Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12287
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

Isovaalea kirjoitti:
Kuolemannaakka kirjoitti:Miehillä tuo lienee aika lailla pieni prosentti, jotka hukuttautuu, ja Suomessa ihan sääolot estävät hukuttautumalla tehdyt itsemurhat kolmasosan vuodesta.

Heh. Hukuttautumiseen riittää pesuvati tai kylpyamme, jossa on riittävästi vettä. http://www.ymparisto.fi sivuilta löytyy vesistöjen jäänpaksuus. Jos jään paksuus on vähemmän kuin veden syvyys vettä riittää hukuttautumiseen, harva Suomen lampi jäätyy pohjaan saakka. Ja onhan noita ohuelle jäälle ja kolmasosalla vuotta sulaan kulkeneita ollut.
No tottakai itsensä saa varmaan hukutettua vaikka kaljatuoppiin, mutta yleensä kai oman hengen riistämiseksi käytetään jotakin "sopivaa" tapaa, joka sillä hetkellä oikealta ja toimivalta tuntuu. Minulla on käsitys, että heikoille jäille menneet kyllä useimmiten putoavat sinne vahingossa eikä tahallaan. Yleisimmin lienevät pilkkijöitä tai väärästä paikasta joen yli oikaisseita. En usko, että jäiseen veteen putoaminen on sellainen loppu, jonka kovin moni haluaa.

Jossain täällä oli joskus tilastotietoa, että miesten itsemurhissa hukuttautuminen oli luokkaa 4,5%, eli hyvinkin harvinaista. Tulee mieleen Matti Inkinen, muita ei paljon tulekaan. Yleensä kai "lähdetään uimaan" eikä hypätä avantoon tai aleta hyppimään tasajalkaa heikoilla jäillä, vaikka kai joku semmoistakin joskus tehnyt on.

Siis asian pointti: jos ei ole itsemurhaviestiä, ei mistään voi tietää, onko hukkunut tehnyt itsemurhan, vai onko kyseessä onnettomuus tai vaikkapa murha. Paljon löytyy porukkaa satama-altaista, eikä tapahtumiin katsota liittyvän rikosta, mutta uskoisin, että useimmat näistä ovat livenneet veteen vahingossa eikä itsemurhatarkoituksissa.

No, tämä nyt ei Nelaan liity. Olisi mielestäni voinut lapun jättää, ettei puoli maata etsi viikkotolkulla. Itsemurhaan päätyneiden aivoituksia ei kuitenkaan voi tietää, eikä kaiketi mitään rationaalista ajattelua vaatia.

Kaverini tappoi itsensä syksyllä. Ei jäänyt viestejä häneltäkään.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
suomenetu
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: To Loka 15, 2015 3:16 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja suomenetu »

Huomoikaa että missään ei ole mainittu että puussa olisi ollut hirttonaru...

Jos on mainittu, niin laittakaapa linkkiä..?

:idea: :idea: :idea:
Isovaalea
Olivia Benson
Viestit: 705
Liittynyt: To Loka 15, 2015 8:41 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Isovaalea »

Terra kirjoitti:
Elämä kirjoitti:Minä en usko mihinkään itsemurhaan ennen kuin jossain kerrotaan niin perusteelliset todisteet sille, että on pakko uskoa. Pyykkinaru ja pari onkisettiä eivät todellakaan riitä edes epäilemään sellaista. Masennuksesta taas en ole lukenut mistään.

Plus migreeniä tai muutakaan pääsärkysairautta Nelan ei ole vahvistettu sairastaneen!

https://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias

Confirmation bias, also called myside bias, is the tendency to search for, interpret, favor, and recall information in a way that confirms one's beliefs or hypotheses, while giving disproportionately less consideration to alternative possibilities.

Mikäli kyseessä ei ollut 1) oma käsi, jäljelle jää 2) onnettomuus, 3) sairaskohtaus (=luonnollinen kuolema, myös 27-vuotiaita kuolee), 4) toisen ihmisen tai 5) jonkun muun (eläin) aikaansaama hengenmenetys?

Tiedän että se oli joku noista viidestä, mihin uskon on minun myside bias.
Seeker
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Ke Syys 23, 2015 9:56 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Seeker »

Elämä kirjoitti:Minä en usko mihinkään itsemurhaan ennen kuin jossain kerrotaan niin perusteelliset todisteet sille, että on pakko uskoa. Pyykkinaru ja pari onkisettiä eivät todellakaan riitä edes epäilemään sellaista. Masennuksesta taas en ole lukenut mistään.
Miksi asia pitäisi sinulle tai kenellekään muullekaan ulkopuoliselle todistaa? Asia kuuluu vain ja ainoastaan Nelan läheisille. Se että etsinnästä uutisoitiin laajalti ei tarkoita sitä että heidän elämänsä olisi jotenkin kaikille julkista tietoa. Mikäli kuolemansyyn tutkinnassa ilmenee jotakin rikokseen viitaavaa, saat varmasti lukea siitä tiedotusvälineistä. Muussa tapauksessa asia ei kuulu sinulle tai kenellekään muulle pätkän vertaa.
Seeker
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Ke Syys 23, 2015 9:56 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Seeker »

suomenetu kirjoitti:Huomoikaa että missään ei ole mainittu että puussa olisi ollut hirttonaru...

Jos on mainittu, niin laittakaapa linkkiä..?

:idea: :idea: :idea:
Sinulle M. Autio ei moista tietoa anneta siksi, ettei se kuulu sinulle pätkän vertaa. Jos olisit joku oikeasti tärkeä tekijä tässä tutkinnassa, olisit varmasti saanut tarkemman selonteon tapahtuneesta. Mutta koska olet vain joku kukalie mikälie pakkomielteinen etsivä-wannabe, joudut tyytymään siihen mitä lehdissä kirjoitetaan. Ja hyvä niin.
Yksi Elämä
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Su Marras 08, 2015 4:52 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Yksi Elämä »

Mikäli itsemurhaa tuntuu vaikealta hyväksyä toisen ihmisen kohtalona, niin ehkä selvennystä väkivaltaiseen ratkaisuun voi tuoda täällä kerran ainakin aiemmin mainittu toksoplasmoosi (Nimimerkki Sherlock John Holmes).
Tarkoitan tällä sitä, että toksoplasma vaikuttanee ihmisen dopamiinijärjestelmään ja mahdollisesti lisää pelotonta käyttäytymistä.
Esimerkin vuoksi mainittakoon että Tsekeissäkin on tutkittu tätä asiaa yli 3800 alokkaan kohdalla. Huomattiin että liikenneonnettomuuksiin joutuneilla alokkailla oli suurin riskitekijä Toksoplasma gondiille vasta-aineita ja rhesusnegatiivinen veriryhmä. Tämä tutkimusotanta löytyi Giulia Endersin kirjasta suoliston salaisuus. Valitettavasti en voi tuoda tähän lähdeviitteitä yms.

Jos olisin kuolinsyyntutkija, huomioisin tämän näkökulman.
Jos olisin vainajan läheinen, saisin ehkä lohdutusta poismenneen lähdöstä aiheutuvaan suruun. Kaikkeen emme voi vaikuttaa vaikka haluaisimme.
Sikkis
Poliisikoira Rex
Viestit: 267
Liittynyt: Pe Heinä 15, 2011 2:53 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Sikkis »

Hitto mitä paskaa jauhettu 560sivua. Taas hiipii komeroihin piiloon nämä kovat salapoliisiteoreetikot ja iskevät sitten kun aika on kypsä tai sopiva keissi ilmestyy. Huokaus.
WalkingDisaster
Adrian Monk
Viestit: 2521
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 8:43 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja WalkingDisaster »

suomenetu kirjoitti:Huomoikaa että missään ei ole mainittu että puussa olisi ollut hirttonaru...

Jos on mainittu, niin laittakaapa linkkiä..?

:idea: :idea: :idea:
Voit painua linkkeinesi niin kauas, kuin ikinä pääset. Näköjään kyseenalaistat jo "Kadonneen etsintä" -ryhmän, sekä Savukosken pyyteettömyyden. Noin järjetöntä sontaa en ole lukenut kenenkään muun suoltamana. Mikä helvetti luulet olevasi? Olet haukkunut jo kaikki, myös sen henkilön, joka Nelan löysi.
En kadu ajatustani, että olisittepa voineet vaihtaa paikkaa Nelan kanssa. Sinua tuskin kukaan olisi edes etsinyt.

Bannit otan kiitollisuudella vastaan, koska tällä hetkellä tämä palsta ei ole minun arvojeni mukainen.
Viimeksi muokannut WalkingDisaster, To Marras 12, 2015 1:16 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
WalkingDisaster
Adrian Monk
Viestit: 2521
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 8:43 pm

Re: Nela Utkina, 27v, Malminkartano 8.9.2015

Viesti Kirjoittaja WalkingDisaster »

fiable kirjoitti:Tänne kirjoittelevan nimimerkki Vodkan (VoDKa) allekirjoitus on seuraava:

"One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me."

Ketjun aiheeseen liittyen on pakko kysyä, mistä tällainen ajatus tulee ja mitä se tarkoittaa.
Pakko kysyä, meinaatko tosissasi, että jonku forumilaisen allekirjoitus liittyisi Nelan tapaukseen?
Jos vastaat kyllä, niin kehoitan, että ostaisit elämän. Meinaan vaan, että elämässä pitäisi olla muutakin, kuin tulkita palstalaisen allekirjoituksia yms.

Sitäpaitsi Nela löytyi. Kuolleena. Riisti oman elämänsä. Syytä siihen emme tule todennäköisesti koskaan saamaan. Case is over.
Elämä
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Marras 10, 2015 7:14 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Elämä »

Ohhoh, aika aggressiivista porukkaa täällä. Jokainen täällä kirjoitteleva henkilö ottaa Nelan tapaukseen kantaa jollakin tavalla. Se, että minä en usko itsemurhaan ei tarkoita sitä, että se on fakta. Luotan vain omaan intuitioon kun muutakaan ei ole. Missään kuvissa en näe masentuneen oloista ihmistä. En ole myöskään lukenut mitään sellaista, mistä voisi päätellä että Nela olisi ollut masentunut. Työstressistä on kertonut hänen aviomiehensä. Noin kymmenen työkaveria e ole havainnut stressiä, eikä kukaan muukaan. Tai ainakaan siitä ei ole kerrottu/kirjoitettu.
Pihlaja
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ke Loka 14, 2015 8:48 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Pihlaja »

Elämä kirjoitti:Ohhoh, aika aggressiivista porukkaa täällä. Jokainen täällä kirjoitteleva henkilö ottaa Nelan tapaukseen kantaa jollakin tavalla. Se, että minä en usko itsemurhaan ei tarkoita sitä, että se on fakta. Luotan vain omaan intuitioon kun muutakaan ei ole. Missään kuvissa en näe masentuneen oloista ihmistä. En ole myöskään lukenut mitään sellaista, mistä voisi päätellä että Nela olisi ollut masentunut. Työstressistä on kertonut hänen aviomiehensä. Noin kymmenen työkaveria e ole havainnut stressiä, eikä kukaan muukaan. Tai ainakaan siitä ei ole kerrottu/kirjoitettu.
Tähän on pakko sanoa nyt muutama asia.
Ensinnäkin sanot, että ”missään kuvissa en näe masentuneen oloista ihmistä”. Totta.
Masennus ei kuitenkaan ole sairaus, joka useinkaan näkyisi ulospäin. Tämä onkin yksi tärkeä syy siihen, miksei masennukseen usein lähipiiri kykene puuttumaan ja miksi sen hoitaminen on muutenkin vaativaa. Ihmisillä, meillä kaikilla, on omat kulissimme ja monilla niiden ylläpitäminen on hyvin tärkeää. Karkeasti voisin väittää, että mitä vahvempi ja pärjäävämpi ihminen, sitä varmemmin erilaiset mielenterveysongelmat pysyy tai ainakin pyrkii pysymään muilta piilossa. Poikkeuksia tässäkin on tietysti, kuten kaikessa. Suurimpia virheitä onkin tehdä olettamuksia nimenomaan ulkoisten seikkojen mukaan tai yleisiä, iltapäivälehdissä lueteltuja ”näin tunnistat masentuneen” -listoja lukemalla. Jälkimmäisiä ei ole tarkoitus vähätellä, mutta ne niputtavat ihmiset kategoriaan, johon suurikaan osa ei mahdu. Ihmiset on yksilöitä, yksilöllistä vaihtelua on siis myös sairauksissa. Kahta samanlaista masentunutta ei ole.

Syvimmässä depression tasossa ihminen ei kykene enää tekemään juuri mitään, ei välttämättä edes murhaamaan itseään vaikka tahtoa olisi. Siinä tilanteessa ulkonäöstä, kodista, töistä ym. arkiaskareista suoriutuminen on ylivoimaista ja sen tilan läheiset tunnistavat. Masennuksen tasoja on kuitenkin erilaisia, vaikka tämä onkin se yleisin käsitys siitä millainen masentunut on. Joskus, ja itseasiassa melko useinkin masentuneet näyttäytyvät jopa poikkeuksellisen iloisina, energisinä ja elämäntahtoisina ihmisinä.

Tämä itsemurha (joka mielestäni on parissakin luotettavassa lähteessä jo itsemurhaksi todettu) ei ole millään tavalla erikoinen muihin Suomessa tai maailmalla tehtyihin itsemurhiin. Kaunis, menestyvä, korkeasti koulutettu ja avioliitossa elävä ihminen ei ole mitenkään erikoinen tapaus itsemurhan tekijäksi, heitä on monta. Itseasiassa, heillä se riski voi tietyissä tapauksissa olla jopa korkeampi -nämä ihmiset usein (muistaen että poikkeuksia on joukossa aina), vaativat itseltään hyvin paljon. Näitä ihmisiä kohtaan on myös ulkopuolisten odotukset usein korkeammalla, mikä aiheuttaa lisää paineita ihmiselle. Moni tietämäni, korkeakoulutettu ja yhteiskunnassa hyvän aseman omaava ihminen toivoisi elämältään jotain ihan muuta kuin mihin on asettunut.

Itsemurha ei yleensä ole jonkun yhden asian aiheuttama päätös, vaan siihen päätökseen vaikuttaa monta asiaa, joista suurin osa ellei kaikki, on itsemurhaajan omassa päässään.

Kirjoitat, että ”en ole myöskään lukenut mitään sellaista, mistä voisi päätellä että Nela olisi ollut masentunut”. Tähän vastaan edellisen kirjoitelmani lisäksi vielä, että mikäli läheiset olisivat Nelan mahdollisesta masennuksesta tienneet, miksi he olisivat tämän tuoneet julkisuuteen? Myös läheisillä on omat kulissinsa, varmasti varsinkin tuoreella aviomiehellä. On ymmärrettävää ja mielestäni suotavaakin, ettei kaikkea ripotella iltapäivälehtiin. Ilmeisesti omaehtoista katoamista on läheisten taholta epäilty, jolloin olisi ollut Nelalle, hänen maineelleen ja kynnykselle palata takaisin aika vahingollista riepotella hänen mielensä maisemia ympäri mediaa. Jokainen tietää, että mediassa kerronta ei aina täysin vastaa todellisuutta ja toisaalta myöskään kaikilla ihmisillä ei ole taitoa luetunymmärtämiseen. Mahdollista ja ihan todennäköistä on myöskin, ettei läheiset ole Nelan mielenterveydestä tienneet mitään.

Pääpaino on ollut siinä, että nainen on kadoksissa ja hänet pitäisi löytää. Tuntomerkit kuvineen on annettu julkisuuteen sekä viimeiset liikkeet naisesta. Näillä tiedoilla etsinnät on kohdistettu sinne alueelle, mistä Nela lopulta löytyikin. Kansan tieto masennuksesta tai muusta mielenterveyshäiriöstä ei olisi löytämistä edesauttanut. Ainoastaan siinä tilanteessa, jos ihminen on esimerkiksi psykoosissa, siitä on syytä mainita arvaamattoman käytöksen vuoksi.

Mielenterveysongelmia on myös muita kuin se masennus. Niitäkään sairauksia ei välttämättä ulospäin näe. Myöhemmin puhjetessaan ne on myös iso shokki ihmiselle, jolloin varsinkin diagnoosin alkuvaiheessa on itsemurhariskikin korkeampi.

On todella yksinkertainen ajattelutapa, ettei joku voisi tehdä näin, koska "näyttää kuvissa tältä tai lehdessä luki näin".
LAWoman
Christopher Lorenzo
Viestit: 1604
Liittynyt: To Maalis 11, 2010 4:36 pm
Paikkakunta: Länsirannikko

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja LAWoman »

Laitetaanpas oma kommentti liittyen ulkoiseen habitukseeni ja itsemurhaan. Olen kuullut usein sanottavan, ettei henkilöstä olisi koskaan uskonut, oli niin positiviisen ja iloisen oloinen aina. Itse sen sijaan, perusangstinen realisti (pessimistiksin kehuttu). Kyllä se minä olisin josta sanottaisiin, että no, se olikin aina niin negatiivisen oloinen että uskoohan tuon. Enpä ole koskaan kuullut kuitenkaan noin sanottavan jonkun itsemurhan jälkeen! Toki on näitä tapauksia, jossa tiedetään miksi joku on ajatunut tilanteeseen, esim. konkurssi, avioero - pidetään ne erillään tästä vertauskuvasta. Itse en kuitenkaan ole tuollaista tekoa hautomassa vaan olen tyytyväinen mitättömään elämääni. Ne täydellisyyttä tavoittelevat aina niin pirteät tytöthän nuorenakin ovat niitä, jotka ovat itsetuhoisia, koska elämä ei menekään niin kuin suunniteltu. Auttaisiko tämä jota kuta ymmärtämään miksi Nela päätti päivänsä? Toivottavasti.
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet memory will die
Killer on the road, yeah.
Scilla
Martin Riggs
Viestit: 627
Liittynyt: Pe Huhti 24, 2009 12:22 pm

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Scilla »

Mitenkä tämä oletettu hirttäytymispuu ja lähin talo asettuvat toisiinsa nähden, jos kerta löytäjä olisi voinut nähdä jopa Nelan kotoaan aikaisemmin, jos pusikkoa välissä ei olisi ollut?
Mietin vain sitä, että kun se puu kuitenkin oli kalliojyrkänteellä, että jäikö se kallio puun ja asutuksen väliin vai kuinka? Oliko Nela niin korkealla (puussa tai sitten kalliolla), että siksi olisi voinut nähdä? Nela kallion ja asutuksen "välissä"? Vai kuinka?
En oikein noista ilmakuvista hahmota tätä. Eikä tällä toki mitään merkitystä, jäänyt vaan mietityttämään.
Harmittaa edelleen tosi paljon että Nela tämmöiseen ratkaisuun päätyi :(
Elämä
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Marras 10, 2015 7:14 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja Elämä »

Onhan se noin, että monen masennus ei näy ulospäin, tiedän kyllä sen. Ja ihmiset tekevät paljon itsemurhia. En vaan ymmärrä sitä, miksi jotkut kuvittelevat että Nela olisi tehnyt itsarin. Itse en ole ainakaan lukenut mitään sellaista uutista.
kamreeri
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: To Marras 12, 2015 9:14 am

Re: Nela Saglenova (Utkina), 27v, Malminkartano 9.9.2015

Viesti Kirjoittaja kamreeri »

Hei, voisitteko lopettaa itsemurhaspekulaatiot.

Väitättekö silmät kirkkaana että nainen osti tarpeet, kulki yksin bussilla metsään ilmoittamatta läheisilleen, vaelsi yksin paikkaan, jossa murhaaja odotti? Murhaaja valitsi paikaksi asutuksen läheisyyden? (tai murhasi muualla mutta seeurella kiinnijäämisriskillä kuljetti ruumiin löytöpaikalle)

Eli, lopetetaan spekulaatiot ja annetaan asialle rauha. Kyllä, minunkin on vaikea hyväksyä että nuori ja kaunis nainen, juuri avioitunut ja hyvässä työpaikassa tekee tälläistä, mutta näin siinä nyt kuitenkin kävi.

Onneksi ei aiheuttanut vaaraa ulkopuolisille niin kuin nämä nokkakolarimiehet, mutta tietysti tuskaa ja työtä kovasti. Rest in Peace.
Vastaa Viestiin