Melkein kaikesta samaa mieltä. Ainoastaan yhdestä asiasta olen erimieltä mutta se hoituu luonnollisesti kun muut on hoidettu.Kirjoittaja devil_doll päivämäärä Ke Elo 03, 2011 6:36 pm
Suvaitsevaiseksi rotupuoskaroinniksi se sitten meni tämäkin ketju. Taisi siinä Halla-ahon matelija vertauksessa jotain perää ollakin kun tälläinen itseään ja muita suomalaisia näin halveksuva höpöttäjä alko geeniperimästä ja sen kelvottomuudesta höpöttämään.Kirjoittaja hannu hanhi päivämäärä Ke Elo 03, 2011 6:52 pm
Ei haittaa, että tämä yksi maailman homogeenisimmista kansoista saa hieman uusia geenejä siinä sivussa, puhumattakaan kulttuurin rikastumisesta.
Mutta sehän ei ole ollut ollenkaan harvinaista et kolmannen valtakunnan opeilla yritetään perustella maahanmuuttoa.
Inhottavalta ja alhaiselta matelijalta tai halveksuttavalta rotupuoskarilta voi kyllä odottaa vaikka minkälaisia valheita julistettavan totuuksina.
http://www.tekniikkatalous.fi/tk/geenit ... sa/a385449Geenit sen todistavat: suomalaiset ovat omalaatuinen kansa
Suomen molekyylilääketieteen instituutti (FIMM) on koonnut 40 000 suomalaisen geenimerkit yhteen geeniatlakseen. Edesmenneen akateemikko Leena Peltonen-Palotien ohjauksessa koostetussa geeniatlaksessa on määritelty kaikkiaan 12 miljardia geenimerkkiä.
Kyseessä on eurooppalaisittain erittäin laaja projekti, jonka ensimmäiset löydökset liittyvät murrealueiden väestöjen geneettisten erojen selvittämiseen.
Yksilön satojentuhansien geenimerkkien avulla on ollut mahdollista tarkastella suomalaisten, mutta myös muiden Euroopan kansojen geneettisen arkkitehtuurin yhtäläisyyksiä.
Omalaatuinen kansa
Geeniatlas muuttaakin käsityksiä suomalaisen alkuperästä. Suomi-geenit erottuvat suuresti sekä keskieurooppalaisista että itäisistä naapureitamme.
Pelkästään geenejä analysoimalla voidaan laskennallisin menetelmin muodostaa käsitys väestön alkuperästä ja yhteyksistä toisiinsa.
”Olemme geneettisellä kartalla omalaatuisia ja sisäiset geneettiset erot ovat suuret", sanoo vanhempi tutkija Samuli Ripatti instituutista.
Geneettinen läheisyys seuraa selvästi läheisemmin maantieteellisiä kuin kielellisiä etäisyyksiä.
Suomalaiset ovat geneettisesti enemmän samankaltaisia esimerkiksi hollantilaisten tai Moskovan itäpuolella asuvien Muromin alueen venäläisten kanssa kuin kielisukulaistemme unkarilaisten kanssa. Yllätys oli kuitenkin se, että geeniperimän silta itään kulkee Viron kautta. Ruotsalaiset puolestaan johdattavat kohti länsi- ja eteläeurooppalaista geeniperimää.
”Asutushistoriastamme johtuen suomalaisten sisäiset geneettiset erot ovat suuret niin itä-länsi-akselilla kuin pohjois-etelä-akselillakin.”
Lisää tietoa saadaan, kun itäsuomalaisten geeniperimää päästään tutkimaan tarkemmin.
Mitä suurempi on maantieteellinen välimatka, sitä suuremmat ovat geneettiset erot. Tämä paljastuu etenkin Kainuun ja Varsinais-Suomen välillä.
”Suomalaisia murrealueita verrattaessa suurimmat geneettiset erot löytyvät varsinais-suomalaisten ja kuusamolaisten välillä.
Suomalaiset todella outoa väkeä
Suomalaiset ovat osoittautuneet omalaatuiseksi joukoksi eurooppalaisella geneettisellä kartalla.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/87574-s ... utoa-vakea
Suomalaiset geneettisesti omalaatuista joukkoa
http://www.kaleva.fi/uutiset/suomalaise ... tit/844815
Suomalaiset geneettisesti lähempänä hollantilaisia kuin unkarilaisia
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suom ... 5254452997
Tämä ohjelma olisi erityisesti pitänyt tälläisten hannu hanhin kaltaisten rotupuoskareiden nähdä. Ei ole enään valitettavasti areenassa.
http://atuubi.yle.fi/node/6190SILMINNÄKIJÄ:
ARKA AIHE
YLE TV2 ma 18.01.2010 klo 22.05
Serkkujen kesken solmitut avioliitot ovat herättäneet hämmennystä mm. Norjassa ja Ruotsissa. Suomessa asiasta ei ole toistaiseksi edes keskusteltu. Silminnäkijä esittää Ruotsin SVT:n Uppdrag Granskning -sarjassa esitetyn ohjelman serkkuavioliitoista. Siinä kysytään, miksi ruotsalaiset viranomaiset vaikenevat sukulaisavioliittojen riskeistä.
Sukulaisavioliitot koskevat maahanmuuttajaperheitä. Viranomaiset pelkäävät syyllistyvänsä rasismiin, jos he kertovat riskeistä. Aihe on liian arka.
Serkusten kesken solmituissa avioliitoissa on kaksinkertainen riski, että syntyvällä lapsella on perinnöllisiä sairauksia. Pitäisikö asiasta varoittaa tai kertoa esimerkiksi neuvolassa, kysytään ohjelmassa. Pohjoismainen neuvolajärjestelmä on edistyksellinen, mutta sukulaisuuden riskit ovat sille uutta.
Ohjelman yksi päähenkilö on 5-vuotiaan Mikaelin äiti. Hän on maahanmuuttajataustainen ja on mennyt Ruotsissa naimisiin serkkunsa kanssa.
Mikael sairastaa harvinaista perinnöllistä sairautta, jonka geenin hän on saanut molemmilta vanhemmiltaan.
- En ole koskaan aiemmin kuullut, että sukulaisuus aiheuttaisi perinnöllisiä sairauksia, kertoo äiti.
Norjassa suhtautumistapa on toisenlainen. Siellä asia on nostettu esiin ja sairaaloihin on jaettu tiedotusmateriaalia riskeistä. Asiaa tutkinut lääkäri on saanut kritiikkiä osakseen, mutta pitää tiedottamista silti välttämättömänä.
- Jos jollain muulla alueella havaittaisi vastaava riskin lisäys, siitä tiedotettaisiin, toteaa lääkäri Camilla Stoltenberg.
Myös Isossa-Britanniassa on törmätty samaan havaintoon sukulaisliitoista. Bradfordissa on suuri pakistanilainen vähemmistö. Jopa kolmasosa lapsista syntyy perheisiin, joissa vanhemmat ovat sukulaisia.
- Sukulaisavioliitot ovat täällä merkittävä terveysongelma, toteaa Bradfordin sairaalan lastenlääkäri Sam Oddie.
Tiedottaminen ei ole ollut helppoa, koska se nostaa rasismin helposti pintaan. Silti tietoa on jaettu, koska kyse on Sam Oddien mukaan myös oikeudesta saada tietoa.
Samaa sanoo ohjelmassa haastateltu dubailainen perinnöllisyysasiantuntija Ghadzi Tagmouri. Hänen mukaansa joissain arabimaissa tarjotaan seurustelevalle nuorelleparille jopa mahdollisuutta geenitestiin ennen avioliiton solmimista.
- Sukulaisliitot ovat tavallisia, koska näin side miehen ja naisen sukujen välillä on tiiviimpi, toteaa Tagmouri.Sukulaisavioliitot olivat Ruotsissa ja Suomessa kiellettyjä 1800-luvun puoliväliin asti. Poikkeuslupaa piti anoa kuninkaalta. Nykyään ne ovat sallittuja, mutta meillä hyvin harvinaisia.
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/a ... usinnumeroMaahanmuuttajien terveys on tutkimusten mukaan usein huonompi kuin valtaväestön.
Maahanmuuttajista noin viidennes on pakolaisia. Pakolaismaista tulleiden terveydenhuollon kustannukset ovat suuremmat kuin suomalaisperäisen väestön ja muiden maahanmuuttajaryhmien
Sairauden perinnöllisyydestä on tärkeää puhua nuorten potilaiden kanssa, etenkin kun sukulaisavioliitot ovat yleisiä monissa kulttuureissa.
Vanhemmat voivat esimerkiksi tuoda tyttärensä vastaanotolle neitsyyden tutkimista varten. Tyttö saattaa tällaisessa perhetilanteessa olla vaarassa joutua niin sanotun kunniaväkivallan uhriksi. Jos kyseessä on alaikäinen, voi lastensuojeluilmoituksen tekeminen olla paikallaan. Lääkärin toiminnan lähtökohtana tulisi olla tytön tai naisen turvallisuus ja oikeus omaan kehoonsa.
http://www.guardian.co.uk/science/2008/ ... NTCMP=SRCHMarried cousins, a tradition among certain Pakistani, Arab and Central Asian populations, have a higher risk of passing on genetic illnesses that are often serious or life-threatening. There is around one extra death per 100 births to such couples, scientists have found.
Under the proposals, cousins who plan to marry would be offered counselling ahead of voluntary screening to assess their children's risk of inheriting a serious or life-threatening disorder.
Professor Alan Bittles, a genetics professor at Edith Cowan University, in western Australia, and the world's leading authority on cousin marriages, said screening programmes should be backed by a campaign to raise awareness of the issue among communities considered at risk.
The proposal comes months after Downing Street rebuked MP Phil Woolas for warning that British Pakistanis were driving up rates of childhood defects by marrying their cousins.
A medical survey called Born in Bradford that began last year has so far signed up 1,100 couples, more than 70% of whom are married cousins. The study, which is due to report in three years, will investigate birth defects among 10,000 babies born in the area.
"I would support a good education programme that includes religious leaders, followed by premarital genetic tests so both individuals know if there is a risk," said Bittles. "What the government has to decide is how much is it willing to pay to prevent the birth of these children who are going to die at a very young age."
Doctors in Bradford have identified more than 150 recessive genetic disorders among the children. The diseases, which can affect the brain, heart, eyes, skin and other organs, arise only when both parents carry a gene for a disease. In many cases, children die within a few years of being born.
http://www.newsinenglish.no/2011/02/09/ ... faces-ban/Marriage between cousins faces ban
“A ban is no solution,” Athar Ali, head of the Norwegian Immigrants’ Forum, told newspaper Dagsavisen. In contrast to Støre’s concerns about marriages between cousins, Ali speaks warmly about them and points to several advantages.
‘Slap in the face’
“It’s safe because one knows one’s cousins better than other outsiders. It’s common practice in Muslim countries. It’s important in building alliances for the family. A daughter-in-law, who is also a niece, is better-suited to look after the older family members than someone who doesn’t know the family well,” Ali claimed.
Ali, a former member of Norway’s parliament for the far-left Red Party (Rødt), is not worried by the increased likelihood of illness among the children of parents who are cousins. He emphasizes that more people now take genetic tests before marriage to check if it is safe for them to have children.
Labour recognizes risks involved
Dr Ingvild Heier, a pediatrician at Oslo University Hospital at Ullevål, strongly criticized marriage between cousins in a recent letter to newspaper VG. She wrote that she meets many mothers who are unaware of the risk they are exposing their children to.
The Labour Party has taken up her arguments. The party’s committee recommends banning marriages between cousins because of the risk involved to their children and also to reduce the number of arranged, sometimes forced marriages, confirms Støre.
“It would be wrong not to do anything about this matter knowing the health effects and without trying to reduce the number of children harmed,” Støre told Dagsavisen.
Several experts disagree with Støre. Anthropologist Torunn Arntsen Sajjad has carried out a number of studies among Pakistanis that have children with disabilities. She does not refute the problems that such marriages can entail, but thinks a ban will make things worse. “This is not the way to avoid forced marriages or medical problems,” Arntsen Sajjad told Dagsavisen.
“I’m skeptical,” Stoltenberg, the sister of Prime Minister Jens Stoltenberg, told Dagsavisen. “A ban might stigmatize those who are already married to their cousin. It could mean that patients fail to tell doctors that they are closely related, which is not good when judging medical risks.”
Ali fears that a ban could lead to a backlash resulting in more cousins marrying each other. He thinks the way forward lies through tolerance and information. Torunn Arnstad Sajjad agrees. She thinks that change must come from within the community. She warns against Norway spearheading a move to criminalize a relationship which is considered entirely appropriate in many cultures.