Lampela ehkä tunsi Åkerlundin tapauksen paremmin kuin minä - mutta minä olen kyllä sitä mieltä, että Lampelan olisi kannattanut sanoa "mikäpä siinä".overdose kirjoitti:Vaikka asianajajat ovat itse ammattinsa valinneet ja saavat tulonsa tälläisia ihmissaastoja puolustamalla, on heillä silti myös mahdollisuus toimia edes hiukan omantunnonkin mukaan.
Kuten kävi tapaus Esa Åkerlundissa. Asianajaja Heikki Lampelahan kieltäytyi avustamasta mäkkäriampujaa tekemään valitusta käräjäoikeuden antaman tuomion jälkeen, kun Esa ensipuheittensa vastaisesti päättikin valittaa tuomiosta.
Lampelahan sai tapauksesta seuraamusmaksunkin, muistaakseni muutaman tonnin, mutta sanoi tehneensä kunniakkaimman tekonsa kieltäytymällä yhteistyöstä moninkertaisen murhaajan kanssa tämän syötyä sanansa.
Veikkaan, että hovista olisi tullut kovennusta tuomioon. Esim. elinkautinen, jota Åkerlundin tapainen erittäin vaaralliseksi arvioitu henkilö ei yleensä lusi alle 17-20 vuoden (vertaa vaikka Muranen).
