67v. mies paleltui kuoliaaksi -Vesanto 2011

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Kuusikonmies
Susikoski
Viestit: 46
Liittynyt: To Maalis 20, 2008 9:50 pm
Paikkakunta: Suomi

Re: Eksynyt vesantolaismies Pohjois-Savossa

Viesti Kirjoittaja Kuusikonmies »

Swing Apunappi sovellus ja sopiva puhelin akku täynnä olis pelastanut .... ehkä ? !

Onko tuosta mitään käytännön kokemuksia ? Itse löysin sen juuri ja kuulin ekaa kertaa.
Alla linkki jossa lisää laitteesta ( ei ole minun mainos, enkä mainosta)


http://www.mobilecands.com/yksityisille/swing-apunappi/
Kuusikonmies
Nulli
Poliisikoira Rex
Viestit: 280
Liittynyt: Ti Huhti 28, 2009 10:41 pm

Re: Eksynyt vesantolaismies Pohjois-Savossa

Viesti Kirjoittaja Nulli »

Jos tuo kartta pitää paikkansa, niin ukkoa ei ole kyllä mihinkään keskelle korpea pudotettu. Näyttää olevan aika paljon asutusta tuossa paikassa, joka on kylän reunalla. Lähtenyt siitä sitten vaan hortoilemaan juuri sinne suuntaan, jossa ei enää taloja ole.
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Eksynyt vesantolaismies Pohjois-Savossa

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Nulli kirjoitti:Jos tuo kartta pitää paikkansa, niin ukkoa ei ole kyllä mihinkään keskelle korpea pudotettu. Näyttää olevan aika paljon asutusta tuossa paikassa, joka on kylän reunalla. Lähtenyt siitä sitten vaan hortoilemaan juuri sinne suuntaan, jossa ei enää taloja ole.
Kyllähän se tiedetään että humalassa ei ajatus ole kirkkaimmillaan, kovassa pakkasessa ei ole vanhan miehen tullut varmaan mietittyä että missä on enemmän asutusta, vaan lähtenyt hortoilemaan ja hakemaan apua väärästä suunnasta :( Sentään pystyi häkeen soittamaan mutta siitä ei selvästi ollut mitään apua. Ja akkuhan tässäkin tapauksessa loppui kesken, ei se kännykkä paljon eksyneelle turvaa tuo kun on 25 pakkasta, sen verran paskoja ovat usein uudetkin ja täyteen ladatut akut että eivät pakkasessa välttämättä kovinkaan kauan kestä.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
aniko
Agentti Scully
Viestit: 651
Liittynyt: To Kesä 18, 2009 10:52 pm
Paikkakunta: Gamla Motown

Re: Eksynyt vesantolaismies Pohjois-Savossa

Viesti Kirjoittaja aniko »

Kiinnittäisin huomiota aikajanaan. Eli karaokesta on lähdetty yhden aikaan, jos ajomatkaan ja riitaan on kulunut 20 minuuttia, niin mies on harhaillut tunnin ajan ennen hätäsoittoaan. Luultavasti hän on siis soittanut häkeen vasta aivan viime hetkillä, eikä ole ymmärtänyt tilanteen vakavuutta ajoissa. Kävelysuunta saattaisi selittyä sillä että mies itse asuu tuolla suunnalla (tämä olisi hyvä saada tietää). Aivan aluksi mies välttämättä ei ole ollut edes hakemassa apua, vaan on uskonut voivansa kävellä itse kotiin tms. Olisi kiinnostavaa myös tietää onko mies soittanut kenellekään muulle ennen häkeä. Loogiselta tuntuisi soitella häntä kyydinneiden kavereiden perään, mutta jos on ollut riitaa niin ehkä siihen ei ole ylpeys taipunut että olisi alkanut enää perään soittamaan ja apua pyytämään.

Tilanne ei kuitenkaan ole voinut mennä niinkään että riidan tuloksena uhri olisi itse väkisin poistunut autosta, koska silloinhan kyseessä ei olisi heitteillepano tai kuolemantuottamus (sen sijaan autossa väkisin pitäminen olisi ollut rikos, joskin luultavasti hätävarjelua). Eli jollakin tavalla tilanne on mennyt niin että pariskunnan olisi pitänyt kyetä arvioimaan että heidän toimiensa seurauksena on todennäköisesti miehen kuolema. Jos kuski todella oli selvinpäin (tämä voisi olla tiedossa ravintolan henkilökunnan tietojen ja arvioiden perusteella) niin kyllä tietysti pitäisi olla aika selvää, ettei vähissä vaatteissa olevaa humalaista ja vielä hiukan iäkkäämpää henkilöä jätetä -25:n asteen pakkaseen, vaikka kuinka olisi jotain riitaa. Ehkä uhri vielä soittikin pariskunnalle jälkeenpäin, mutta nämä kieltäytyivät lähtemästä häntä hakemaan?

Jotenkin tuntuu tapauksen kaikilta osapuolilta hämärtyneen se, että ihan oikeasti noin kovassa pakkasessa ei kovin kauaa selviä hengissä jos ei pääse suojaan. Jos tuollaisessa säässä joutuu ulos kevyessä vaatetuksessa eikä tiedä missä on, niin kyseessä on heti hätätilanne. Tiedän että jälkinäköinen jossittelu on turhaa, mutta jos mies (tai kuski) olisi soittanut hätäpuhelun heti eikä tunnin päästä, niin uhri voisi vielä olla hengissä. Joskus vain on vaikea ymmärtää ihmisten aivoituksia. Hieman tulee mieleen Kasimirin tapaus Vaasasta, jossa kaverit olivat jättäneet Kasimirin (ilmeisesti tosin hänen omasta vaatimuksestaan) ulos kylmään, ja luultavasti sekavassa tilassa Kasimir oli lopulta päätynyt umpihankeen rämpimään, pyrkien kerrostalon parveketta kohti. Humala ja hypotermia tietysti vievät arvostelukyvyn, mutta päässä pitäisi silti olla tiettyjä sääntöjä, joiden mukaan toimii aina (kuten edellä mainittu ja erittäin tärkeä "kaveria ei jätetä", sekä "jos epäilen että itse tai joku toinen saattaa olla vaaratilanteessa niin hätäpuhelu soitetaan heti eikä vasta vihonviimeisenä keinona"..).

*** Niin ja siitä vielä että miten tuossa tilanteessa olisi parhaiten saanut apua.. jos eksyy mutta on tiellä, niin voi pyrkiä lähimpään tienristeykseen, joissa ainakin taajama-alueilla on nimikyltit. Kaksi tietä ei koskaan risteä enemmän kuin yhden kerran, joten kertomalla niiden teiden nimet joiden risteyksessä on, on yksiselitteisesti paikannettu. Mies ohitti tuossa matkalla muutaman risteyksen, mutta ei ilmeisesti tätä tullut yrittäneeksi.
Mantua

Re: Eksynyt vesantolaismies Pohjois-Savossa

Viesti Kirjoittaja Mantua »

Ylläoleva on hyvää pohdintaa. Sellainen lisäys vaan tuli mieleen, että uhrin humalatila on voinut olla sellainen, ettei looginen ajattelu ole onnitunut- kuten risteyksien etsiminen tms. Ja katuvalojen puuttuessa (?) ollut pilkkopimeää.
Oopperapoika XIV
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Pe Marras 06, 2009 8:17 pm

Re: Eksynyt vesantolaismies Pohjois-Savossa

Viesti Kirjoittaja Oopperapoika XIV »

Moro,

ensimmäistä kertaa kommentoin, seurattu on ennenkin nimimerkin luomista.

Tämä kyseinen heitteillejättäjä on taksikuski, ironista. Vaimo on sairaanhoitaja/lähihoitaja vai millä nimikkeellä menevätkin. Sukulaisia asuu Vesannolla, pieni paikka on...
glemei
Susikoski
Viestit: 32
Liittynyt: Ma Elo 09, 2010 1:48 am

Re: Eksynyt vesantolaismies Pohjois-Savossa

Viesti Kirjoittaja glemei »

Ikävä tapaus kaikkiaan, toivottavasti selviää mitä siellä autossa on oikeastai tapahtunut. Ei varmaan ole mies itsekään tosiaan tajunnut tilanteen vakavuutta ennen, kuin oli sitten jo myöhäistä.. tai ehkei sittenkään.. Kyllähän sitä varmasti jonkun tienviitan on nähnyt, jotta ois sillon voinut häkeen soittaa että tämmösessä paikassa oon.. jos ois tajunnut..
Mutta liekö sitten sammunut/uuvahtanut sinne talon pihaan, kun ei minnekään sisälle ole päässyt, edes ulkorakennukseen.. Tai vaikka taloonkin jonkin ikkunan rikkomalla.
Ja niin, itekin täällä korvessa asun, enkä kyllä avais keskellä yötä ovea jos joku tuolla rynkyttäis.. mutta taatusti soittasin häkeen että tulevat kattomaan mikä hyypiö siellä pakkaa sisälle..
Mantua

Re: Eksynyt vesantolaismies Pohjois-Savossa

Viesti Kirjoittaja Mantua »

Tietääkö kukaan onko paikkakunnalla missä tapahtui liikkunut juoruja tms, että mitä mieltä syytetyt ovat nyt jälkeenpain tapahtuneesta? Onko katumusta tai syyllisyyttä- vai niiden puutosta "hälläväliä" asenteella?
Tietääkö kaan uhrin perhe taustaa, että oliko joku kotona odottamassa? Tuli siitä mieleen, että onkohan mies koittanut soittaa keillekään muille ennen hätäkeskusta? Tietty jos sattui olemaan prepaid liittymä ja saldo loppu, niin vaikeaa.. mutta tuo oli ihan omaa spekulaatiota. Vois vain sopia siihen, että vaikea paikantaa, mutta tästäkään ei ihan varma tietoa ole, että vaikuttaako prepaid-liittymä paikannukseen.
Dothemath
Nikke Knatterton
Viestit: 166
Liittynyt: To Marras 12, 2009 3:43 pm

Re: Eksynyt vesantolaismies Pohjois-Savossa

Viesti Kirjoittaja Dothemath »

Kahta epäillään pakkaskuolemasta

A A
2.5.2011 20:07

Poliisi epäilee kahta miestä heitteillepanosta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta Vesannolla viime helmikuussa sattuneen kuoleman vuoksi. Poliisitutkinta valmistuu lähiviikkoina ja asia etenee syyttäjän harkintaan.

Vesantolainen 66-vuotias mies kuoli 32 asteen pakkaseen, kun hän jäi tai jätettiin autoporukasta tien varteen Vesannon ja Rautalammin välillä. Päihtymyksen vuoksi mies ei saanut hakeuduttua tien varresta mihinkään taloon sisälle lämmittelemään.

Poliisin mukaan epäiltyinä on kaksi miestä, joista toinen oli porukan kuljettajana. Kaikkiaan porukassa oli neljä henkilöä, mutta autossa olleen pariskunnan naista ei enää epäillä mistään. Porukka oli tulossa kyläbaarista aamuyöllä takaisin Vesannolle.

Aamuyöllä ulos jäänyt päihtynyt mies soitti hätäkeskukseen, mutta ei osannut kertoa osoitettaan eikä häntä saatu paikannettua oikealle kylälle. Mies löytyi menehtyneenä seuraavana päivänä.

Poliisi muistuttaa porukoita huolehtimaan toisistaan, koska kevätkelilläkin ulos sammuva voi menehtyä hypotermiaan.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/koti ... ssa/668309
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Eksynyt vesantolaismies Pohjois-Savossa

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Autosta jätetty paleltui hengiltä, kahdelle tuomio heitteillepanosta

16.12.2011 15:47

STT

Kuopio. Pohjois-Savon käräjäoikeus tuomitsi perjantaina vuodeksi ehdolliseen vankeuteen avioparin, joka jätti tuttavamiehen autosta 30 asteen pakkaseen. Mies paleltui kuoliaaksi.

Tapaus sattui Vesannolla viime helmikuussa. Kolmikko oli ollut ravintolassa ja miehet olivat kovassa humalassa. Vuonna 1944 syntynyt mies häiriköi yöllä paluumatkalla autossa, jolloin hänen käskettiin olla hiljaa. Autoa ajanut, selvin päin ollut nainen pysäytti auton, ja mies poistui ajokista. Aviopari jatkoi matkaansa.

Autosta jäänyt oli kevyesti pukeutunut. Hän soitti hätäkeskukseen, mutta kertoi sijainnin väärin. Puhelimen perusteella hänet paikannettiin suurin piirtein, mutta poliisi ja pelastuslaitos eivät löytäneet häntä.

Seuraavana päivänä hänet löydettiin kuolleena erään talon pihasta.

Käräjäoikeuden mukaan pariskunta oli jättänyt miehen avuttomaan tilaan. Molemmat tuomittiin heitteillepanosta ja kuolemantuottamuksesta.
http://www.hs.fi/kotimaa/Autosta+j%C3%A ... 5551532765
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
Vastaa Viestiin