15 tyttö murhasi samanikäisen tytön kotonaan Seinäjoella 28.4.2015

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Jinx
Harjunpää
Viestit: 312
Liittynyt: Ti Touko 12, 2015 5:47 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Jinx »

Elisabeth kirjoitti:Ei kyllä yllätä että tässä(kin) tapauksessa aletaan pyöritellä hyväksikäytön mahdollisuutta. Koskaan ei voi tietenkään tietää mitä suljettujen ovien takana tapahtuu, ja on ymmärrettävää että tällaisen maassamme äärimmäisen harvinaisen tapauksen jälkeen ihmiset koittavat etsiä jotain syytä, miksi yleisesti normaalina pidetty teinityttö tekee tällaista. Vaikka huhut osoittautuisivatkin todeksi (mitä lienee tässä vaiheessa lähes mahdotonta poliisinkaan selvittää), ei se minun mielestäni ole kummoinenkaan tekoa selittävä tekijä. Toki traumaattinen lapsuus ja hyväksikäyttö johtaa monella ainakin jonkun asteisiin mielenterveysongelmiin tai vähintäänkin traumoihin.

Tuntuu että yleensä ne henkirikokset joiden tekijän taustalta on paljastunut hyväksikäyttöä, kohdistuvat joko hyväksikäyttäjään, sen sallijaan (kuten äiti), tai sitten miesvihan myötä tuntemattomiin miehiin Aileen Wuornos -tyyliin. Suurimmalla osalla hyväksikäyttöä kokeneista taitaa ilmetä lähinnä taipumusta huonoihin ihmissuhteisiin tulevaisuudessa ja mahdollisesti riskikäyttäytymisenä. Mulle on hankalaa kuvitella, että tytön seksuaalinen hyväksikäyttö miehen toimesta johtaisi siihen, että naispuolinen luokkakaveri tapetaan jonkun pojan takia.
Kyllähän sukupuolinen hyväksikäyttö heikentää merkittävästi hyväksikäytetyn henkilön yleistä" ihmiskuvaa" ja se saattaa vaikuttaa moniin myöhempiin ihmissuhteisiin negatiivisesti kuten sanoit. Komppaan edellistä kirjoittajaa myös siinä, että mahdollinen "viha" kanavoituu yleensä hyväksikäyttäjään tai esim. teon "hyväksyjään" (esim. äitiin, joka tietää tytärtään hyväksi käytettävän, muttei tee tilanteelle mitään). Tottakai se voi kanavoitua myös yleisemminkin sellaiseksi sukupuolivihaksi, joka kulminoituu väkivallaksi ja jopa murhiksi, kuten Wuornoksen tapauksessa kävi. On toki tapauksia jossa hyväksikäyttö on vain yksi osa yksilön kokemaa rankkaaa henkisestä ja ruumiillista väkivallataa, joka sitten johtaa sellaiseen tilanteeseen, jossa tällainen henkilö "kostaa" jollekkin henkilölle omat raskaat kokemuksensa äärimmäisenä väkivaltana.

Tässä kyseisessä tapauksessa en siis usko mihinkään hyväksikäyttö huhuihin. Se, että oliko perheessä muita "sisäisiä" ongelmia, jotka heijastuivat tekijään jollain tavoin on taas jo kokonaan toinen kysymys, mitä en ala tässä spekuloimaan.
Jinx
Harjunpää
Viestit: 312
Liittynyt: Ti Touko 12, 2015 5:47 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Jinx »

Elisabeth kirjoitti:
kotipollari kirjoitti: Varmaa on että tuon ikäinen syyllinen on täysi kakara vielä ja tuossa iässä hädin tuskin hormonitoiminta asettunut uomiinsa vaan kehittyy vielä kauan. Sattuiko vielä olemaan "tyttöjen ajat" päällä niin ne ne vasta tunteita heittääkin! ja muka kuolemantuomio pitäisi tuosta antaa jonkun mielestä tai sulkea loppuiäkseen vankilaan! LAPSELLISTA! On tässä suomenkin historiassa rikos sellaisessa ollut pahempiakin tappajia/ murhaajia!
Minullakin tuttavapiirissä nuorena henkirikokseen syyllistynyt nais henkilö 40 vuoden takaa. Hän kärsi myös rangaistuksensa jonka osan presidentti armahti. Voin vakuuttaa että on ihan kunnollinen kolmen lapsen äiti ja isoäiti ja mitä kunnollisimmat ja terveelliset elämäntavat. Ja aika on jo sen näyttänyt! On kauniisti pukeutuva siisti ja tyylikäs nainen ja koti kuin muotilehdestä! Elää lapsilleen ja lapsenlapsilleen. Mutta ei ole ylpeä ja ei nosta itseään esiin!
Että tässä teille jotka kuvittelitte että teinisurmaajan elämä olisi loppu ikänsä PILALLA!!
Nuoruus ON TOINEN MAHDOLLISUUS SELVITÄ ELÄMÄSSÄ ETEENPÄIN jos haluaa ja luulen että tämä neiti tahtoo! Elämä on lahja myös hänellekkin ja oikeus mennä eteenpäin!
En epäile yhtään sitä etteikö henkirikokseen syyllistynyt tuttusi olisi kunnon kansalainen ja todella katuisi tekoaan. Tapaukset ovat kuitenkin erilaisia, motiivit erilaisia ja tekijät erilaisia. Tarkoitan sitä että niiden tietojen valossa joita tästä tapauksesta on (kiitettävän paljon) tähän mennessä julki tullut, vaikuttaa tekijä todella tunteettomalta (ainakin tätä uhria kohtaan) ja kykenevän jo noin nuorena sellaisiin asioihin, joihin moni meistä tuskin koskaan kykenisi.
Kirjoitit että sattuikohan tekijällä olemaan "tyttöjen ajat"... Eli kuukautisten piikkiin vaan? Kaikista naisistahan tulee kerran kuussa täysiä hirviöitä, ihan ymmärrettävää että silloin suunnittelee kylmäverisen murhan ja puukottaa kaveria 16 kertaa? Huh.

Enkä minäkään kannata sitä, että nuori tekijä - tai sen koommin vanhempi ensikertalainenkaan - suljettaisiin vankilaan loppuiäkseen. En sano etteikö tämänkin tapauksen tekijä voisi saada itseään kuntoon, avun kanssa tai ilman, ja vapaaksi päästyään olla täydellinen perheenäiti ja elää loppuikänsä suorittamatta minkäänlaisia rikoksia. Mielestäni vaan tämänkaltaisissa tapauksissa se on huomattavasti epätodennäköisempää kuin pikaistuksissaan tehdyissä tapoissa, joissa on taustalla ollut tappelu, päihteitä tai muuta vastaavaa.

EDIT: lisätty sana joka jostain syystä jäi uupumaan
Valitettavasti jokainen ihminen on potenttiaalinen tappaja, ihminen tekee sen esim. käskystä (sotilas), uskonnollisen kiihkon vallassa (terroristi), murhaaja (vaikkapa mustasukkaisuudesta), itsensäpuolustaja (pakosta) ym. Lähes kaikki minfolaisten säännöllisesti dissaavat kriminologit, oikeusoppineet, oikeuspsykologit/psykiatrit ja poliisit ovat tämän valitettavan totuuden tuoneet moneen kertaan esiin. Tämä Seinäjoen tapaus on hyvin ainutkertainen ja edellinen lähes identtinen tapaus tapahtui 40 v. sitten. Tämä yksittäistapaus on kuitenkin tuonut ennen näkemättömän kommenttitulvan tänne minfoon. Joka toisella kirjoittajalla tuntuu olevan oma mielipide millainen epäilty on ym? Mihin tämä kuva sitten perustuu, itse julmaan tekoo ja siitä saatuun näyttöön, OK?. Mutta lähes kaikki muu"kiitettävästi" saatavilla" oleva info mitä E:kin mainostaa on kuitenkin suurelta osalta sellaista mitä julkisuuteen on tietoisesti haluttu saattaa esim. poliisin taholta (halutaan kenties ottaa kunnolla "pakkia" alun "kunnollinen koulutyttö" lipsahduksesta?). Esitutkinta-aineisto on jotain 250 sivua + liitteet, mutta meitä on valaistu iltapäivä ym. lehdistön avulla vain hyvin rajallisesti tästä kokonaisuudesta mm. muutamasta epäillyn viestiketjun osasta, hänen myrkky googlauksista ja valehtelusta poliisille ensimmäisissä kuulusteluissa ym. Missä ovat muut (kenties positiivisemmat?)lausunnot kuten opettajien, valmentajien mielipiteet epäillystä? Näin vain muutama sivullinen lehdistä saatua infoa tekee meistä kaikista tapauksen seuraajista "asiantuntijoita" joka oikeuttaa antamaan jyrkän mielipiteen tekijän "mielenterveydestä" "kylmäverisyydestä", "suunnitelmallisuudesta", "katumattomuudesta/katuvaisuudesta" ym. Käymme myös läpi lukuisia erilaisia arvailujaa minkälainen tekijä on vapautuneena ym. Kunpa kaikki asiat olisivat tässäkin surullisessa ja valitettavassa tapauksessa niin yksiselitteisiä kun me niiden haluaisimme olevan!
Elisabeth
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Su Marras 08, 2015 2:10 am

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Elisabeth »

Jinx: Tarkoitin tuolla 'kiitettävällä' informaation määrällä sitä, että teon tapahtumien kulusta ja tekotavasta on julkisuuteen annettu melko yksityiskohtainen kuvaus, joten tästä ei täällä enää tarvitse arvailla. Esitutkinta-aineistosta on myös kerrottu paljon, kun se on kuitenkin salaiseksi luokiteltu. Tottakai keltaisen median julkaisemat jutut ovat skandaalinhakuisia, eikä niihin tulekaan sinisilmäisesti luottaa. Suoraan esitutkinnasta kopioidut keskustelunpätkät ja tekijän nettikäyttäytyminen kuitenkin antavat vähän osviittaa hänen ajatusmaailmaansa.

Tekijästä on monelta opettajalta, ystävältä ja muilta varmasti varsin positiivisia kokemuksia. Niitä ei ole kuitenkaan julkisuuteen tuotu, ja se on ihan ymmärrettävää. Harva haluaa julkisesti kehua tekijää, joka on tappanut rakkaan kaverin tai oppilaan. Sekä teko luultavasti saa tekijän tunteneet miettimään, kuinka aito tämä heidän tekijästä muodostamansa käsitys sitten loppujen lopuksi on. Tyttöjen kavereiden ask.fm-tileiltä olen kuitenkin törmännyt moniin herttaisiin kuviin tekijän kanssa (ei siis uhri+tekijä, vaan heidän kaveri+tekijä) ja tekijää on kuvailtu mm. äänekkääksi ja nauravaiseksi.

Ja siis tuossa aiemmassa viestissä, kun kirjoitin ettei moni meistä koskaan kykene tekemään mitään tuollaista, tarkoitin nimenomaan sitä että samankaltaisissa olosuhteissa (ei sotaa, riitoja, oikeaa uhkaa tekijälle) tekemään samanlaista tekoa. Tiedän kyllä että suurin osa ihmisistä kykenee tappamaan, jos oikeanlainen tilanne tulee eteen.
Jinx
Harjunpää
Viestit: 312
Liittynyt: Ti Touko 12, 2015 5:47 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Jinx »

Elisabeth kirjoitti:Jinx: Tarkoitin tuolla 'kiitettävällä' informaation määrällä sitä, että teon tapahtumien kulusta ja tekotavasta on julkisuuteen annettu melko yksityiskohtainen kuvaus, joten tästä ei täällä enää tarvitse arvailla. Esitutkinta-aineistosta on myös kerrottu paljon, kun se on kuitenkin salaiseksi luokiteltu. Tottakai keltaisen median julkaisemat jutut ovat skandaalinhakuisia, eikä niihin tulekaan sinisilmäisesti luottaa. Suoraan esitutkinnasta kopioidut keskustelunpätkät ja tekijän nettikäyttäytyminen kuitenkin antavat vähän osviittaa hänen ajatusmaailmaansa.

Tekijästä on monelta opettajalta, ystävältä ja muilta varmasti varsin positiivisia kokemuksia. Niitä ei ole kuitenkaan julkisuuteen tuotu, ja se on ihan ymmärrettävää. Harva haluaa julkisesti kehua tekijää, joka on tappanut rakkaan kaverin tai oppilaan. Sekä teko luultavasti saa tekijän tunteneet miettimään, kuinka aito tämä heidän tekijästä muodostamansa käsitys sitten loppujen lopuksi on. Tyttöjen kavereiden ask.fm-tileiltä olen kuitenkin törmännyt moniin herttaisiin kuviin tekijän kanssa (ei siis uhri+tekijä, vaan heidän kaveri+tekijä) ja tekijää on kuvailtu mm. äänekkääksi ja nauravaiseksi.

Ja siis tuossa aiemmassa viestissä, kun kirjoitin ettei moni meistä koskaan kykene tekemään mitään tuollaista, tarkoitin nimenomaan sitä että samankaltaisissa olosuhteissa (ei sotaa, riitoja, oikeaa uhkaa tekijälle) tekemään samanlaista tekoa. Tiedän kyllä että suurin osa ihmisistä kykenee tappamaan, jos oikeanlainen tilanne tulee eteen.
Eli myönnät , että ihminen pystyy teoriassa tappamaan, ok. Jos yksilön kontrollijärjestelmä (mielenterveys) pettää, voi tällaista valitettavasti tapahtua! Tässä nyt on vaan tapahtunut näin, tyttö on ollut sellaisessa epävakaassa tilassa, josta on ollut kauheat seuraukset uhrille (kaikista tapaukseen vaikuttavista tekijöistä EI SAADA KOSKAAN tietoa, sillä hyvä)! Kukaan ihminen ei ole kuitenkaan läpeensä paha, jollaiseksi epäilty on jo eräiden minfolaisten toimesta leimattu. Lehdistö rakastaa väkivaltaa otsikoissa, se myy ja totuudesta sekä objektiivisyydestä ei aina vain välitetä riittävästi!

Tämän tapauksen verinen loppuhuipentuma on kyllä tiedossa, mutta nämä pari sivua "vuodatettua" tekstiä eivät riitä vakuuttamaan minua tämän tytön "absoluuttisesta" pahuudesta ja poikkeuksellisesta"tunnekylmyydestä" . Itsekin aikoinani jonkin verran koulukiusattuna haaveilin kaikesta sellaisesta "pahasta" joka suuntautuisi näitä kiusaajiani kohtaan. Vähän myöhemmin olin myös hyvin mustasukkainen niille pojille, jotka saivat viettää aikaa niiden tyttöjen kanssa, joihin itsekkin olin ihastunut ja kommentit heistä toisille ystävilleni olivat hyvin "raakoja". Kova kommentointi kuuluu tähän ikään, sen tiedän yli 20 vuoden kokemuksella teinien parissa. Nyt kun näitä epäillyn tekstejä lukee, ne on kyllä tietysti hyytäviä (kun tietää mitä lopulta tapahtui), mutta sinänsä lähes samalla lailla puhutaan tälläkin hetkellä monella foorumilla. Kyllä nuorten ajatusmaailma on joskus hyvinkin "kylmä", mistä kertovat esim. nuorten tyttöjen lukuisat mielenterveysongelmat "itsemurhat, eri syömishäiriöt, viiltelyt, päihteiden käyttö ym.

Eli ei tällainen julkinen ja "demonisoiva" ja epäiltyä lisää "syyllistävä" kirjoittelu ole aivan tasapuolista, kun tekijästä ei ole mainittu mitään hyvää sitten toukokuun. Kaikki julkistettu sopii hyvin "kylmäverisen murhaajan" rooliin, jota julkisuudessa on tietoisesti haettu. Tottakai tekijä on syyllistynyt veritekoon, mutta mielestäni itse teko riittää tulevaan tuomioon ja tähän ei tarvita mitään "extra pahuuden" esiin manaamista. Tämä on mun oma vankka mielipiteeni, vaikka tiedänkin, etä enemmistö minfolaisista rakastaakin tätä lähes kaikkien rikollisten demonisointia.
Viimeksi muokannut Jinx, Pe Marras 27, 2015 9:57 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
murjaani
Martin Beck
Viestit: 800
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 5:09 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja murjaani »

Kyllä tytön teko ihan itsessään riittää lokaamaan tytön maineen, ei meidän minfolaisten tarvitse sitä tehdä.

Promilleissa varmaan mitataan se ihmisjoukko, joka kykenee samaan raakalaismaisuuteen kuin tämä vinksahtanut neitokainen. On täysin eri asia kiehahtaa ja kuvitella hirmuisia tekoja kuin suorittaa kylmäverinen lahtaus. Täysin eri asia on myös se, että tosiaan ainakin teoriassa suurin osa ihmisistä mieluummin ottaa toisen hengen kuin antaa omansa.
Sopuli
Nikke Knatterton
Viestit: 194
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:44 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Sopuli »

Tyttöjen kavereiden ask.fm-tileiltä olen kuitenkin törmännyt moniin herttaisiin kuviin tekijän kanssa (ei siis uhri+tekijä, vaan heidän kaveri+tekijä) ja tekijää on kuvailtu mm. äänekkääksi ja nauravaiseksi.
Ohoh! Minä taas en ole törmännyt yhteenkään kuvaan ja nähnyt vain "kiltti ja hiljainen" -tyyppisiä kommenteja. On sitten vissiin ollut eri tuttujen seurassa hyvinkin erilainen.
Elisabeth
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Su Marras 08, 2015 2:10 am

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Elisabeth »

Jinx: Jäi vähän epäselväksi että oliko viimeisin tekstisi tarkoitettu minulle, vai ihan yleisesti. Minulla ei kyllä ole missään vaiheessa ollut tarkoitus maalata tekijää absoluuttisen pahaksi, edellisessä tekstissänihän minä taisin sanoa että en pidä mahdottomana etteikö hänestäkin voisi tulla ihan kunnon kansalainen vielä joskus. Harva täällä oikeasti haluaa demonisoida tekijää, mutta tämä teko nyt vaan on niin harvinaislaatuinen että ei mikään yksittäinen mielenterveyden ongelma tätä selitä. Muistan hyvin omat teiniajat ja silloin tuli kyllä otettua yhteen ja joskus pahimmissa tapauksissa uhkailtuna väkivallallakin, mutta yleensä nämä väkivallalla uhkailut sanottiin suoraan sille kohteelle ja niitä ei onneksi koskaan toteutettu. Sitä kai tässä suurin osa kirjoittelijoisa on hakenutkin; väkivallalla uhkailu jossain määrin kuului teini-ikään mutta harva sitä lähti toteuttamaan, varsinkaan tällaisissa 'kiltimmissä' porukoissa.
Elisabeth
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Su Marras 08, 2015 2:10 am

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Elisabeth »

Sopuli kirjoitti:
Tyttöjen kavereiden ask.fm-tileiltä olen kuitenkin törmännyt moniin herttaisiin kuviin tekijän kanssa (ei siis uhri+tekijä, vaan heidän kaveri+tekijä) ja tekijää on kuvailtu mm. äänekkääksi ja nauravaiseksi.
Ohoh! Minä taas en ole törmännyt yhteenkään kuvaan ja nähnyt vain "kiltti ja hiljainen" -tyyppisiä kommenteja. On sitten vissiin ollut eri tuttujen seurassa hyvinkin erilainen.


Vasta viime viikoilla eksyin tähän kyseiseen askiin missä nämä kommentit oli sanottu. En tietenkään voi olla 100% varma että tässä on puhuttu samasta henkilöstä mutta ainakin pari kertaa H:sta puhuttaessa oli liitetty kuva, missä tekijä oli ja parissa whatsapin suosikeista otetussa kuvassakin oli tämä sama H melko ylhäällä, muita samannimisiä ei missään näissä esiintynyt, joten oletan kyseen olleen tosiaan tekijästä. Yllätti kyllä vähän itseäkin, vaikka paljon enemmän H:ta on näkynyt kaveriporukan vanhoissa ask.fm:ssä julkaistuissa kuvissa kuin O:ta.
Jinx
Harjunpää
Viestit: 312
Liittynyt: Ti Touko 12, 2015 5:47 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Jinx »

Elisabeth kirjoitti:Jinx: Jäi vähän epäselväksi että oliko viimeisin tekstisi tarkoitettu minulle, vai ihan yleisesti. Minulla ei kyllä ole missään vaiheessa ollut tarkoitus maalata tekijää absoluuttisen pahaksi, edellisessä tekstissänihän minä taisin sanoa että en pidä mahdottomana etteikö hänestäkin voisi tulla ihan kunnon kansalainen vielä joskus. Harva täällä oikeasti haluaa demonisoida tekijää, mutta tämä teko nyt vaan on niin harvinaislaatuinen että ei mikään yksittäinen mielenterveyden ongelma tätä selitä. Muistan hyvin omat teiniajat ja silloin tuli kyllä otettua yhteen ja joskus pahimmissa tapauksissa uhkailtuna väkivallallakin, mutta yleensä nämä väkivallalla uhkailut sanottiin suoraan sille kohteelle ja niitä ei onneksi koskaan toteutettu. Sitä kai tässä suurin osa kirjoittelijoisa on hakenutkin; väkivallalla uhkailu jossain määrin kuului teini-ikään mutta harva sitä lähti toteuttamaan, varsinkaan tällaisissa 'kiltimmissä' porukoissa.
Pohdintani epäillyn demonisoinnista oli yleistä jupinaa, olisi pitänyt laittaa yleiseksi kommentiksi ei jatkokommentiksi? Yritin vain sanoa että "kovat puheet" kuuluu ikään ja ONNEKSI vain pieni pisara niistä toteutuu edes lievänä väkivaltana saatikka sitten tällaisena turhana ja raakana veritekona. Nyt nämä samat tähän ikään usein kuuluvat puheet osoittavat "automaattisesti" epäillyn olevan kylmäverinen ja suunnitelmallinen tappaja! Ne kyllä osoittavat "viitteitä" suunnitelmallisuudesta, kuten jossain juttuun liittyneessa lausunnossa sanottiin (en muista kuka?), mutta niiden perusteella ei voi tehdä mitään liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Kuten sanoit teko on onneksi harvinaislaatuinen, mutta uhrin ja epäillyn lähipiirille se on kuitenkin raskas taakka. Toivottavasti menee taas vähintään taas 40 vuotta kun samanlainen osin täysin käsittämätön teko taas tapahtuu uudestaan!
Elisabeth
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Su Marras 08, 2015 2:10 am

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Elisabeth »

Jinx kirjoitti:
Pohdintani epäillyn demonisoinnista oli yleistä jupinaa, olisi pitänyt laittaa yleiseksi kommentiksi ei jatkokommentiksi? Yritin vain sanoa että "kovat puheet" kuuluu ikään ja ONNEKSI vain pieni pisara niistä toteutuu edes lievänä väkivaltana saatikka sitten tällaisena turhana ja raakana veritekona. Nyt nämä samat tähän ikään usein kuuluvat puheet osoittavat "automaattisesti" epäillyn olevan kylmäverinen ja suunnitelmallinen tappaja! Ne kyllä osoittavat "viitteitä" suunnitelmallisuudesta, kuten jossain juttuun liittyneessa lausunnossa sanottiin (en muista kuka?), mutta niiden perusteella ei voi tehdä mitään liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Kuten sanoit teko on onneksi harvinaislaatuinen, mutta uhrin ja epäillyn lähipiirille se on kuitenkin raskas taakka. Toivottavasti menee taas vähintään taas 40 vuotta kun samanlainen osin täysin käsittämätön teko taas tapahtuu uudestaan!
Eiväthän nuo tekijän whatsapp-viestit ja tekijän puheet ole se seikka joka tästä tragediasta tekee kylmäverisen murhan. Pelkkä teon kuvaus eli epäonnistunut, pitkään harkittu myrkytysyritys ja sen epäonnistuttua puukotus on ihan tarpeeksi kertomaan teon kylmäverisyydestä, vaikkei mitään tekijän keskusteluja tai nettihakuja olisikaan julkaistu.

Muistan myös yhdestä uutisestani lukeneeni, että teon kesto oli 19 minuuttia (anteeksi laiskuuteni ja myöhäinen kellonaika, etten tätä kyseistä uutista nyt jaksa etsiä. Tässä ketjussa kuitenkin on ollut kopioituna). Lähteeköhän tuo aika siitä myrkytysyrityksestä, vai siitä kun tekijä on ensi kertaa puukottanut uhria? Aivan käsittämätöntä kuvitella, että itse puukotus olisi kestänyt paria minuuttia kauempaa, uhri olisi välillä menettänyt tajuntansa ja sitten myöhemmin taas herännyt ja yrittänyt ryömiä kohti ulko-ovea, jolloin tekijä on taas hyökännyt kimppuun.
Teon kuvauksessa sanottiin, että kun uhri oli yrittänyt ryömiä pakoon, oli tekijä kääntänyt uhrin selälleen ja puukottanut tätä uudestaan rintaan. Minulla tulee mieleen skenaario että tekijä on ensin olohuoneessa puukottanut uhria rintaan, sitten ehkä uhrin mennessä tajuttomaksi tehnyt jotain muuta ja uhri on tullut tajuihinsa ja lähtenyt ryömimään pakoon. Sitten tekijä on puukottanut uhria selkään ja luullut uhrin kuolleen. Sitten parin minuutin kuluttua tekijä on taas havahtunut siihen kun uhri on uudelleen yrittänyt ryömiä pakoon, kääntänyt tämän selälleen ja viimeisen kerran puukottanut rintaan, ja tällä kertaa uhri on kuollut. Ei tuollainen käänteleminen oikein muuten käy järkeen.

Lisäksi on kerrottu tekijän kasvoissa olleista naarmuista. Tekijä selitti näiden tulleen silloin kun hän oli paennut 'ulkopuolista tekijää' pihalle. Olisivatko kuitenkin tulleet uhrin kynsistä?
Wickeddy
Frank Drebin
Viestit: 392
Liittynyt: Ti Touko 05, 2015 2:20 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Wickeddy »

Onko minulta jäänyt joku pätkä lukematta vai missä kerrotaan tästä pyörittämisestä ja naarmuista tekijässä?
Ei sillä ettenkö uskoisi näin tämän menneen mutta mistä nuo löytyy?
kunnia meni ,mutta maine jäi.
utelias_etsivä
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: La Loka 25, 2014 3:41 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja utelias_etsivä »

Wickeddy kirjoitti:Onko minulta jäänyt joku pätkä lukematta vai missä kerrotaan tästä pyörittämisestä ja naarmuista tekijässä?
Ei sillä ettenkö uskoisi näin tämän menneen mutta mistä nuo löytyy?
Naarmuista ei havaintoa, mutta Iltalehdessä oli kuvattu tuo kääntäminen:
Uhrin maatessa silmät sidottuina lattialla syytetty on hakenut keittiöstä keittiöveitsen. Tämän jälkeen syytetty on mennyt uhrin viereen ja lyönyt veitsellä häntä rintaan.

Lyömisen jälkeen uhri on noussut istumaan, tajunnut tilanteen ja pyytänyt apua. Syytetty on tuolloin lyönyt uhria veitsellä selkään.

Jonkin ajan kuluttua, kun uhri on yrittänyt konttaamalla pakoon, on syytetty lyönyt häntä veitsellä uudelleen selkään. Uhrin jäätyä vatsalleen lattialle, on syytetty kääntänyt hänet selälleen ja lyönyt häntä vielä veitsellä rintaan.

Syyttäjän mukaan veitsellä lyöntejä on ollut kaiken kaikkiaan kuusitoista.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015111 ... 2_uu.shtml
Seele
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ti Marras 24, 2015 3:05 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Seele »

Wickeddy kirjoitti:Onko minulta jäänyt joku pätkä lukematta vai missä kerrotaan tästä pyörittämisestä ja naarmuista tekijässä?
Ei sillä ettenkö uskoisi näin tämän menneen mutta mistä nuo löytyy?
Naarmuista on kerrottu ainakin Iltalehden kuulusteluja käsittelevässä jutussa tällaista:
Toisissa kuulusteluissa tyttö tarkensi kuvaustaan asunnon ja takapihan tapahtumista ja kertoi omien vammojensa synnystä. Hän kertoi kasvoissaan olevien naarmujen olevan peräisin oksista, jotka raapivat häntä hänen piilotellessaan leikkimökin takana ja käsien naarmut olivat hänen mukaansa peräisin siitä, kun hän kaatui juostessaan ulkona.

[...]

Hän sanoi myös, että on mahdollista, että naarmut ovat tulleet hänen kasvoihinsa oksista, kun hän on käynyt heittämässä veitsen ojaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015112 ... 1_uu.shtml
Permit_Denied
Harjunpää
Viestit: 305
Liittynyt: Ma Kesä 01, 2015 8:56 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Permit_Denied »

kotipollari kirjoitti: Että tässä teille jotka kuvittelitte että teinisurmaajan elämä olisi loppu ikänsä PILALLA!!
Nuoruus ON TOINEN MAHDOLLISUUS SELVITÄ ELÄMÄSSÄ ETEENPÄIN jos haluaa ja luulen että tämä neiti tahtoo! Elämä on lahja myös hänellekkin ja oikeus mennä eteenpäin!
Hänen loppuelämänsä pitäisi olla pihalla. On perustavanlaatuisella tavalla epäoikeudenmukaista, jos tämä arvoton murhaaja pääsee jatkamaan elämäänsä aivan kuin mitään ei olisi tapahtunut.
Alice
Neuvoja-Jack
Viestit: 563
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 6:01 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Alice »

Permit_Denied kirjoitti:
kotipollari kirjoitti: Että tässä teille jotka kuvittelitte että teinisurmaajan elämä olisi loppu ikänsä PILALLA!!
Nuoruus ON TOINEN MAHDOLLISUUS SELVITÄ ELÄMÄSSÄ ETEENPÄIN jos haluaa ja luulen että tämä neiti tahtoo! Elämä on lahja myös hänellekkin ja oikeus mennä eteenpäin!
Hänen loppuelämänsä pitäisi olla pihalla. On perustavanlaatuisella tavalla epäoikeudenmukaista, jos tämä arvoton murhaaja pääsee jatkamaan elämäänsä aivan kuin mitään ei olisi tapahtunut.
Tietenkin pääsee jatkamaan elämäänsä, kun tuomio lusittu. Sitähän emme tiedä, kuinka tehty murha häntä kalvaa jatkossa, ja mitä apua siihen tai muuhun ongelmaansa saa, mutta kyllä hänellä on kaikki vielä edessä, jos ei niin helpolla kuin muilla ikäisillään.
Vastaa Viestiin