Entinen kunnanjohtaja hyväksikäytöstä vankilaan

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Entinen kunnanjohtaja hyväksikäytöstä vankilaan

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Pomarkun entinen kunnanjohtaja, sosionomi Sulo Keränen, 51, vangittiin poissaolevana toukokuun lopulla 2004. Häntä odotti syyte lapsen törkeästä seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Keränen ei saapunut oikeuden istuntoon, joten Porin käräjäoikeus päätti vangita hänet poissaolevana. Oikeuden päätöksen mukaan Keränen on tavattaessa otettava kiinni ja toimitettava vankilaan Turkuun.

Kerästä oli tuloksetta yritetty tavoitella haastemiesten ja poliisien toimesta pääkaupunkiseudulta ja Venäjältä.

Poliisi tavoitti Keräsen Helsinki-Vantaan lentokentältä heinäkuun puolivälissä 2005. Hän oli pakoillut oikeutta Latviassa. Viranomaiset tiesivät Keräsen olevan siellä, mutta häntä ei tavoitettu.

Porin käräjäoikeus tuomitsi Keräsen elokuussa 2005 vuoden ja neljän kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Tuomio tuli lapseen kohdistuneesta haureudesta ja sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan, lasta esittävän kuvan hallussapidosta.

Käräjäoikeus ei kuitenkaan katsonut vuosina 97 - 98 Suomessa tehtyjä rikoksia törkeiksi. Uhri oli 12-13 vuoden ikäinen lapsi.

Sulo Keränen jäi eläkkeelle kunnanjohtajan toimesta vuonna 2000.

Taivalkoskella vuonna 1952 syntynyt Keränen on nimimerkillä Saku Kangas julkaissut kirjan Kultahiekkaa. Kirjan kannessa on leikkiviä lapsia.
http://www.kirjastovirma.net/taivalkosk ... ijat/3#a28

Kesällä -98 sairauslomalle jäänyt Keränen teki saman vuoden lokakuussa katoamistempun. Hän lensi 10.10. Kuala Lumpuriin Malesiaan ja hänelle oli varattu paikka paluulennolle 8.11. mutta sitä hän ei käyttänyt. Omaiset tekivät hänestä katoamisilmoituksen ja KRP kansainvälisen olinpaikkatiedustelun.

Marraskuun puolivälissä Keränen oli - ilmeisesti Malesiasta - lähettänyt kirjeen, jossa hän haki eroa virastaan. Pomarkun kunta pidätti hänet samalla virastaan, sillä Keräsen mukana oli hävinnyt kunnan kassasta 35000 markkaa.

Maaliskuussa -99 Keränen sitten palasi Suomeen. Omaiset olivat tiettävästi jo tuolloin maksaneet puuttuvan summan takaisin kunnan kassaan.

Lähdeaineisto HS arkisto

Sellainenkin huhu liikkui, että Keränen oli vuorannut kunnantalon tupakkahuoneen pornokuvilla... Toinen huhu kertoo, että perheessä oli sijoituslapsi 90-luvun lopulla... Kolmas huhu kertoo, että Sulo Keräsen veli, ex-kansanedustaja (kesk), maksoi nuo kunnan kassasta kadonneet varat kunnalle takaisin.

Lisää huhuja osoitteessa: http://keskustelu.plaza.fi/ellit/kulttu ... u/t1379406

muokattu: Lisätty kirjatiedon osoite sekä netissä liikkuvien huhujen osoite.
Viimeksi muokannut Doctor Lecter, Su Joulu 23, 2007 6:00 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

Ei helkkari, ihanko oikeesti "jäi eläkkeelle kunnanjohtajan toimestaan"? Siis alle viiskymppisenä? Olikos kyseessä peräti sairaseläke kaiken tuon hermoja raastavan pyörityksen jälkeen :?: :shock: Passaa sitten lokoisasti eläkettä nauttien noita kirjojaan kirjoitella....
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
pappi
Susikoski
Viestit: 35
Liittynyt: Pe Joulu 07, 2007 10:53 pm
Paikkakunta: säästöpankki

Viesti Kirjoittaja pappi »

tupakkahuone juttu ei ole totta.
valitettavasti sijoitus lapsi pitää paikkansa. tytön kanssa se siellä käsikädessä kylää ympäri kulki.
markka määrää en tiedä mutta kuitenkin useista tuhansista oli kyse.
oli aikaisemmin myös otsikoissa kun joku valtuuston nais jäsen potkaisi tätä kerästä haaraväliin ja ilmeisesti osui kohteen arkaan paikkaan...
nämäkin silti toisen käden tietoja, erään pomarkkulaisen suusta tosin.
onkos tämä herra lusinut vai missä tämän asian kanssa mennään?
onko edelleen thaikkulassa pikkutyttöjen luona?
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

^Kiitos lisätiedoista. Markkamäärä perustuu Helsingin Sanomissa olleeseen tietoon. Oletan, että ex-kunnanjohtaja on jo lusinut tuomionsa.
Milloin hän muuten otti tuon kunnanjohtajan viran vastaan?

Huhuissa liikku tieto, että perhe hylkäsi hänet, mutta Sulon tilanteesta nyt ei ole tietoa.

Lisäsin tuohon aloitukseen pari nettiosoitetta...
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
pappi
Susikoski
Viestit: 35
Liittynyt: Pe Joulu 07, 2007 10:53 pm
Paikkakunta: säästöpankki

Viesti Kirjoittaja pappi »

ilmeisesti tuomiot ovat tulleet juuri tämän sijoitus lapsen takia.
eli hyväksikäyttö tapahtunut sijoitus aikoina. ja kun tyttö kasvanut ilmeisesti alkanut puhumaan asioista. perheen hylkäämistä en ihmettele yhtään. ilmeisesti keräsen omassakin perheessä on lapsia?
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

Aina jaksaa ihmetyttää miten Suomessa vielä nykyisinkin voi joku pikkupaikkakunnan pomo sikailla vuosikausia ilman, että kukaan uskaltaa puuttua asiaan. Suku ja poliitikkotoverit suojelevat näitä paskiaisia, kunnes 'the shit hits the fan', mutta siinä vaiheessa on jo monen ihmisen elämä ehtinyt tuhoutua. :evil:
Every ship must sail a world.
Musta Nuoli
Frank Drebin
Viestit: 387
Liittynyt: Su Elo 05, 2007 1:17 am
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Musta Nuoli »

maija turjukka kirjoitti:Ei helkkari, ihanko oikeesti "jäi eläkkeelle kunnanjohtajan toimestaan"? Siis alle viiskymppisenä? Olikos kyseessä peräti sairaseläke kaiken tuon hermoja raastavan pyörityksen jälkeen :?: :shock: Passaa sitten lokoisasti eläkettä nauttien noita kirjojaan kirjoitella....
Ns. isoherrat menevät aina ensin sairaslomalle, sitten eläkkeelle. Tavallinen kansalainen ei ensinnäkään niin vain pääse millekään pitkälle sairaslomalle pelkän rikosepäilyn takia, eikä mikään eläkeputkikaan ole yleensä mahdollista.
"Let each note I now play
be a black arrow of death
sent straight to the hearts
of all those who play false metal"
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Doctor Lecter kirjoitti:Milloin hän muuten otti tuon kunnanjohtajan viran vastaan?

Huhuissa liikku tieto, että perhe hylkäsi hänet, mutta Sulon tilanteesta nyt ei ole tietoa.
Vastaan samalla itsellenkin; Sulo Aadolf Keränen toimi Pomarkun kunnanjohtajana vuosina 1983 - 2000. Syyte kavalluksesta ja virka-aseman väärinkäytöstä hylättiin vuonna 1999.

Hyväksikäyttöepäilyt alkoivat 1998, jolloin silloinen sairasloma ja järjetön koukkaus Malesiaan oli pakomatka paljastumassa olevista asioista.

Poliisi tutki myös kunnanjohtajan tietokoneen ja sieltä löytyi yli 50 sellaista kuvaa, joiden hallussapito on laitonta. Nuo rikokset tapahtuivat vuosina 2001 - 2002, jolloin Keränen oli jo eläkkeellä.

Ilmitulleiden tekojen seurauksena myös ex-kunnanjohtajan perhe oli hajonnut ja entinen puoliso muuttanut sukunimensäkin toiseksi sekä yhteinen omakotitalo myyty.

Vuonna 1995 Keränen väitti erään naispuolisen kunnanvaltuutetun lyöneen häntä nahkalaukulla ja potkaiseen kohti sukupuolielimiä. Epäilty väitti Keräsen lavastaneen tilanteen. Keränen oli kuitenkin nauhoittanut tapahtuneen ja nauhalta kuului kunnanjohtajan ääntelyä ja omituisia huudahduksia.

Lähdeaineisto Alibi 9/2005
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

Miksihän kunnanjohtajiksi pääsee aina jotain hmmm kummallisia tapauksia.
Muistan elävästi kerran nuoruusvuosina kun työskentelin erään kunnan virastossa,niin paikallinen kunnanjohtaja toi mieleen elävästi Reinikainen ohjelmassakin esiintyneen poliisipäällikön,en nähnyt hänen oikeastaan tekevän mitään.
Kyllähän tietysti kävi lounaalla ja istui kokouksissa,mutta muuten taisi siirrellä tavaroitaan pöydän toiselta laidalta toiselle :lol:

No,tämä ei ehkä kuulunut tähän osioon,vaan tulipa vain mieleeni.
Totuus on tarua ihmeellisempää
kukkuu
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1373
Liittynyt: Ma Huhti 23, 2007 12:25 pm

Ymmärtääkseni tupakkahuonejuttu on totta.

Viesti Kirjoittaja kukkuu »

80-luvulla siitä teki Hymy (tai vastaava lehti) jutunkin, kuinka räväkkää menoa pikkukunnassa on. Vuoraus voi olla liioittelua, mutta jotain kuvia siellä kuitenkin oli ja kunnanjohtajan toimesta.

Kavallussumma taas oli 20000-30000 markkaa tai jotain sitä luokkaa, mutta jostain syystä syytettä ei koskaan nostettu, kun veli maksoi rahat takaisin. Tässäkin lienee takana pienen kunnan sisäsiittoisuus ja homma haluttiin painaa villaisella, kuten kaikki muutkin omituisuudet.

Olen juoruna pääkallopaikalta kuullut, että kyseinen mies oli aina pikkutyttöjen perään ja tuota sijoituslapsen antamista ihmeteltiin yleisesti tuntien miehen taipumukset flirttailla tyttöjen kanssa. Itse kuulin jo paljon ennen tätä rikoksen ilmituloa kauhisteluna, miten tuollaiselle ihmiselle on voitu antaa sijoituslapsi. Omituisinta kuviossa on todellakin tuo, että kaikki tiesivät tilanteen hankaluuden, mutta kukaan ei puuttunut. Jostain syystä suojelijoita riitti, joille lapsen oikeudet ovat yhdentekeviä. Mielenkiintoista olisi myös tietää, oliko todellakin niin, ettei esimerkiksi sosiaali-, terveys- tai koulupuolella tehty mitään, kun jutut kiersivät naurunaiheina pitkin kylää. Toisaalta kunnanjohtajahan on esimerkiksi sosiaalityöntekijöiden ja opettajien esimies.

Perhe kuulemma hajosi tämän kohun jälkeen. Lapsia oli 3 tai 4, lienevät jo aikuisia.
Merivuokko
Jane Marple
Viestit: 1004
Liittynyt: La Heinä 07, 2007 7:26 pm

Viesti Kirjoittaja Merivuokko »

Doctor Lecter kirjoitti:
Doctor Lecter kirjoitti:Milloin hän muuten otti tuon kunnanjohtajan viran vastaan?

Huhuissa liikku tieto, että perhe hylkäsi hänet, mutta Sulon tilanteesta nyt ei ole tietoa.
Vastaan samalla itsellenkin; Sulo Aadolf Keränen toimi Pomarkun kunnanjohtajana vuosina 1983 - 2000. Syyte kavalluksesta ja virka-aseman väärinkäytöstä hylättiin vuonna 1999.

Hyväksikäyttöepäilyt alkoivat 1998, jolloin silloinen sairasloma ja järjetön koukkaus Malesiaan oli pakomatka paljastumassa olevista asioista.

Poliisi tutki myös kunnanjohtajan tietokoneen ja sieltä löytyi yli 50 sellaista kuvaa, joiden hallussapito on laitonta. Nuo rikokset tapahtuivat vuosina 2001 - 2002, jolloin Keränen oli jo eläkkeellä.

Ilmitulleiden tekojen seurauksena myös ex-kunnanjohtajan perhe oli hajonnut ja entinen puoliso muuttanut sukunimensäkin toiseksi sekä yhteinen omakotitalo myyty.

Vuonna 1995 Keränen väitti erään naispuolisen kunnanvaltuutetun lyöneen häntä nahkalaukulla ja potkaiseen kohti sukupuolielimiä. Epäilty väitti Keräsen lavastaneen tilanteen. Keränen oli kuitenkin nauhoittanut tapahtuneen ja nauhalta kuului kunnanjohtajan ääntelyä ja omituisia huudahduksia.

Lähdeaineisto Alibi 9/2005
:oops:

Aikanaan olin hautajaisissa Harjavallassa. Kyseinen kunnanjohtaja istui
muistotilaisuudessa/kahvitilaisuudessa vieressäni.
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Entinen kunnanjohtaja hyväksikäytöstä vankilaan

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Sulo Keränen kuuluu sarjaan lestadiolaiset pedofiilit. Tuolloin ei näköjään uutisissa uskonnollinen tausta tullut mitenkään esille. En tiedä, onko Sulo Keränen mihin ikään saakka tunnustanut kyseistä uskoa, mutta lestadiolaisperheestä on lähtöisin. Sulon veli Niilo Keränen tunnetaan Kuusamon ylilääkärinä, lastenkirjailijana ja ex-kansanedustajana sekä merkittävänä vaikuttajana paikallisten vanhoillislestadiolaisten keskuudessa.
pomarkkulainen
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ke Heinä 06, 2016 12:47 pm

Re: Entinen kunnanjohtaja hyväksikäytöstä vankilaan

Viesti Kirjoittaja pomarkkulainen »

Sulo Keränen asuu nykyään kuulemani mukaan Raumalla ja on muuttanut nimekseen Sakari Manninen. Käy kuulemma Raumalla lestadiolaisseuroissa, joten varmaankin kuuluu yhä tuohon lahkoon.
Vastaa Viestiin