watsoni kirjoitti:Mahtaako ruumiista jäädä yli tuhannen asteen arinan jälkeen jäädä mitään etsittävää tuhkakasasta?
Muutamia luunpaloja, mahdollisia tekoniveliä yms. Krematoriossa polttoaste on 700-900, jopa reilu. Polton jälkeen ihmisestä jäljelle jäävät jäänteet murskataan vielä ennen uurnaan laittoa (eläinten tuhkauksessa näin ei toimita).
corppi kirjoitti:Aika usein olen vuosien saatossa kuullut työn puolesta,mutta myös kohtuu läheisistäkin piireistä lauseet "ei ollut mitään syytä tappaa itseään" "ei olisi kyllä ikinä siitä uskonu" "kaiken piti olla hyvin" "niin iloinen,urheilullinen jne".
....
On siis kohtuullisen mahdotonta kuvista tai edes puolison kerronnasta täysin varmuudella sulkea itsaria pois.
Juurikin näin. Toiset on näkevinään kuvien perusteella tappajankin, vaikka kyseessä olisi maailman kiltein ihminen. Ei se itsemurha-alttiuskaan kuvista näy, tai edes ihmistä päivittäin näkemälläkään.
padlock kirjoitti:Ja sairaskohtauksessa olisi jo löydetty jostain virumasta elävänä tai kuolleena. Itsemurhaa suunnittelevat eivät lähettele viestejä joissa kertovat menevänsä lääkäriin.
Paitsi jos pelaavat sitä täälläkin paljon kuulutettua aikaa itselleen. Minusta koko tässä kuviossa on selkeä linja nyt: Etsinnät alkoivat suht nopeasti ja metelillä, koska aviomies tietää Nelalla olevan taipumusta masennukseen joko aikaisemmassa elämässään tai nykyhetkellä. Itsemurha-alttiita lähdetään etsimään nopeasti ja heistä huudetaan melko piakkoin mediassakin. Nela tiesi että jos töistä soitellaan perään, ehkä jopa aviomiehelle, alkavat herätyskellot soimaan ja Nela ei saa tarvitsemaansa aikaa: Pahimmassa tapauksessa poliisi tai ulkopuoliset saavat hänet kiinni ennen luonnonpuistoon saapumista, missä aikoo lopullisen ratkaisunsa tehdä ja estävät itsemurhan näin.
Lassie kirjoitti:4. Jos olisi itsemurha, eikö olisi jättänyt viestiä perheelleen Tsekkeihin ja miehelleen. Kaikki oli hyvin olosuhteiden puolesta elämässään ja ystävien mukaan onnellista. Itsemurha vaikuttaa epätodennäköiseltä, ellei sitten historiassa ole ollut masennusta ja aiempia itsemurhaasioita tms.
Enemmistö itsemurhan tekijöistä ei jätä jälkeensä viestiä.
Aika selkeältähän tämä alkoi vaikuttamaan heti siinä vaiheessa kun poliisi ilmoitti etsivänsä luonnonpuistosta ja uskoi Nelan menneen sinne yksin. Pyöräilyreissulla löytynyt kiva paikka, minne sitten mennä katoamaan pois maailmasta. Tämä selittää senkin miksi aviomies ei ole vedonnut vaimoonsa (arvasi tai tiesi että tämä on todennäköisesti lopputulema).
Toivottavasti Nela kuitenkin löytyy hyvissä ajoin, ettei tapaus jää kummittelemaan enää kenellekään.