen. Kyseessä ei myöskään ole sen ennemmin Suomen kuin minkään muun valtion lippu vaan pikemminkin yksiraitainen muunnelma autourheilusta lähtöisin olevasta lähinnä amerikkalaisissa autoissa usein esiintyvästä raita-kuviosta nk. "racing stripe".

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/ne ... leine.html
http://i34.tinypic.com/o6a105.jpg

Annansilmä, jonka sivuille linkitit, ei tietääkseni valmista vaatteita. Eli jos tarkoitit, että kuvassa tytön päällä näkyvän hameen (tai paidan) on valmistanut kyseinen firma, olet mitä todennäköisimmin väärässä.
matkaaja
Christopher Lorenzo
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 12:41 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja matkaaja »

Bladhaund kirjoitti:
Onko tämä jonkinlaista omalaatuista huumoria vai oletko tosissasi?

Mitä Sun-lehden kuvan autoon tulee, se on todennäköisesti Ford Mustang, ainakin kuvan oikeassa laidassa näkyvästä logosta päätellen. Kyseessä ei myöskään ole sen ennemmin Suomen kuin minkään muun valtion lippu vaan pikemminkin yksiraitainen muunnelma autourheilusta lähtöisin olevasta lähinnä amerikkalaisissa autoissa usein esiintyvästä raita-kuviosta nk. "racing stripe".

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/ne ... leine.html
http://i34.tinypic.com/o6a105.jpg

Annansilmä, jonka sivuille linkitit, ei tietääkseni valmista vaatteita. Eli jos tarkoitit, että kuvassa tytön päällä näkyvän hameen (tai paidan) on valmistanut kyseinen firma, olet mitä todennäköisimmin väärässä.

Kuvaus autosta on sinun näkemyksesi, minun on oma ja tavallani sen kuvauksen saanut. Autossakin on se logo, ja mietin kyllä myös sitä paljon. Ja miksi tytön asussa on tuo kukka, aivan sama, kuin on Annasilmä-logossa; se ihmetyttää.

Tässä Madeleinen tapauksessakin voi olla kaikkea mitä ei pelkällä 'järjellä' selitetä, eikä selitetäkään.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

^
^
ihanaa, että joku jaksaa vielä ''kuohahtaa''.
Matkaajalta jäi myös huomioimatta, että annansilmässä on neljä terälehteä ja tytön paidassa viisi. :)

En jaksanut rueta inttämään. Siksi tarjosin missikuvia, valiota sun muta mukavaa.
Toisilla nääs tuo huomiokyky on hieman rajoittunutta ja se palvelee vain omia uskomattomia teorioita. Konstilla millä hyvänsä. :shock:
Nuotio & Äreät Tiput
matkaaja
Christopher Lorenzo
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 12:41 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja matkaaja »

MissHolmes kirjoitti:^
^
ihanaa, että joku jaksaa vielä ''kuohahtaa''.
Matkaajalta jäi myös huomioimatta, että annansilmässä on neljä terälehteä ja tytön paidassa viisi. :)

En jaksanut rueta inttämään. Siksi tarjosin missikuvia, valiota sun muta mukavaa.
Toisilla nääs tuo huomiokyky on hieman rajoittunutta ja se palvelee vain omia uskomattomia teorioita. Konstilla millä hyvänsä. :shock:

Ja höh, kuvaaja on kuitenkin provosoinut, mutta miksi?
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Kuvaaja kuuluu samaan jengiin: niihin, jotka kieltäytyvät näkemästä tosiasioita ja näkevät edelleen elävää Madeleineä siellä sun täällä.

Ja niin kauan, kun McCannit jauhavat soopaansa, joku aina näkee Madeleinen jossain ja heidän luoma illuusio siepatusta tytöstä säilyy ja oma syyllisyys hukkuu siihen.

Mutta toivoa on: ehkä SY alkaa todella tutkia tapausta. Kansakunnan edun nimissä.
Nuotio & Äreät Tiput
Bladhaund
Susikoski
Viestit: 34
Liittynyt: Ti Helmi 17, 2009 9:56 am
Paikkakunta: Tampere

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Bladhaund »

matkaaja kirjoitti:
Kuvaus autosta on sinun näkemyksesi, minun on oma ja tavallani sen kuvauksen saanut. Autossakin on se logo, ja mietin kyllä myös sitä paljon. Ja miksi tytön asussa on tuo kukka, aivan sama, kuin on Annasilmä-logossa; se ihmetyttää.

Tässä Madeleinen tapauksessakin voi olla kaikkea mitä ei pelkällä 'järjellä' selitetä, eikä selitetäkään.
No eipä tarvitse enää väitellä kumpi meidän "näkemyksistämme" osui oikeaan. :roll: Löysinpä nimittäin sen kuvan autonkin: http://www.streetcarsfest.com/images/mo ... G_8279.jpg Eikä edes ole "yksiraitainen muunnelma" vaan ihan perinteiset "racing stripesit" tuon auton halki menee...

http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?pid=1923871

Kuvan otti freelance-kuvaaja Björn Lundberg elokuun alussa Streetcarfest-nimisessä tapahtumassa Tukholman Alvik-kaupunginosassa.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article5936013.ab


Mutta kerro toki oliko Dianan lempikukka kenties juuri annansilmä vai miten saat Al-Fayedin pojan ja Walesin prinsessan tähän yhdistettyä?
Vastaa Viestiin