Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Avatar
Hovimestari
Martin Beck
Viestit: 754
Liittynyt: To Syys 03, 2009 10:51 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Hovimestari »

Papukaija kirjoitti:Tee palvelus. Älä kommentoi tuollaista saastaa millään lailla. On jo suorastaan typerää postata noita juttuja tänne, ja sitten alkaa pohtia niiden tarkoitusperiä.
Samaa mieltä, kullat kiltit, älkää postatko niitä pahimpia vyön alle lyöntejä tänne. Laittakaa vaikka linkki ja kuvaus asiasta, niin uteliaat voivat mennä itse katsomaan jos eivät muuten usko.

Laitan vastapainoksi Karoliina Kestin muistovideon YouTubessa.
You can choose a ready guide in some celestial voice. If you choose not to decide, you still have made a choice! You can choose from phantom fears and kindness that can kill. I will choose a path that's clear; I will choose freewill. -Rush
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Miten on mahdollista, että täällä kommentoidaan sitä, että uskalsiko Karoliina mennä kotiin vai ei!!
Haloo!!

Tuolloin lauantai-iltana koti oli tyhjä. Äiti oli omien vanhempiensa luona toisaalla Suomessa ja isä asui eri osoitteessa. Sisko saattoi olla kotona.
Siskoaanko Karoliina olisi pelännyt?

To-pe välisen yön Karo oli ollut PB:n luona. Ottanut rannassa vähän liikaa ja PB ystävällisesti poimi tytön luokseen yöksi. Jos Karo on ollut kovasti hutikassa, PB ei varmasti olisi edes kehdannut saatella tyttö kotiin sellaisena. Olisi vain saanut suotta syyt niskoilleen täysi-ikäisenä.

Minusta tässä on enää yksi asia, joka voi nostaa jutun keskusteluun: Karoliinan ruumiille tehtävä huumeseula. Jos sen tulokset ovat positiivisia, aloittanee poliisikin rikostutkinnan.
Muussa tapauksessa Karoliinan ja läheisten pitäisi saada olla rauhassa jo!

Jos jollain lapsellisilla palstoilla tehdään asian tiimoilta lapsellisia asioita; jättäkää ne lukematta tai ottakaa yhteyttä ko. palstan ylläpitoon.
Mutta älkää olko omalta osaltanne levittämässä pilkkaviestejä linkkaamalla ja kopioimalla niitä tänne!
Nuotio & Äreät Tiput
Ms Poirot
Alibin satunnaislukija
Viestit: 50
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 1:18 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Ms Poirot »

Timppa kirjoitti:
devil_doll kirjoitti:Ja miksi tytöt menevät mukaan tällaiseen rooliin, jossa esikuva on joku surullisen hahmon johannatukiainen? Näihin kysymyksiin olisi syytä alkaa etsiä uusia vastauksia, sillä selvästikään vanha linja ei enää tepsi.
Kiitos devil_doll hyvästä kirjoituksesta.
Noihin moniin kysymyksiin tulisi kyllä etsiä vastauksia ja pyrkiä parempaan. Ihan tuosta viimeksi mainitsemastasi voisi todeta yhä useampien äitien olevan mervitapoloita, eli vanhempien vaikutus se siellä enemmän näkyy kuin muun ympäristön.
Vanhempien vaikutus näkyy teini-ikäisissä yleensä niin että kapinoiva teini tekee juuri päinvastoin kuin mitä vanhempansa. Jos Karonkin äiti olisi "mervitapola" (kuvittelen ymmärtäväni termin vaikken sitä ihan täysin hyväksy) niin tuskinpa olisi soitellut perään. Luin toiselta foorumilta huhua että äiti olisi uhkaillut koulukodillakin. Tiedä sitten onko totta mutta jos on niin kyllä se on äidiltäkin hätähuuto kun ei vaan enää tiedä mitä tekisi että saa tytön järjestykseen. Ja jos tyttö on muuttunut lyhyellä aikavälillä kiltistä johonkin suuntaan niin samalla ajatusmallilla voidaan ajatella että on noinkin pitkään ollut kiltti hyvän kotikasvatuksen ansiosta. Irtiottoja on monenlaisia, todella harmi ettei Karolle ehtinyt löytyä muita purkautumiskeinoja. Uskon että olisi uuden koulun myötä rauhoittunut.
Avatar
Hovimestari
Martin Beck
Viestit: 754
Liittynyt: To Syys 03, 2009 10:51 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Hovimestari »

Uutissetti näyttää yllättävästi parantuneen tapauksen jälkeen:

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... aajuisesti

Julkaistu 09.09.2011 13:28 (päivitetty 13:30)
Psykologi: Tästä syystä nuorten tyttöjen katoamiset koskettavat maailmanlaajuisesti

MTV3 - Mikko Kormilainen

Keskiviikkona Tampereelta hukkuneena löydetyn nuoren Karoliina Kestin tapaus sai julkisuudessa erittäin paljon huomiota. Suomen psykologiliiton puheenjohtaja Tuomo Tikkasen mukaan asia kiinnosti ja kauhistutti ihmisiä, koska puolustuskyvyttömien puolustaminen on sisäänrakennettuna meidän psykologisessa järjestelmässämme.

– Ihmisiä kauhistuttaa eniten se pelko, että lapselle tai nuorelle on tapahtunut jotain pahaa. Sehän on sellainen perusinhimillinen kauhukuva, että omalle lapselle, tai että ylipäätänsä jollekin lapselle on tapahtunut jotain pahaa, Tikkanen sanoo MTV3:n Uutisille.

Hänen mukaansa lapsen tai nuoren joutuminen onnettomuuteen tai rikoksen uhriksi on ihmisten psykologisessa asteikossa kamalampaa, kuin saman asian tapahtuminen esimerkiksi keski-ikäiselle miehelle.

– Kestin tapauksessa ensireaktio oli voimakas juuri sen takia, että aluksi epäiltiin nuoren tytön joutuneen väkivaltarikoksen uhriksi. Ihan aiheellisesti se herättää meissä kaikissa tuntemuksen, että se on kamalaa ja väärin. Nuoria tyttöjä pidetään erityisen haavoittuvina, ja siihen liittyy myös tämä pedofiliateema.

Tikkanen nostaa esille myös brittiläisen pikkulapsen Madeleine McCannin katoamistapauksen.

– Madeleinen tapaus oli aikuisyleisölle suunnattu, rehellisesti sanoen vastenmielinen dekkarirevittely. Onko hovimestari murhaaja eli ovatko vanhemmat murhanneet oman lapsensa, ja sitten lavastaneet sen katoamiseksi. Tapaus on realiteettimedian dekkari, jossa hyväksikäytettiin onnetonta tapausta, mutta kyllä sillä myytiin muutama kymmenen miljoona lehteä.

Lapsia ja nuoria laajalti julkisuutta saaneet katoamis- ja kuolemantapaukset koskettavat ja puhuttavat. Tikkasen mukaan asiat voivat olla pelottavia, kun niistä kirjoitetaan ja puhutaan viikkokaupalla.

– Asioista pitäisi kuitenkin kertoa lapsille realistiselta pohjalta. Maailma on tällainen, onnettomuuksia ja pahoja asioita voi tapahtua lapsille ja nuorille, niin kuin aikuisillekin.


---

Perhana vaan kun nyt ne vetävät mut Madeleinen tapaukseenkin. :evil:
You can choose a ready guide in some celestial voice. If you choose not to decide, you still have made a choice! You can choose from phantom fears and kindness that can kill. I will choose a path that's clear; I will choose freewill. -Rush
Jane T
Martin Riggs
Viestit: 600
Liittynyt: To Heinä 14, 2011 4:26 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Jane T »

Voitaisiinko antaa tämän tragedian olla edes jonkin aikaa pysähdyksissä täällä palstalla, ihan omaisia ja läheisiä ja Karoliinaa unohtamatta, kunniottamalla. Traaginen tapaus, mutta voisimmeko mekin spekulojat pitää edes jonkun päivän suruajan? Onko kannattajajia ajatukselleni?
Avatar
Hovimestari
Martin Beck
Viestit: 754
Liittynyt: To Syys 03, 2009 10:51 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Hovimestari »

^En näe tarvetta. Keissi on viittä vaille suljettu ja keskustelu kuihtunee itsestään jos/kun mitään uutta tietoa ei saada. KK-juttu elää nyt vähän normaalia pidempään koska siitä on tullut ilmiö, joka on suurempi kuin KK ja hänen katoamisensa itse.

Lupaan harkita, jos voit käsi sydämellä väittää että ehdottaisit samaa vaikka KK olisi löytynyt henkirikoksen uhrina, jossa tekijä tuntematon.
You can choose a ready guide in some celestial voice. If you choose not to decide, you still have made a choice! You can choose from phantom fears and kindness that can kill. I will choose a path that's clear; I will choose freewill. -Rush
miss_x
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 115
Liittynyt: La Marras 29, 2008 10:05 pm
Paikkakunta: TKU

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja miss_x »

Hovimestari kirjoitti:Lupaan harkita, jos voit käsi sydämellä väittää että ehdottaisit samaa vaikka KK olisi löytynyt henkirikoksen uhrina, jossa tekijä tuntematon.
Eihän se ois lainkaan sama asia. Ei tyttö sais sillon rauhaa, koska kohtalo on selvittämättä, nyt toisaalta toivois hälle ainoostaan niitä kauniita sanoja tai hiljaisuutta.
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Rezah »

Nulli kirjoitti:
paksupoika kirjoitti: Kuva on mielestäni myös erittäin mielenkiintoinen.
Jääkö minulla joku yksityiskohta huomiotta, kun en näe mitään mielenkiintoista? Ainoastaan kuvan muistotilaisuudesta, jossa on normaalit ko. tilaisuuden elementit näkyvissä.
Niin no, tiedä nyt mielenkiinnosta, mutta omituinen valinta ehkä, jos nyt kattoo vaikka tätä:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011082 ... 7_uu.shtml
There are no crimes behind enemy lines
wa44
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ke Elo 17, 2011 6:49 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja wa44 »

Jane T kirjoitti:Voitaisiinko antaa tämän tragedian olla edes jonkin aikaa pysähdyksissä täällä palstalla, ihan omaisia ja läheisiä ja Karoliinaa unohtamatta, kunniottamalla. Traaginen tapaus, mutta voisimmeko mekin spekulojat pitää edes jonkun päivän suruajan? Onko kannattajajia ajatukselleni?
Miksi? Ne, joita asia koskee, voivat pitää ihan oman suruaikansa mm. olemalla lukematta murha.infoa. Ulkopuolisten on tekopyhää varsinkin netissä järjestää kaikenlaisia oman runkkurinkinsä "osanottoja". Ihmisiä kuolee koko ajan traagisesti ja ennenaikaisesti, ja pitämällä yhtä tapausta(joka ei itseen liity) erityisen tärkeänä itse asiassa tekee pilaa muista.
Avatar
Hovimestari
Martin Beck
Viestit: 754
Liittynyt: To Syys 03, 2009 10:51 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Hovimestari »

miss_x kirjoitti:
Hovimestari kirjoitti:Lupaan harkita, jos voit käsi sydämellä väittää että ehdottaisit samaa vaikka KK olisi löytynyt henkirikoksen uhrina, jossa tekijä tuntematon.
Eihän se ois lainkaan sama asia. Ei tyttö sais sillon rauhaa, koska kohtalo on selvittämättä, nyt toisaalta toivois hälle ainoostaan niitä kauniita sanoja tai hiljaisuutta.
Olen eri mieltä, jos perusteena käytetään omaisten surutyön kunnioittamista. Jos Karoliina olisi kuollut henkirikoksen uhrina olisi omaisten suru vähintään yhtä suuri.

Jos perusteena pidetään vainajan itsensä kunnioittamista niin aika vaikeaksi menee keskustelu, kun esim. tuoretta murhatapausta ei voisi kommentoida ennen muutaman päivän suruaikaa. Breivik tappoi kymmeniä - pyydettiinkö silloin kauniita sanoja tai hiljaisuutta?

Anteeksi jos sanon aika suoraan, mutta taas tuntuu siltä että KK:lle haetaan jotain erityisasemaa kadonneiden ja tapaturmaisesti kuolleiden valtavassa joukossa. Tämä on murha.info.
You can choose a ready guide in some celestial voice. If you choose not to decide, you still have made a choice! You can choose from phantom fears and kindness that can kill. I will choose a path that's clear; I will choose freewill. -Rush
Sherlock Holmes Jr
Alibin satunnaislukija
Viestit: 68
Liittynyt: Ma Elo 22, 2011 11:40 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Sherlock Holmes Jr »

Papukaija kirjoitti:Tee palvelus. Älä kommentoi tuollaista saastaa millään lailla. On jo suorastaan typerää postata noita juttuja tänne, ja sitten alkaa pohtia niiden tarkoitusperiä.
Nimimerkki "Portto" trollaa palstalla tarkoituksella laittamalla täysin ala-arvoisia viestejä ja kuvia KK:n kuolemaan liittyen. Pistin vasikoinnin ylläpidolle, toivottavasti "Portto" saa erittäin pitkän bannin palstalle.
viltsu81
Nikke Knatterton
Viestit: 191
Liittynyt: Ke Syys 07, 2011 12:54 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja viltsu81 »

Joko tämä on ollut täällä:

Vielä viime viikolla poliisi ilmoitti olevan varmaa, ettei heinäkuun lopulla kadonnutta Karoliina Kestiä löydy Likolammista, koska sukeltajat ja vedenalaiset kamerat ovat sen tutkineet niin tarkkaan. Ruumis kuitenkin löytyi keskiviikkoiltana.

Yksi syy etsintöjen epäonnistumiselle aiemmin on todennäköisesti torstaina ilmennyt asia, että poliisilla oli ollut väärä tieto Kestin kengistä. Kun merivartioston sukeltajat etsivät lammessa pari viikkoa sitten, toinen Kestin kenkä löytyi.

Tuolloin sitä ei vielä yhdistetty tapaukseen, koska se oli erivärinen kuin oletettiin. Löydettäessä Kestillä oli vain yksi kenkä. Se oli samanlainen kuin sukeltajien löytämä.

Itse etsintöjä haittasi Likolammin huono näkyvyys sekä pohjan pehmeys ja liejuisuus.

Oikeuslääketieteellisen ruumiinavauksen tulosten mukaan Kesti kuoli hukkumalla, eikä rikosta enää epäillä.

Tutkinnanjohtaja Hannu Kallioniemi sanoi torstaina HS:lle, että vaikka lopputulos on valitettava, tapauksen selviäminen on helpotus poliisille.

"Ja voidaan sanoa samoin omaisten puolesta, kun olen heidän kanssaan tänään (tostaina) keskustellut."

Kallioniemi sanoo perjantain Aamulehdessä, että poliisi etsii yhä Kestin kännykkää. Puhelinta etsitään nyt uudelleen Likolammin maastosta, josta sitä ei aiemmissa etsinnöissä löydetty.

Puhelin toimi vielä pari päivää katoamisen jälkeen ja kytkeytyi Nokian Tottijärven tukiasemaan, mikä hämmensi poliisia. Matkapuhelinasiantuntijoiden mukaan se on mahdollista Pyhäjärven yli, kertoo Aamulehti.


http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/V%C3 ... 5269216888

Kännykkä edelleen hukassa. Onko missään julkisesti karttaa noista tukiasemista? Kuinka kaukana Tottijärven tukiasema on Likolammilta, verrattuna Tampereen tukiasemiin?
Kulttuurirealisti
Amy
Rico Tubbs
Viestit: 1285
Liittynyt: Ma Touko 17, 2010 8:40 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Amy »

paksupoika kirjoitti:
Rezah kirjoitti:Aika mielenkiintoisen kuvan on roskalehti IL napannut siunaustilaisuus-juttuun.
Kuva on mielestäni myös erittäin mielenkiintoinen.
Miksi minä en nyt ymmärrä mitä erikoista tuossa kuvassa on, voisitteko valaista?
ArcticEli kirjoitti:Lapsi kuoli, ehkä vähäisen huolimattomuuden ja onnettomuuden seurauksena, vanhemmat haluaisi surra-hiljaisuudessa, mutta media pitää yhä ja aina vaan tapausta esillä ja julkisuudennälkäiset ihmiset haluaa riepotella juttua aina ja aina vaan.
Teille tää on leikkiä, mut asianomaisille karua totta.
Minä en usko, että kukaan täällä pitää tätä leikkinä vaan tapaus on oikeasti koskettanut tosi monia ja hämmentyneitä tunteita purkaa luonnollisesti spekuloimalla. Tuskin kukaan sillä pahaa tarkoittaa ja kun katoaminen on tullut niin julkiseksi asiaksi niin se spekulointi on väistämätön lieveilmiö, sitä ei voi välttää täällä eikä sitä voi välttää palstan ulkopuolellakaan. Meilläkin tänään töissä on speklailtu asialla ja kaikilla silti myötätuntoa tytön kohtalon ja perheen puolesta. Ja voisin uskoa, että omaiset eivät tee surutyötään näillä palstoilla.

Minua on jäänyt tapauksessa enää hämäämään Karoliinan puhelin. En usko sen joutuneen veteen tytön mukana jos se kerran oli päällä niinkin kauan mutta en usko sen olevan tuolla alueella maastossakaan koska sitä ei ole löytynyt. Vain puhelimen sijainnista riippuen asiassa saattaisi olla jotain hämärää mutta muuten en enää ulkopuolisen vaikutukseen usko, vaikka alun perin olin varma että tässä on henkirikos kyseessä. Huonoa tuuria vain tyttöreppanalla yön pimeydessä. :(
Ravenous
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Pe Syys 02, 2011 11:41 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Ravenous »

Mielenkiintoisesta en tiedä, mut ilmeisesti näistä bilepojista otettu kuva muistotilaisuudessa. Ainaki housut ja kengät täsmää :)

Poikien haastattelu:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011082 ... 7_uu.shtml
Kuva

Muistotilaisuus:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011090 ... 7_uu.shtml
Kuva
neitix
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: La Elo 11, 2007 11:53 pm
Paikkakunta: =)

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja neitix »

Näin se sitten päätty tämäkin tapaus :( Hyvää matkaa Karoliinalle <3 Toivottavasti tämän myötä nuoret oppi taas jotain tästä elämästä...
Lukittu