15 tyttö murhasi samanikäisen tytön kotonaan Seinäjoella 28.4.2015

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Tämä oli harkittu murha, eikä mikään hetken mielijohde.
Kun myrkytys ei onnistunut, tyttö otti teräaseen, millä tappoi toisen tytön.
Hän oli suunnitellut tekonsa tarkkaan. Oli jopa keksinyt ulkopuolisen hyökkääjänkin jo valmiiksi kerrottavaksi.
Jos ulkopuolinen olisi ollut asialla, niin olisi varmasti vahingoittanut molempia.

Uskoiko hän varmasti, että isä taas hoitaa asiat kuntoon, kuten aina ennenkin.

Ja jos jotain henkilöllä on pääkopassa vikana, niin kuten olen ennenkin kirjoittanut, niin läheiset eivät huomaa, ole huomaavinaan tai eivät halua huomata. Tämä on totta, sillä muutenhan tällaisia tapauksia ohjattaisiin hoitoon paljon aikaisemmin.
Mt-juttuja hävetään sen verran, ettei haluta, että omassa perheessä on sellaista.

Lisään vielä, että tuomio oli oikea.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
Jassu
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: La Joulu 12, 2015 1:23 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Jassu »

kotipollari kirjoitti:Vielä pyydän lukijoita lukemaan tämän murhainfon KUN LAPSI TAPPAA OTSIKON ALLA OLEVIA TAPAUKSIA. Siellähän oli iso iso lista pilvin pimein vuosien ja vuosikymmenten ajalta näitä nuorten tekemiä rikoksia! JättäKÄÄ Sienäjoen tyttö jo rauhaan ja RUOTIKAAPAS vaihteeksi tuomoita ja mielipiteitä ja pään" sisäisiä diagnooseja kaikista heistä vuorotellen KUN KIRJOITUSTEN PERUSTEELLA tunnuitte olevan niin asiantuntijoita ja saitte PITKÄN NENÄN!
Voi jumalauta :'D Tunnut ottavan nää kirjoitukset aika raskaasti, kenties joku Hannan tuttava? En ymmärrä miksei täällä muka saisi kertoa mielipidettään, hullu murhaajahan se on.
fiable
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: La Elo 20, 2011 5:49 am

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja fiable »

Thelea kirjoitti:
fiable kirjoitti:Tyttö teki murhan vakaasti harkiten ja julmalla tavalla. Tyttö kärsii rangaistuksesta nuorena ensikertalaisena vain kolmasosan eli vain 3 vuotta eli tyttö pääsee vapaaksi jo 18-vuotiaana. TÄMÄ ON HUONO VITSI!
Psykopaatti ei myöskään parane koskaan, joten tyttö on yhteiskunnalle vaarallinen, kun hän pääsee 18-vuotaana vapauteen eikä edes nimeä kerrota missään.
Mistä sinä psykopaatin tähän vedit? Psykoottinen persoonallisuus tytöltä kyllä löytyy, ei psykopatiaa.
Psykopaatti ei ole tautiluokitus, vaan arkinimitys vakaville persoonallisuushäiriöille.

MTV: "Tutkimuksissa hänellä ilmeni vakavaa tunne-elämän poikkeavuutta, sosiaalisen tilanteiden ongelmia, epäluuloisuutta, empatiakyvyttömyyttä sekä välinpitämättömyyttä."

Kaikki edellä mainittu, varsinkin empatiakyvyttömyys ja välinpitämättömyys, viittaa vahvasti siihen, mitä arkikielessä sanoataan psykopatiaksi ja henkilöä psykopaatiksi.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Psykopatia

"APD ja erityisesti psykopatia tunnetaan rangaistusjärjestelmän puolella seikkoina, jotka ennustavat voimakkaasti uusinta- ja urarikollisuutta. Siksi psykopatialla on myös kriminologinen erityismerkitys."

https://fi.wikipedia.org/wiki/Ep%C3%A4s ... onallisuus

https://fi.wikipedia.org/wiki/Narsistin ... 4iri%C3%B6

Lisää itse tuomiosta: tyttö pääsee kohta vapaaksi:
"Tyttö istunee yhdeksän vuoden tuomiostaan käytännössä kolme vuotta, koska hän on ensikertalainen, minkä lisäksi hän saa tuomioonsa nuorisovähennyksen. Gummeruksen mukaan hoitoaika vähentää vankeudessa istuttavaa aikaa."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 24549.html

Nimen puuttumisen kritisoinnilla tarkoitin tietenkin sitä, että media ei ole maininnut tekijän nimeä. Tosin sen nimenhän voi aina muuttaa.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

fiable kirjoitti:Nimen puuttumisen kritisoinnilla tarkoitin tietenkin sitä, että media ei ole maininnut tekijän nimeä. Tosin sen nimenhän voi aina muuttaa.
Yleisohjeistus mediaväellä on, että alaikäisten rikoksentekijöiden nimien julkaisussa pitää käyttää harkintaa. Käytäntö on todellakin vaihtelevaa: Esim. tämän Kotkassa sattuneen teinisurman tuomitun nimi löytyi paikallisen Kymen Sanomien uutisesta, mutta ei varmaan yhdestäkään valtamedian uutisesta.

Seinäjoen tapauksessa nimettömyyteen vaikuttanee vahvasti alentunut syyntakeisuus. Julkisessa tuomiolauselmassahan nimi on aina, mutta mediassa on viime vuosina tiukennettu varttihullujen nimien julkaisupolitiikkaa. Sehän on niin, että varttihullulla on jokin terveysongelma, ja tällaiset tiedot kuuluvat lähtökohtaisesti yksityisyyden piiriin. Käytäntö tosin vaihtelee. Esim Aikatalon ampumasurma: Hesari julkaisi nimen – MTV julkaisi sen aluksi, mutta poisti myöhemmin, "koska hänet tuomittiin alentuneesti syyntakeisena".

Mutta kuten tiedämme, netissä tiedot leviävät kulovalkean tavoin, joten tämä Seinäjoen likan nimi on kyllä monen tiedossa.
fiable kirjoitti:Lisää itse tuomiosta: tyttö pääsee kohta vapaaksi:
Jos on oikein pahasti mielisairas, niin voipi olla, etteivät ovet vapauteen aukene edes kolmen vuoden kuluttua.
Viimeksi muokannut Aizerbaidzan, La Joulu 12, 2015 4:04 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
MaAl
Hetty Wainthropp
Viestit: 454
Liittynyt: Pe Syys 18, 2015 12:34 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja MaAl »

Samalla linjalla kun Atlanta.
Kirjoitit hyvin.

Siinä nimenomaan, että jos "kilahtaa" tappaa hetken mielijohteessa, hetken kiukunpuuskassa on selkeä ero, että hakee netistä tietoa myrkyistä huhtikuussa, olikohan ainakin pari viikkoa ennen murhaa. Yrittää juottaa uhrille ladinpesunestettä (oliko sitten etanoli vai metanolipohjaista, sitä ei ole mainittu, mutta myrkkyero noissa on selkeä, kuten pari sivua aiemmin asiasta kirjoitettiin).
Suunnitelmallisuus on ollut, tekoa on harkittu pidemmän aikaa. Enkä usko, että tyttö olisi paria viikkoa ollut raivon vallassa tappaakseen, olisihan sellainen huomattu. Toteutus oli tehty harkintaa käyttäen, uhrin maistettua "lasolit" juomassa, oli sidottu silmät, pistetty musiikkia ja sitten hyökätty puukon kanssa kimppuun, uhri oli yrittänyt kontata pakoon, pyytänyt lopettamaan ja tämä istunut uhrin päällä hakaten puukoniskuja lisää.
Puukotus on voinut olla kilahdus, tai jonkinsortin psykoosi, mutta viikkoja tämä raivo ei ole voinut olla päällä kun "järjellisesti" haettu surmaamistarkoitukseen tietoa.
En ole alan ihminen, kotisohvalukija palstalla, en sano lääketieteen nimissä mitään, mutta epäilen suuresti tytön olleen viikkoja tuossa mielentilassa niin, ettei kukaan olisi käytökseen reagoinut.

Oikeus tuomitsi oikein. Teko oli raaka, suunniteltu, tuotti uhrille hirveän pitkittyneen tuskaisen kuoleman.
Pakkohoito on tässä tilassa oikein. Parempi kuin vankila, jos tyttö istuisi ilman hoitoa, hän vapauduttuaan olisi huonommassa kunnossa ja joku menettäisi ehkä jälleen henkensä.

Tiedän ihmisiä joilla on psykiatrisia sairauksia mm.skitsofrenia ja kyllä se ihminen joskus oli hiukan outo (ennen dg.jälkikäteen mietittynä) mutta ei sitä silloin miettinyt, että on vakava psykiatrinen sairaus taustalla. Käytös oli joskus erikoista, ehkä vaatetus, mutta tämänkin tytön kohdalla saattoi kaverit joskus ihmetellä, et "vähän seko, "vähän outo" mutta ehkä oli luonteeltaan vilkas, kaveripiiri piti sitä ehkä "luokan koviksena" eikä sen kummemmin edes voinut ymmärtää vakavuutta, veti ehkä tietynlaista roolia kaveripiirissä. En itsekkään ollut kavereistani tajunnut, että taustalla olikin vakava oire.

Tänä päivänä kun masennusdg.saa heti kun valittaa väsymystä, ei tutkita edes. Ehkä saat MTT toimistoon käynnin ja täytät lapun rasti ruutuun ja lasketaan pisteet, oletko masentunut vai et.
Itselleni tuo taulukko toi vaikean masennuksen pisteet, vaikka kuinka vannotin, että olen väsynyt en masentunut. Silti "hankalan potilaan leima ottassa" kuljin vuosia kun väitin toista, eikä kukaan tutkinut, kun en lääkkeitä syönyt, en lääkärin mukaan halunnut parantua. Mitään muuta ei tutkittu. Syynä oli sitten addisonin tauti (lisämunuaiset ei tuota kortisonia) olin kuolla ennenkun sain oikean dg. Tutkittiin kyllä 8v ja hullunakin jo pidettiin.

Ehkä tyttö on ollut lääkärin mukaan tyypillinen masentunut, saanut ehkä jopa masennuslääkkeitä, ehkä häntä on hoidettu, mutta väärin, ei ole perehdytty tarpeeksi, ei suljettu psykiatrisia sairauksia pois ollenkaan. Tämä spekua, missään ei ole tytön hoidosta (aiemmista) puhuttu. Tämä nykyajan kiire, tutkimattomuus, masennukseen viitaten ainoastaan voi jättää vakaviakin häiriöitä kärsiviä ihmisiä hoidon ulkopuolelle.
Tosin tytön kohdalla on ollut selkeä suunnitelmallisuus, ehkä oli niitä "normaaleja aikoja" ja sitten "sairaita aikoja" jolloin halusi tappaa, jolloin suunnitteli tappamista, mutta kaveripiirissä silti käyttäytyi niin, että selkeää muutosta ei kukaan huomannut. Joskus sairas pystyy piilottamaankin sairautensa jotenkin kummallisesti muilta.

Nämä omia näkemyksiäni ja spekujani.
Gladys
David Starsky
Viestit: 4548
Liittynyt: To Loka 01, 2009 6:53 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Gladys »

Gladys kirjoitti:"Seinäjoen teinisurman tekijällä on todettu psykoottinen persoonallisuus ja vakava mielenterveyshäiriö."

"Psykoottista persoonallisuutta" ei tosiaan löydy diagnooseista, mutta psykoosipiirteinen persoonallisuus (F21) löytyy ja itse asiassa selittänee epämääräisen uutisoinnin. Se on siinä mielessä näppärä diagnoosi, että vaikka se on tautiluokituksessa sijoitettu skitsofreniaryhmään niin se voidaan nähdä myös persoonallisuushäiriönä. Jonkinlainen persoonallisuushäiriön ja mielisairauden välimuoto siis, joka mahdollistaa mm. pakkohoidolliset toimenpiteet, mitä pelkkä persoonallisuushäiriödg ei tee.
Vielä itseäni jatkaakseni. Koska uutisointi on joka tapauksessa ollut epämääräistä, niin voihan olla, ettei tuolla psykoosipiirteisellä persoonallisuudella ole mitään tekemistä tämän asian kanssa. Olisi erittäin mielenkiintoista kuulla, mikä se dg on oikeasti ollut.
All is pretty.
- Andy Warhol
Jinx
Harjunpää
Viestit: 312
Liittynyt: Ti Touko 12, 2015 5:47 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Jinx »

On olemassa paljon vakaviakin mielenterveysongelmia, jotka eivät näy ulospäin edes lähipiirille. Minun paras opiskelukaverini teki itsemurhan vähän sen jälkeen kun hän oli mennyt naimisiin ja heille oli syntynyt lapsi. Viimeisen kerran tavatessamme hän tuntui nauttivan kovasti isyydestään. Tiesin että ystävälläni oli ollut "vaikea" nuoruus (huonot perhesuhteet) ja hän oli joskus hieman "poissaoleva", mutta itsetuhoisuus oli uusi piirre ja lopullista syytä hänen ratkaisuunsa ei koskaan löytynyt. Tällä palstalla tuntuu riittävän kovasti näitä "kyökkipsykologeja", joten rohkenen heittää oman teoriani peliin. Tyttö kärsii ilmeisesti jonkinlaisesta jakautuneesta persoonasta, jonka arkiminä oli normaali teinityttö murrosiän kiukutteluineen. Toinen piilominä oli sairaalloisen mustasukkainen ym. ja joka salaa valmisteli kilpailijan syrjäyttämistä väkivalloin. Se mitä piilominästä tuli ulospäin (viestit) tulkittiin normaaliksi "murkkuiluksi". Jossain kohtaa tämä piilominä on voittanut arkiminän ja teon valmistelu on alkanut ainakin mielikuvituksessa. Olisiko tämä "pimeän" puolen voitto tapahtunut samoihin aikoihin kun tyttö ihastui poikaan ja alkoi myös "muuttua" sellaiseksi tytöksi kuin oletti pojan pitävän.Kuulusteluissa tyttö mainitsi muuttuneensa juuri tämän ihastuksensa takia.
'
Ottaen huomioon tytön vakavat mielenterveysongelmat on tuomio mielestäni liian kova, jos sitä verrataan, vaikkapa tuohon parin vuoden takaiseen Kuusamon tapaukseen, jossa 17-vuotias poika murhasi ja ryösti kehitysvammaisen ja tuomio oli 9,5 vuotta vankeutta. Tekijä oli tässä tapauksessa täysin syyntakeinen ja itse rikos oli tehty myös raalla tavalla (kuristi, iski saksilla, potki ja löi kunnes uhri kuoli). Uskon, että tämän Seinäjoen tapauksen saama laaja huomio on saattanut vaikuttanut rangaistukseen koventavasti?
Viimeksi muokannut Jinx, La Joulu 12, 2015 5:30 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja aga »

Psykiatrian erikoislääkäri Seinäjoen teinimurhasta tuomitusta: ”Hyvin vaikea tie edessä”

Julkaistu: 12.12. 13:00 , Päivitetty: 12.12. 14:31
Psykiatrian erikoislääkäri povaa hyvin vaikeaa tulevaisuutta Seinäjoen teinimurhasta tuomitulle tytölle.
15-vuotias tyttö tuomittiin 9 vuoden vankeusrangaistukseen ikätoverinsa murhasta Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa perjantaina.

Teon taustalla oli molempien tyttöjen yhteinen ihastus samalla luokalla olleeseen poikaan. Poika viihtyi hyvin uhrin seurassa, mikä ärsytti tyttöä. Oikeudessa todisteina olleista WhatsApp-viesteistä kävi ilmi, että tyttö suhtautui uhriinsa hyvin negatiivisesti. Tyttö oli myös hyvin mustasukkainen.

Nuorena henkilönä tuomitusta murhasta voidaan tuomita 2–12 vuoden vankeusrangaistus.

Oikeus otti tuomiossaan lieventävänä asianhaarana sen huomioon, että tyttö oli teon tehdessään alentuneesti syyntakeinen, eli hän ei täysin ymmärtänyt tekoaan. Hänellä todettiin vakava mielenterveydenhäiriö.

Tytön asianajaja Kaarle Gummerus kertoo, että tuomittu tyttö on tällä hetkellä tahdosta riippumattomassa hoidossa mielisairaalassa, jonne hän meni mielentilatutkimuksen jälkeen.

Tyttö istunee yhdeksän vuoden tuomiostaan käytännössä kolme vuotta, koska hän on ensikertalainen, minkä lisäksi hän saa tuomioonsa nuorisovähennyksen. Gummeruksen mukaan hoitoaika vähentää vankeudessa istuttavaa aikaa.

Gummerus odotti pienempää tuomiota. Tyttö kiisti murhan, mutta myönsi tapon.

– Harkitsemme valitammeko (tuomiosta) ja jos valitamme, niin miltä osin. Päätöksiä ei ole vielä tehty, Gummerus sanoo.

”Hyvin vaikea tie edessä”


Psykiatrian erikoislääkäri ja psykoanalyytikko Gustav Schulman povaa hyvin vaikeaa tulevaisuutta murhasta tuomitulle tytölle.

– Jos hän jollain tavalla pystyy ottamaan tästä teosta vastuun, eli ikään kuin suremaan ja katumaan sitä, mitä tapahtui, niin silloin hänellä on jonkin verran mahdollisuuksia (selvitä). Hyvin vaikea tie on kuitenkin edessä, Schulman toteaa.

Hänen näkemyksensä mukaan tyttö kärsi tuhoavasta kateudesta.

– Se oli tämmöinen tuhoava kateus, jonka tarkoituksena oli tuhota hyvyys ja kauneus.

– Hän luuli ratkaisevan tämän ongelman, että hän voisi saada (pojan), mutta nyt hän ei ilman muuta saa tätä poikaa, Schulman selvittää.

Erittäin harvinainen tapaus

On hyvin harvinaista, että alaikäinen henkilö tuomitaan henkirikoksesta Suomessa.

Helsingin yliopiston Kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutin suunnittelija Hannu Niemi sanoo IS:lle, että vuosien 2005–2014 välisenä aikana murhasta tuomittuja henkilöitä oli 237. Heistä vain neljä oli alaikäisiä.

Samaan aikaan taposta tuomittuja oli 557, joista alaikäisiä oli 13.

Eli voidaan sanoa, että Seinäjoen teinimurha oli hyvin harvinainen tapaus?– Erittäin harvinainen tapaus, Niemi sanoo.

Niko Ranta


http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 24549.html

Artikkelin jälkeen vähän infoa tapahtuneesta, mutta infossa olevat asiat ovat olleet täällä useaan otteeseen niin jätin liittämättä tarpeettomana.
Annamaria
Susikoski
Viestit: 41
Liittynyt: La Touko 02, 2015 6:43 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Annamaria »

Niin kuin moni muukin, sanoisin minäkin, että tuon uutisoidun "psykoottisen persoonallisuuden" täytyy tarkoittaa psykoosipiirteistä persoonallisuutta. Mielenterveystalo.fi-sivuston teksti tästä linkkaa puolestaan terveyskirjaston sairauteen "skitsofreenistyyppinen häiriö":

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyski ... 4iri%C3%B6

Tässä osa tuosta terveyskirjaston tekstistä:

"Skitsofreenistyyppisessä häiriössä henkilöllä ilmenee skitsofrenialle ominaisia akuutin mielisairauden (psykoosin) oireita vähintään kuukauden ajan, mutta hänen sairausjaksonsa ennakko- ja jälkitiloineen ei kestä tai ei ole kestänyt skitsofrenian diagnoosin edellyttämää kuutta kuukautta.

Noin kaksi kolmasosaa skitsofreenistyyppisistä häiriöistä muuttuu myöhemmin luonteeltaan skitsofreniaksi, jolloin heidän vähintään kuukauden kestäneeseen psykoosivaiheeseen liittyy vähintään kuusi kuukautta kestävä ennakko- tai jäännösoireinen sairauden jakso. Osa skitsofreenistyyppisistä psykooseista on kulultaan keskimääräistä skitsofreniaa hyvänlaatuisempia.

Noin 0,2 % ihmisistä sairastuu elämänsä aikana skitsofreenistyyppiseen psykoosiin."

Näin maallikkohengessä mietin tuosta "noin kaksi kolmasosaa muuttuu luonteeltaan skitsofreniaksi", että voisiko Seinäjoen tekijä olla ikään kuin sairastumassa/sairastui tekoa edeltävinä kuukausina skitsofreniaan. Mm. iän vuoksi lopullista diagnoosia ei vielä ole voitu asettaa? Jossain vaiheessahan ne sairaudet alkaa/puhkeaa ja kenties H oli vasta tänä keväänä alkanut muuttua persoonallisuudeltaan. Tästä syystä kaverit ja perhe eivät ole tienneet mitään olevan erityisemmin vikana, ja kenties osa mahdollisesta omituisesta käytöksestä on vain pantu teini-iän piikkiin. Ja suurin osa "omituisuudesta" on voinut tapahtua enemmän tekijän pään sisällä kuin näkyvästi.

Oli miten oli, loistavaa, että hän on nyt pakkohoidossa.
Avatar
Kalistinpää
Hetty Wainthropp
Viestit: 472
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:16 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Kalistinpää »

Kerrataanpas vielä:
Eurooppalainen ICD-10 tautiluokitusjärjestelmä tuntee skitsotyyppisen häiriön, eli psykoosipiirteisen persoonallisuuden (F21). Häiriö luokitellaan psykoottisiin häiriöihin, eli siis käytännössä tulkitaan psykoosisairaudeksi. Häiriöstä kärsivillä on biologisesti todennettu, kasvanut riski sairastua skitsofreniaan. Esim. aivojen herätevastepotentiaaleissa on skitsofrenialle ominaisia trait-piirteitä, ensimmäisen asteen sukulaisilla/ kaksosilla skitsofreniasairastavuutta jne. Näistä biologisista syistä Euroopassa raja on vedetty psykoottisen häiriön puolelle. Psykoosisairaudessa realiteetitestaus ei toimi. Persoonallisuushäiriö on jäykistynyt ajattelu/käyttäytymismalli. Osaan persoonallisuushäiriöistä saattaa erityisesti kuormitustilanteissa liittyä psykoottisia läpilyöntejä.

Amerikkalaisessa DSM-V tautiluokituksessa em. oireyhtymä siis sisällytetään persoonallisuushäiriöluokitukseen nimellä skitsotypaali persoonallisuus.

Psykopatian katsotaan olevan kahden persoonallisuushäiriön -epäsosiaalisen ja narsistisen - yhteensulauma. " Epäsosiaalisen persoonallisuushäiriön narsistinen kärjistymä" (Lauerma). Tautiluokitusjärjestelmät eivät tunnista psykopatiaa, mutta oikeuspsykiarinen tutkimus käsittelee sitä omana ilmentymänään.

Mkäli tekijä tosiaan on psykiatrisessa tahdonvastaisessa hoidossa, on tuo skitsotyyppinen häiriö siis ehdottomasti todennäköisin diagnoosi.
- Oderint dum metuant -
Avatar
Hovimestari
Martin Beck
Viestit: 754
Liittynyt: To Syys 03, 2009 10:51 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Hovimestari »

kotipollari kirjoitti:JättäKÄÄ Sienäjoen tyttö jo rauhaan ja RUOTIKAAPAS vaihteeksi tuomoita ja mielipiteitä ja pään" sisäisiä diagnooseja kaikista heistä vuorotellen KUN KIRJOITUSTEN PERUSTEELLA tunnuitte olevan niin asiantuntijoita ja saitte PITKÄN NENÄN!
Ja uhrihan se tässä vasta pitkän nenän saikin, vai mitä? Eipä enää vikittele toisten (kuviteltuja) poikkiksia.

Ja kyllähän täällä ruoditaankin. Jos ei mielestäsi ruodita tarpeeksi, niin ei muuta kuin uutta ketjua pystyyn vaan noistakin tapauksista.

Se on jännä, kun on kaksi harkittua murhaajaa ja molemmilla päävikaa, sanotaan vaikka että nimet ovat Hanna ja Jammu. Toinen on ikävän surullisella tavalla sairas, ja toinen vain simppelisti läpeensä paha, end of story. Toista pitää hyvitellä ja silitellä joka käänteessä myötäkarvaan ja toista vaatia suunnilleen roviolla poltettavaksi. Ja jos et vaadi, olet miltei murhaaja itsekin.
You can choose a ready guide in some celestial voice. If you choose not to decide, you still have made a choice! You can choose from phantom fears and kindness that can kill. I will choose a path that's clear; I will choose freewill. -Rush
raunse
Jack Taylor
Viestit: 18
Liittynyt: Su Tammi 04, 2015 2:40 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja raunse »

[quote][/quote]Totta on siis totta.joka sana, tämä Hanna,joka luuli olevansa the queen, muut tytöt ja kamut alamaisiaan,pojat myös,vaikka ei tunneyhteyttä edes itseensaä,vaan valtaa,valtaa..
mikähän sekin uutinen taannoin,jossa vaativa isävalmentajan sylissä viihtynyt? uutisankka,eikä tietenkään ratkaiseva asia,
Mutta vanhemmuussuhde kadoksissa?
IsoD
Armas Tammelin
Viestit: 84
Liittynyt: Ke Touko 20, 2015 11:47 am

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja IsoD »

Metanolipohjaiset lasinpesunesteet on ollut jo jonkinaikaa ns. tiskin alla, ei saa olla yleisessä myynnissä vaan aina henkilökunnan takana. Etanolipohjaiset nesteet on vahvasti denaturoituja, jolloin maku on erittäin paha ja aiheuttaa (tottumattomalla) voimakasta pahoinvointia. Sitä makua ei mehulla peitetä. Lisäksi määrät pitäisi olla melko suuria jotta siihen kuolisi. Ei tainnut tyttö tietää mitä touhusi. Jos joku myrkyttää pitäisi niin eihän sitä nyt herranisä lasinpesunesteellä tehdä. Toivottavasti saa Jammun tuomion. Ei ikinä normaaliin elämään.
Jinx
Harjunpää
Viestit: 312
Liittynyt: Ti Touko 12, 2015 5:47 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Jinx »

Hovimestari kirjoitti:
kotipollari kirjoitti:JättäKÄÄ Sienäjoen tyttö jo rauhaan ja RUOTIKAAPAS vaihteeksi tuomoita ja mielipiteitä ja pään" sisäisiä diagnooseja kaikista heistä vuorotellen KUN KIRJOITUSTEN PERUSTEELLA tunnuitte olevan niin asiantuntijoita ja saitte PITKÄN NENÄN!
Ja uhrihan se tässä vasta pitkän nenän saikin, vai mitä? Eipä enää vikittele toisten (kuviteltuja) poikkiksia.

Ja kyllähän täällä ruoditaankin. Jos ei mielestäsi ruodita tarpeeksi, niin ei muuta kuin uutta ketjua pystyyn vaan noistakin tapauksista.

Se on jännä, kun on kaksi harkittua murhaajaa ja molemmilla päävikaa, sanotaan vaikka että nimet ovat Hanna ja Jammu. Toinen on ikävän surullisella tavalla sairas, ja toinen vain simppelisti läpeensä paha, end of story. Toista pitää hyvitellä ja silitellä joka käänteessä myötäkarvaan ja toista vaatia suunnilleen roviolla poltettavaksi. Ja jos et vaadi, olet miltei murhaaja itsekin.
Tuntuu joillakin menneen suhteellisuudentaju todella perseeseen, kun tätä tekijää pitää joka käänteessä demonisoida! Vertailu tytön (olkoonkin murhaaja!) ja Jammun välillä ei ole oikein yhteismitallista, Jammulla oli jo takanaan yksi elinkautinen tuomio (useita lapsen raiskauksia, murhayrityksiä ym.) ennenkuin tappoi kaksi 8 vuotiasta tyttöä ja poltti heidän ruumiinsa ym. Näillä teoilla ja tekijöiden rikoshistoriolla ei siis mielestäsi ole mitään eroa = samanlaisia sairaita murhaajia, Haloo! Tyttöähän tässä tunnutaan vaadittavan roviolle, ehdotetaan oikeata elinkautista tai ikuista muuta eristämistä yhteiskunnasta tai joitain muita Suomen lakiin kuulumattomia kovia tuomioita. Tytön kaikenlainen puolustaminen tuntuu olevan minfossa lähes rikollista, pitäis vain valittaa ja valittaa keskivertominfolaisten tapaan liian lyhyistä rangaistuksista ja vaatia oikeita elinkautisia murhaajille ym.
Vestigia terrent
Susikoski
Viestit: 44
Liittynyt: Ke Loka 28, 2015 7:22 pm

Re: 15v tytön surma, Seinäjoki 2015

Viesti Kirjoittaja Vestigia terrent »

Ilman muuta tämän murhaajan pääkoppa pitää siivota ja kunnolla. THL on tässä ihan oikeassa määrätessään Hannan pakkohoitoon. Eihän hänelle saa jäädä mitään henkisulhasia päähän pyörimään, jos jää ja luulee, että hän saa sen pojan nyt sitten itselleen eikä saakaan, niin veitsi heiluu taas. Mitäs sitten? Yhdeksän vuoden pesu olisi ihan kohdallaan. Mutta istuu vain kolme, josta jo pidätysaika, n. 7 kk jo kulunut.
Vastaa Viestiin