Ruotsin Surahammarissa v.2006 jäi kiinni kirkontyöntekijä, jolla oli mennyt pasmat aivan sekaisin vanhempiensa kuoleman vuoksi. Äidin kuoleman jälkeen hän oli polttanut kirkon ja tehnyt muitakin pyromaniahommia. Lopullisesti tämä mies oli seonnut isänsä kuoleman jälkeen. Hän oli alkanut ryyppäämään urakalla. Eikä riittänyt pyromaniat enää, vaan hän oli kirkostakin varastanut raamatun ja suunnattoman arvokkaan tiimalasin (jolla ennenmuinoin mitattiin saarnojen pituutta).
Loppuhuipennus oli se, että kirkon toinen työntekijä näki alttarilla jotain puusälää ja valkoisen ruuvin. Hän aavisti pahaa epäillessään, että ruuvi on arkusta peräisin. Hän meni kylmäsäilytystiloihin ja siellä oli yksi arkku raollaan. Arkussa makaavan naisvainajan jalkoja oli levitetty sen mitä ahtaus oli periksi antanut.
Tämä seonnut tyyppi oli kuskannut arkun hissillä alttarille, avannut sen ja siinä sitten käyttänyt ruumista seksuaalisesti hyväkseen.
Tämä kertomus on Poliisi kertoo 2008 -kirjassa. Siinä kirjoittava poliisi epäilee, mahtoivatko tämän miehen kaikki tekoset tulla alkuunkaan julki. Kiinni jäädessään hän vielä muun hyvän lisäksi oli ajanut autoa humalassa. Häntä oli ollut äärettömän vaikea kuulustella, koska ensin piti voittaa hänen luottamuksensa. Tipottain hän sitten kertoi tekemisistään. Mies sittemmin pantiin hoitoon.
Tähän liittyy vielä sellainen, että kun poliisit menivät hänen kotiinsa etsimään todisteita, mieheltä löytyi kirkonpolttouutisen lisäksi tämä tiimalasi ja raamattu, mutta hän oli myös tallettanut Olof Palmen murhauutisen. Poliisit olivatkin vitsailleet, että mies on ilmeisesti tappanut Palmenkin. Ehkä olikin.
