Potki raskaana ollutta vatsaan - sikiö kuoli

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
neitix
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: La Elo 11, 2007 11:53 pm
Paikkakunta: =)

Potki raskaana ollutta vatsaan - sikiö kuoli

Viesti Kirjoittaja neitix »

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200801 ... 6_ul.shtml

43-vuotiaan miehen epäillään pahoinpidelleen toistuvasti raskaana ollutta alaikäistä tyttöystäväänsä.

Ruotsalaismies on nyt syytettynä 17-vuotiaan tyttöystävänsä pitkään jatkuneesta pahoinpitelystä ja uhkailuista. Miehen väitetään hakanneen tyttöystäväänsä ainakin viiteen eri otteeseen viiden kuukauden aikana.

Lokakuussa miehen syytetään potkaisseen raskaana ollutta tyttöystäväänsä suoraan vatsaan.

- Yritin väistää, mutta sain potkun suoraan vatsaani, nainen selittää Expressen-lehden mukaan.

Väkivallan seurauksena nuori nainen sai keskenmenon ja sikiö kuoli. Mies oli tapahtumahetkellä humalassa.

Mies kiistää syytteet ja sanoo, ettei hänellä ole mitään mielikuvaa tyttöystävänsä potkimisesta tämän ollessa raskaana.


KATRIINA MÄKELÄ

:evil:
swisse
Scooby-Doo
Viestit: 21
Liittynyt: To Loka 18, 2007 1:07 pm

Viesti Kirjoittaja swisse »

Siis miten tuntuu et tälläsetki yleistyy koko ajan. Ikäeroaki pariskunnalla aika paljo. Sääliks käy sekä äitiä, joka menetti lapsensa, sekä lasta joka ei saanu elää. :( mieheltä vaa munat valtiolle, ja jalkapuuhun roikkumaan
And the wind blows through my heart
Shivers me one last time
As I now reach out in the dark
No one there

-Sentenced, No one there-
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

swisse kirjoitti:Ikäeroaki pariskunnalla aika paljo.
No joo. Ehkä vähän liikaa, kun mies sopisi iän puolesta paremmin tyttöystävänsä isäksi.
Ei taida olla mimmilläkään kaikki kotona, kun tuommoisen kanssa eleli. :roll:
Voi aikoja, voi tapoja ja sama latinaksi... :?
Musta Nuoli
Frank Drebin
Viestit: 387
Liittynyt: Su Elo 05, 2007 1:17 am
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Musta Nuoli »

swisse kirjoitti:Siis miten tuntuu et tälläsetki yleistyy koko ajan. Ikäeroaki pariskunnalla aika paljo. Sääliks käy sekä äitiä, joka menetti lapsensa, sekä lasta joka ei saanu elää. :( mieheltä vaa munat valtiolle, ja jalkapuuhun roikkumaan
Riippuu tietysti siitä, minkä ikäinen sikiö oli, mutta eipä olisi pahitteeksi tehdä ennakkotapaus ja antaa tuomio murhasta. Nythän tilanne on se, että jos joku potkii naisen sisällä olevan vauvan hengiltä vaikkapa päivää ennen tämän syntymää, asiasta ei sen kummempia seurauksia koidu (pahoinpitelysyyte ehkä => ehdollista), mutta jos vauvan potkii seuraavana päivänä hengiltä tämän synnyttyä, onkin kyseessä jo lapsenmurha.

Miksei siis kohdussa olevan, pidemmälle kehittyneen sikiön tappaminen olisi henkirikos yhtä lailla?
"Let each note I now play
be a black arrow of death
sent straight to the hearts
of all those who play false metal"
neitix
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: La Elo 11, 2007 11:53 pm
Paikkakunta: =)

Viesti Kirjoittaja neitix »

Mä en kyllä kanssa käsitä sitä, ettei se ole henkirikos, jos vaikka muutamaa viikkoa ennen laskettua aikaa lapsi potkitaan kuoliaaksi kohdussa ollessaan. Kuitenkin sillä lapsella olisi ollut hyvät edellytykset selvitä jo kohdun ulkopuollakin hengissä. Nykyään todella pienet keskosetkin selviävät hyvin hengissä. Jotain lakia olis ehkä syytä muuttaa.
markja
Adrian Monk
Viestit: 2911
Liittynyt: La Elo 18, 2007 3:44 am
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja markja »

swisse kirjoitti:Sääliks käy sekä äitiä, joka menetti lapsensa, sekä lasta joka ei saanu elää. :( mieheltä vaa munat valtiolle, ja jalkapuuhun roikkumaan
Mielenkiintoinen näkemys kerta kaikkiaan.

Otetaanpa vastaavanlainen tapaus:
Nainen päättää tehdä abortin sikiölleen. Sääliks käy isää, joka menetti lapsensa, sekä lasta, joka ei saanu elää. Naiselta vaan kohtu pois ja valtiolle ja jalkapuuhun roikkumaan.

Vai kuinka?
Kotisivu: http://www.markusjansson.net
Blogi: http://markusjansson.blogspot.com
PGP: 6E9E375EC50A27FDB9DA1672A78C27BF735ADADA
PGP2: 9966C10DDC7F0DEDEC480A75FE952445F24D55DD
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Tuskinpa nainen koskaan lastaan abortoi ihan vaan pahoinpitelymielessä.

En tietystikään voi varmasti sanoa, näin vain itse naisena veikkaisin.

Eikä se abortointi muutenkaan ole naiselle niin helppo ratkaisu, fyysisesti eikä henkisesti, että sitä heppoisin perustein lähtisi tekemään. Näitäkin tietysti sattuu, mutta haluaisin uskoa, että vähemmän.
Vastaa Viestiin