ABC News kirjoitti:Poliisi etsii kidnapattua tarjoilijaa Alaskassa
4. maaliskuuta 2012
12 000 dollarin palkkio on luvattu tiedoista, jotka johtavat teinitytön löytämiseen. Poliisi kertoo hänen kadonneen vuoronsa lopussa kahvipisteestä Anchoragesta, Alaskasta.
Samantha Koenig, 18, nähtiin viimeksi keksiviikkona turvakameran videolla, jossa nähdään hänen poistuvan Common Grounds Espressosta aseellisen miehen kanssa. Poliisin mukaan miehellä oli päällään tumma huppari ja mahdollisesti lippalakki. Myös kaikki kahvilan rahat olivat kadonneet.
Koenig haki lähestymiskieltoa mieheen marraskuussa, Alaska Daily News kertoo, mutta asiaa ei käsitelty koska Koenig ei ilmaantunut oikeuteen.
Lehtien mukaan lähes kaksi tusinaa etsivää ovat jutun kimpussa tutkimassa vihjeitä.
"Tämä ei ole Samanthan tapaista. Hän on hyväsydäminen tyttö. Tämän ei tarvitse tapahtua hänelle, joten meidän on löydettävä hänet niin pian kuin mahdollista," sanoi Koenigin kanssa yhdeksän kuukautta seurustellut poikaystävä, joka pyysi lehtiä käyttämään vain etunimeään, Dwaynea.
Koenigin isä lupasi tänään 12 000 dollarin palkkion, lahjoituksina ystäviltä ja perheeltä, tiedosta joka johtaa tyttärensä löytymiseen. Koenigin ystävät ja perhe keräävät lisää lahjoituksia palkkiosumman nostamiseksi.
"Me annamme limenvihreitä nauhoja lahjoituksista. Se on hänen lempivärinsä," Dwayne sanoi.
Jos Koenig itse haki lähestymiskieltoa, miksi hän ei saapunut oikeuteen? Vaikuttaa siltä, että asiat olivat hänen mielestään ehkä sittenkin edenneet liian pitkälle ja oikeuden mukaan ottaminen oli liian iso askel. Ehkä hän ei sittenkään ihan täysin halunnut sitä lähestymiskieltoa hommatakaan?
Lähestymiskieltoa on haettu sinä aikana, kun Koenig seurusteli jo Dwaynen kanssa. Miksi? Oliko Christopher Bird uhannut Koenigia jollain tavalla suhteen aikana tai sen vuoksi? Vai oliko Dwaynella itsellään oma vaikutus siihen, että oli puhunut Koenigin hakemaan tuota, koska henkilökohtaisella tasolla piti Birdiä uhkana mahdollisen exän roolin tai muun henkilöhistorian vuoksi?
Tässä tapauksessa kaikki tuntuvat käyttäytyvän oudosti. Birdistä emme tiedä miksi häntä vastaan haettiin lähestymiskieltoa, mikä tekee hänestä osittain epäilyttävän henkilön.
Dwaynessa on jotain epämiellyttävää. Hän antoi julkisuuteen vain nimensä ja jokin tuossa sanomassaan - "tämän ei tarvitse tapahtua hänelle" - on sellaista, joka tuntuisi kertovan jo vähän enemmän siitä, että Dwayne ehkä tietää missä Koenig on, tai ettei tämä ole elossa. Tulee mieleen ne tapaukset jossa tekijä on mukana "etsimässä" uhria ja näyttelee järkyttynyttä yhteisön jäsentä sitten kun ruumis löytyy.
Koenigin isä taas puolestaan kerää rahaa tyttärensä löytämiseen johtavaa palkkiota varten. Mitä jos ruumis löytyy, mutta kellekään ei voida antaa rahaa siitä hyvästä? Ehkä rahat menevät hautajaisten hoitamiseen silloin, mikä on sinällänsä ihan järkevää. Mutta onko taustalla ehkä sittenkin jotain muuta? He kertoivat keräävänsä lisää rahaa koko ajan nostaakseen tuota summaa. Onko tässä kuitenkin tekosyy hommata rahaa paljon nopeasti samalla kun tiedetään tasan missä tytär on, elossa tai palasina ja toivotaan vain, ettei jäädä kiinni huijauksesta?
Enpä tiedä. Minusta tuntuu, että Koenigin lähipiirissä joku tai jotkut tietävät nyt paljon enemmän kuin antavat olettaa tietävänsä.