Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Keskustelut ylläpidosta ja tuomioistuimesta. Myös käyttäjien keskinäiset nokittelut tänne.

Valvojat: Kyöpeli, Kilomies

Avatar
sisotalo
Jessica Fletcher
Viestit: 3375
Liittynyt: Su Helmi 26, 2012 11:10 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja sisotalo »

Uusien todistusten myötä on Lahden ateistisuus saanut uuden merkityksen. Jos tänään tehtäisiin murhaajan profiili ei hänen uskonnollista suuntaustaan voitaisi jättää pois. Murhan motiiiviksi syyttäjä esittää Annelin Saatanan palvontaa. Lahti oli kyllä pahempi tapaus ääriuskovaisten silmissä. Suvussa oli kahta jyrkkää suuntaa.

Täällä on todettu, että Ulvilan surman päätodistajaksi on tullut ääriuskovainen synnytyslääkäri. Turunmurre on tuonut keskusteluun tämän lääkärin yksityiset asiat. Lääkäri vakuutta, että juuri hänen omaksumansa uskontokunta pelastaa tilanteessa kun toisen uskontokunnan pahuus on vienyt tyttären. Konflikti syntyi kun tytär halusi omaksua tämän "pahan" uskonnon ja äiti kielsi sen.

Kuitenkin poliisi päätti valita tämän todistajan tuhansista mahdollisista lääkäreistä kun Anneli Aueria syytetään miehensä murhasta Saatanna palvonnan rituaalina.
huippumies
Roger Murtaugh
Viestit: 872
Liittynyt: Ke Maalis 07, 2012 8:59 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja huippumies »

Koska palstalla on kaikenmaailman vitipäävanhuudenhöperöitäkusipäitä esim. naapurimaasta, en itse linkittänyt tätä, koska toisten ihmisten retostelu tällä palstalla saa päättyä.

S.Ilotalo voisi katsoa sen videon ihan ajatuksella, niin huomaisi että taas kirjoitti ihan paskaa, mutta paskan kirjoittaminen taitaa olla elämäsi pääsisältö.

Nyt kun turre sen linkitti, katsokaa kaikki muutkin. Näettekö videolla kaksi ääriuskovaishihhulia vai kaksi ihmistä, jotka ovat saaneet voimaa anteeksiantoon. Jos se voima tulee heidän mielestään Jeesukselta, se heille suotakoon.
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja turumurre »

sisotalo kirjoitti:...Täällä on todettu, että Ulvilan surman päätodistajaksi on tullut ääriuskovainen synnytyslääkäri. Turunmurre on tuonut keskusteluun tämän lääkärin yksityiset asiat...
huippumies kirjoitti:...S.Ilotalo voisi katsoa sen videon ihan ajatuksella, niin huomaisi että taas kirjoitti ihan paskaa, mutta paskan kirjoittaminen taitaa olla elämäsi pääsisältö.
Nyt kun turre sen linkitti, katsokaa kaikki muutkin. Näettekö videolla kaksi ääriuskovaishihhulia vai kaksi ihmistä, jotka ovat saaneet voimaa anteeksiantoon. Jos se voima tulee heidän mielestään Jeesukselta, se heille suotakoon.


Sanotaas nyt yksi asia: Yhtään en tykkää että turumurren ajatusmailmaa selitetään toisten toimesta sisotalo. Sinä et siihen pysty sen paremmin kuin muutkaan. Eikä tuollainen johda muuhun kuin että; 'kattelen enenevässä määrin kieroon...'.
Ai "Turunmurre on tuonut keskusteluun tämän lääkärin yksityiset asiat.."

Mitä tulee tuohon linkittämääni "Surullinen tarina" -videoon, niin näiden haastateltavien puolesta ei voi olla kuin tyytyväinen että ovat löytäneet avun henkilökohtaiseen murheeseensa. Vaikuttavat ihan täysijärkisiltä ja fiksuilta ihmisiltä.

(On toinen juttu sitten se onko ne tiedossa olevat lausunnot millä lailla uskottavia, immenkalvon uusiutumisesta niin monella saman aikaan. Mutta tämä nyt ei kuulu tähän asiaan, vaan yleisesti ammattitoimintaan).
alpo holisti
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1401
Liittynyt: La Tammi 09, 2010 1:06 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja alpo holisti »

Hieno haastattelu.
Kiitos linkistä.
Kaikkea hyvää tälle perheelle.
huippumies
Roger Murtaugh
Viestit: 872
Liittynyt: Ke Maalis 07, 2012 8:59 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja huippumies »

https://www.muutokseen.fi/joki-erkkilat

Sama video, mutta siellä on kirjoitettuna se ydinasia. Tuo Mediakampanja on se "kohukampanja", jossa Niinistö toimii suojelijana. Kun lukee noita muitakin tarinoita, voi vain ihmetellä, mikä "kohukampanja"? Ihan mielenkiintoisia kertomuksia ja kyllä minä ainakin arvostan ihmisiä, jotka ovat uskossa ja ovat valmiita jakamaan oman tarinansa esimerkkinä muille.
annijatta
Javier Pena
Viestit: 1705
Liittynyt: To Syys 01, 2011 7:22 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja annijatta »

Tie, totuus ja elämä. Rakkaus ja myötätunto. Rakasta lähimmäistäsi kuten itseäsi. Universaaleja totuuksia, jotka jokainen löytää itsestään. Kaikki (synnit) pahat teot ovat todellakin samalla viivalla. Jumalia ei tarvitse palvella, vaan palvelkaamme toisia ihmisiä.
Kiitos Turre kun laitoit videon.
Ehkä joku tai jotkut tuntevat piston (sydämessään) omassatunnossaan.
Fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me.
pikasso
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1414
Liittynyt: Ti Kesä 08, 2010 12:16 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja pikasso »

Yhtäkkiä tuli mieleeni. Kuka kertoikaan Jukan uskonnon vastaisesta ajattelusta ensin?
Jos lähtokohtana on ollut ottaa tämä asia esiin niin sitä voisi tutkia hieman tarkemmin.

tara ;)
kaljaloota
Theo Kojak
Viestit: 1158
Liittynyt: To Syys 13, 2012 5:34 pm
Paikkakunta: si lähikauppa

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja kaljaloota »

huippumies kirjoitti:https://www.muutokseen.fi/joki-erkkilat

Sama video, mutta siellä on kirjoitettuna se ydinasia. Tuo Mediakampanja on se "kohukampanja", jossa Niinistö toimii suojelijana. Kun lukee noita muitakin tarinoita, voi vain ihmetellä, mikä "kohukampanja"? Ihan mielenkiintoisia kertomuksia ja kyllä minä ainakin arvostan ihmisiä, jotka ovat uskossa ja ovat valmiita jakamaan oman tarinansa esimerkkinä muille.
Tuo Niinistön toiminta ihmetyttää, jopa pressa on valjastettu tähän. Tämä suojelusjuttu tuli kyllä jo ajemminkin vastaan niin että tiedossa on.
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tara »

pikasso kirjoitti:Yhtäkkiä tuli mieleeni. Kuka kertoikaan Jukan uskonnon vastaisesta ajattelusta ensin?
Jos lähtokohtana on ollut ottaa tämä asia esiin niin sitä voisi tutkia hieman tarkemmin.

tara ;)
hoo, nimeni mainitaan.. :D

En mä ihan sellaista ole sanonut, että Jukka olisi ollut jotenkin uskonnon vastainen. Tuskin ihan, koska sosiologina hänen luulisi tietenkin uskonnot hyväksyvän. Mitenkä hän muuten voisi maailmaan ymmärtää 'sosiologina'? Uskontojen merkitystä ei voi millään järkevällä tavalla 'selittää pois', selittää jollain muilla teorioilla ihmisestä sosiaalisena olentona?? Millä? Uskonnot jos mitkä ovat olleet ihmispopulaatioita koossa pitävä kitti, eri populaatioita eri uskonnot taui eri versiot samoista..(muistaakseni uskonnoliisuus ei ole vieläkään vähentymässä maailmasta)

Mutta sen yhden episodin olen kertonut (en varmaankaan ensimmäisenä), sen missä joku (etp-Jukan sisar?) kertoi Jukan ottaneen nokkiinsa kun hän oli saanut Annelin sukulaiselta (vai oli se omalta velipuoleltaan??) herätyskirjan: Yksi ainoa elämä. - Jukka oli koonnut kimpsut ja kampsut sekä lapset että Annelin ja sanonut: nyt me lähdetään.

Tämän olen tulkinnut (arvaillut) kiusaantumisesta johtuneeksi. Hän ei pitänyt jollain lailla 'henkilöön kohdistuvasta tungettelevasta' lahjasta - ainakin se on minun mielestä kaikkea muuta kuin mikään neutraali kirja, se on tyrkytys: "oletkos sää oikeasti uskossa, lues tää kirja, sulla on vain yksi elämä' tämä sävy, valmistaudutko helkkariin vai taivaaseen"? EN ihmettele yhtään että JUkka lähti helkkariin.. vai olisiko aisiasta pitänyt jäädä keskustelemaan??? perhejuhlissa.. ehkä Jukka oli jo kokenut samalta taholta jotain vastaavaa aikaisemminkin??

minusta nämä esimerkit ei kerro Jukan uskonnon vastaisuudesta

Toinen juttu Jukkaan liittyen on etp:n juttu jossa kerrotaan tytön laulaneen jossain perhejuhlissa uskonnollista laulua. Jukka ei tämmöisestä tykännyt.

Noin muuten Jukan uskonnollisuutta ovat arvioineet Anneli (en muista nyt tarkemmin, mutta ateisti tmv), Anneli veli (kertoi Jukan velipuolen tulleen sanomaan hänelle Jukan hautajaisissa, Jukka olisi lähentynyt Jumalaa viime aikoina).. puuh, nyt en jaksa yhtään enempää, olen toipilas, n puoli vuotta eteenpäin pahimmillaan, kolme kk jos toivun toiveitteni mukaan..vuosi jos menee huonosti..

Niin, tähän pastori-velipuoleensa Jukka tutustustui vuonna 1989 (perunkirjoitusten yhteydessä), jolloin heidän yhteinen isä kuoli. Siihen asti tästä eksyneitten lampaitten etsijästä ei sisaruksista kukaan tiennyt mitään..

virheet saa jäädä ja lapsukset..
meen jaTkaan unia,,..
Viimeksi muokannut Tara, La Maalis 16, 2013 7:28 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tara »

Jatkoa: Jukan kerrotaan todenneen, että on perheen ainoa pakana, koska häntä ei ole kastettu kirkossa (Anneli vai kuka kertonut?? en muista). Kuulostaa vitsiltä. Milloin ja missä yhteydessä sdanonut noin, ei aavistustakaan. - Ai niin vielä, Annelille Jukka joksus todennut että on syntynyt 6.6.66 klo 6. - Annelin veli kertonut (ETP aika pian surman jälkeen) yhteydessä jossa kertoi poliisille Annelin kertoneen hänelle joittenkin tuntemattomien 'paholaisen poika'-syytöksiä - liittyivät Annelin puheissa lukuun 666 (tarkennan vielä: siis JUkkaan liittyen, Annelin puheisiin Jukasta - jos vaikka uusia nikkejä putkahtaisi paikalle).

Mitä tiedämme Jukan suhtautumisesta uskontoon em juttujen perusteella??
Viimeksi muokannut Tara, La Maalis 16, 2013 7:30 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
kaljaloota
Theo Kojak
Viestit: 1158
Liittynyt: To Syys 13, 2012 5:34 pm
Paikkakunta: si lähikauppa

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja kaljaloota »

Ei tainnut J suostua A:n manipulointiin uskonasioissa, älykkyyttä löytyi sen verran kosnultti kun oli. Sellaisen kuvan näistä jorinoista saapi. :shock:
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tara »

Oli tosi kiinnostava, ja vaikuttava, se video Joki-Erkkilöitten kokemuksesta.

s:n kommentti sen pohjalta: tyrmäävän t****ä, voiko olla totta??? Että yhteiskuntatieteitten dosentti??!! Mitäh?

tämä vars:
....Lääkäri vakuutta, että juuri hänen omaksumansa uskontokunta pelastaa tilanteessa kun toisen uskontokunnan pahuus on vienyt tyttären. Konflikti syntyi kun tytär halusi omaksua tämän "pahan" uskonnon ja äiti kielsi sen.
:twisted:

itkettää melkein.. voi elämä. En sano pahalla. Sitä en tiedä päivänä minua kohtaa demetia, itsehän sitä ei huomaa varsinkaan kun se etenee yhtään pidemmälle:. eiks se niin mene..
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Avatar
sisotalo
Jessica Fletcher
Viestit: 3375
Liittynyt: Su Helmi 26, 2012 11:10 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja sisotalo »

turumurre kirjoitti: Yhtään en tykkää että turumurren ajatusmailmaa selitetään toisten toimesta sisotalo. Sinä et siihen pysty sen paremmin kuin muutkaan.

On toinen juttu sitten se onko ne tiedossa olevat lausunnot millä lailla uskottavia, immenkalvon uusiutumisesta niin monella saman aikaan. Mutta tämä nyt ei kuulu tähän asiaan, vaan yleisesti ammattitoimintaan.
Pahoittelen, että olen jotenkin sanonut väärin Turunmurren ajatusmaailmasta. Selvitä sitä siis itse. Minä huomioin vaan mitä teet.

Linkittämäsi video on erään uskonlahkon mainosta, jossa kaksi tämän lahkon lääkäriä kertovat kuinka he näkevät toisen uskontokunnan ihmiset. Naislääkäri on tehnyt saman tempun Anneli Auerille, todistanut hänet lastensa raiskaajiksi ja siis myös miehensä murhaajaksi. Se, että immenkalvot kasvavat umpeen on vain tekniikkaa. Asia on Annelin syyllisyyden todistaminen.

Huipppumiehestä vasikoin. Jukka Lahti ja minä olemme saman tieteensuunnan ihmisiä, meitä ei Kirkko ohjaa. Kyllä me uskonnot tunnemme, mutta emme niihin usko.
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Kun katsoo maailmaa annelisilmin, voi nähdä mitä ihmeellisimpiä kytköksiä.
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
kaljaloota
Theo Kojak
Viestit: 1158
Liittynyt: To Syys 13, 2012 5:34 pm
Paikkakunta: si lähikauppa

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja kaljaloota »

Hienoa , täällä on joku toinenkin jota ei kirkon uskonlahkot manipuloi, hieno piirre ihmisessä.
Tosiaan tuo video on uskonlahkon mainosta ja se tuli kyllä selväksi mitä mieltä ovat vääräuskoisista. Mikä on erityisesti rasahtanut korvaan tänään on; konflikti syntyi kun tytär halusi omaksua tämän "pahan" uskonnon ja äiti kielsi sen. Miten jyrkkä sana"kielsi"oli tässä?
Vastaa Viestiin