Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Belker
Javier Pena
Viestit: 1709
Liittynyt: Ma Loka 05, 2009 11:51 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja Belker »

Kuvassa on uskollinen vaimo. Rouva katsoo vakaasti ja pettämättä yhteiseen tulevaisuuteen. Haikailematta terveiden naapurijormien tms. perään. Hieno pari.
Belker
Javier Pena
Viestit: 1709
Liittynyt: Ma Loka 05, 2009 11:51 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja Belker »

Kyvyttömyyden, ammattiaidottomuuden, piittaamattomuuden ja typeryyden palkintopallille?


Nurse was so incompetent she gave dialysis patient Lucozade instead of glucose drip and couldn't even take a pulse
Juleth McKenzie didn't know difference between milligrams and micrograms
Eleven allegations of errors were either admitted or found proved
Sheworked at Bradford Teaching Hospitals NHS Foundation Trust




By Leon Watson

PUBLISHED:11:39 GMT, 4 January 2013| UPDATED: 16:11 GMT, 4 January 2013








.
.

A nurse trained to grade five standard of care was so incompetent she couldn't even calculate a patient's heart rate, a disciplinary hearing heard.

Juleth McKenzie was hauled in front of the Nursing and Midwifery Council after she gave a dialysis patient a drink of Lucozade instead of a glucose drip.

The nurse, who worked at Bradford Teaching Hospitals NHS Foundation Trust, didn't know the difference between milligrams and micrograms and checked a patient's temperature instead of blood pressure - despite having qualified eight years ago.


Lisää DAILY MAILista: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... pulse.html

___________________________________

Suomen tilanteesta:

Sairaanhoidossa satoja vaaratilanteita päivässä

Suomessa kuolee vuosittain 700 - 1 700 potilasta hoidon aiheuttamiin virheisiin tai vaaratapahtumiin. Arviolta jopa puolet potilaille tapahtuneista haittatilanteista olisi helposti ehkäistävissä.
http://yle.fi/uutiset/sairaanhoidossa_s ... sa/6437687

Luotan silti lääketieteeseemme :)
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja aga »

10-vuotias murhasi uusnatsi-isänsä kylmäverisesti

Tiistai 15.1.2013 klo 08.49 (päivitetty klo 10.11)

10-vuotias yhdysvaltalaispoika tuomittiin isänsä murhasta.

10-vuotias Joseph Hall, jota pojan uusnatsi-isä oli vuosien ajan kohdellut väkivaltaisesti, päätyi äärimmäiseen ratkaisuun toukokuussa 2011.

Humalaisen isän nukkuessa sohvalla poika haki tämän revolverin, asetti sen vasten miehen päätä ja veti liipaisimesta. 32-vuotias Jeff Hall kuoli välittömästi.

Riversiden oikeus tuomitsi nyt 12-vuotiaan pojan murhasta. Tuomarin mukaan teko oli erittäin suunnitelmallinen: Jeff Hall oli vain vähän ennen kuolemaansa uhkaillut eroavansa vaimostaan ja jättävänsä perheensä.

- Lapsi tiesi tekevänsä väärin, tuomari Jean Leonard sanoi.

Tuomarin selvitti oikeudenkäynnissä, kuinka pojan isä oli esitellyt lapselleen uusnatsiliikkeen ääriajatuksia ensimmäisen kerran pari vuotta ennen murhaa. Tuomarin mukaan isä myös kuritti poikaansa "asiaankuulumattomalla tavalla".

Myös pojan kerrotaan käyttäytyneen pitkään aggressiivisesti ja väkivaltaisesti.

- Hänet oli erotettu kahdeksasta koulusta. Hän ei ollut mikään lapsellinen pikkupoika, kuvaili tuomari.

Pojan tuomiosta päätetään myöhemmin.

IL-AFP


http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201301 ... 4_ul.shtml
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja aga »

Kotimaa 15.1.2013 klo 6:26 | päivitetty 15.1.2013 klo 10:19

Tatuoinnit eivät ole enää trendikkäitä - paitsi Suomessa


Monissa länsimaissa on tatuointien ja tatuoitavien määrän kasvu saavuttanut jo huippunsa. Kymmenen vuoden päästä muodissa saattaakin olla puhtoinen iho.

Suomessa arviolta 15 prosentilla 20-30-vuotiaista on tatuointi. Näillä luvuilla Suomi on perässähiihtäjä, tietää Nuorisotutkimuskeskuksen tutkija Mikko Salasuo.

- Länsimaissa keskimäärin joka neljännellä tuon ikäisellä nuorella on tatuointi. Joissakin Yhdysvaltain kaupungeissa luku on jopa 40 prosenttia. Oletan, että Suomessa tatuointikulttuuri tulee vielä vahvistumaan merkittävästi, kuuden tatuoinnin Salasuo sanoo.

Salasuo on ollut tekemässä ainoaa Suomessa teetettyä kyselyä tatuointien yleisyydestä vuonna 2009. Tuolloin 13 prosenttia nuorista aikuisista omisti ainakin yhden tatuoinnin.

Tyypillistä Suomelle on, että varsinkin naiset ottavat meillä tatuointinsa vaatteiden alle piiloon. Toinen erikoisuus on, että helsinkiläiset ovat ottajina muuta maata innottomampia. Akateemisista nuorista aikuisista tatuointi löytyy vain neljällä prosentilla.
Väärinpäin nouseva trendi

Trendeihin ja tulevaisuuteen erikoistuneen 15/30 Research -tutkimustoimiston konsultti Pauli Komonen tutkii niin ikään töikseen nuorten alakulttuureita. Komonen on huomannut hyvin tatuoiduissa maissa ensimmäisiä merkkejä, että koristelut ovat ilmestyneet myös ylemmän yhteiskuntaluokan iholle.

- Trendeille epätavallisen tapaan se on noussut alemmista sosiaaliluokista ylöspäin. Yleensähän trendit alkavat ylemmistä luokista, joilla on ensimmäisenä varaa ostaa uusia trendejä, Komonen sanoo.

Vuosittaista kansallista nuorisotutkimusta tekevä Komonen tietää, että trendien liikesuunta on joko kasvava tai ohimenevä. Tatuoinnit eivät ole enää varsinaisesti trendikkäitä. Niihin on totuttu.

- Suomessa tatuointien määrä lisääntyy vielä, mutta muuttaa muotoaan. Ihmiset suhtautuvat niihin vakavasti, harkitsevat niiden ottamista pitkään ja miettivät tarkasti, mitä haluavat niillä viestiä, Pauli Komonen toteaa.
Kääntyykö syrjintäkeskustelu ylösalaisin?

Yrityksille ja yhteiskunnan tarpeisiin nuorison käyttäytymistä tutkiva Pauli Komonen miettii myös, miten jatkuvasti lisääntyvät tatuoinnit näkyvät työelämässä. Nuoret haluavat yhä yksilöllisempää ulkonäköä ja sellaisia töitä, jotka tukevat tätä yksilöllisyyttä.

- Voi olla, että tatuoinneista käydään kohta jonkinlaista syrjintäkeskustelua, Komonen ennustaa.

Ja siinä keskustelussa esimerkiksi niska- tai kasvotatuoidut vaativat saada tehdä samoja asiakaspalvelu- ja vuorovaikutustöitä kuin puhdasihoisetkin. Se on täysin mahdollista, kun muistaa, että vuonna 2020 Suomessa arviolta joka viidennellä nuorella aikuisella on tatuointi.

Tutkija Mikko Salasuo muistuttaa, että esimerkiksi vähäpukeisessa Australiassa tatuointeja näkee kaikkialla ja jatkuvasti. Suomessa on jäljellä sentään vielä hitunen vastarinta-arvoa.

- Suomessa vasta nyt ovat tatuointeja alkaneet ottaa myös keski-ikäiset. Meillä on menossa vasta ensimmäinen aalto, Salasuo sanoo.
Trendikästä on, ettei kaikilla ole

Yhdysvaltojen, Iso-Britannian tai Saksan kaltaisissa maissa tatuointi on jo lähes kaikilla, jotka sellaisen ovat valmiita ottamaan. Trendit muuttuvat epämuodikkaaksi, kun trendikkäitä on liikaa.

- Suomessa tatuointien negatiivinen leima kesti poikkeuksellisen pitkään verrattuna länsimaihin. Nyt useampi uskaltaa ottaa, kun se leima on pois. Sen vuoksi kyse on vielä kasvavassa ilmiöstä Suomessa, sanoo Mikko Salasuo.

Trendien kumuloitumisen maaginen piste on 25 prosenttia. Monissa länsimaissa nuorista aikuisista juuri tuo neljännes on jo tatuoitu. Salasuo arvioi, että Suomessa päästään korkeintaan viidennekseen vuonna 2020.

Esimerkiksi Saksassa odotellaan jo seuraavaksi puhtaan ihon lyövän läpi ja tekevän ihokoristelun epämuodikkaaksi tulevalla vuosikymmenellä. Paljon mahdollista, mutta ei varmaa, sanoo tutkija.

- Se on saksalaisilta helppo veikkaus, koska silloin tulee kokonaan uusi sukupolvi. Voi tulla natural-trendi, mutta en näe sitä vielä Suomessa. Sehän olisi helppoa, kun meillä on 85 prosenttia naturaaleja valmiina, Salasuo heittää.


http://yle.fi/uutiset/tatuoinnit_eivat_ ... sa/6450656
Astrea
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ma Touko 02, 2011 11:42 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja Astrea »

16.1.2013 Iltasanomien pikku-uutinen

TAMPERE: Nuorta näpistelijää erehdyttiin luulemaan marketissa perheenisäksi. Vauvan sijaan miehen lastenvaunuista löytyi kuitenkin foliopussi, johon mies oli keräillyt tavaraa kaupasta.
Poliisille paljastui, että mies oli vaunutellut aiemmin jo parissa muussakin kaupassa. Eräskin myyjä oli huomioinut, että onpas siinä reipas, hymyilevä nuori isä ja niin rauhallinen, hiljainen ja pullea vauva vaunuissa.
Viime syksynä sattuneesta tapauksesta kertoivat Pirkanmaan poliisin Facebook-sivut eilen.

Pitäisikö kaupassa tehdä pistokokeita vaunuille, onko siellä vauva vai kenties jotain muuta...
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

Voivoi, rakkaus musiikkin koitui nuoren vankikarkurin kohtaloksi...
Poliisi on ottanut kiinni 25-vuotiaan vankikarkurin lahtelaisesta lähiökapakasta Liipolan kaupunginosasta.

Mies oli ollut laulamassa karaokea eilisiltana kapakassa, kun hän jostain syystä ajautui riitaan toisen miehen kanssa. Kaksikko päätyi selvittelemään välejään baarin ulkopuolelle sillä seurauksella, että paikalle kutsuttiin poliisit.

Poliisipartion tullessa paikalle pakeni 25-vuotias takaisin baariin sisälle. Poliisi löysi miehen lopulta piileksimästä henkilökunnan sosiaalitiloista.

Syy piileskelyyn selvisi poliisille nopeasti: mies oli karkumatkalla Keravan vankilasta, missä hän istuu tuomiota muun muassa väkivalta- ja omaisuusrikoksista.

Poliisi kuljetti karkurin Lahden pääpoliisiasemalle odottamaan vankikuljetusta Keravalle.

(MTV3)
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja aga »

20-vuotias hakkasi poliisin junassa – kaverit kuvasivat ja näyttivät voitonmerkkiä

Espoon käräjäoikeus on antanut tuomion jutussa, jossa miespuolinen nuorempi konstaapeli joutui väkivallan kohteeksi junassa.

Joukko nuorehkoja miehiä matkusti S-paikallisjunassa viime marraskuussa. Junassa siviiliasussaan ollut poliisi kutsui partion paikalle, kun miesjoukon jäsenet alkoivat töhriä vaunua tageilla.

Poliisipartio otti töhrimiseen osallistuneet seurueen jäsenet kiinni ja poisti mukanaan junasta. Muut miehet jäivät kuitenkin vaunuun jatkamaan matkaa.

Siviiliasussaan ollut poliisi jäi myös junaan ja alkoi valokuvata porukan tekemiä tageja dokumentoidakseen niitä esitutkinnan liitteeksi. Yhtäkkiä kiinni otettujen 20-vuotias kaveri kaatoi poliisin lattialle kahden penkin väliin. Hän istui polvilleen poliisin rinnan päälle estäen tätä pääsemästä pois altaan.

Tämän jälkeen hän löi poliisia useita kertoja nyrkillä tähdäten tätä kasvoihin ja pään alueelle.

Poliisille lukuisia ruhjeita

20-vuotiaan kaverit eivät suinkaan menneet väliin, vaan alkoivat videoida pahoinpitelyä. He kannustivat 20-vuotiasta lyömään ja näyttivät voitonmerkkiä.

Syytteen mukaan 20-vuotias innostui teosta niin, että uhkasi tappaa poliisin sekä hyppiä tämän pään päällä. Hän myös mainitsi, että käyttäisi puukkoa, jos hänellä sellainen mukana olisi.

Pahoinpitely kesti yhden asemanvälin ja keskeytyi, kun miehet poistuivat junasta. Poliisille aiheutui teosta lukuisia ruhjeita pään alueelle.

Kaverit vapautettiin syytteistä

Tuomiolauselman mukaan 20-vuotias tuomittiin törkeästä pahoinpitelystä ja virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta. Käräjäoikeuden mukaan hän tiesi, että uhri on poliisi. Uhri oli näyttänyt töhrijöiden kiinnioton yhteydessä virkamerkkiään. Uhrin katsottiin olleen pahoinpitelyn aikaan virkatehtävissä, sillä poliisi voi ryhtyä tarvittaessa töihin myös työvuorojensa ulkopuolella.

20-vuotias oli tapahtuma-aikaan koeajalla päästyään viime keväänä ehdonalaiseen vapauteen aiemmista rikoksistaan. Hänelle määrättiin puolentoista vuoden jäännösrangaistus täytäntöön pantavaksi.

Hänellä on runsaasti aiempaa väkivalta- ja omaisuusrikostaustaa. Hänet määrättiin maksamaan uhrilleen 500 euron kärsimyskorvaukset.

Tapausta kuvanneiden miesten syytteet avunannosta hylättiin, sillä oikeuden mielestä miesten kannustaminen ei edesauttanut rikoksen toteuttamista tai vaikuttanut muutenkaan pahoinpitelyyn.

Päivi Hannula
paivi.hannula(at)mtv3.fi


http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... tonmerkkia
Arlene
Christopher Lorenzo
Viestit: 1688
Liittynyt: Ke Joulu 12, 2007 7:30 pm
Paikkakunta: Pentonville

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja Arlene »

Arlene kirjoitti:Eteläkarjalaisvanki vapautumassa Viipurista
26.1.2013 Etelä-Saimaa

Viipurissa vankilassa vuodesta 2009 virunut parikkalalaislähtöinen yli 50-vuotias mies on pääsemässä vapaaksi.

Mies sai helmikuussa 2011 kahdeksan ja puolen vuoden tuomion Viipurin kaupunkioikeudessa. Mies, hänen nuori venäläinen huumetaustan omaava vaimonsa sekä venäläinen mies jäivät heinäkuussa 2009 kiinni Svetogorskin tullissa. Kolmikko yritti salakuljettaa 148 grammaa heroiinia Suomeen.

Mies sairasti tutkintavankeudessa tuberkuloosin, mutta on ilmeisesti toipunut.
On mahtanut olla kokemus!
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

Harvoin näkee näin hölmöjä varkaita

Maanantai 28.1.2013 klo 12.34 (päivitetty klo 13.33)

Kaverukset päättivät lähteä polttoainevarkaisiin Kajaanissa sunnuntai-iltana ja ilmeisesti varmistivat samalla, ettei poliisin tarvitse juuri hikoilla tutkinnan parissa.

Jytämusiikki raikaa kun autolla liikenteessä oleva poppoo lähtee saalistamaan Nesteen huoltoasemaa.

- Siinähän se meidän Neste, mies naureskelee videolla huoltoaseman nähdessään.

Katsojan on helppo eläytyä tunnelmaan, sillä koko pläjäys on kuvattu etupenkiltä käsin. Kaverusten tarkoituksena on käydä polttoainevarkaissa. Videolla kerrotut tiedot täsmäävät tarkasti Kajaanissa sunnuntai-iltana tehtyyn polttoainevarkauteen, mutta täyttä varmuutta videon liittymisestä varkauteen ei ole.

- Maksu kassalle kiitos, kuvaaja naureskelee ilkikurisesti, kun auto kurvaa tankin kohdalle karvanopat heiluen.

Youtubeen ladattu video kertoo myös etukäteen, mistä reilun kahdeksan minuutin pätkässä on kysymys. Videon nimi viittaa bensavarkauteen ja julkaisutiedoissa ilmoitetaan tarkka kohde ja päivämäärä.

Jotta ajankohta ei jäisi kenellekään epäselväksi, päättää kuvaaja tarkentaa vielä etupenkillä istuessaan auton kelloon. Tarkka aika on 17. 48.

- Kymmenen minuuttia on aikaa karata liikenteeseen, hän kertoo seuraavista suunnitelmista.

"Jänskättää!"

Kun polttoainetta on saatu varastettua tarpeeksi, tulee kaveruksille pakoa tehdessä jännät paikat. Varkaat joutuvat seisomaan pitkän tovin punaisissa valoissa aivan huoltoaseman nurkan takana.

Varkauden suorittanut mies kiljahtelee ratin takana täpinöissään.

- Jänskättää, jänskättää! kuski hihkuu kimeästi liikennevaloissa.

Samalla kuski kertoo kuvaajalle sählänneensä korkin kanssa siten, että polttoainetta läikkyi omille näpeille.

Poliisin työn kannalta lienee antoisaa, että videolta käy ilmi lukuisia yksityiskohtia. Autoseurue mainitsee liudan nimiä ja jopa vitsailee sillä, ketä muuta voisi asiasta syyttää. Varkauksen suorittanut mies kertoo tankanneensa 45 eurolla, joten tätäkään asiaa ei tarvitse tutkinnassa erikseen kaivella.

Videon lopulla jo suunnitellaan varkaussession lataamista yhteisöpalveluun. Älynväläys on siis tullut varkailta itseltään.

Kajaanin Nesteen huoltoaseman kauppias Mikko Ruuskanen vahvistaa Iltalehdelle, että asemalla käytiin polttoainevarkaissa sunnuntai-iltana.

JENNA HEINO
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013012 ... 5_uu.shtml
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja aga »

Nooruska kirjoitti:
Harvoin näkee näin hölmöjä varkaita

Maanantai 28.1.2013 klo 12.34 (päivitetty klo 13.33)

Kaverukset päättivät lähteä polttoainevarkaisiin Kajaanissa sunnuntai-iltana ja ilmeisesti varmistivat samalla, ettei poliisin tarvitse juuri hikoilla tutkinnan parissa.
Tässä se video:

http://www.youtube.com/watch?v=8w2lnTkQpR4
Nooruska
Michael Knight
Viestit: 4092
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 1:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja Nooruska »

^ Reiluja poikia, kun ajattelevat edessä ajavaa autoa ja toteavat ettei se liity tähän sitten mitenkään. :mrgreen:
Jumalauta kakarat me ollaan televisiossa!
INES 7
Axel Foley
Viestit: 2295
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 5:57 pm
Paikkakunta: Koiruohon kaupunki

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja INES 7 »

Urjalan kunnanhallituksen puheenjohtaja törmäsi tahallaan Jaguarillaan naiseen


Urjalan kunnanhallituksen puheenjohtaja Pauli Lella (ps) on tuomittu ehdolliseen vankeusrangaistukseen, koska hän törmäsi tahallaan naiseen autollaan. Nainen oli viemässä tavaraa Akaan Tokmanniin elokuun lopulla, kun Lella ajoi paikalle Jaguarillaan.

Naisen mukaan Lella vaati häntä väistymään, mutta nainen ei tehnyt sitä, koska hänen työnsä olivat kesken. Naisen mukaan pysäköintipaikalta pääsi pois muutakin kautta. Tilanne kärjistyi ja Lella alkoi naisen mukaan huutaa hänelle. Nainen kertoi, että hänkin huusi Lellalle:

– Aja päälle jos siltä tuntuu.

Lella hermostui asiasta niin, että ajoi auton kiinni naiseen ja alkoi työntää tätä autolla. Tapahtumat tallentuivat valvontakameraan. Oikeuden mukaan tilanne oli vaarallinen, sillä nainen oli selin Lellaan, kun tämä ajoi naiseen kiinni. Nainen yritti estää joutumasta auton alle hyppäämällä Jaguarin konepellille. Auto kulki kävelyvauhtia.

Lella kiisti syytteet sillä perusteella, että hän ei ajanut autoa.

Oikeudessa nainen tunnisti varmuudella Lellan henkilöksi, joka ajoi hänen päälleen. Myös todistaja tunnisti oikeudessa kuljettajan Lellaksi. Oikeus totesi todistelun perusteella, että Lella oli kuljettaja. Oikeus piti Lellan tekoa hyvin moitittavana. Vaikka tapahtumasta ei aiheutunut naiselle suurempaa vahinkoa kuin tilapäistä kipua ja mustelmia pohkeisiin, tilanteessa olisi oikeuden mukaan voinut käydä pahemminkin, jolloin seuraukset olisivat olleet vakavampia.

Oikeuden mukaan naisen huutoa ei myöskään voi pitää suostumuksena päälle ajamiseen.

Lella tuomittiin pahoinpitelystä ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta viime viikon perjantaina 60 päivän ehdolliseen vankeuteen ja puolen vuoden ajokieltoon. Lella on ilmaissut tyytymättömyyttä tuomioon, eli tuomio ei ole lainvoimainen.

Aamulehti ei tavoittanut Lellaa kommentoimaan asiaa. Aamulehti tavoitti Lellan aiemmin tammikuussa ennen kuin syyte oli luettu oikeudessa. Tuolloin hän kieltäytyi kommentoimasta tapahtumia mitenkään.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Iltalehti.
Kuva

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194792 ... iseen.html

Pauli ei ihan mikään pulmunen ole muutenkaan ihan aina ollut...
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Saa tehdä aika paljon rikoksia ennen kuin hovista pamahtaa ehdotonta lähes puoli vuotta..
Jos kaveri olisi syyllistynyt vaikkapa useisiin pahoinpitelyihin, huumausainerikoksiin, laittomiin uhkauksiin, varkauksiin jne.. niin tuomio olisi ehkä ollut hyvässä tapauksessa noin puolet tuosta ehdollisena (ensikertalaiselle):
Aseistakieltäytyjä vankilaan - liian myöhään Jehovan todistajaksi

Perjantai 1.2.2013 klo 11.45

Helsingin hovioikeus on tuominnut vankilaan Jehovan todistajiin kuuluvan miehen, joka kieltäytyi asevelvollisuudesta.

Suomessa Jehovan todistajat on vapautettu asevelvollisuudesta. Mies kertoi olleensa mukana Jehovan todistajissa nuoresta lähtien. Hän otti jäsenyyden sinetöivän kasteen kuitenkin vasta ensimmäisten kutsuntojen jälkeen 23-vuotiaana. Lisäksi hän haki lykkäystä ja ilmoitti kuulumisestaan Jehovan todistajiin vasta 26-vuotiaana, kun lain mukaan tämä olisi tehtävä ennen kuin täyttää 25 vuotta.

Käräjäoikeudessa miehen syyte kieltäytymisestä hylättiin äänestämällä.

Hovioikeus sen sijaan katsoi, että nyt 30-vuotias mies on asevelvollinen, joka kieltäytyy palveluksesta. Hänet tuomittiin 172 päiväksi ehdottomaan vankeuteen.

STT
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013020 ... 5_uu.shtml
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja aga »

Mysteerimies lähettelee käytettyjä kondomeja

Torstai 31.1.2013 klo 20.47

Julkisuudessa olleet naiset ovat saaneet vastenmielisiä kirjeitä.

Mysteerimies on lähetellyt useita omituisia kirjeitä eri puolilla maata asuville naisille viime ja tänä vuonna.

Naisten kotiin lähetetyissä kirjeissä on ollut käytetty kondomi spermoineen sekä viiden euron seteli.

Lisäksi mukana on ollut kirje, jossa on esimerkiksi lukenut: "Sulla on mahtava perä ja pulleat purjeet". Tekstiä ei ole itse kirjoitettu, vaan kirjaimet on leikattu lehdistä.

Kirjeen saaneet naiset ovat sellaisia, joita on haastateltu jossakin lehdessä tai jotka ovat olleet muuten esillä.

- He ovat sinänsä aivan tavallisia ihmisiä, mutta ovat jotain kautta olleet julkisuudessa. Julkkiksia he eivät kuitenkaan ole, sanoo rikoskomisario Hannu Kortelainen Helsingin poliisista.

Tekijästä ei tietoa

Poliisin tietoon on toistaiseksi tullut kuusi naista, jotka ovat kirjeen saaneet. Naiset ovat Helsingistä, Varsinais-Suomesta, Pohjanmaalta ja Keski-Suomesta.

Mahdollisena pidetään kuitenkin, että kirjeitä on lähetetty useammalle naiselle.

Nuorin kirjeen saanut on 17-vuotias tyttö.

Poliisi tutkii juttusarjaa kunnianloukkauksena.

- Kirjeissä ei vaadita mitään eikä uhata ketään, mutta saajan kannalta ne ovat vastenmielisiä, Kortelainen sanoo.

Poliisilla ei ole toistaiseksi tietoa kirjeiden lähettäjästä.

JARMO LUUPPALA
[email protected]


http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013013 ... 3_uu.shtml
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Iltalehti kirjoitti:http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013020 ... 1_uu.shtml

"Työkyvytön" paiski töitä kovaan tahtiin
Perjantai 1.2.2013 klo 17.48 (päivitetty klo 18.47)


Noin 50-vuotias nainen tuomittiin lähes 30 petoksesta tai petoksen yrityksestä vankeuteen.

Turun hovioikeus ei uskonut petoksista syytetyn naisen väitettä työkyvyttömyydestä, vaan tuomitsi hänet vankeuteen.

Nainen oli saanut Turun käräjäoikeudesta kahden vuoden vankeustuomion lähes 30 rikoksesta elokuussa 2011. Tuomio tuli törkeistä petoksista, petoksista, petoksen yrityksistä ja väärennyksestä.

Nainen tuli selityksensä mukaan työkyvyttömäksi kaatuessaan Thaimaassa 2008 ja sai tämän vuoksi korvauksia vakuutusyhtiöltä.

Syyttäjän mukaan nainen jatkoi kuitenkin oman yrityksensä pyörittämistä. Naisella oli syyttäjän mukaan esimerkiksi vuonna 2009 yli tuhat asiakasta 147 työpäivänä ja vuonna 2010 noin 500 asiakasta 64 työpäivänä.

Syyttäjän mukaan nainen teki myös pitkiä juoksulenkkejä harjoitellessaan maratonille. Nainen harrasti syyttäjän mukaan vielä zumbaakin.

"En pysty juoksemaan"

Naisen mukaan kalenterimerkinnät juoksusta johtuvat siitä, että hän elää allakalle, koska sekoilisi muuten, eivätkä merkinnät naisen mukaan toteutuneet. Kalenteri oli vain tsemppaamista varten, eikä hän juoksemiseen pysty.

Käräjäoikeuden mukaan kaatumisen tueksi ei ollut luotettava selvitystä. Oikeus katsoi hänen antaneen tahallaan virheellisiä tietoja työkyvystään ja siten erehdyttäneen tai yrittäneen erehdyttää asianomistajia.

Nainen tuomittiin maksamaan useiden kymmenien tuhansien eurojen korvaukset vakuutusyhtiölle muun muassa maksettuina päivärahoina ja -korvauksina.

Hovikaan ei uskonut

Nainen valitti tuomiostaan hovioikeuteen ja vaati, että syytteet hylätään. Nainen sanoi olleensa työkyvytön kaatumisen takia syytteessä tarkoitettuna ajankohtana eikä ollut aiheuttanut vakuutusyhtiöille vahinkoa eikä tahallaan erehdyttänyt niitä.

Turun hovioikeus piti kuitenkin käräjäoikeuden päätöksen torstaina ennallaan.

Myös hovioikeus piti naisen kertomusta kaatumisesta epäuskottavana. Hovioikeuden mukaan tehty työmäärä osoittaa naisen työkyvyn olleen tavanomainen eikä tällä ollut oikeutta maksettuihin korvauksiin ja päivärahoihin.

IL
Vastaa Viestiin