42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.2014

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Dr Bergmeister
Adrian Monk
Viestit: 2800
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 9:37 pm
Paikkakunta: Pohjanmaan rannikkoseutu

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja Dr Bergmeister »

L.G.W.Persson kirjoitti:
irisu kirjoitti: Ihmetyttää tuo, että gradu on tehty vasta vuonna 2014, yli nelikymppisenä. Mennyt vasta myöhemmin opiskelemaan yliopistoon? Tai opintojen loppuun saattaminen pitkittynyt jostain syystä kovasti.
Luulen, että kyseessä on väitöskirja, ei gradu. Molemmat kulkevat tietokannassa Opinnäytteet -nimikkeellä.
Voi voi, ei ole mitenkään harvinaista nykyaikana, että yliopisto-opinnot aloitetaan vasta tuossa iässä. Eräs sukulaiseni on jo pitkästi yli kolmekymmenen vuoden ikäinen, ja hän on vasta viime syksynä aloittanut maisteriopinnot. Taustalla toki on monen vuoden ammatillinen koulutus ja pitkä työkokemus kyseiseltä alalta. Tämä on ihan nykypäivää. Meidän paikkakunnan papeista on ainakin kaksi vasta keski-ikäisenä suorittanut teologian maisterin koulutuksen, ja tunnen myös erään miehen joka vasta 70vuotiaana alkoi opiskella teologiaa Cambridgen yliopiston järjestämässä koulutuksessa. Hän on toki jo nuorena hankkinut yhden maisterin koulutuksen ja ollut ikänsä opettajana.

En yhtään ihmettele sitä, että tämä Mira on aikuisena suorittanut opintonsa, mutta sitä toki ihmettelen, että minne ja miksi hän katosi.
Gods made heavy metal.
TiiaStiina
Vic Mackey
Viestit: 1991
Liittynyt: Ma Elo 16, 2010 12:09 am

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja TiiaStiina »

Greenwich Mean kirjoitti:Meren ohella toinen paikka, mistä Mira voisi löytyä, on Keskuspuisto. Töölönlahdelta/Oopperan kulmalta on luonteva jatkaa matkaa kävellen Keskuspuiston poikki kohti Pikku Huopalahtea.
Tässä tapauksessa tosin Miran olisi täytynyt joutua henkirikoksen uhriksi, koska kännykkä löytyi Seurasaaresta (joka ei todellakaan ole matkan varrella reitillä keskustasta Pikku Huopalahden pohjoispäätyyn).
Totta tosiaan, siten voisi välttää liikenteen pölyt. Ei olisi ensimmäinen kerta kun naishenkilö on joutunut Keskuspuistossa ikävään tilanteeseen. Kai siellä on ollut valaistus, ja ilmankin voi mennä jos uskaltaa. Talvikunnossapitoa ei kai tuona ajankohtana tarvittukaan. Kännykkä olisi sitten pitänyt jonkun ottaa ja viedä muualle. Minusta tämä on silti paljon todennäköisempi vaihtoehto kuin mereen kävely. Myös Auroran sairaalan kohdalta lähtee tietääkseni reitti. Ja jos on ollut tapana kulkea metsän kautta, on voinut myös olla tapana tulla alkumatka ratikalla vaikka sinne Auroran pysäkille. Ulkoilijaluonne voi jättää tarkoituksella valitsematta sen kulkuneuvon joka veisi juuri oikeaan suuntaan ja perille asti.

Pitäisi sitten kulkea myös Ruskeasuon kautta, ja kaipa tuosta löytyy myös sellaisia reittivaihtoehtoja joissa puisto-osuutta olisi mukana ilman umpimetsää. Mahtaako myös siellä syvällä puistossa liikkua ihmisiä pimeinä myöhäissyksyn iltoina ja minkä verran?

Entä onko mahdollista että hän olikin liikkeellä pyörällä? Sopisi kuvaan sekin, jos reitti on kulkenut Keskuspuiston kautta usein. Se joka otti puhelimen olisi voinut ottaa myös pyörän ja ajaa sillä Seurasaareen. Valitettavasti en ole lukenut ketjun alkua ja tämä voi olla helposti kumottavissa.

Edit: Ai niin mutta oliko pitkä takki? Vikan kappaleen voisi siis jättää pois.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja skoone »

Greenwich Mean kirjoitti:Meren ohella toinen paikka, mistä Mira voisi löytyä, on Keskuspuisto. Töölönlahdelta/Oopperan kulmalta on luonteva jatkaa matkaa kävellen Keskuspuiston poikki kohti Pikku Huopalahtea.
Tässä tapauksessa tosin Miran olisi täytynyt joutua henkirikoksen uhriksi, koska kännykkä löytyi Seurasaaresta (joka ei todellakaan ole matkan varrella reitillä keskustasta Pikku Huopalahden pohjoispäätyyn).
Ei kai se Keskuspuisto Oopperan luota ala? Laakson sairaalan kohdalta alkaa ja Lhtikuusentiehen loppuu se Mantskun viereinen osa (sittenhän se jatkuu kohtisuoraan Mantskusta poispäin):
En usko tuohon reittiin alkuunkaan. Ja toisekseen, kuka tietää mistä Mira (muka) lähti äitinsä luo. Hän on puhelimessa voinut sanoa mitä tahansa äidilleen, ja mistä tahansa.

Minua kiinnostaisi tietää mikä suurempi sairaus (leikkaus?) Miralla oli tehty?
Mulla on semmoinen teoria, että hä kävi jossain sairaalassa joissain tarkastuksissa/ kuulemassa joitain tutkimustuloksia tms (niitä sairaaloita on useita mahdollisia tuolla puolella kaupunkia, Seurasaarta lähinnä oleva on Allergiasairaala, joissa on muitakin kuin allergiaan liittyviä osastoja...)

Siis, Mira sai jonkun ikävän uutisen terveyteensä liittyvän ilmeisesti, ei mennytkään Pikku Huopalahteen, vaan suuntasi Seurasaareen. Puhelin löytyi sieltä...
Olen melko varma, että Miran omaiset ovat saaneet lisätietoja tyttären katoamisesta. En tiedä sitäkään, kannattaako meidän miettiä tätä juttua enempää.

Voi tietty olla muitakin vaihtoehtoja, Mira muuttanut ulkomaille? Intiaan, Etelä-Amerikkaan esimerkiksi.
Muista lähdekritiikki!
TiiaStiina
Vic Mackey
Viestit: 1991
Liittynyt: Ma Elo 16, 2010 12:09 am

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja TiiaStiina »

Kuka sen päättää kuinka kauan jotain juttua saa miettiä? Ketä se haittaa jos on useampi teoria?

Minä en ehdotakaan Keskuspuiston Manskun puoleista osaa. Jos pitää paikkansa että ennen katoamistaan Mira on ollut Mannerheimintiellä, hän on hyvin voinut nousta ratikkaan ajatuksella ettei mene kohteeseensa suoraan vaan käy siinä välissä tekemässä metsälenkin. Itse liikun Hgissä juuri sillä tavalla että valitsen jonkin luontoreitin aina kun mahdollista, vaikka siitä tulisi ylimääräinen mutka ja ajankulua. Usein juurikin niin, että siirryn ensin ratikalla sinne mistä luontoreitti tai pyörätie alkaa. Mannerheimintieltä pääsee ratikalla helposti mm. Auroran pysäkille, josta taas pääsee Keskuspuiston kautta Ruskeasuolle ja Pikku-Huopalahteen. Tämä teoria edellyttäisi kyllä henkirikosta ja että kännykkää ei ole haluttu jättää rikospaikalle.

Ja kyllä, omaisilla voi olla parempaa tietoa.
Greenwich Mean
Susikoski
Viestit: 36
Liittynyt: Ma Maalis 02, 2015 12:28 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja Greenwich Mean »

"Ei kai se Keskuspuisto Oopperan luota ala? "

Ei ala, enkä näin väittänytkään. Asun Pikku Huopalahden pohjoispäädyssä itsekin ja kävelen usein tuota mainitsemaani reittiä; Töölönlahti-Stadika-Laakso-Pikkis. Sitä voi toki varioida fiiliksen mukaan. 20 vuotta tuota reittiä kävelleenä väitän edelleen, että se on varsin luonteva valinta :wink:
Keskuspuistossa on välillä todella vähän ulkoilijoita. Voisin kuvitella, että perjantai-ilta n. klo 20.30 olisi juuri tällainen suvantohetki, jolloin töiden jälkeen lenkkeilevät ovat jo lenkkinsä vetäneet ja suuri osa porukasta antautunut viikonlopun viettoon.
Jason
Sabrina Duncan
Viestit: 360
Liittynyt: Su Touko 27, 2007 10:15 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja Jason »

Kuljen päivittäin työmatkat kävellen väliä Laakso - Pikku-Huopalahti. Reitillä on useita valaistuja pyöräteitä ja porukkaa liikkeellä myös iltamyöhään. Jonkun verran "hörhöjä" liikuskelee lähimetsissä mutta en jaksa uskoa tuohon henkirikoksen mahdollisuuteen. Ennemmin veneilijät ja kalastajat saattavat löytää merestä jotain epämiellyttävää, miten merivirtaukset nyt ovatkaan voimakkaasti virranneet.
porilainen
Armas Tammelin
Viestit: 78
Liittynyt: Ti Huhti 01, 2008 10:56 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja porilainen »

Eräita lähkökohtia. Miran kasvot ovat jotenkin tutut. Olen saattanut nähdä hänet viime vuosina väkijoukossa ehkä jossain Kruunuhaassa, mutta en ole varma. Helsinki ei ole niin iso paikka,
etteikö aktiivinen porukka näkyisi. Etukäteen ei tiedetty, että juuri Mira Varhee tulisi katoamaan.
Toiseksi en nuuski kenenkään kadonneen yksityiselämää. Tähän minulla ei ole oikeuksia, eikä
sen tarvetta. Tällaiset katoamiset ovat niin kiinalaisia juttuja, ettei kukaan osaa ratkoa niitä.
Pienestäkin havainnosta voi olla palapeliin apu.
Miran toiminta jatkui Joogahuoneella, joten itsemurha tämä ei ole. Kun hänellä
on ollut kiintopiste Pikku-Huopalahdessa, Seurasaari on todellinen kohde hänen yksityiselämälleen. Siellähän saattoi hiljentyä tai tavata jonkun. Kesäkaudella saaressa palvelee ravintola Seurasaari. Viikonloppuisin on auki kioski.
irisu
Scooby-Doo
Viestit: 28
Liittynyt: Ma Maalis 23, 2015 1:04 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja irisu »

porilainen kirjoitti: Miran toiminta jatkui Joogahuoneella, joten itsemurha tämä ei ole.
Hänen nimensä ja kuvansa ovat jääneet Joogahuoneen opettajalistaan, vaikuttaa lähinnä siltä, että koska kohtalo ja tilanne ovat olleet niin epäselviä, niin ei niitä sieltä ole poistettukaan. Mutta kaikki muut tiedothan sieltä on poistettu.
Man
Lauri Hanhivaara
Viestit: 133
Liittynyt: Ma Tammi 28, 2013 6:09 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja Man »

Eikö vieläkään löytöä merestä?
No 5hit 5herlock
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: La Maalis 21, 2015 11:36 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja No 5hit 5herlock »

Todellakaan, eikö mitään uutta? Tietääkö kukaan kuinka moni katoamistapaus jää täysin selvittämättä? Minusta jotenkin tuntuu että Mira on jo löydetty menehtyneenä mutta siitä ei ole raportoitu, onko tämä mahdollista?
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1157
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Onhan sekin mahdollista, että on löydetty. Seuraan jatkuvasti Helsingin Sanomien kuolinilmoituksia, mutta siellä en ole huomannut.
Kliina
Neuvoja-Jack
Viestit: 530
Liittynyt: Pe Joulu 27, 2013 2:12 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja Kliina »

Tapaus pyörii mielessäni useasti. En tiedä, mutta olettaisin lehdissä olleen juttua vainajan nostamisesta tai viimeistää siinä kohtaa, kun poliisi on mahdollisesti selvittänyt tuntemattoman vainajan henkilöllisyyden.

Tapausta voisi hyvin lämmitellä mediassa vielä kerran. Keväällä, kun voi nousta myös pintaan muuta Miran tavaraa merestä. Mediallehan se ei kuulu, mutta olisihan se kiva tietää onko tapauksen pohjalta löytynyt todisteita itsemurhan tukemisesta, se olisi sitten selkeä tapaus.
Mucha
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: To Touko 21, 2015 8:11 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja Mucha »

Seurasaaresta on löytynyt tänään ruumis. Tarkemmin sanoen Seurasaaren sillan alta. Se on roikkunut siellä hirressä ja melojat bongasivat sen tätä aamuna. En tiedä voisiko kyseessä olla tämä tapaus - melontakausi on kai vasta alkanut, joten ruumis on voinut roikkua sillan alla pitkäänkin.
Kliina
Neuvoja-Jack
Viestit: 530
Liittynyt: Pe Joulu 27, 2013 2:12 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja Kliina »

Itsemurhaahan tässä on veikkailta, mutta olisiko ruumis todella voinut roikkua marraskuusta asti sillan alla huomaamatta? Kyllähän sielä liikkuu paljonkin ihmisiä.
Man
Lauri Hanhivaara
Viestit: 133
Liittynyt: Ma Tammi 28, 2013 6:09 pm

Re: 42v. nainen lähti yliopistolta ja katosi, Helsinki 7.11.

Viesti Kirjoittaja Man »

Ei voi olla kuukausitolkulla noin näkyvillä, ettei kukaan huomais
Vastaa Viestiin