Isäksi 79-vuotiaana!

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Isäksi 79-vuotiaana!

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

En oikein tiennyt mihin osioon tästä olisin kirjoittanut. Mutta sikäli erikoinen juttu tämä ihan maanlaajuisesti joten laitan tänne. Tuntuu todella hassulta kyllä lapsen puolesta jatkossa kun noin iäkäs isä. Mitäs olette mieltä tällaisesta yleensä?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2007091 ... 7_uu.shtml
Viimeksi muokannut Patricia C. Itämaa, Su Syys 16, 2007 4:32 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Totuus on tarua ihmeellisempää
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

EuroJR
Jessica Fletcher
Viestit: 3332
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 7:26 pm
Paikkakunta: Costa del Crime

Viesti Kirjoittaja EuroJR »

Eipähän tuo mikään erikoinen juttu maailmanlaajuisesti ole. Onhan noissa maissa, joissa vaimoja saa lisää kuin liukuhihnalta, ihan tavallistakin, että mies jatkaa sukuaan meidän mittapuun "eläkekynnyksellä" tai ylikin.

Enemmän minua kiinnostaisi tietää yleensä, mikä oli äijän mieskunto? Oliko lapsi vahinko vai tarkoituksella tehty? Epäilläänkö postimiehellä olevan osuutta asiaan... 8) :roll: :wink:
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kylli »

^Eikös tuo nyt julkisuudessa ollut tuore isä sanonut jotain siihen tyyliin että "kun tuolla puuhastelee niin sattuu kaikenlaista..." :wink:
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

Joillain tunnetuilla psykopaateilla on ollut hyvin nuori äiti ja Metusalem isänä.Tällähän ei tietenkään ole mitään merkitystä tämän asian kanssa mutta pääsinpäs sanomaan :P Tästä tapauksesta:ajatellaan, että kun lapsi on 14-vuotias niin isä on joko kalmo tai 93-vuotias.Niin tai näin, miehestä ei ehkä ole minkäänlaiseksi tueksi lapselleen kun "vaikea" ikä koittaa.Mutta kukin tekee kuten parhaaksi näkee...
Viimeksi muokannut wretch, Su Syys 16, 2007 7:40 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

EuroJR kirjoitti: Enemmän minua kiinnostaisi tietää yleensä, mikä oli äijän mieskunto? Oliko lapsi vahinko vai tarkoituksella tehty? Epäilläänkö postimiehellä olevan osuutta asiaan... 8) :roll: :wink:
Vitsiä pukkaa aiheen vierestä:

80-vuotias papparainen meni naimisiin kolmekymppisen naisen kanssa ja muutaman kuukauden päästä vaimolle tuli vatsavaivoja, joista poikkesi terveyskeskukseen.
Lääkäri kertoi naiselle tämän olevan raskaana.
Niinpä hän soitti kotiin kolikkopuhelimesta ja sanoi:
Saamarin aasi, kun oot pannut mut paksuksi!
Mies ei vastannut mitään.
Tästä vaimo tuohtuneena, että: Etkö sinä aasi kuullut, että oot pannut mut paksuksi?
Johon pappa tyyneesti toteaa:
No kuulin kuulin, mutta KUKA soittaa? 8)
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

^
:lol: :lol: :lol:
:oops:
Totuus on tarua ihmeellisempää
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5425
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

^^ :lol:

Kiva kun lapsia syntyy, ei vanhempien ikä ole se tärkein pointti.
Jos jaksaa hoitaa ja tykkää lapsesta.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4409
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

^ Samaa mieltä.

Lasten kannalta hirveän vanhat vanhemmat eivät tietysti ole kovin hyvä juttu; minäkin tunnen useita ihmisiä, jotka ovat menettäneet vanhempansa nykymittapuun mukaan nuorina, jo parikymppisinä tai alle.

Mutta tämän 79-vuotiaan tapauksessahan ainakin lasten äiti oli huomattavastu nuorempi.
Every ship must sail a world.
kahvitar
Jane Marple
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke Huhti 11, 2007 12:14 pm

Viesti Kirjoittaja kahvitar »

Lasten hankkiminen tai saaminen on aina itsekästä, mutta voisi tässä ikäasiassakin miettiä kumpi on tärkeämpää, lapsen oikeus vanhempaan vai vanhemman oikeus lapseen?

Tuon vauvan isä tulee kuolemaan mitä suurimmalla todennäköisyydellä seuraavan kymmenen vuoden aikana, mahdollisesti jo aikaisemmin. Isän kunto ei myöskään ole samaa luokkaa nuorempien kanssa, tosin isä on eläkkeellä, joten paljon vauvan kanssa kotona mutta kuitenkaan ei varmasti jaksa leikkiä lapsensa niin miten nuoremmat jaksaa. Tulevat lapsenlapset eivät myöskään koskaan tule näkemään isoisäänsä (ellei nyt ihan mielettömän vanhaksi elä). Onneksi sentään lapsen äiti on huomattavasti nuorempi ja lapsella sisaruksia, joten isän kuollessa jää sitten useampi perheenjäsen.

Se on totta, että nuoriakin vanhempia kuolee, onnettomuuksissa, sairauksiin, väkivaltaisesti. Mutta aivan samalla tavalla nämä riskit koskevat myös iäkkäämpiä vanhempia, sairaudet vieläpä moninkertaisesti enemmän. Mielestäni olisi kohtuullista miettiä myös vauvan kannalta asiaa, pitääkö tietoisesti hankkia lapsia tällaiseen tilanteeseen, jossa lapsi hyvin todennäköisesti menettää toisen vanhempansa nuorella iällä.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5425
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

No tämähän oli ns yllätysvauva. :P
Syntyy lapsia yksinäisillekin ja hyvin kasvavat nekin lapsoset.
Minulla on lapsena kyllä ollut isä, mutta eipä kehumista. :roll:
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Tampereen Tyttö kirjoitti:No tämähän oli ns yllätysvauva.
Huvittaa nämä yllätysvauva-jutut.
Jani Sievisellekin kun tulee nyt keväällä YLLÄTYSvauva.
Luulisi nyt kahden lapsen isän jo tietävän, että jos laittaa SEN SINNE ilman mitään, niin siitä saattaa tulla jotain seuraamuksia. :lol:
Vai eikö Jani ole sitten osannut yhdistää "sitä" toimintoa lasten tuloon? 8)
Onko Susanna mokoma valehdellut, että haikara toi??? :shock:

Mutta ei se Jani ainoa julkku oo, joita nämä vauvelit pääsee yllättämään.
Onhan niitä muitakin eli yhteenvetona:
Aikas huolettomia ja tietämättömiä on nämä meidän aikamme julkkikset.
Vai milloin se tarkempi valistus sukupuoliasioista peruskoulussa lopetettiin?
Saattaa tulokset nyt näkyä :lol:


P.S.
Ennen vanhaan tiedettiin paremmin ainakin tämän opettavan tarinan
mukaan:
Piikalikka oli heinäladossa tukkijätkän kanssa.
Poislähteissään tukkijätkä ylimalkaisesti totesi:
Jos tästä jotain tulee, niin laita sen nimeksi Jukka.
Selvä, vastasi piikalikka, mutta jos tästä jotain sulle tulee, niin laita sen nimeksi kuppa. :oops:
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

^*reps*
Minusta on aina hauskaa kun lehdissä kirjoitetaan esim. Jani Sievinen saa yllätysvauvan...jään miettimään että huh...onpas todella yllätys..monennella kuukaudellahan se Jani mahtaa jo olla :lol: :lol: :lol:
Totuus on tarua ihmeellisempää
ShipWreck
Martin Beck
Viestit: 790
Liittynyt: Ma Elo 06, 2007 11:58 pm

Viesti Kirjoittaja ShipWreck »

Tiina kirjoitti:Luulisi nyt kahden lapsen isän jo tietävän, että jos laittaa SEN SINNE ilman mitään, niin siitä saattaa tulla jotain seuraamuksia. :lol:
Vai eikö Jani ole sitten osannut yhdistää "sitä" toimintoa lasten tuloon?
Niin siis minkä ja minne? Ja mitä toimintoa? Miksei asioista voi puhua niiden oikeilla nimillä, jotta tietäisi, mistä puhutaan?
Michaelm
Harjunpää
Viestit: 311
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 9:45 pm

Viesti Kirjoittaja Michaelm »

Ainahan toki vanhempien tilanne ja yleinen kunto ym. vaikuttaa siihen mitä lapsen kanssa voi tehdä. En sitten tiedä että onko lapsen joskus vaikea käsittää, että miksi isä ei tule pelaamaan vaikka jalkapalloa, kun naapurin isäkin pelaa lapsien kanssa. Jos isä vaikka ehdottaa että luetaan kirjoja urheilemisen sijaan, niin voihan se pikkulapsesta tuntua kurjalta, vaikka varmasti aivan yhtä paljon rakkautta saisikin.

Eiköhän maailmaan rakkautta osakseen saavia lapsia mahdu 8)
Vastaa Viestiin