tää on niin tätä taas..
no ei se mittää
Tämä kuuntelu lapsen osalta siis sairaalassa ja A:n kuuntelun videointi alkoi 15.55.1.12. 2006 klo 15.00 Satakunnan sairaalassa. K, L ja M ovat poliiseja. A on lapsi. Lasna oli lisaksi sosiaalityontekija.
Jaahas, olet palannut=)Veristi kirjoitti:Ilmeisesti lasta 2006 kuulustelleilla poliiseilla oli tietoa tapahtumista sen vuoksi, että Anneli oli jo kertoillut tarinaansa ensipartiolle niin puhelimessa kuin paikan päällä. Varmaan kuunnelleet myös häkenauhan alustavasti.
Tässä täytyy muistaa, että myös lapsi on näin ollen päässyt kuulemaan äidin tarinointia jo ennen sairaalatapaamista: paitsi häkepuhelun aikana myös Annelin kerratessa tapahtunutta ensipartiolle. Tyttären ensimmäisessä kuulemisessa on hyvin selviä merkkejä äidin vaikutuksesta muutoinkin kuin huppiskohdan osalta. Tämän voi huomata lukemalla ajatuksella us:n edelle postaaman kuulustelupätkän kokonaisuudessaan.
pikasso ja muut keillä on etp..pikasso kirjoitti:Tämä kuuntelu lapsen osalta siis sairaalassa ja A:n kuuntelun videointi alkoi 15.55.1.12. 2006 klo 15.00 Satakunnan sairaalassa. K, L ja M ovat poliiseja. A on lapsi. Lasna oli lisaksi sosiaalityontekija.
Tähän mennessä on omaiset ja lapset olleet sairaalassa tapaamassa A:ta.
En vaan nyt ymmärrä kuuntelun logiikkaa ja mihin viittasinkin aiemmin. Miten voidaan tietää yksityiskohtaisia asioita niin tarkkaan, että voidaan lapselta kysyä tavallaan vastaus jo itse kysymyksessä. Eli yön tapahtumista tiedetään suht tarkkaan.
Mikä ihmeellistä niin lapsi ei itkenyt tässä hetkessä ollenkaan, vaikka järkyttävä tapaus oli tapahtunut edellisen yön aamun tunteina.
Hyväksi katsotut A:n kannalta lapsen "itketyskuulemiset" 2009 taas olivat jotenkin epäkypsiä ja saivat moitteita. No katsoa voi aina mistä tykkää, mutta hämmentäviä juttuja kuitenkin.
Jotain tällaista veikkailen itsekin, ehkä on hieman puhutettu ennen kuin varsinainen kuulustelu alkaa. Kyllähän siellä varmaan jonkunlaiset esittelytkin on suoritettu eikä niitäkään (vai onko?) noista löydy.Kuolemannaakka kirjoitti: Veikkaan, että tyttö itse on asiaa selittänyt, ennenkuin virallinen nauhoitus on alkanut.
Riidattomia tapahtumatietoja
- - -
Jukka Lahti oli ollut torstaina 30.11.2006 Turussa matkalla, jolta hän oli palannut kotiin perheensä luo Ulvilaan Tähtisentie 54:ään illalla kello yhdentoista aikaan.
Asiassa on riidatonta, että Jukka Lahden kuolemaan johtaneet, hänen päähänsä kohdistuneet lyönnit oli aiheutettu tuntemattomalla tekovälineellä hätäkeskuspuhelun aikana.
Jukka Lahden ylävartalossa ja yläraajoissa oli todettu lähes 70 pistohaavaa, joista pääosa oli ollut pinnallisia.
Tapahtumien kulusta ei ole esitetty muuta välitöntä todistelua kuin hätäkeskuspuhelutallenne sekä (lapsen) (Anneli Auerin ja Jukka Lahden vanhimman lapsen) ja Anneli Auerin kertomukset.
Toisin kuin rekonstruktiotallenteilla, alkuperäisen tallenteen taustalta ei ollut kuulunut mahdollisen ulkopuolisen henkilön puhetta tai mitään muutakaan ääntelyä, kamppailun ääniä, lasin päällä kävelyä tai poistumista terassin oven ikkunasta.
(Lapsi) oli sitten mennyt katsomaan vanhempiaan ja nähnyt heidät hereillä ja sängystä nousseina. Hän ei ollut uskaltanut panna valoja päälle, koska huone oli ollut täynnä lasinsiruja. (Lapsi) oli mennyt pois huoneeseensa ja tullut vähän ajan kuluttua takaisin. Tällöin hän oli nähnyt isänsä makaavan lattialla sängyn vieressä.
(Lapsi) oli mennyt pois ja tullut vähän ajan kuluttua takaisin. Silloin hän oli nähnyt miehen pakenevan terassin oven ikkunasta. Hän oli nähnyt miehestä vain selän. Miehellä oli ollut päällään musta huppari.
Kun (lapsi) oli voimakkaasti kieltänyt, että hänen vanhempansa olisivat riidelleet, hän oli ZH:n mukaan pyrkinyt kaunistelemaan vanhempiensa tilannetta. Myös (lapsen) kuulo- ja näköhavainnot ulkopuolisesta henkilöstä olivat olleet ristiriitaiset. Hän ei ollut missään vaiheessa kuullut ulkopuoliseen henkilöön liittyviä ääniä. Vasta sen jälkeen, kun hänen äitinsä oli tällaisesta henkilöstä puhunut ja kysellyt, oliko tällainen henkilö vielä ollut talossa, hän oli havainnut tällaisen henkilön juoksevan pesuhuoneesta ja poistuvan ikkunasta ulos.
…hovioikeus ei pidä todennäköisenä, että (lapsi) olisi itseään tai Anneli Aueria suojellakseen keksinyt tai valehdellut havaintonsa ulkopuolisesta henkilöstä poistumassa talosta tai että Anneli Auer olisi johdatellut (lapsen) kertomaan siitä.
…hovioikeus pitää (lapsen) kertomusta tapahtumista varsin luotettavana, vaikka on mahdollista, että hänen havaintonsa ovat olleet epätarkkoja tai joiltakin osin jopa virheellisiä ottaen huomioon edeltä ilmenevät seikat ja erityisesti tapahtumien nopea eteneminen sekä Anneli Auerin hätäkeskuspuhelun aikana antamat tiedot.
Puhelun aikana äänet makuuhuoneessa olivat hiljentyneet. Anneli Auer oli sitten käynyt katsomassa makuuhuoneeseen sekä olohuoneen että pesuhuoneen kautta. Ensiksi mainittua reittiä hän ei ollut kuitenkaan voinut mennä kovin pitkälle lattialla olleen lasin takia. Kun hän oli käynyt katsomassa Jukka Lahtea pesuhuoneen kautta, hän oli havainnut, että tämä oli näyttänyt elottomalta ja ollut ihan hiljaa ja silmät auki. Anneli Auer oli ajatellut, että hänen pitäisi kokeilla, tuntuiko Jukka Lahden pulssi, mutta hän ei ollut ylettynyt koskettamaan tätä kuin olkapäähän. Anneli Auer oli ottanut kätensä pois, jolloin hän oli saanut verta käteensä. Sitten Anneli Auer oli mennyt ulos odottamaan poliisipartiota ja ambulanssia.
Totta, ajankohta on epäselvä:^Joo, luulisi, että litteroituja keskusteluja on edeltänyt pienimuotoinen, vapaa keskustelu.
Seuraavat osalainaukset ovat hovioikeuden raportista, joka löytyy täältä. Omissa kommenteissani käytän AA:sta välillä nimitystä vastaaja, vaikkei hän tällä hetkellä olekaan surmatapauksessa vastaajan asemassa.
Riidattomia tapahtumatietoja
- - -
Jukka Lahti oli ollut torstaina 30.11.2006 Turussa matkalla, jolta hän oli palannut kotiin perheensä luo Ulvilaan Tähtisentie 54:ään illalla kello yhdentoista aikaan.
JSL:n paluuajankohta ei ole riidaton tapahtumatieto, josta olisi olemassa todisteita; se perustuu ainoastaan vastaajan arvioon. JSL on voinut saapua kotiinsa jo aiemmin.
Anneli on edelleen murhajutun osapuoli, vastaaja eli syytetty. Juttu on edelleen vireillä korkeimmassa oikeudessa.jokuvaan kirjoitti:... Omissa kommenteissani käytän AA:sta välillä nimitystä vastaaja, vaikkei hän tällä hetkellä olekaan surmatapauksessa vastaajan asemassa. ...
JSL:n paluuajankohta ei ole riidaton tapahtumatieto, josta olisi olemassa todisteita; se perustuu ainoastaan vastaajan arvioon. JSL on voinut saapua kotiinsa jo aiemmin.
Anneli on edelleen murhajutun osapuoli, vastaaja eli syytetty. Juttu on edelleen vireillä korkeimmassa oikeudessa.jokuvaan kirjoitti:... Omissa kommenteissani käytän AA:sta välillä nimitystä vastaaja, vaikkei hän tällä hetkellä olekaan surmatapauksessa vastaajan asemassa. ...
JSL:n paluuajankohta ei ole riidaton tapahtumatieto, josta olisi olemassa todisteita; se perustuu ainoastaan vastaajan arvioon. JSL on voinut saapua kotiinsa jo aiemmin.