Ruotsi: Tukholman Stureplan-murhat 4.12.1994

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Wincentius
Martin Beck
Viestit: 758
Liittynyt: Su Loka 04, 2009 11:37 am
Paikkakunta: Ubi bene, ibi patria

Ruotsi: Tukholman Stureplan-murhat 4.12.1994

Viesti Kirjoittaja Wincentius »

Vuonna 1994 Ruotsia ravisteli kaksi suurta joukkosurmaa puolen vuoden välein; ensin kesäkuussa Mattias Flink ampui kuoliaaksi seitsemän ihmistä (viisi naista ja kaksi miestä iältään 20 - 35-vuotiaat) Falunissa ja joulukuussa Tommy Zethraeus ja lapsuudentoverinsa Guillermo Marquez Jara ampuivat kuoliaaksi neljä nuorta (kaikki 21 - 22-vuotiaita) ihmistä Tukholmassa.

Jälkimmäinen tapaus kulkee Ruotsissa nimellä Stureplansmorden (Stureplan-murhat), sillä ne tehtiin Tukholman keskustassa Sturecompagniet-ravintolan edustalla, joka sijaitsee Stureplan-aukiolla. Ravintola on yksi koko Ruotsin tunnetuimpia ja suurimpia. Kyseessä on paikka/alue, jossa perinteisesti kaupungin ns. kerma viihtyy ja haluaa näyttäytyä.

Kuva
Sturegatan 4
Kuva
Stureplan (Suurempi kuva)

Tapahtumien kulku
Lauantai-illan 3.12.1994 / sunnuntaiyön 4.12.1994 aikana Zethraeus juhlii isäksi tuloa ja käy (yksin) elokuvissa, juo olutta ja nauttii ekstaasi-huumausainetta, mutta törmää myöhemmin kavereihinsa, jolloin he päättävät mennä käymään Sturecompagniet-ravintolassa.

Tommy Zethraeus (25), Guillermo (Nano) Marquez Jara (23) ja Farshad Doosti (21) yrittivät etuilla jonossa, mutta ovivahdit estivät näiden sisäänpääsyn. Jara ja yksi ovimiehistä ajautuivat riitaan, jonka seurauksena paikalle kutsuttiin poliisi. Poliisit ottivat ylös Jaran henkilötiedot. Jaran onnistui kuitenkin vielä lyömään ovivahtina toiminutta Joakim Jonsson'ia. Riidan jälkeen kaverukset lähtivät kotiin (Hagsätra), mutta uhkailivat palaavansa takaisin kostamaan. Kello oli tällöin noin kolme aamuyöllä.

Kuva
Murhapaikka Sturecompagniet-ravintola (Suurempi kuva)

Ovivahti Joakim Jonsson (Jocke) lausahti työtovereilleen
- Fan, det här känns inte bra. Jag har blivit hotad en massa gånger, men aldrig såhär.
  • - Piru vieköön, tuo ei tuntunut hyvältä. Minua on uhattu monesti aikaisemminkin, mutta ei koskaan näin.
  • Jocke oli kovin kiistelty (vihattu) persoona ovivahdiksi, isokokoinen (yli kaksimetrinen treenattu kroppa) ja huonokäytöksinen, jopa väkivaltainen asiakkaita kohtaan tai kenties juuri näitä ominaisuuksia vaaditaankin ovivahdilta. Nuoresta iästään (22) huolimatta Jocke oli saanut maineen yhtenä Tukholman kovinpana (=väkivaltaisena) ovimiehenä.Joka tapauksessa myöhemmin on kovasti spekuloitu sillä, että Jocke olisi käytöksellään laukaissut kostoreaktion. Koska Jocke oli lisäksi aivan liian iso kaveri kohdattavaksi silmätysten, edes useamman ukon voimin, valitsi Zethraeus koston välineeksi aseen.
Kaverukset palasivatkin paikalle kello viiden jälkeen. Ryhmä oli varustautunut aseenaan norjalainen automaattikarbiini AG-3.
  • Ase
    Kuva
    Automaattikarbiini AG-3 on 7.62×51mm (NATO) kaliierin eräänlainen rynnäkkökivääri (tai tarkemmin taistelukivääri, joten ei sitten aloiteta mitään määrittelyflameja aseluokituksesta, kiitos), jonka patruunalippaaseen mahtuu 20 luotia.

    Ase on hyvin samantyyppinen kuin tuolloin Ruotsin puolustusvoimissa käytetty Ak-4. Molemmat perustuvat pienin muutoksin saksalaiseen Heckler & Koch G3- taistelukivääriin (Ak-4 oikeastaan G3A3-mallin ja AG-3 puolestaan Tanskan puolustusvoimille tehtyyn G3A5-malliin).

    Ase oli varastettu norjalaiselta kodinturvajoukkoihin kuuluneelta mieheltä. Se löydettiin myöhemmin Magelungen-järvestä Farsta'n eteläpuolelta.
Zethraeus kumppaneineen seurasivat pienen matkan (10 - 15 m) päässä hetken tilannetta Stureplan'illa, jossa oli ravintoloiden sulkemisaikaan paljon ihmisiä liikkeellä. Zethraeus käy tarkistamassa (ilman asetta), ovatko ovivahdit vielä paikalla, muut odottavat kauempana. Lopulta kaikki kolme lähtivät etenemään kohti Sturecompagniet-ravintolan sisäänkäyntiä.

Zethraeus otti esille Guillermo Marquez Jara'n takin alle piiloittaman aseen ja ampui ensimmäiset yksittäiset laukaukset läheiseen leipomoon (!) ennen kuin hän alkoi ampua sarjatulella suoraan kohti Sturecompagniet-ravintolan sisäänkäyntiä. Sulkemisaikaan oven sisäpuolella portaikossa oli ruuhkaa ja siellä olleilla ei ollut mitään mahdollisuutta piiloutua tai paeta, joten laukaukset osuivat useaan henkilöön.

Kuva

Yhteensä 21 ihmistä loukkaantui ja neljä sai surmansa, yksi uhreista oli ovivahti Joakim Jonsson, johon oli osunut neljä laukausta, kolme kehoon ja yksi kuolettava laukaus päähän. Muut uhrit olivat ystävättäret Kristina Ossén (21), Katinka Genberg (21), ja Daniella Josberg (22), jotka olivat juuri päättämässä illanviettoa. He olivat juuri hakeneet naulakosta ulkovaatteet ja olivat poistumassa ravintolasta ollen portaikossa sisäänkäynnin takana.

Kuva
Murhapaikan portaikko (Suurempi kuva)

Poliisi on myöhemmin pitänyt ihmeenä sitä, että uhreja/kuolleita ei tullut enempää, sillä portaikossa oli ollut suuri määrä ihmisiä.

Ensimmäinen puhelu ampumisesta tuli hälytyskeskukseen 05.10.

Ruotsin TV4:n raportti tapahtumasta.

Ampumisen jälkeen Zethraeus, Jara ja Doosti pakenivat paikalta lähellä jätetyllä pakoautolla, jota ajoi Farshad Doostin pikkuveli Fariborz Doosti. Ensimmäinen yö vietettiin tuttavan luona Årstassa, mutta myöhemmin he yöpyivät pakoautossaan/kesämökissä Norrtäljen lähettyvillä. Koska he eivät olleet naamioituneita ampumisen aikana, heidät pystyttiin nopeasti tunnistamaan, Jara'n tiedothan oli jo tiedossa. Heidät etsintäkuulutettiin ja kuvat lyhyttukkaisista nuorista miehistä ilmestyivät lehtiin.
Kuva
Tommy Zethraeus


Pidätys
Karkulaiset saatiin kiinni runsaan kolmen vuorokauden jälkeen 7.12.1994 klo 22.02 Nockebybron-sillalla Ekerö'ssä lähellä Drottningsholm'in linnaa. Miehet hidastivat ja pysäyttivät autonsa sillalla ja antautuivat rauhallisesti poliisille. Poliisi oli saanut vinkin, jonka mukaan miehet lähinnä odottivat pidätystä, eivätkä tulisi tekemään vastarintaa pidätyksen yhteydessä.

Kuva
Tommy Zethraeus'in klassinen pidätyskuva 7.12.1994
Kuva
Tommy Zethraeus

Kuva
Guillermo Marquez Jara
Kuva
Guillermo Marquez Jara

Muut kaksi (Farshad Doosti ja tämän kuskina toiminut pikkuveli Fariborz Doosti) saatiin kiinni 22.12.1994.

Tuomiot
Ampumavälikohtauksesta oli syytteessä yhteensä 12 henkilöä. Useimmat syytetyistä tuomittiin ampuma-aserikoksesta ja syyllisen suojelemisesta.

Esitutkinnan aikana molemmat päätekijät kiistivät osallisuutensa rikokseen ja syyttivät toisiaan. Kuitenkin ennen käräjäoikeuden alkua, Zethraeus tunnusti yksin teoin surmanneensa uhrit. Jara puolestaan väitti, että hän yritti estää ampumista, mutta Farshad Doostin painostuksesta alistui tilanteseen. Tosin eräiden todistajalausuntojen mukaan, myös Jara olisi ampunut laukauksia kohti sisäänkäyntiä.

Zethraeus tosin väitti, että sekä hän että Jara halusivat luopua koko jutusta, mutta Farshad Doosti painosti heitä jatkamaan. Ase oli Zethraeus'in mukaan nimenomaan Farshad Doostin. Saavuttuaan ravintolan sisäänkäynnin edustalle, oli Zethraeus näkevinään, että yksi ovivahdeista olisi kaivanut jotakin esille sisätaskustaan, jolloin Zethraeus tunsi itsensä uhatuksi. Hän otti aseen Doostilta ja ampui ensimmäisen sarjan kohti maata. Doosti yllytti Zethraeus'ta ampumaan, ja kolmas sarja ammuttiinkin vahingossa, koska joku kosketti Zethraeus'in kättä. Yhteensä siis ammuttiin kolme sarjaa, lipas tyhjäksi (20 luotia).

Farshad Doosti puolestaan väitti, että ase oli Jara'lla, joka tosiaan olisi yrittänyt estää ampumista.

Syyttäjä vaati kaikille kolmelle elinkautista tuomiota ja pakoauton kuskille pitkää vankeusrangaistusta.

Käräjäoikeus huhti- ja kesäkuu 1995
Zethraeus tuomittiin elinkautiseen vankeuteen. Hän sai lisäksi lisätuomiot sekä törkeistä ampuma-ase- että huumausainerikoksista. Alkuvuodet Zethraeus vietti Kumla-vankilassa, mutta hänet siirrettiin myöhemmin Södertäljen lähettyvillä sijaitsevaan Hall-vankilaan, josta tosin hänet siirrettiin takaisin Kumlaan myöhemmin tapahtuneiden rikosten takia.

Jara sai kymmenen vuoden tuomion avunannosta törkeään murhaan. Lisäksi hän sai tuomion törkeästä ryöstöstä, joka tehtiin ennen ampumisia. Vuonna 1997 Jara sai vielä kolmen vuoden tuomion vuonna 1992 tapahtuneesta törkeästä ryöstöstä. Kärsittyään tuomionsa joulukuussa 2000 Jara muutti Chileen, jossa tiettävästi yhä elää.

Farshad Doosti, nykyisin Farshad Nyström, tuomittiin kymmenen vuoden vankeuteen mm. avunannosta murhaan. Jälleen pikanttina yksityiskohtana on syytä mainita, että myöhemmin Farshad Doosti suoritti oikeustieteen tutkinnon ja toimi juristina länsi-Göötanmaan lääninhallituksessa!

Fariborz Doosti sai kahden ja puolen vuoden vankeustuomion.

Hovioikeus syyskuu 1995
Zethraeus'en osalta tuomio ei muuttunut, mutta Jara ja Farshad Doosti saivat tuomionsa lyhennetyksi neljään vuoteen.

Korkein oikeus helmikuu 1996
Zethraeus, Jara ja Farshad Doosti valittivat hovioikeuden päätöksestä korkeimpaan oikeuteen, joka ei kuitenkaan ottanut tapausta käsittelyyn, mutta kovensi Jara' n ja Farshad Doosti'n saamia tuomioita neljästä vuodesta kuuteen vuoteen.

Tuomion muutoshakemukset
Tammikuussa 2009 Zethraeus haki tuomionsa muutosta määräaikaiseksi. Anomus hylättiin.

Uusi yritys tehtiin helmikuussa 2010. Tällä kertaa perusteena oli se, että Zethraeus'ella on perhe, vaimo ja neljä lasta, jotka tarvitsevat häntä. Zethraeus on käyttäytynyt siivosti vankeuden aikana. Lisäksi hän on suorittanut yliopisto-opintoja 150 ov:n edestä, mm. psykologiaa ja oikeustiedettä.
Fru och fyra barn

Nu vill han få sitt straff tidsbestämt. Han har, skriver han i ansökan, skaffat en ny familj. Han är gift sedan sju år tillbaka och har fyra barn.

– Mina barn lider något oerhört över rådande situation och har så gjort under längre tid. Jag önskar få vara en närvarande och stödjande pappa/make till min familj, skriver han.

Han berättar att han de senaste åren studerat flitigt, över 150 högskolepoäng i bland annat psykologi och juridik.

– Jag vill kunna erhålla ett respektabelt jobb efter avtjänat straff så jag kan få en möjlighet att betala av mitt skadestånd till de många drabbade
Anomus hylättiin tälläkin kertaa.

Zethraeus muutti nimensä jossain vaiheessa Belmonte'ksi.

Lähde, lähde, lähde ja lähde
Kirjoitan jatkossa laajemmat juttuni pääasiassa paremmin itselleni soveltuvalla alustalla (blogi). Osasyynä hiipuvaan läsnäolooni täällä on se, että asia-, käännös- ja/tai kirjoitusvirheitä ei 1. tunnin jälkeen voi enää korjata.
- WinCentius
Avatar
Mäsä-Masa
Neuvoja-Jack
Viestit: 571
Liittynyt: Ti Joulu 04, 2007 1:33 am

Re: Ruotsi: Tukholman Stureplan-murhat 4.12.1994

Viesti Kirjoittaja Mäsä-Masa »

Mielenkiintoista. Minulla olisi joitakin tietoja. Palaan asiaan jossakin vaiheessa.
"Moon Leka-Veka, soot Mäsä-Masa", sanoi koulutoveri minulle ennen muinoin.
Wincentius
Martin Beck
Viestit: 758
Liittynyt: Su Loka 04, 2009 11:37 am
Paikkakunta: Ubi bene, ibi patria

Re: Ruotsi: Tukholman Stureplan-murhat 4.12.1994

Viesti Kirjoittaja Wincentius »

Wincentius kirjoitti: Tuomion muutoshakemukset
Tammikuussa 2009 Zethraeus haki tuomionsa muutosta määräaikaiseksi. Anomus hylättiin.
...
Uusi yritys tehtiin helmikuussa 2010.
...
Anomus hylättiin tälläkin kertaa.
Zethraeus haki tänään Örebron käräjäoikeudelta tuomionsa muutosta määräaikaiseksi. Perusteet ovat samat kuin aikaisemminkin, eli hän mm. katuu syvästi ampumisia, ja hänellä on perhe, joka tarvitsee isän läsnäoloa.

Oikeus tiedottaa päätöksestään viikon sisällä.

Lähde
Kirjoitan jatkossa laajemmat juttuni pääasiassa paremmin itselleni soveltuvalla alustalla (blogi). Osasyynä hiipuvaan läsnäolooni täällä on se, että asia-, käännös- ja/tai kirjoitusvirheitä ei 1. tunnin jälkeen voi enää korjata.
- WinCentius
Wincentius
Martin Beck
Viestit: 758
Liittynyt: Su Loka 04, 2009 11:37 am
Paikkakunta: Ubi bene, ibi patria

Re: Ruotsi: Tukholman Stureplan-murhat 4.12.1994

Viesti Kirjoittaja Wincentius »

Örebron käräjäoikeus tiedotti tänään, että Zethraeuksen elinkautinen vankeusrangaistus muunnetaan määräaikaiseksi 33 vuoden vankeusrangaistukseksi, joten Zethraeus vapautunee kesällä 2016. Syyttäjä vastusti elinkautisen muuntamista määräaikaiseksi.
Ruotsin kuuluisin massamurhaaja saattaa päästä pian vapaaksi
Tiistai 11.2.2014 klo 15.51

Yksi Pohjoismaiden kuuluisimmista rikollisista, viisi ihmistä vuonna 1994 tappanut ja kymmeniä haavoittanut massamurhaaja Tommy Zethraeus, voi päästä pian vapauteen.

Zethraeus, 44, on istunut elinkautista tuomiotaan jo 19 vuotta. Ruotsissa elinkautisen pituutta ei aina määritellä etukäteen. Tiistaina Örebron käräjäoikeus kuitenkin päätti hyväksyä miehen anomuksen ja määräsi tuomion pituudeksi 33 vuotta.

Koska maassa vallitsevan käytännön mukaan elinkautisvanki voidaan vapauttaa hänen istuttuaan tuomiosta kaksi kolmasosaa, voi Zethraeus päästä vapaaksi jo lähivuosina.

Käräjäoikeus sanoo miehen käytöksen olleen vankeusaikana erittäin hyvää. Hänen kerrotaan osoittaneen parantumisen merkkejä. Anomuksessaan Zethraeus kirjoittaa katuvansa syvästi ja häpeävänsä tapahtumaa.

Poikkeuksellisen raaka tapaus


Joulukuussa 1994 massamurhaaja Zethraeus aukaisi tulen automaattiaseella Tukholman Stureplanin Sturecompagniet-yökerholla. Viisi kuoli ja 20 loukkaantui.

Tapahtuma oli poikkeuksellisen raaka ja siitä uutisoitiin laajasti myös kansainvälisesti. Välikohtausta seurannut pakomatka ja myöhempi oikeudenkäynti uutisoitiin Ruotsissa näkyvästi.

Miehen kerrotaan opiskelleen viimeiset viisi vuotta ja valmistuneen vastikään maisteriksi. Zethraeus uskoo, että hänellä on hyvät mahdollisuudet työllistyä.

Käräjäoikeuden istunnossa syyttäjä vastusti tuomion pituuden määrittämistä. Syyttäjällä on mahdollisuus valittaa tehdystä päätöksestä.

Lähde: Aftonbladet

VILLE HALONEN
[email protected]
Lähde

Erään uhrin kaksossisar on järkyttynyt tiedosta.
– Det känns hemskt att veta att han ska komma ut om två år. Fyra personer har mist sina liv på grund av honom. Han borde sitta i fängelse på livstid, säger Malin Genberg Carrega Bertolini, vars tvillingsyster sköts ihjäl.

På frågan vad hon känner när hon tänker på Tommy Zethraeus säger hon direkt ett ord: hat.
  • - Tuntuu hirveältä saada tietää, että hän vapautuu kahden vuoden päästä. Neljä ihmistä on menettänyt henkensä hänen takiaan. Hänen pitäisi olla loppuelämänsä vankilassa, sanoo Malin Genberg Carrega Bertolini, jonka kaksossisar sai ammuskelussa surmansa.

    Kysymykseen, mitä hän tuntee ajatellessaan Tommy Zethraeusta, vastaa sisko välittömästi yhdellä sanalla: vihaa.
Lähde

PS. Enkä jälleen voi olla ihmettelemättä, kuka Iltalehden lähteitä lukee/kääntää, ja näiden henkilöiden ammattitaitoa, sillä käännöksessä puhutaan viidestä kuolleesta. Otsikkokin lienee hieman liiotteleva ...
Kirjoitan jatkossa laajemmat juttuni pääasiassa paremmin itselleni soveltuvalla alustalla (blogi). Osasyynä hiipuvaan läsnäolooni täällä on se, että asia-, käännös- ja/tai kirjoitusvirheitä ei 1. tunnin jälkeen voi enää korjata.
- WinCentius
slk
Hetty Wainthropp
Viestit: 451
Liittynyt: La Loka 27, 2012 4:30 pm

Re: Ruotsi: Tukholman Stureplan-murhat 4.12.1994

Viesti Kirjoittaja slk »

Asiassa ihmetyttää uhrien määrä 4 kuollutta ja 20/21 loukkaantunutta jos on ammuttu vain 20 luotia joista osa muualle. Kuin monen läpi luodit ovat menneet vaiko ovatko olleet samoja taikaluoteja kuin JFK:n tapauksessa :? .
"Kaikki on mulkkuja kunnes toisin todistetaan". Frank Zappa
kaia
Neuvoja-Jack
Viestit: 578
Liittynyt: La Helmi 07, 2009 7:27 pm

Re: Ruotsi: Tukholman Stureplan-murhat 4.12.1994

Viesti Kirjoittaja kaia »

slk kirjoitti:Asiassa ihmetyttää uhrien määrä 4 kuollutta ja 20/21 loukkaantunutta jos on ammuttu vain 20 luotia joista osa muualle. Kuin monen läpi luodit ovat menneet vaiko ovatko olleet samoja taikaluoteja kuin JFK:n tapauksessa :? .
Kyllähän rynnäkkökiväärin luoti voi mennä vaikka kolmenkin ihmisen läpi.

Siellähän oil paljon ihmisiä pienessä tilassa.
Wincentius
Martin Beck
Viestit: 758
Liittynyt: Su Loka 04, 2009 11:37 am
Paikkakunta: Ubi bene, ibi patria

Re: Ruotsi: Tukholman Stureplan-murhat 4.12.1994

Viesti Kirjoittaja Wincentius »

Itse Sturecompagniet-ravintolan edustalla ammuttiin kaiketi 17 - 18 laukausta, ja useihin uhreihin osui useita luoteja, mm. ovivahti Jonssoniin lähteistä riippuen neljä-viisi luotia, ja portaikossa/ylähallissa olleeseen Stephen Mayanjaan neljä luotia. Kun etäisyydet olivat pieniä ja tila ahdasta, on jokaisen rynnäkkökiväärillä ampuneen helppo uskoa, että vastaavanlaisen automaattiaseen (taistelukivääri) luodit lävistävät kevyesti useamman ihmisen joko suorina laukauksina tai kimmokkeina.

Tuo mainittu haavoittuneiden määrä (20/21, tiedot vaihtelevat) on juurikin luotien osumista suoraan loukkantuneet; siihen päälle tulevat mm. rikkoutuneista laseista haavoja saaneet.

Jos näin yo-kirjoituksien aikaan haluaa verrytellä ruotsinkielen taitoaan, suosittelen kuuntelemaan Ruotsin Radion P3-kanavan ohjelmaa Dokumentär marrakuulta 2006, jossa käydään läpi koko tarina. Ohjelman voi tallettaa vaikka omalle koneelle ja kuunnella silloin kun haluaa. Jakso on tosin kestoltaan aika pitkä, 1 h 20 min, mutta varsin antoisa. Mukana mm. juurikin yksi uhreista Stephen Mayanja, toinen ovivahti Claes Ång, poliisin tutkintajohtaja Bo Wide ja TT:n (Ruotsin STT) toimittaja Ewa Tures.

Tures on muuten aika kiistelty toimittaja, jonka kommentit P3:n ohjelmassa herättävät jossain määrin omaakin ihmetystäni. Tures teki mm. vuonna 2000 ilmiannon pääsyyttäjä Bjarne Rosén'ille sekä kriminologi ja kirjailja Leif GW Persson'ista että toimittaja ja kirjailija Jan Guillou'sta väittäen näiden sekaantuneen Catrine da Costa-paloittelumurhan esitutkintaan. TT:n toimittajana Tures (joka myös toimii aktiivisesti feministisessä verkostossa) on myöhemminkin raportoinut erittäin asenteellisesti, puolueellisesti ja valikoiden da Costa-paloittelumurhan oikeudenkäynneistä. Asiasta ehkä lisää myöhemmin da Costa-ketjussa.

P3-ohjelmassa on otteita itse käräjäoikeudenkäynnistä, ja myös Zethraeus'ta itseään kuullaan parissakin eri yhteyksissä. Ovivahdin kuvaillessa tapahtunutta vilahtaa esiin nimi Nico, joka on siis kolmas ovivahti Nicolas Forsberg.

Lähde

Jos ei käynyt aikaisemmin ilmi riittävän selvästi, tapaus eteni osittain ja hieman yllättäen myös korkeimpaan oikeuteen asti. Ei tosin itse tekijän (Zethraeus) osalta, sillä alempien oikeusasteiden tuomiot olivat siinä suhteessa suoraviivaisia. Sen sijaan Jara'n (ja Doosti'n) osuutta tapahtumiin puitiin pidempään.
Domslut. TR:n dömde Tommy Zethraeus för mord, försök till mord och viss annan brottslighet till fängelse på livstid,

envar av Guillermo Marquez Jara och Farshad Doosti enligt 3 kap 1, 7 och 8 §§ samt 23 kap 4 § BrB för medhjälp till mord, medhjälp till grovt vållande till annans död och medhjälp till grovt vållande till kroppsskada till fängelse 10 år,
Käräjäoikeushan tuomitsi Jara'n 10 vuoden vankeusrangaistukseen avunannosta murhaan, avunannosta törkeään kuolemantuottamukseen ja avunannosta törkeän ruumiinvamman aiheuttamiseen.
Domslut. Med ändring av TR:ns dom och med ogillande av åtalen i vad ansvar yrkats för mord och försök till mord samt för medhjälp till samma brott dömde HovR:n envar av Guillermo Marquez Jara och Farshad Doosti enligt 3 kap 7 och 8 §§ samt 23 kap 4 § BrB för medhjälp till grovt vållande till annans död och medhjälp till grovt vållande till kroppsskada till fängelse 4 år.

Beträffande Tommy Zethraeus fastställdes TR:ns domslut.
Hovioikeus vahvisti siis Zethraeuksen saaman tuomion, mutta muutti Jara'n ja myös Farshad Doosti'n tuomion vain avunannosta törkeään kuolemantuottamukseen ja avunannosta törkeään ruumiinvamman aiheuttamiseen. Tuomio siis neljä vuotta vankeutta kummallekin.

Valtiosyyttäjä valitti hovioikeuden päätöksestä korkeimpaan oikeuteen, ja vaati syytetyille tuomiota (elinkautinen) myös avunannosta neljään murhaan ja viidestä murhayrityksestä.
Domslut. HD ändrar HovR:ns dom på så sätt att straffet för envar av Guillermo Marquez Jara och Farshad Doosti bestäms till fängelse 6 år.

HD:s dom meddelades d 9 febr 1996 (nr DB 18).
Korkein oikeus vahvisti hovin tuomiot, mutta kovensi rangaistuksen pituuden kuudeksi vuodeksi kummankin osalta.

Lähde
Kirjoitan jatkossa laajemmat juttuni pääasiassa paremmin itselleni soveltuvalla alustalla (blogi). Osasyynä hiipuvaan läsnäolooni täällä on se, että asia-, käännös- ja/tai kirjoitusvirheitä ei 1. tunnin jälkeen voi enää korjata.
- WinCentius
Vastaa Viestiin