Orvokki Ronkainen -katosi 28.10.2012 Kuusamo

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
mielikki
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: To Helmi 07, 2013 9:55 pm
Paikkakunta: mars

Orvokki Ronkainen -katosi 28.10.2012 Kuusamo

Viesti Kirjoittaja mielikki »

Kuusamosta 28.10.2012.
Ilmoitus oli fb. sivulla nimellä Henna Kukka.Voisko joku linkittää kuvan tänne.
hamamelis
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: La Maalis 23, 2013 5:27 pm

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja hamamelis »

Miksei tästä ole missään lehdissä tietoa vaikka katoamisesta jo noin kauan?
11997_4382434292596_1109546483_n.jpg
11997_4382434292596_1109546483_n.jpg (56.56 KiB) Katsottu 5876 kertaa
mielikki
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: To Helmi 07, 2013 9:55 pm
Paikkakunta: mars

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja mielikki »

^ Kiitos hamamelis kun linkitit tuon kuvan.Samaa minäkin oo tässä ihmetellyt, miksei naisesta ole ollut missään mitään ilmoitusta.Ei myöskään mitään tietoja.Tuo fb.ssä ollut ilmoitus ei paljoa anna .
hamamelis
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: La Maalis 23, 2013 5:27 pm

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja hamamelis »

Vähän isona tuli kuva, heh. Mutta näkyypähän ainakin :) Joo, en mäkään löydä mistään mitään tietoa...
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Ei läheskään kaikista kadonneista (edes pitkään kateissa olleista) tule lehtiin mitään otsikoita ja juttuja. Poliisi tiedottaa lehdille niissä tapauksissa kun katsoo sen tarpeelliseksi ja olennaiseksi tutkinnan edistämisen kannalta, tässä niin ei siis ole. Joskus omaiset itse ottavat yhteyden lehtiin ja juttu tulee sitä kautta esiin vaikka poliisi ei sitä julkistaisikaan.

Miksi tästä sitten ei ole lehdissä? Kenties poliisilla on syytä olettaa että nainen on omasta halussaan "kateissa" ja siihenhän hänellä on täysi oikeus. Tai sitten katoamisesta on ilmoitettu poliisillekin vasta viime aikoina ja asiaa tutkitaan.
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3282
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Kadonnut henkilö löytyi menehtyneenä Iijoesta

Sunnuntai 21.4.2013 klo 15.18


Taivalkosken poliisi löysi lauantaina Iijoesta hukkuneen naisen, joka oli ollut kadoksissa reilu pari kuukautta.

Löytöpaikka on koskimelontakeskuksen alapuolella oleva niin sanottu Tynnyrimutka.

Pelastuslaitoksen pintapelastaja haki ruumiin lauantaina rannalle. Poliisi tutkii naisen kuolinsyytä.

Asiassa ei epäillä rikosta.
Oisko tää kyseessä?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013042 ... 6_uu.shtml
masi78
Nikke Knatterton
Viestit: 181
Liittynyt: Ma Syys 08, 2008 1:51 pm
Paikkakunta: puukko pitäjästä

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja masi78 »

Mietin ite samaa. Täähän on kadonnut jo lokakuun lopussa,tossa jutussa oli että pari kuukautta sitten kadonnut joka siis nyt löydettiin..
delila
Martin Riggs
Viestit: 642
Liittynyt: Su Elo 17, 2008 12:38 pm
Paikkakunta: Kohtalaisen keskellä.

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja delila »

Mullekin tuli mieleen, että Taivalkoskella löydetty olisi tämä Kuusamosta kadonnut. Sopisi vähän "liiankin hyvin" yhteen vaan, että nyt viikonloppuna vasta(!) katoamisilmoitus kiertää facebookissa, ja saman tien nainen löytyy. No, pääasia ainakin, että joku kadonnut on löytynyt, ja asia ratkennut..
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Jos on tuo nyt löytynyt niin melkoisen paljon heittää tuo "pari kuukautta", Ronkainen on ollut puoli vuotta jo kateissa. Mutta voihan se ollakin.
Avatar
AutumnForever
Martin Beck
Viestit: 759
Liittynyt: Su Touko 09, 2010 5:14 pm
Paikkakunta: Pohjois-Pohjanmaa

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja AutumnForever »

delila kirjoitti:Sopisi vähän "liiankin hyvin" yhteen vaan, että nyt viikonloppuna vasta(!) katoamisilmoitus kiertää facebookissa, ja saman tien nainen löytyy. No, pääasia ainakin, että joku kadonnut on löytynyt, ja asia ratkennut..
Meinaatko että jos joku näkee joessa hukkuneen ihmisen, ei ilmoita siitä mihinkään jos ei ole nähnyt katoamisilmoitusta :wink:
On päiviä, joina ei huomaa, että
vuoret ovat yhä pystyssä.
On tunteja joina kaikki on pelkkää mustien
rantojen roskaa.
Hetkiä joina ei tunne ketään.
tukiranka
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ti Huhti 23, 2013 1:23 am

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja tukiranka »

Iijoesta löytynyt ei liity tähän. Varmaa tietoa.

Veikkaanpa, että nainen on omaehtoisesti kadonnut. Viranomaisetkin varmaan tietää missä on. Ihmettelin vain sitä, että kadonnut lokakuussa ja vasta nyt etsitään facebookissa. Missään ei ole aiemmin ilmoiteltu Ronkaisesta.
Spekultantti
Theo Kojak
Viestit: 1165
Liittynyt: Pe Elo 26, 2011 4:32 pm

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja Spekultantti »

Iijoesta löytynyt nainen oli nuori taivalkoskelainen, joka on yrittänyt jokeen ennenkin. Nyt valitettavasti onnistui. Kaikki myötätunto läheisille.

Kuusamossa ilmestyvässä Koillissanomissa on tänään 24.4. pieni uutinen:

" Tyttäret pyytävät havaintoja kadonneesta

Viime syksynä kadonneesta kuusamolaisesta Orvokki Ronkaisesta pyydetään havaintoja facebookissa. Ronkainen katosi Kuusamossa 28.10.2012.

Kadonneen naisen tyttäret julkaisivat facebookissa kuvallisen päivityksen, jossa he pyytävät mahdollisia havaintoja kadonneesta äidistään.

Poliisin mukaan naisen katoamiseen ei epäillä liittyvän rikosta. Katoamisilmoituksen tekemisen jälkeen viime syksynä poliisi teki erinäisiä tiedusteluja, mutta Ronkaisesta ei saatu havaintoja. Poliisi pitää todennäköisenä, että henkilö on kadonnut maastoon tai vesistöön."
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Poliisilla on siis varmaan syy uskoa että tappoi itsensä, näin uskon.
elli72
Vic Mackey
Viestit: 1913
Liittynyt: Ti Elo 02, 2011 12:46 pm
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja elli72 »

Poliisitv:ssä kyseltiin tämän naisen perään eilen illalla. Näytettiin tuo kuva. Mitään uutta tietoa siinä ei kuitenkaan ollut. Tai no taidettiin mainita että Orvokki oli menossa tapaamaan ystäväänsä tai jotakin sellaista. Kuuntelin ihan toisella korvalla asiaa.
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Orvokki Ronkainen

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Menee ystävää tapaamaan. Niin kai. Tuskin kukaan läheisilleen suoraan kertoo, että lähdenpä tässä tappamaan itseni.
Mutta olihan se tyttärille kova paikka, kun eivät tienneet, missä äiti oli.
Ikävällä tavalla selvisi.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
Vastaa Viestiin