Ampumavälikohtaukset Poliisien kanssa Suomessa

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
mikko1979
Agentti Scully
Viestit: 651
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2011 4:09 pm

Re: Ampumavälikohtaukset Poliisien kanssa Suomessa

Viesti Kirjoittaja mikko1979 »

Tämä Porvoon ampuminen, jossa mies ammuskeli haulikolla poliiseja ja surmasi poliisikoiran ampumalla
Porvoon piiritetty taltutettiin ampumalla
Kotimaa 9.7.2002

Aseistautunut mies riehui Porvoon seudulla aamuyöstä tiistaina. Panttivangin ottanut mies ammuskeli moneen otteeseen poliisipartioita kohden ja linnoittautui lopulta Näsin huoltoasemalle.
Poliisi piiritti Esson asemaa usean tunnin ajan, ja räjähdysvaaran vuoksi alue oli eristetty liikenteeltä noin puolen kilometrin säteeltä.

Vuonna 1961 syntynyt porvoolaismies oli aseistautunut katkaistulla haulikolla. Tilanne raukesi lopulta, kun poliisi onnistui haavoittamaan miestä jalkaan, ja hänet saatiin kiinni.

Yksikään sivullinen ei loukkaantunut välikohtauksessa.

Tilanne sai alkunsa kolmen aikoihin aamuyöllä, kun poliisi sai tiedon ammuskelusta Epoossa, joka sijaitsee hiukan Porvoon itäpuolella. Hetkeä myöhemmin haulikkomies pakotti töistä tulossa olleen bussikuskin aseella uhaten autoonsa.

Mies oli panttivankeineen matkalla kohti Porvoota, kun ammuskelusta tiedon saanut poliisipartio tuli heitä vastaan. Mies vilkutti autonsa valoja pyytäen näin poliisiautoa pysähtymään.

Haulikkomies pyysi huutamalla hiukan kauemmas pysähtyneiltä poliiseilta tupakkaa, ja nämä heittivät tälle askin. Tällöin mies avasi tulen poliisiautoa kohden, muttei kuitenkaan osunut.

Porvoossa Mannerheimintiellä miestä vastaan tuli toinen poliisipartio, joka kääntyi seuraamaan epäillyn autoa. Mies ampui jälleen useita laukauksia poliisipartiota kohden, mutta yksikään näistä ei osunut.

Tämän jälkeen mies säntäsi Näsin Essolle ja ilmoitti kattoon ampuen, että kyseessä on ryöstö. Yöhuoltamolla oli tuolloin myyjän lisäksi viisi asiakasta.

Myös Epoosta panttivangiksi otettu mies oli yhä ammuskelijan mukana.

Mies pyysi huoltoaseman myyjältä tupakkaa ja juotavaa. Saatuaan haluamansa mies poistui hetkeksi paikalta, jolloin kaikki paikalla olleet ihmiset pääsivät pakenemaan.

Panttivankien paettua poliisi piiritti alueen nopeasti. Mieheen oltiin puhelimitse jatkuvassa neuvotteluyhteydessä, ja poliisin mukaan hän vaikutti varsin itsetuhoiselta.

Tilanteen ainoa uhri oli miestä taltuttamaan päästetty poliisikoira, jonka hän ampui haulikollaan.

Yksin jäätyään mies uhkasi räjäyttää huoltoaseman ja ampui jälleen useita laukauksia. Toistaiseksi on epäselvää, oliko hänellä todella hallussaan räjähteitä.

Kahtakymmentä minuuttia yli yhdeksän mies päätti lähteä huoltoasemalta. Poliisin toistuvista pysähtymiskäskyistä huolimatta hän jatkoi itsepintaisesti matkaansa, jolloin poliisi ampui häntä polven yläpuolelle, ja tilanne laukesi. Mies vietiin sairaalaan, ja viimeisten tietojen mukaan hänen tilansa on vakaa.
mikko1979
Agentti Scully
Viestit: 651
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2011 4:09 pm

Re: Ampumavälikohtaukset Poliisien kanssa Suomessa

Viesti Kirjoittaja mikko1979 »

Tämä Venäläisen sotilaskarkurin ammuskelu Lappeenrannan ja Luumäen alueella 2001.

Venäläinen sotilaskarkuri ampui itsensä takaa-ajon jälkeen

Ammuskelujen vuoksi kuutostien liikenne oli aamupäivän poikki

LUUMÄKI/LAPPEENRANTA. Aseistautunut venäläinen sotilaskarkuri tunkeutui perjantain vastaisena yönä iäkkään pariskunnan kotiin Vainikkalassa, varasti henkilöauton, murtautui ampumalla huoltoasemalle Lauritsalassa ja ajoi yhteen rekan kanssa Luumäellä.
Kolaripaikalla 18-vuotias venäläismies ammuskeli kohti poliisia ja pakeni metsään. Koira jäljitti karkurin, joka löytyi kuolleena metsästä kello 9.20. Hän oli ampunut itsensä.
Varusmies ehti ampua rynnäkkökiväärillään useita laukauksia kohti häntä jäljittänyttä poliisipartiota, joka vastasi tuleen. Kukaan ei haavoittunut. Poliisiautoon osui yksi luoti.
Maastopukuisen miehen perään metsään lähti poliiseja, rajavartijoita, Maanpuolustusopiston panssariajoneuvoja ja rajavartioston helikopteri. Ne piirittivät ja etsivät miestä neljä tuntia.
Vaarallisen tilanteen takia valtatie 6:n liikenne katkaistiin aamupäiväksi ja ohjattiin Taavetin ja Lappeenrannan välillä kiertotielle.

Tapahtumat alkoivat myöhään helatorstaina. Varusmies ylitti rajan tavarajunassa. Vainikkalassa hän tunkeutui iäkkään pariskunnan omakotitaloon, käyttäytyi uhkaavasti ja osoitteli rynnäkkökiväärillä talon isäntää. Vaimo onnistui pakenemaan ja soittamaan hälytyskeskukseen kello 23.16.
Minuuttia myöhemmin Viipurin alueen rajavaltuutetun sijainen ilmoitti Kaakkois-Suomen rajavartioston esikuntaan, että rynnäkkökiväärillä aseistautunut varusmies Sergei Strotshihin oli tullut Suomeen. Poliisi ja rajavartiosto aloittivat etsinnät.
Pian tuli ilmoitus, että uhatun perheen naapurista Vainikkalasta oli anastettu punainen Peugeot 205. Etsintää laajennettiin.
Aamuviideltä Lauritsalasta tuli poliisille soitto, jossa kerrottiin Nesteen huoltamolta kuuluneista laukauksista.
Suljetun aseman oveen oli ammuttu kiväärillä kahdeksasti. Luodit rikkoivat ovien lasit. Mies anasti huoltoasemalta vain makeisia.

Poliisipartio havaitsi anastetun auton Lauritsalassa kello 5.10. Pysäytys ei onnistunut ja auto pakeni kuutostietä Luumäen suuntaan.
Ajoittain 180 kilometrin tuntinopeudella ajanut ja holtittomasti ohitellut mies törmäsi Luumäellä Sarvilahden tienristeyksen jälkeen rekka-autoon. Auto suistui katolleen ojaan ja vaurioitui pahoin.
Komisario Markku Hämäläinen kertoi, että mies oli jäljistä päätellen loukkaantunut jonkin verran, mutta hän tulitti poliiseja ja pakeni metsään Toikkalan kylän maastoon.
Metsässäkin hän ampui useita kertoja. Miehen aseen kahdesta lippaasta toinen löytyi tyhjänä metsätieltä.
Poliisi sai apua Kotkaa, Lahtea ja liikkuvaa poliisia myöten. Myös poliisin Karhu-ryhmä hälytettiin, mutta sitä ei tarvittu, kun tilanne laukesi.
Poliisipäällikkö Tapio Saarni kuvasi tilannetta erittäin vaaralliseksi. Varusmiestä ei nähty piirityksen aikana, eikä häneen saatu keskusteluyhteyttä.
Asukkaita varoitettiin tapahtumapaikkojen lähistöllä henkilökohtaisesti ja radiossa. Ihmisiä kehotettiin pysymään sisällä ja lukitsemaan ovet.

Luumäen Toikkalassa asuva Raimo Sarvilahti heräsi viiden jälkeen helikopterin jylyyn. Kone lensi edestakaisin vain muutaman sadan metrin päässä talosta.
Tunnin päästä naapurista soitettiin ja kerrottiin, että poliisi kehottaa pysymään sisällä ja lukitsemaan ovet.
Lihakarjaa kasvattavat Sarvilahdet lähtivät navettaan pari tuntia normaalia myöhemmin: "Toinen hoiti navettatyöt ja toinen vartioi ovella. Varppeillaan piti olla."

Strotshihin palveli Vainikkalan vastaisella Buslovskajan rajavartioasemalla. Hän oli tullut palvelukseen viime vuonna Samarasta Etelä-Venäjältä.
Strotshihin oli torstaina normaalisti rajapartiotehtävissä. Kello 20.20 hän oli hypännyt tavarajunaan, johon kätkeytyneenä hän ylitti Suomen rajan.
Kaakkois-Suomen rajavartioston komentaja, eversti Jaakko Kaukanen kertoi, että rajavartiosto oli yhteydessä Venäjän rajaviranomaisiin yöllä useita kertoja.
Strotshihinilla ei ole Venäjän viranomaisilta saadun tiedon mukaan takanaan rikoksia. Hänet tunnettiin kuitenkin äkkipikaisena ja impulsiivisena henkilönä. Strotshihinin ruumis ja omaisuus luovutetaan myöhemmin Venäjälle.
Tutkinta siirtyi perjantaina keskusrikospoliisille Helsinkiin. Myös rajavartiosto jatkaa tapahtumien selvittelyä.


Venäläiskarkuri löytyi kuolleena

0 kommenttia

26.05.2001 00:19

Suomeen loikannut venäläinen varusmies löytyi kuolleena. Tilanne Luumäellä oli poliisin mukaan erittäin vaarallinen.

Tavarajunassa Vainikkalan vastaiselta Puslovskajan rajavartiosemalta Suomeen loikannut 18-vuotias venäläinen varusmies aiheutti useita vaaratilanteina myöhään eilisiltana alkaneen pakonsa aikana.

Rynnäkkökiväärillä aseistautunut varusmies tulitti poliisia Luumäen Sarvilahdessa varhain tänä aamuna. Sinne hän oli ajanut 180 kilometrin tuntivauhtia valtatie 6:ta Vainikkalasta anastamallaan autolla.

Varusmies törmäsi rekkaan kello 5.20 Sarvilahdessa ja pakeni katolleen ojaan lentäneestä autosta maastoon. Paetessaan hän tulitti poliisia kohti ja osui poliisiautoon. Poliisi vastasi tuleen yrittäen saada miehen antautumaan. Paikalla oli kolmisenkymmentä poliisia, joista kukaan ei haavoittunut. Lähiseudun asukkaita oli kehotettu pysyttelemään sisätiloissa.

Valtatie 6:n eteläpuolelta karkuri eteni Luumäen motellin suuntaan Toikkalankylän maastoon. Tyhjäksi ampumansa lippaan hän heitti metsätien varteen. Käytetyt ammukset olivat tiettävästi erikoisluoteja, joilta luotiliivit eivät suojaa. Koirapartio pääsi miehen jäljille, ja hän löytyi itsensä ampuneena Toikkalankylästä runsaan puolen kilometrin päästä valtatie 6:lta kello 9.30.

Lappeenrannan poliisipäällikkö Tapio Saarni korostaa, että tilanne oli todella vaarallinen. Keskusteluyhteyttä karkuriin ei kertaakaan saatu.

Venäläisellä varusmiehellä ei tiedetä olleen rikollista tai väkivaltaista taustaa. Mitään selitystä venäläiset viranomaiset eivät ole pystyneet antamaan laittomalle rajanylitykselle, kerrotaan Kaakkois-Suomen rajavartiostosta.

Pariskunta pakeni

Ensimmäinen tieto varusmiehestä tuli poliisin hälytyskeskukseen eilen kello 23.16. Mies oli tunkeutunut vainikkalalaisen avioparin omakotitaloon särkemällä ulko-oven. Hän oli käyttäytynyt aseineen uhkaavasti, pitänyt sormeaan liipamisella, mutta pariskunta oli päässyt pakenemaan ja teki hälytyksen poliisille.

Vainikkalasta mies oli anastanut punaisen Peugeot-merkkisen auton. Poliisipartio sai havainnon autosta varhain aamulla Lappeenrannassa. Mies oli pakonsa aikana murtautunut Nesteen huoltoasemalle Lappeenrannan Lauritsalan kaupunginosassa. Hän oli ampunut huoltoaseman oven tohjoksi, mutta ei ollut anastanut paikalta mitään.
Takaa-ajossa oli miehiä Lappeenrannan, Lahden ja Kotkan poliisilaitoksilta. Poliisi sai virka-apua ja kalustoa myös sekä rajavartiostolta että puolustusvoimilta. Kuutostie avattiin uudelleen liikenteelle puolen päivän aikaan.
mikko1979
Agentti Scully
Viestit: 651
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2011 4:09 pm

Re: Ampumavälikohtaukset Poliisien kanssa Suomessa

Viesti Kirjoittaja mikko1979 »

Kuusankosken ampumistapaus/piiritys 26.9.2001 - 28.9.2001

Poliisimies haavoittui Kuusankosken piirityksessä

27.09.2001 18:56
Yksi poliisi on haavoittunut Kuusankoskella toista päivää jatkuvassa piiritystilanteessa.

Omakotitalon yläkertaan linnoittautunut kuusankoskelainen mies on haavoittanut helsinkiläistä poliisimiestä iltapäivällä piiritystilanteessa. Poliisilla ei ole hengenvaaraa.

Mies pääsi ampumaan väijytyksestä laukauksen poliisimiestä kohti. Laukaus haavoitti poliisia oikeaan pakaraan. Hän on sairaalahoidossa. Poliisi ei vastannut ampujan tuleen.

Piiritys alkoi eilen
Piiritystilanne alkoi eilen iltapäivällä Kuusankosken Markan kylässä, kun poliisipartio tuli noutamaan miestä kuultavaksi aikaisemmista tapahtumista.

Mies ei avannut ovea ja poliisi murtautui sisään. Mies pakeni vanhan omakotitalon yläkertaan. Hän ampui laukauksia poliisikoiraa kohti. Koira sai pahoja vammoja ja se jouduttiin lopettamaan. Miehellä arvellaan olevan aseenaan haulikko.

Poliisilla on ollut ylikomisario Antero Rossin mukaan keskusteluyhteys mieheen, mutta se on katkeillut. Mies on linnoittautunut talon yläkertaan ja alakerrassa olevat poliisit puhuvat hänelle yläkertaan johtavan käytävän kautta.

Omakotitalon naapurista on evakuoitu kaksi taloa ja piiritysalue on kokonaan eristetty. Poliisi pyrkii ratkaisemaan piiritykseen ilman voimatoimia ja on varautunut pitkään piiritykseen. Piiritetty mies on poliisin tietojen mukaan vuonna 1956 syntynyt peruskuusankoskelainen. Hän on ollut psykiatrisessa hoidossa ja joutunut poliisin kanssa tekemisiin kesän aikana.

Piiritys päättyi poliisin rynnäkköön ja kyynelkaasuun.
mikko1979
Agentti Scully
Viestit: 651
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2011 4:09 pm

Re: Ampumavälikohtaukset Poliisien kanssa Suomessa

Viesti Kirjoittaja mikko1979 »

Tälläinen tapaus sattui 27.10.1999.

Mies ampui poliisia haulikolla kaksi kertaa
Ampujaksi epäilty kaappasi paetessaan rekan.

Rutiinitehtävää hoitamassa ollut poliispartio koki järkyttävän yllätyksen Tuusulan Riihikalliossa keskiviikon vastaisena yönä, kun anastetuksi epäillyn auton kuljettaja ampui toista poliisia kaksi kertaa haulikolla.

Myös läheisessä Hyrylän yläasteen ja lukion rakennuksessa ammuttiin yöllä yksi laukaus. poliisin mukaan on todennäköistä, että tapahtumat kytkeytyvät toisiinsa.
Pakomatkallaan poliisin ampujaksi epäilty 28-vuotias mies kaappasi vielä rekan, jonka kuljettajan hän otti panttivangiksi.

Poliisi sai osumat molempiin olkavarsiinsa. Hänet leikattiin Töölön sairaalassa, missä hänestä poistettiin 30-40 haulia. Perheellinen järvenpääläispoliisi on kuitenkin toipumassa eikä hänelle uskota jäävän pysyviä vammoja.

Ampujan onnistui ensin paeta, mutta hänet tavoitettiin parin tunnin kuluttua laukauksista. Ampujan kanssa samassa autossa ollut mies pakeni niin ikään, mutta hän ilmoittautui keskiviikkona puolenpäivän aikaan asianajajansa kanssa keskusrikospoliisissa Tikkurilassa. Molemmat miehet on pidätetty.

Poliisin ampumista tutkitaan murhan yrityksenä. Tutkintaa johtaa puolueettomuuden varmistamiseksi keskusrikospoliisi.

Yön tapahtumaketju sai alkunsa aamuyöstä, kun vartiomiehet alkoivat epäillä, että Hyrylän koulukeskuksessa on liikkeellä murtovarkaita. Vartijat tekivät ilmoituksen kello 2.20. Koululla ammuttiin laukaus, joka vartijoiden mukaan saattoi olla suunnattu heitä kohti. Vartijat eivät nähneet ampujaa, mutta he kuulivat laukauksen ja sen jälkeen ropinaa, joka kuulosti putoilevilta hauleilta.

Poliisin mukaan on todennäköistä, että koulussa olivat liikkeellä samat miehet, jotka kohta olivat osallisina poliisin ampumisessa.

Ampui heti

Kello 2.30. Järvenpään poliisin partio oli menossa tarkastamaan asuntoa Riihikallion lähiöön, koska poliisille oli valitettu häiritsevästä melusta.

Matkalla he tapasivat epäillyttävästi vaurioituneen henkilöauton ja päättivät tarkistaa, onko auto anastettu. He ajoivat auton luo, jolloin siinä olleet miehet poistuivat eri suuntiin. Poliisi päätti ensin tarkistaa ajajan.

Poliisit eivät ehtineet edes nousta autosta, kun mies nosti pumppuhaulikon ja ampui. Kello oli 2.38. Laukaus osui kuljettajan paikalla ollutta poliisia vasempaan olkavarteen. Poliisiauton moottori kävi, joten kuljettaja kaasutti heti päästäkseen pois tulilinjalta. Haulikkomies ampui vielä poistuvaa poliisiautoa takaikkunaan. Osa hauleista osui hetki sitten haavoittuneeseen poliisiin, nyt oikeaan olkavarteen ja niskan seudulle.

Poliisit ajoivat läheisen Haukantien risteykseen, noin 200 metrin päähän ampumispaikasta odottamaan apuvoimia ja sairasautoa. Haavoittunut kuljettaja vietiin sairaalaan, missä hänet leikattiin aamupäivällä.

Myöhemmin kävi ilmi, ettei auto ollut varastettu. Vaurioiden epäillään syntyneen siten, että ilmeisesti humalassa ollut ampuja oli törmännyt liikenteenjakajaan aiemmin yöllä.

Dramaattinen pakomatka

Pakomatkallaan ampuja kaappasi Hyrylässä haulikolla uhaten rekan kuljettajineen. Poliisin takaa-ajamana ase laukesi vielä kerran, mutta tällä kertaa kukaan ei loukkaantunut.

Kohta sen jälkeen kello 4.37 poliisi otti miehen kiinni "käskyttämällä". Hän ei enää tehnyt vastarintaa.

Dramaattisella pakomatkalla ampuja käski rekan kuljettajaa ajamaan määräämäänsä suuntaan ja kun rekka oli ohittanut poliisiauton, mies käski kääntymään kohti Helsinkiä. Tuusulantiellä hän käski kuljettajaa kääntymään takaisin Hyrylään ja komensi siellä jälleen ajamaan haluamaansa suuntaan.

Rekka joutui kuitenkin umpikujaan ja sen kääntäminen oli hankalaa. Ampuja hyppäsi silloin rekasta, jolloin haulikko laukesi. Rekassa ollessaan hän oli poliisitutkimusten mukaan kertonut, ettei halunnut vahingoittaa kuljettajaa. Kun mies oli poistunut rekasta, kuljettaja ilmoitti hänestä poliisille. Haulikkomies tavoitettiin läheltä, Kievarintien päästä Hyrylän Shellin takaa.

Epäilty vapautui vankilasta keväällä

Poliisin ampumisesta epäillyllä miehellä on entuudestaan tilillään tuomio vuonna 1990 tehdystä taposta.

Hänet on tuomittu myös muista väkivaltarikoksista. 28-vuotias mies laskettiin ehdonalaiseen vapauteen viime huhtikuussa.
Myös samassa autossa olleella 30-vuotiaalla miehellä on rikollinen tausta. Hän on saanut tuomioita erilaisista huume ja omaisuusrikoksista.
Molemmat miehet ovat järvenpääläisiä ja paikallisen poliisin "vanhoja tuttuja"
Helluby
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: Ma Syys 28, 2009 9:56 pm

Re: Ampumavälikohtaukset Poliisien kanssa Suomessa

Viesti Kirjoittaja Helluby »

Joskus kauan sitten historiassa oli Sorjosen ja Dynamiitti-Laineen Kakolasta (vai oliko se Lääniltä) pako. Taisi olla 1960. Kuitenkin pakenivat vankilasta Hänti niminen vartija tosin päästi heidät ihan sovinnolla lähtemään, kun miehet sanoivat "Avaappa Hänti portti". Pakomatkalla tuli jossain ladon liepeillä poliisit vs. Sorjonen ja Laine kohtaaminen. Ammuskelua puolin ja toisin. Sorjonen kuoli heti, mutta Laine selviytyi, ja avioitui myöhemmin häntä hoitaneen sairaanhoitajan kanssa.
Ihan sivusta sanoisin ettei 1+1 ole koskaan 2, vaan ihan tilanteesta johtuen se on joko 1, tai 3, joskus jopa 4.
JanJin
Alibin satunnaislukija
Viestit: 63
Liittynyt: Ma Maalis 27, 2023 11:10 am

Re: Ampumavälikohtaukset Poliisien kanssa Suomessa

Viesti Kirjoittaja JanJin »

Venäläisen sotilaskarkurin ammuskelu Lappeenrannan ja Luumäen alueella 2001

Tästä nimimerkin mikko1979 esille nostamasta tapauksesta pakoauton omistaja on esittänyt virallisesta selonteosta poikkeavan tulkintansa Karpolla on asiaa -ohjelmassa. Hänen mukaansa poliisi on ampunut liikkuvaa autoa, ilmeisesti yksi laukaus on ammuttu helikopterista. Karpo on saanut haltuunsa myös sotilaskarkurin jäähyväiskirjeen.
https://m.youtube.com/watch?v=5MX0NYN3vr8
Vastaa Viestiin