Tara - henkisesti uhanalainen

Keskustelut ylläpidosta ja tuomioistuimesta. Myös käyttäjien keskinäiset nokittelut tänne.

Valvojat: Kyöpeli, Kilomies

Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11891
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

Ehkä Sirpan Juice-viesti oli tarkoitettu toiseen viestiketjuun, mutta joutui tänne epähuomiossa. Sirpa kirjoittelee niin paljon viestejä, että varmaan välillä kiireessä tulee tehtyä huolimattomuusvirheitä. Olen edelleen sitä mieltä, että annijatta on harrastelijaksi hyvä sanoittaja eikä harrastelijaa kannata välttämättä verrata sellaiseen ammattilaiseen kuten Juice, joka on ollut laulujenteossa huippuluokkaa.

Luen mielelläni Taran tekstejä silloin, kun niissä on puhdasta asiaa, ja silloin, kun ne eivät sisällä Anneli Auerin tai kenenkään muun mustamaalaamista. Olen jopa Taran kanssa samaa mieltä siinä, että Sirpa on totuuden puhuja. Pysyn itsekin mielelläni faktoissa ja myönnän olevani totuuden etsijä.

Uskoisin, että me, jotka toivomme Annelille avointa ja oikeudenmukaista oikeudenkäyntiä, olemme vaan tyytyväisiä, jos saamme erilaiset vihapuheet loppumaan. Minusta on väärin, että rikoksista epäiltyä henkilöä, hänen läheisiään ja tasapuolista, puolueetonta oikeudenkäyntiä vaativia ihmisiä parjataan kuin rikollisia. Keneltä siinä on otettu jotakin pois, jos syytettyä kohdellaan asianmukaisesti ja hänelle mahdollistetaan reilu oikeusprosessi?
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
harjoittelija
Roger Murtaugh
Viestit: 883
Liittynyt: Pe Syys 30, 2011 9:17 pm

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja harjoittelija »

Vai Taran päälle ne paineet sitten piti purkaa.
Hyi sua annaanna, kuinka sä nyt tähänkin sekaannuit?
annaanna kirjoitti:
Ehdotan anteeksipyynnöntapaista tilanteenlaukaisijaa.
Joo, tuo anteeksipyyntö kuulostaa hyvältä. Mitäs, jos sä annaanna aloittaisit, kun sillai ulkopuolelta tähän sekaannuit, viimeisenä mukaan, ekana ulos?
Ihan silleen, kun neuvot muille, reippaasti vaan sitä anteeksipyyntöä tuottamaan.

Mitä Taraan tulee, niin Ulvila ei olisi mitään ilman Taraa.
No, eipä sillä Ulvilalla enää tuutintäyttäjien saapumisen jälkeen ole niin väliäkään. Samaa paskaa täynnä kun muutkin palstat, propagandakanava. Harmi.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja skoone »

annaanna kirjoitti:Lävähti sitten päin naamaa joku Juicen sanoitus täällä Tara -ketjussa.

Onko tämä Rakkauden ammattilainen mielestäsi Tara vai sinä itse? Vai etkö kertakaikkiaan keksinyt mitään muuta keinoa häiritä keskustelua kuin tämä Annijatta c. Juice Leskinen.

Eikä ainakaan missään jengissä
voi elämästä selvitä hengissä,
ei elämästä selviä hengissä

... tyypillä oli hetkensä, en sitä kiellä.
annaanna, sirpan viestit häiritsevät keskustelua, tai ehkä ylläpitävät sitä? Aikamoinen sattuma, että juuri turumurre ja tara ovat päivälleen samanikäisiä minfossa ja heidän mielipiteensä ovat kuitenkin niin erilaiset.
Muista lähdekritiikki!
annaanna

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Harjoittelija.
Enhän minä mitenkään "ulkopuolelta" ole mihinkään sekaantunut, sinä harjoittelijat et ollenkaan tiedä mitä TODELLISUUDESSA keneenkin on kohdistettu.
Kun siinäkin on vielä valtava aste-ero uhkaillaanko virtuaalisesti vaiko Itellan välityksellä kotiosoitteisiin (omalla käsialalla :oops: :D ).

(skoonelta mielenkiintoinen huomio, vai ovat "samanikäisiä", mielipiteitten moninaisuus on mukavaa!, keskiössä kuitenkin tässä ketjussa voisi olla nettikäyttäytyminen ja siitä vastaaminen. Toinen asia on Sirpan huomiohakuisuus, ei siitä sen enempää :roll: )

Erikoinen naistenhakkaaja tämäkin/nämäkin virtuaalisesti uhkailujaan ilmeisesti sinne tänne postaavat. No näin näyttävät jotkut paineitaan purkavan, taitaa johtaa jäljet sylttytehtaalle tuossa alinna olevassa, joka taltioitu Iltalehden ikuisuus keskusteluaiheet otsikon alta (jos en väärin muista). Ensimmäinen on peräisin minfosta (ikinä en ole selville saanut mitä on luullut selville saadun palstan ylläpidosta siinä kopsaamassaan viestissä, ilmeisesti heikosti kehittynyt lähdekritiikki tai sitten olettaa sisotalon olevan oikeassa jokaisessa viestissään :mrgreen: ).
Kirjoittaja härkä » 01 Loka 2013, 00:08
...
Ok . Toson.
Turpa kiinni anaalianna :D Tapellaanko Tä ???

En viittinyt bentsoissani panna ) asettaa :mrgreen: itse linkkiä. Tunnen sen verran sympatiaa minfon ylläpitoa kohtaan , että Xtrasin postausta.
Tarkemmat tiedot saa minulta.
US nettiblogi on kyseessä.
Vieras:
Painiin kutsu

Turumurre, viittaan tällä nyt tuonne M-infon puolelle, jossa jakelet "piilotettuja" uhkauksiasi muita palstalaisia kohtaan.

Oletko mies, ja tulet selvittämään kasvotusten asiaa? Mie voin myös kertoa oman näkemykseni samaalla siitä, mitä mieltä olen teistä naisten uhkailijoista.

Tää oli nyt se raja, jossa "kana kynitään", vai mitä, naistenhakkaja

Tästähän on kehkeytymässä mielenkiintoinen ketju, jossa voi tarkastella itsekunkin moraalikäsityksiä ja käsityskykyä :mrgreen: .
matahari
Jack Bauer
Viestit: 928
Liittynyt: Ke Tammi 07, 2009 10:29 am
Paikkakunta: Pori

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja matahari »

Ei varsinaisesti kuulu tähän ketjuun mutta joku tuossa lainasi Valhallan kirjoitusta. Siitä tuli mieleeni että mihin kyseinen nikki on hävinnyt?
huippumies
Roger Murtaugh
Viestit: 872
Liittynyt: Ke Maalis 07, 2012 8:59 pm

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja huippumies »

matahari kirjoitti:Ei varsinaisesti kuulu tähän ketjuun mutta joku tuossa lainasi Valhallan kirjoitusta. Siitä tuli mieleeni että mihin kyseinen nikki on hävinnyt?
Tuplapaskat sun muut savustivat ulos palstalta. Nyt yrittävät samaa Taran suhteen.
matahari
Jack Bauer
Viestit: 928
Liittynyt: Ke Tammi 07, 2009 10:29 am
Paikkakunta: Pori

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja matahari »

Jaahas, jotain tuollaista epäilinkin. Sääli, yksi harvoista kirjoittajista jolla on jotain tolkkua. Saivatko nämä tyhjän jahnaajat hommattua ikuisen bannin V:lle?
huippumies
Roger Murtaugh
Viestit: 872
Liittynyt: Ke Maalis 07, 2012 8:59 pm

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja huippumies »

matahari kirjoitti:Jaahas, jotain tuollaista epäilinkin. Sääli, yksi harvoista kirjoittajista jolla on jotain tolkkua. Saivatko nämä tyhjän jahnaajat hommattua ikuisen bannin V:lle?
Eipä täällä itsekään enää viihdy. Tämä tuplapaskan aloittama ketju on hyvä esimerkki, miten tämä keskustelu on muuttunut aivan alatasoiseksi.
annaanna

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Eihän toki matahari, nikki jatkaa kirjoitteluaan täällä ainakin One eye -nikillä.
Jollet usko, niin kysy vaikka ylläpidolta :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Tuo Valhalla osoittautui ääliöimäisen typeräksi. Huippunaurettavaa sössötystä tarjosi taannoin palstalaisille, valittuja paloja ;
(alleviivaukset by annaanna)
(ainakin täällä nikin pölhöilyjä käsitelty http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... es#p579952 )

Kirjoittaja Ulfberht :
...
Voi vittu sua annaanna. Pitihän se arvata, että olet sotkun takana. Pitäisi varmaan haastaa edesvastuuseen mutta onhan tuo ylläpitokin vastuussa kun uskoo kaltaistasi haaskaa.
Mainitsemillasi nimimerkeillä ei ole mitään tekemistä kanssani.
Mies -nikillä eikä sen koommin V.Undergroud nickillä. Ja tämä on Ulfberhtin toinen viesti joten mitä helvettiä saa tupla tästäkin vaahtoat. Sun takiahan en voi Valhallana kirjoittaa saatanan vasikka etten suoraan sano.


Kirjoittaja Varamies :
Moi. uutena täällä.
Meiltä perheenjäsen ilmeisesti sekoitettiin toiseen nimimerkkiin ja bannattiin joten minä tulin pyynnöstä hieman seuraamaan tilannetta hänen puolesta. Tiedä sitten huomaako ylläpito korjata.
Kirjoittaja Varamies :
Kysyn valhallan puolesta - kavereita kun ollaan ( tai annampa hänen näppäillä ):
Kirjoittaja Varamies :
En jaksaisi tätä ulvilaa enää vatvoa selvää asiaa, mutta kun valhalla on jäähyllä niin olkoon menneeksi.
Kirjoittaja Varamies :
Sopiikohan tässä yhteydessä; US - Valhalla lähetti terveisiä, pyysi skriivaan. Onkin bannatuna...
Kirjoittaja Varamies :
Selvenettäköön ja sallittakoon se lyhyesti. En ole Valhalla ja toimin saitin sääntöjen mukaan

Kirjoittaja Kyöpeli » To Syys 26, 2013 4:48 pm
Nimimerkki Ulfberht tuomittiin kaksoisnikkeilystä roviolle poltettavaksi.

Kirjoittaja Kyöpeli » To Syys 26, 2013 2:14 am
Nimimerkki V.underground tuomitaan poltetuksi roviolla. Nimimerkki Valhalla tuomitaan samoin roviolla poltettavaksi käytettyään lukuisia tuplanikkejä.

Kirjoittaja Kyöpeli » Su Syys 22, 2013 2:03 am
Nimimerkki mies tuomitaan roviolla poltettavaksi. Syynä bannatulle bulvaanina toimiminen.

Kirjoittaja Kyöpeli » Ke Loka 02, 2013 10:21 am
Väärennetyin paperein palstalle pyrkinyt nimimerkki Valkyria on poltettu roviolla.

Kirjoittaja Kyöpeli » Ke Syys 04, 2013 1:21 pm
Nimimerkki varamies on havaittu noidaksi joka puhuu bannatun suulla. Tuomioksi tuli roviolla polttaminen.
________________________________________________________________________________
Eli näin on kirjoitettu Veli Valhallasta:
"Nimimerkki Valhalla tuomitaan samoin roviolla poltettavaksi käytettyään lukuisia tuplanikkejä."

Tärkeintä ei ollut Valhallan roviolla polttaminen, vaan jonkinasteisen asiallisuuden säilyttäminen palstalla. Ei täällä paljon muita keinoja ole kuin tuo kirjoitusoikeuden rajoittaminen. Jos sama henkilö jatkaa eri nimimerkeillä jotakin idiottimaista jankaamistaan, panetteluaa tai pervoiluaan (puhun siis yleisellä tasolla), niin mielestäni silloin on ryhdyttävä tuohon äärimmäiseen keinoon, palstalta poistoon. Mikä tietysti tässä tapauksessa jäi näennäiseksi yritykseksi, mutta vastaisella asiallisella käytöksellään tuskin kukaan asiaan huomiota kiinnittää, miksi ihmeessä kiinnittäisi.

huippuäijä. Turha yrittää itseään ylentää, caccamies :D .
Aktiivisin viestiketjussa:
Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)
(249 viestiä / 30.89% viesteistä)
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Kirjoittaja Kyöpeli » To Syys 26, 2013 2:14 am

Nimimerkki V.underground tuomitaan poltetuksi roviolla. Nimimerkki Valhalla tuomitaan samoin roviolla poltettavaksi käytettyään lukuisia tuplanikkejä.
Vai, että oikein LUKUISIA. Mitenkähän tämä on mahdollista, kun jossakin vaiheessa oli maininta jo, että hän päivystää palstalla Valhalla -nimimerkilläkin todella aktiivisesti. Voisiko kyseessä olla jokin kymmenkätinen?

Kuva

Tällä on jotenkin silmät etäällä toisistaan ja pottunokkakin. No, aina ei voi onnistua.

Kuva
Alethes doksa meta logu
Man
Lauri Hanhivaara
Viestit: 133
Liittynyt: Ma Tammi 28, 2013 6:09 pm

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja Man »

Onpas käsittämätön ja ikävä "keskustelu"ketju. Suorastaan turhautuneiden mielten tunkio.
annaanna, voisit nöyrästi julkisesti pyytää kohteeltasi anteeksi - ja ylläpidolta koko ketjun poistamista.
Avatar
irmuska
Rico Tubbs
Viestit: 1294
Liittynyt: Ti Tammi 03, 2012 6:16 pm

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja irmuska »

Huhhuijakkaa, tää on jo noloa mun mielestä. Eikö rikoksissa riitä keskustelemista kun pitää milloin kenenkin ottaa milloin kukakin hampaisiinsa... Joko lillukkajollukka tai joku keskustelijoista.

Ehkä hyväkin näin, kertoopa sitten kaiketi siitä että oikeasti vatvomista kaipaavat rikokset on vähissä kun keskitytään milloin kenenkin keskustelijan luonteen / käytöksen jne ruodintaan.

Toisaalta, jos jostain hemmetin Ulvilasta (so last season) jaksaa ihmiset puhua vuosi tolkulla niin kai se raja siinäkin kohtaa tulee vastaan. Eipä nuo Ulvila-jututkaan ole enää muuta kuin samojen asioiden tankkaamista ja jankkaamista kokolailla yksien ja samojen keskutelijoiden toimesta. Huoks.
"Sinä olet aivan liian tyhmä analysoimaan mitään, joten jätä se suosiolla älykkäämmille ihmisille."
annaanna

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Niinpä irmuska. En ymmärrä Taran motiiveita (mahdollisuuksien rajoissa, että itse tuottaa jotakin "uhkailuja" jollakin palstalla), kun tuolla tavalla hyökkää asiattomasti murren kimppuun väitteinensä, en ymmärtänyt myöskään Valhallan motiiveita kun varoituksista huolimatta jatkoi toilailuaan. Joillekin henkinen epärehellisyys lienee synnynnäistä :D , tuskin sentään, ehkä aikojen alussa valittu toimintatapa?
Sille että irmuska järkyttyy havaitessaan lautamiehissä keskinäisen nokittelun sijasta vaatimuksia kantaa vastuuta viesteistään (ja tärräpärrällä on paljon vastattavaa monien mielestä) ei mitään voi. Sellaista elämä on.

Samaa mieltä tuosta keskustelun junnaamisesta, siksi en enää pahemmin osallistu, vaikka keskusteltavaahan olisi vaikka kuinka. Oikeudenkäyntijärjestelmämme pulmakohdista, mielivallan mahdollisuuksista, manipuloinnin toteutumisista, räikeistä epäkohdista.
Toistan itseäni: "Tapahtumakuvaus eli mitä surmayönä on tapahtunut on minulle pääpiirteissään selvillä, asia ei enää kiinnosta. Murhaajan selville saaminen kiinnostaa, mutta kaikki yritykseni edes asiasta keskustelun virittämiseksi on tällä palstalla torpattu eritoten Sirpan ja Taran toimesta. Molemmat lehahtavat paikalle sössöttämään ja esittelemään vanhoja lehtileikkeitään ja kuulustelupätkiään, he pelkäävät keskustelun luisumista perimmäisten kysymysten äärelle ja asioitten penkomista muitten toimesta ja muilla keinoilla kuin heidän sietokykyjensä rajoissa, höpöhöpötasolla."

"Julkisuus on muokannut niin voimakkaasti ihmisten, asiaan tyystin perehtymättömien proffienkin, mielipiteitä, että tosiasioista tietämättömätkin kuvittelevat sosiaalipsykologin valvovien silmien alla eläneen, virallisen mielentilatutkimuksen läpikäyneen, lainkuuliaisen ja rikoshistorialtaan moittettoman neljän lapsen äidin, jota henkisesti hyväksikäytettiin peitepoliisin käytölläkin kaiken lisäksi, olevan muka sadistinen lastensa rääkkääjä. Näin ei ole, vaan tosiasiassa meillä on mätä oikeudenkäyntisysteemi."

"Tutkinnajohtajat saavat päättää keitä asiantuntijoita marssittavat tuomarien eteen ja näihin on tuomarien tyytyminen. Tuomio annetaan tutkinnajohtajan huolella valitsemien asiatuntijoiden lausuntojen perusteella. Tästä räikeimpänä esimerkkinä Ulvilassa on ollut jonkun helsinkiläisen konstaapelin käyttäminen ns. verijälkiasiantuntijana, tälläista titteliä hänellä ei ole. Keskusrikospoliisilla on palveluksessa verijälkitutkintaan perehtyneitä henkilöitä. Saatananpalvontaa yritetiin myös kepulikonstein saada syytettä tukemaan jonkun asiantuntijaksi valitun kautta. Puhumattakaan lojaalista äänitutkijasta, jota on kyetty manipuloimaan."
"Tutkinnanjohtajat myös luovat sisällön esitutkinta-aineistoon eikä näköjään ole mitään rajaa valtuuksillaan. Ulvilajutussa on jätetty pois vaikka mitä keskeistä materiaalia, vanhimman tyttären yksi kuulustelu oli vielä tänä syksynä hänen omalle asianajajalleen uusi ja outo todiste."

"Räikein epäkohta on lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön liittyvien asiantuntijoiden suojeleminen niin, ettei oikeudenkäyntien julkisuusaspekti ollenkaan toteudu. "


"Tämänhetken käsitykseni siis on, että meillä on MÄTÄ OIKEUDENKÄYNTISYSTEEMI. Enkä tuossa esittänyt vielä haisevaa vastalausettani pitkittyneistä oikeudenkäyntiajoista, joilla uhrien, omaisten ja syytettyjen/syyttömien piinaa jatketaan mielivaltaisesti. Rikollista on myös se, että poliisien toimien valvonta on jätetty jonkilaisen omavalvonnan varaan ja Tapio Mäkismallinen systeemi ei toteuta alkeellisintakaan oikeusturvaa poliisien mielivallan kohteeksi joutuneille."
Viimeksi muokannut annaanna, La Tammi 11, 2014 8:55 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
huippumies
Roger Murtaugh
Viestit: 872
Liittynyt: Ke Maalis 07, 2012 8:59 pm

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja huippumies »

Eipä tässä muuta voi kuin todeta, että tuplapaska on todella sairas ihminen.
Avatar
irmuska
Rico Tubbs
Viestit: 1294
Liittynyt: Ti Tammi 03, 2012 6:16 pm

Re: Tara - henkisesti uhanalainen

Viesti Kirjoittaja irmuska »

Henkkoht en taas ymmärrä tarvetta ruotia kenenkään keskustelijan sanomisia ihan omassa topicissaan. Ilmeisesti olen siinä määrin ääliön tasolle jämähtänyt, että olettaisin että toisen esittämät omasta mielesta asiattomat kommentit voisi ilmaista suoraan siinä ketjussa jossa keskustelua käydään tai vaihtoehtoisesti yksityisviestein ilman että eriävistä mielipiteistä pitää perustaa ihan oma ketjunsa.

Mutta niin, yksinkertaisuuksissani vain oletan näin. Tottahan jokaisella on oikeus toimia haluamallaan tavalla enkä sitä oikeutta ole mikään keneltäkään kieltämään. Mutta kummeksun silti kovin.
"Sinä olet aivan liian tyhmä analysoimaan mitään, joten jätä se suosiolla älykkäämmille ihmisille."
Vastaa Viestiin