Islam

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Oho kirjoitti:
Tanskalainen islamkriitikko yritettiin murhata

...että tällaisen teon kohteeksi voi joutua omassa maassaan", 70-vuotias Hedegaard sanoi Berlingske-lehdelle.

Hänen mukaansa teko osoittaa, että poliitikkojen suosima monikulttuurisuus ei toimi. Tätäkö me haluamme, hän kysyy.
http://www.hs.fi/ulkomaat/Tanskalainen+ ... 5645561081
Ehkä kyseessä oli vain islam-kriitikkojen suorittama ns. false flag-operaatio?

Monikulttuurisuus on joillekin tahoille ja poliitikoille kummallinen päähänpinttymä, jota he sitten ajavat vimmalla läpi mitä erilaisin verukkein. Varsinkin naisilla on jokin kummallinen tapa syleillä koko maailmaa yhteisten varojen turvin. Vastineeksi pitää oppia sietämään tälläisiä iskuja omassa maassaan. Senhän olemme heille velkaa... :mrgreen:

Sitten kun pohjoismaat on saatu siihen jamaan, että yli puolet väestöstä on muslimeita ja neekereitä, niin onkin jo myöhäistä itkeä, että ei tämä monikulttuurisuus ollutkaan hyvä juttu.

Niih ja tuossa uutisessa sanottiin tanskalaisten poliitikkojen tuominneen teon. Suomessa poliitikot olisivat pyydelleet anteeksi musulmaaneilta...
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
THG
Remington Steele
Viestit: 212
Liittynyt: Su Joulu 09, 2012 1:01 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja THG »

Hans-Peter Haulikko kirjoitti:
THG kirjoitti:loistaa suomalaisuus pitkälle. päälle kaksi promillea, "jos ei muuten tule pillua", omakotitalo, keskisuomi.

kuka se ei nää asioita? :D
-eli mielestäsi ulkomaalaiset eivät käytä alkoholia?
-mielestäsi ulkomaalaiset eivät koskaan ole syyllistyneet seksiin pakottamiseen?
-mielestäsi esim. muslimi maahanmuuttaja ei voi omistaa omakotitaloa?
-mielestäsi keskisuomessa ei asu ulkomaalaisia?

EDIT.
Olen täysin varma, että nuo neljä kohtaa eivät täsmää yhdenkään ihmisen kohdalla. "Ulkomaalaiset" käyttävät alkoholia, en ole koskaan nähnyt kenenkään pakottavan ketään seksiin, sinä ilmeisesti olet :D
keskisuomesta ei kyllä taida löytyä muslimia jolla olisi omakotitalo.

voit toki osoittaa tämän tiedon virheelliseksi :)
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja wretch »

Possu pitää eristää – uskonto haastaa suomalaiset kauppiaat ja lihamestarit
Suomalainen kauppa ei ole vielä valmis maahanmuuttajien edustamien eri uskontojen tuomiin haasteisiin. Porsaanlihaa ei saisi käsitellä samoilla välineillä kuin nautaa, siipikarjaa tai lammasta. Possu pitää olla myös esillä mieluiten ihan eri paikassa kuin muu liha.

Maahanmuuttajien myötä on suomalaisen kauppa joutunut kohtaamaan uudenlaisia asiakkaita ja tarpeita.

Esimerkiksi islaminusko ja juutalaisuus törmäävät marketin lihatiskillä suomalaiseen possuun. Porsaanliha on muslimeille ehdottomasti kiellettyjen lihojen listalla. Sika kun on likainen eläin.

Muslimien haluamat lihat eivät saa olla kosketuksissa sianlihan kanssa, eivät palvelutiskissä eivätkä edes itsepalveluhyllyssä. Palvelutiskin lihaa ei saisi viipaloida samalla koneella kuin possua.

Afganistanista Suomeen pakolaisena yli 10 vuotta sitten Hämeenlinnaan muuttanut muslimi Ahmadshah Bayat on tarkkana mitä hän uskaltaa suomalaisen marketin lihatiskiltä ostaa.

-Ostan rohkeasti kalaa tai kanaa. Toivon etteivät työkalut mene kaupan lihatiskillä sekaisin.

Olisi parempi jos sianlihalle olisi aivan eri työvälineet kuin muulle lihalle.

Valmiiksi pakattukaan suomalainen liha ei kelpaa muslimeille. He eivät voi olla täysin varmoja etteivät sika ja nauta mene tuotannossa samojen linjojen läpi.

Muslimien vaatimaa halal-lihaa ja juutalaisten kosher-lihaa on Suomessa jo saatavilla suurimmissa kaupungeissa sijaitsevista etnisistä kaupoista.

Niinpä Ahmadshah Bayat ja hänen ystävänsä Ahmardjaad Hakim kertovat hakevansa halal-lihansa joko Tampereelta, Turusta tai Helsingistä. Sitä haetaankin kerralla kuukauden satsi pakkaseen.
Pitseriassa on pakko siivota pöytä ensin

Pienimmissä sisämaan kaupungeissa ollaan kaupoissa vasta heräämässä uskontojen aiheuttamiin haasteisiin. Esimerkiksi Hämeenlinnasta ei ole saatavissa oikeaoppisesti teurastettua kana, naudan tai lampaan lihaa.

-Varsinaisesti uskonnon tuottamia rajoituksia ei ole vielä juuri otettu huomioon. Kosher- tai halal-lihaa meillä ei ole tarjolla. Se on selvästi tulevaisuuden asia, mutta vielä ei kysyntä ole sellaista että asia olisi pitänyt ottaa huomioon, tuumii K-Citymarket Hämeensaaren kauppias Jyrki Ranta.

Hänen mukaansa isot tavaratoimittajat eivät pysty toimittamaan tällaista lihaa.

Kauppias kuitenkin aikoo selvittää voisiko halal-lihaa saada muuta kautta ja löytyisikö sille oma osasto pakastealtaasta.

Ahmadshahin huoli siitä että lihatiskillä käsiteltäisiin sianlihaa, nautaa tai lammasta samoilla välineillä saa vastauksen lihamestari Jouni Luopajärveltä.

- Kaikki veitset ovat erikseen lihalle, kanalle ja kalalle, hän huomauttaa.

Ahmadshah kertoo kuinka hän suomalaiseen pitseriaan mennessä siivoaa aina ensin pöydän, jottei siihen ole jäänyt kinkunrasvaa tai palasia. Senjälkeen hän pesee kätensä.

-Se on tärkeä asia uskontomielessä, Ahmadshah Bayat painottaa.

Sini Tanninen
http://yle.fi/uutiset/possu_pitaa_erist ... it/6486613

:roll:
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja wretch »

Tappoiskut poliorokotusta vastaan levisivät Nigeriaan - 9 kuoli
Radiokanavilla on epäilty poliorokotuksia lännen juoneksi. Pakistanissa samanlaisissa iskuissa on surmattu 19 ihmistä.



Kahdella Nigerian poliorokotusklinikalla on surmattu perjantaina 19 ihmistä. Pohjoisessa Nigeriassa leviää salaliittoteoria, jonka mukaan poliorokotteet ovat länsimaiden juoni muslimien vahingoittamiseksi. Kanon kaupungissa, missä perjantain iskut tapahtuivat, on varoiteltu poliorokotuksista radiokanavilla.

Toisella klinikalla eloonjääneen työntekijän mukaan paikalle rynnäköi joukko asemiehiä, jotka ampuivatk neuvotteluhuoneessa istunutta henkilökuntaa. Tämän jälkeen hyökkääjät sytyttivät huoneen tuleen ja sulkivat oven.

Kahdelle klinikalle tehdyissä iskuissa kuoli kahdeksan naista ja yksi mies.

Pakistanissa on ollut kahtena viime kuukautena useita samankaltaisia hyökkäyksiä polioklinikoille. Niissä on kuollut 19 ihmistä. Nigeria ja Pakistan ovat Afganistanin lisäksi ainoat maat, joissa poliota esiintyy edelleen yleisesti.

Polio voi pahimmillaan halvaannuttaa sairastuneen, jotka tavallisesti ovat pieniä lapsia. Nigeriassa levinneiden uskomusten mukaan rokotteet kuitenkin tekisivät potilaista steriilejä. Vastustajien mielestä länsimaat yrittävät rokotuksilla lamaannuttaa syntyvyyden Afrikassa.

- Tämä on todellakin takaisku polion hävittämiselle Nigeriassa, sanoo kampanjatyöntekijä Oyewale Tomori.

- Teemme parhaiten, kun työskentelemme vain entistä kovemmin ja hävitämme polion.
http://yle.fi/uutiset/tappoiskut_polior ... li/6487593
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja wretch »

Radio-ohjelmaa syytetetään murhien lietsonnasta Nigeriassa
Radiotoimittajat keskustelivat lähetyksessään kansalaisten peloista poliorokotuksia kohtaan. Toimittajat pidätettiin, kun useita rokottajia ammuttiin.



Nigerian poliisi on pidättänyt kaksi radiotoimittajaa ja muslimien uskonoppineen, joita syytetään yllyttämisestä terveystyöntekijöiden murhiin. Pohjois-Nigeriassa Kanossa ammuttiin viime perjantaina ainakin yhdeksän naista, jotka olivat antamassa poliorokotuksia lapsille. Silminnäkijöiden mukaan kuolonuhreja oli 12.

Joitakin päiviä ennen iskua paikallinen radioasema lähetti ohjelman, jossa juontajat keskustelivat ihmisten peloista rokotuksia kohtaan. Vieraana ollut Abubakar Rabo on kovan linjan islamisti, joka on aiemmin johtanut elokuvien uskonnollista puhtautta valvovaa neuvostoa.

Rabo sanoi, että viranomaiset olivat pakottaneet hänet antamaan lapsensa rokotettaviksi. Yksi toimittajista sanoi, että hänet oli hakattu ja hänen nauhurinsa viety, kun hän oli yrittänyt seurata tapahtumia.

Pidätettyjä syytetään salaliitosta, levottomuuksien lietsonnasta ja virkamiehen vastustamisesta. Myös yksi radioaseman päälliköistä oli jonkin aikaa pidätettynä mutta vapautettiin kuulustelujen jälkeen.
Rokotuskampanjat ovat miltei nujertaneet polion

Pohjois-Nigerian rokotuskampanjan epäilijät väittävät, että rokotusten todellinen tarkoitus on steriloida nuoria muslimityttöjä. Ääri-islamistien mukaan kyseessä on länsimainen juoni.

Uutistoimisto AFP:n toimittaja kertoo kuulleensa kiistellyn radiolähetyksen. Hänen mukaansa siinä syytettiin terveysviranomaisia vaarallisten rokotusten sallimisesta, koska ovat saaneet lahjuksia länsimaista.

Kymmenen vuotta sitten vastaavat epäilykset keskeyttivät rokotukset Nigeriassa. Se aiheutti satojen lasten polioepidemian, joka levisi myös muualle maailmaan.

Poliota on kitketty1980-luvun lopulta maailmanlaajuisella rokotuskampanjalla, ja nykyisin sitä on kotoperäisenä enää Nigeriassa, Afganistanissa ja Pakistanissa.
http://yle.fi/uutiset/radio-ohjelmaa_sy ... sa/6492746
Oho
Remington Steele
Viestit: 240
Liittynyt: Ke Maalis 04, 2009 3:19 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Oho »

MTV3 14.02. 13:06:34
MTV3 UUTISET Torstai

Islamistit vihaisia ystävänpäivästä

Pakistanin islamistiryhmät ovat hermos-
tuneet ystävänpäivän vietosta. Etelä-
Pakistanissa sijaitsevassa Karachissa
julkaistiin islamistiryhmä Jamaat-e-
Islamin mainoksia, jossa ystävänpäivää
moitittiin islamin vastaiseksi.

Joukko mielenosoittajia poltti myös
ystävänpäiväkortteja Pohjois-Pakista-
nissa sijaitsevassa Peshawarissa.

Pääkaupungissa Islamabadissa
ystävänpäivää vietettiin
normaalisti.Ystävänpäivätavarat ovat
käyneet hyvin kaupaksi.
http://www.mtv3tekstikanava.fi/new2008/txt/133-01.htm
Oho
Remington Steele
Viestit: 240
Liittynyt: Ke Maalis 04, 2009 3:19 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Oho »

Uutiset Kulttuuri
HS-analyysi
Islamistit tuhoamassa maailman rikkaimpiin kuuluvaa musiikkikulttuuria

Islamistit yrittävät tuhota maailman rikkaimpiin kuuluvaa musiikkikulttuuria
Mitä jos Suomessa syttyisi kapina, ja kapinalliset kieltäisivät kaiken musiikin? Jos kapinalliset sanoisivat Katri Helenalle: Lopeta laulaminen tai leikkaamme kielesi. Pekka Kuusistolle luettaisiin madonluvut: Lopeta se viulunvingutus tai katkaisemme sormesi.

Karmea ajatus. Onneksi ei sentään näköpiirissä.

Mutta länsiafrikkalaisessa Malissa tämä on ollut totta melkein vuoden.

Kaikki alkoi eräänä yönä maaliskuussa 2012. Islamistit hyökkäsivät pääkaupunki Bamakoon ja ottivat haltuunsa presidentinlinnan. Sitten vallattiin Pohjois-Mali.

Perimmäisenä tavoitteena oli perustaa ääri-islamilainen valtio, joka soveltaa sharia-lakia. Tämä tarkoitti sitä, että myös musiikille julistettiin sota.

Ja näin se toimi:

Soittimia ja vahvistimia murskattiin ja poltettiin. Esityspaikat suljettiin. Televisioita rikottiin.

Muusikoita vangittiin. Esimerkiksi Tinariwen-bändin kitaristi pantiin lukkojen taakse pariksi päiväksi. Pohjoisen satakieleksi nimetyltä laulajatar Khaira Arbylta uhattiin leikata kieli, jos hän ei lopeta laulamista.

Moni muusikko pakeni naapurimaihin. Viime elokuussa tuli ukaasi: radiosta sai soittaa enää Koraanin säkeitä.

"Emme halua saatanan musiikkia", julisti Ansar Dine -islamistiryhmän jäsen. "Sharia-laki vaatii sitä. Mitä jumala määrää, se toteutetaan."

Tilanne olisi kauhea missä tahansa maassa. Mutta erityisen raastava se on juuri Malissa.

Siellä on yksi Afrikan ja koko maailman rikkaimmista musiikkikulttuureista.
http://www.hs.fi/kulttuuri/Islamistit+t ... 0910839298
Waakku
Sabrina Duncan
Viestit: 375
Liittynyt: Pe Huhti 24, 2009 3:32 am

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Waakku »

THG kirjoitti:
Hans-Peter Haulikko kirjoitti:
THG kirjoitti:loistaa suomalaisuus pitkälle. päälle kaksi promillea, "jos ei muuten tule pillua", omakotitalo, keskisuomi.

kuka se ei nää asioita? :D
-eli mielestäsi ulkomaalaiset eivät käytä alkoholia?
-mielestäsi ulkomaalaiset eivät koskaan ole syyllistyneet seksiin pakottamiseen?
-mielestäsi esim. muslimi maahanmuuttaja ei voi omistaa omakotitaloa?
-mielestäsi keskisuomessa ei asu ulkomaalaisia?

EDIT.
Olen täysin varma, että nuo neljä kohtaa eivät täsmää yhdenkään ihmisen kohdalla. "Ulkomaalaiset" käyttävät alkoholia, en ole koskaan nähnyt kenenkään pakottavan ketään seksiin, sinä ilmeisesti olet :D
keskisuomesta ei kyllä taida löytyä muslimia jolla olisi omakotitalo.

voit toki osoittaa tämän tiedon virheelliseksi :)
Monella maahanmuuttajalla on Suomessa sotilasarvo?
Koska miehen saama tuomio ylitti kaksi vuotta, myös hänen sotilasarvonsa tuomittiin menetetyksi.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013012 ... 2_uu.shtml
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Juutalaisetkin ympärileikkavat poikalapsensa.
Eikä tästä vielä ole kuin 20-30vuotta, kun Suomessakin naisen piti olla avioituessaan neitsyt. Jotkut uskonlahkot, siis kristityt, haluavat asian olevan vieläkin niin.
Kun nainen aikoinaan Suomessa sai aviottoman lapsen, hän oli automaattisesti huora. Mies sai kyllä tehdä lapsia ympäri maailman. Että ei paljon eroa.
Katolisissa maissa on vieläkin puhdistaa nainen synnytyksen jälkeen, koska synnyttäessään ja sen jälkeen on saatainen.
Meillä täällä Suomessa ollaan jo vähän vapaammin ajattelevia, onneksi.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
Oho
Remington Steele
Viestit: 240
Liittynyt: Ke Maalis 04, 2009 3:19 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Oho »

Homot ja muslimit vastakkain Amsterdamissa

Hollannissa homojen avioliitot hyväksyttiin kauan sitten, ja nyt muslimihomotkin uskaltautuvat kaapista. Viime aikoina homoja on kuitenkin hakattu Amsterdamin kaduilla. Heitä uhkailevat marokkolaistaustaiset nuoret miehet, jotka väittävät noudattavansa Koraanin oppeja.

Poliisi ja nuorisotyöntekijät tuntevat pahantekijät hyvin. Katuväkivallasta vastaavat pääosin 17–24-vuotiaat Hollannissa syntyneet marokkolaistaustaiset nuoret miehet. Monet kiinni jääneet nyrkinheiluttajat väittävät noudattavansa Koraanin oppeja ja vastustavansa homoutta.
Häirinnän vuoksi monet homot ovat alkaneet suhtautua muslimisiirtolaisiin aiempaa epäluuloisemmin. Tämä on heijastunut Hollannin politiikkaan: Kymmenen viime vuoden aikana hollantilaiset seksuaalivähemmistöt ovat siirtyneet vasemmalta oikealle.

Monet homot äänestävät nykyisin äärioikeistolaista PVV-puoluetta, joka pyrkii lopettamaan maahanmuuton ja haluaisi lähettää muslimisiirtolaiset takaisin alkuperäisiin kotimaihinsa. Äärioikeiston johtaja Geert Wilders on sanonut haluavansa tehdä Hollannista "homojen turvasataman".
http://www.hs.fi/sunnuntai/Homot+ja+mus ... 2200088627
Oho
Remington Steele
Viestit: 240
Liittynyt: Ke Maalis 04, 2009 3:19 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Oho »

15-vuotiaan tytön kohtalo järkyttää - jo yli 15 000 suomalaista mukana vetoomuksessa

Torstai 7.3.2013 klo 04.52 (päivitetty klo 04.53)

Malediivilaisen teinitytön saama ankara tuomio on poikinut vastalauseita ympäri maailmaa.
Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International kerää nimiä vetoomukseen, jossa presidentti Waheedilta vaaditaan 15-vuotiaan tuomion kumoamista.
Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International kerää nimiä vetoomukseen, jossa presidentti Waheedilta vaaditaan 15-vuotiaan tuomion kumoamista. (KUVAKAAPPAUS / AMNESTY INTERNATIONAL)
LINKKI

Linkki vetoomukseen

Malediiveilla 15-vuotias tyttö tuomittiin helmikuun lopussa sataan raipaniskuun ja kahdeksan kuukauden mittaiseen kotiarestiin "haureudesta", kun tämä oli tunnustanut harrastaneensa seksiä avioliiton ulkopuolella.

Paikallisten tiedotusvälineiden mukaan kielletty yhdyntä paljastui, kun poliisi syrjäisellä Feydhoon saarella tutki vauvan murhaa. Tutkinnan yhteydessä kävi ilmi, että tyttö oli toistuvasti joutunut isäpuolensa raiskaamaksi. Kesällä 2012 tyttö väitetysti synnytti isäpuolensa lapsen. Poliisin mukaan mies murhasi vauvan ja hautasi ruumiin heidän kotinsa pihalle.

Poliisikuulusteluissa tyttö väitetysti tunnusti harrastaneensa esiaviollista seksiä toisen miehen kanssa. Tiedossa ei ole, ovatko viranomaiset nostaneet syytteitä tätä miestä kohtaan. Tytön isää puolestaan odottaa 25 vuoden vankeustuomio, jos hänet todetaan syylliseksi murhaan ja raiskaukseen.

Tytölle langetettu, islamilaiseen sharia-lakiin perustuva raippatuomio on määrä panna täytäntöön kun tämä täyttää 18 vuotta. Tuomio on kuitenkin herättänyt laajan vastalauseiden myrskyn ulkomailla ja saanut myös Malediivien viranomaiset selvittämään rangaistuksen perumista.

Presidentti Mohammed Waheed Hassanin tiedottaja sanoi Guardian-lehdelle, että hallitus pitää tyttöä uhrina, "jonka ei nyt pitäisi joutua myös lain uhriksi." Vanhoilliset muslimit ovat kuitenkin vaatineet tuomion täytäntöönpanoa ja painottaneet, että tyttö on rangaistuksensa ansainnut.

"Pöyristyttävää"

Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International kerää parhaillaan ympäri maailmaa nimiä vetoomukseen, jossa presidentti Waheedilta vaaditaan tuomion kumoamista. Suomessa vetoomuksen on allekirjoittanut tähän mennessä yli 15 000 ihmistä.

Vetoomuksesta uutisoi Suomessa ensimmäisenä Yle.

- Tämä on täysin pöyristyttävää, riippumatta hänen syytteidensä syistä. Raiskauksen tai hyväksikäytön uhrien pitäisi saada psykiatrista hoitoa ja tukea eikä rikossyytettä, sanoi Independent-lehdelle Abbas Faiz, Malediivien Amnestyn edustaja.

Myös YK on vaatinut Malediivia lopettamaan raipparangaistukset, joissa ruoskan sijaan käytetään eräänlaista litteää mailaa. Silti ne ovat suhteellisen yleisiä.


Turistien suosimassa saarivaltiossa jännitteet erilaisia islamin tulkintoja kannattavien välillä ovat kiristyneet, kun vanhoillisten vaikutusvalta on kasvanut.

Lähteet: Guardian, Independent
STEFAN LEPPÄNEN
[email protected]
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Suomen naisministereille abayat virkamatkoilla Saudi-Arabiaan

Suomen valtio hankkii suomalaisille naisministereille ja virkanaisille musliminaisten käyttämät peittävät asut, koska sillä halutaan kunnioittaa vastapuolta.

Suomi on tiivistämässä yhteyksiään Saudi-Arabiaan. Suomen ja Saudi-Arabian kulttuurierot ovat suuret ja niihin törmäävät erityisesti sinne matkustavat naiset. Suomen valtio hankkiikin suomalaisille naisministereille ja virkanaisille musliminaisten käyttämät peittävät asut, abayat.

Asu jättää näkyviin kasvot, kämmenet ja jalkaterät. Ulkoministeriön Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan yksikön päällikkö Helena Tuuri sanoo, että abayat hankitaan, koska sillä halutaan kunnioittaa vastapuolta. Hänen mukaansa suomalaisnaiset eivät käytä abayaa kaikkialla vaan katsovat käytön tilanteen mukaan.
- Normaali abaya on kaulasta nikkoihin ylettyvä kaapu, jossa on pitkät hihat. Se on väljä ja laitetaan normaalivaatteiden päälle, sanoo Tuuri Yle Radio Suomen Ajantasassa.

Tuurin mukaan Saudi-Arabiassa on käytäntönä, että musliminaiset peittävät päänsä. Hän sanoo, että myös länsimaalaisilla naisilla olisi hyvä olla huivi päässä esimerkiksi julkisilla paikoilla. Välttämätöntä se ei ole.
- Huivi on hyvä olla mukana siltä varalta, jos sitä sattuu tarvitsemaan. Jos uskonnollinen poliisi tulee siitä vaikka huomauttamaan, että se olisi hyvä laittaa päähän.

Tuuri sanoo, että Saudi-Arabia ei ole pyytänyt suomalaisia virkanaisia käyttämään vierailuillaan musliminaisten abayaa. Hänen mukaansa muut pohjoismaalaiset virkanaiset noudattavat suomalaisten kanssa samaa käytäntöä.


YLE uutiset
8.3.2013 klo 15:20

Ja vain viikko sitten peruttiin pääministeri Kataisen ja hänen uskollisen aseenkantajansa Stubbin vierailu kun saudit eivät suostuneet ottamaan heitä vastaan. Virallisesti "ei ollut aikaa" tmv. Ehkä nyt onnistuu kun saadaan tasa-arvon mallimaan naiset pukeutumaan "burkhaan". Kivasti lipaistu...

Maassa maan tavalla puhutaan nyt. Mutta kun Suomeen saadaan allahin armosta innovatiivisia maahanmuuttajia pelastamaan hyvinvointivaltiota, niin heiltä ei vaadita maassa maan tavalla käyttäytymistä, vaikka muuttavat tänne, eivätkä ole vain vierailulla. Kotouttamista?

Mutta tosiaan... Jotta valtion hankinnat tulisi käyttää monipuolisesti, niin ehdotankin täten, että nämä naisministerit käyttäisivät eduskunnalle jaettuja torkkupeittoja ao. leningin sijasta! Vai onko jo myönnetty määräraha aitojen ja alkuperäisten abayojen hankkimiseen?

Pikku hiljaa annetaan siimaa. Kohta vaaditaan, että Suomessa on oltava vähintään yksi musulmaani ministerinä, jotta ählämit voivat ottaa vastaan ylipäätään minkäänlaista delegaatiota.

Samalla voinen ehdottaa, että kun saudien tms. delegeisson tulee Suomeen, niin he kunnioittaisivat suomalaisia tapoja, eivätkä söisi rätti päässä. Sillä kunnioitettaisiin illan isäntää. Olisiko tuo liikaa pyydetty?
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Avatar
PaxCow
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: To Tammi 17, 2013 2:45 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja PaxCow »

Doctor Lecter kirjoitti:Maassa maan tavalla puhutaan nyt. Mutta kun Suomeen saadaan allahin armosta innovatiivisia maahanmuuttajia pelastamaan hyvinvointivaltiota, niin heiltä ei vaadita maassa maan tavalla käyttäytymistä, vaikka muuttavat tänne, eivätkä ole vain vierailulla. Kotouttamista?
Doctor Lecter kirjoitti:Samalla voinen ehdottaa, että kun saudien tms. delegeisson tulee Suomeen, niin he kunnioittaisivat suomalaisia tapoja, eivätkä söisi rätti päässä. Sillä kunnioitettaisiin illan isäntää. Olisiko tuo liikaa pyydetty?
Saudi-Arabia ja Suomi eivät millään mittapuulla ole ihmisoikeusasioissa samalla tasolla. Saudi-Arabiassa vaaditaan sekä kansalaisilta että ulkomaalaisilta sellaista käyttäytymistä, jota ei ns. pohjoimaisessa sivistysvaltiossa vaadita eikä kannatakaan tämän takia alkaa viemään suomalaisia käytäntöjä kohti saudiarabialaista toimintatapaa!

Eihän sinne Saudi-Arabiaan olisi mikään pakko lähteä, mutta ilmeisesti bisnesintressejä löytyy. Ihmisoikeudetkaan eivät varmaan juuri herätä mielenkiintoa. Muilla mailla sama homma: taloudellisten intressien takia vuonna 2011 USA:n asemyynnistä puolet meni Saudi-Arabiaan.
"I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it." - Mark Twain
Oho
Remington Steele
Viestit: 240
Liittynyt: Ke Maalis 04, 2009 3:19 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Oho »

Terrorismin uhka noussut Hollannissa ja Saksassa
Hollannin hallitus on nostanut terrorivaroitustason "vähäisestä" "merkittäväksi". Myös Saksassa varoitetaan nousseesta terroriuhasta.

Hollannin hallituksen turvallisuudesta ja terrorisminvastaisesta toiminnasta vastaava koordinaattori uskoo, että hyökkäyksen uhka Hollannissa tai ulkomailla sijaitsevia hollantilaiskohteita vastaan on kasvanut.

Hollannista on viime aikoina lähtenyt noin sata henkilöä, joiden aikomuksena on ollut osallistua Syyrian, Malin tai eräiden muiden islamilaisten maiden sisäisiin konflikteihin.

Radikaalien islamistien joukossa nämä henkilöt oppivat sotataitoja ja radikalisoituvat entisestään. Kun he palaavat kotiin, heillä voi olla mielessään terrori-iskujen tekeminen Hollantiin, pelkää koordinaattori.

Tilanne on sama Saksassa, toteaa maan sisäisen tiedusteluviraston päällikkö Hans-Georg Maassen. Hänen mukaansa Saksasta on lähtenyt noin 60 henkilöä, jotka yrittivät päästä Malin sisällissotaan. He joutuivat kuitenkin palaamaan, koska Ranskan johdolla islamilainen vallankumous torjuttiin.

Maassenin mukaan Saksaan on tulossa "iso joukko turhautuneita kavereita".

Hollannissa ei ole tapahtunut koskaan suurta terrori-iskua. Vuonna 2004 marokkolaistaustainen hollantilaismies murhasi elokuvaohjaaja Theo van Goghin, joka oli tunnettu monikulttuurisuuden vastustaja. Maahanmuuton vastustus voi johtaa yhteenottoihin väestöryhmien kesken.

Hollannissa valmistaudutaan kahden kuukauden kuluttua tapahtuviin suuriin juhliin, joissa kuningatar Beatrix luopuu virastaan ja kuninkaaksi nousee kruununprinssi Willem-Alexander. Amsterdamiin odotetaan satoja tuhansia juhlavieraita. Poliisi pyrkii estämään välikohtaukset.

Lähteet:
AP, Reuters

Yrjö Kokkonen Yrjö Kokkonen Yle Uutiset
http://yle.fi/uutiset/terrorismin_uhka_ ... sa/6535966
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4749
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

Maahanmuuton vastustus voi johtaa yhteenottoihin väestöryhmien kesken.
Todellinen helmi!
Eli jos emme vastusta islamilaisuutta / äärimuhiksia, niin mitään ongelmia ei tule?
Yhteenottoja tulee vain jos euroopan islamisoitumista vastustetaan ja ei tykätä Ruotsin tyylisestä hallitemattomasta maahanmuutosta etenkin muslimikulttuurimaista?

No, Vanhanen voi sitten jakaa koko kansalle perserasvaputkilot: Ollaan kaikki kovasti pahoillamme aiheuttamastamme häiriöstä ja levitetään kankut valmiiksi etteivät muhikset taas vaan pääse "loukkaantuumaan".
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
Vastaa Viestiin