Sarjamurhaajat (Keräilijät)

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Sarjamurhaajat (Keräilijät)

Viesti Kirjoittaja joey »

Poistakaa toki aihe, jos jostakin löytyy samankaltaista keskustelua (en oikein jaksanut tonkia), mutta haluaisin oppia lisää näistä vähän erikoisemmista sarjamurhaajista. Ulkomaisiin henkirikoksiin tämän luokittelin, kun Suomessa niitä ei ainakaan ole jäänyt kiinni. Itselläni olisi aiheeseen liittyen kysymys, ja ajattelin että tässä voisi muutenkin jutustella aiheesta. Ja aiheen vierestä.

Katsoin äsken siis leffan nimeltä Paranoia (alkup. nimi Disturbia, kannattaa muuten katsoa), ja mieleeni tuli kysymys, johon on ihan googlettamalla aika hankala etsiä vastausta, joten kysyn tietysti teiltä :lol:
Onko kiinnijääneistä sarjamurhaajista kukaan säilönyt ventovieraiden ruumiita/kuljetellut niitä mukanaan? Mieleeni ei näin keltanokkapohjalta tullut juuri ketään, Jenkeissäkin on riehunut enemmän näitä, jotka jättävät uhrinsa tienposkeen... Ja tietysti läheisille, perheenjäsenille ja puolisoille saatetaan tehdä jotakin tunnepohjaista, sairasta rituaalinpoikasta, mutta haen nimenomaan näitä tuntemattomien teurastajia... Tuo täälläkin mainittu Kanariansaarten mahdollinen lastentappaja olisi ainakin yksi. Lisäksi muistelen hämärästi jonkun sedän takapihalta tehdyn huimia löytöjä, olisikohan ollut Saksassa...

Varoitus! Juonipaljastuksia leffasta Paranoia! Elokuvassa siis on häiskä, joka on keräillyt tappamiaan naisia kellariinsa usean vuoden ajalta. Poliisi ei ole päässyt jäljille, joten naiset on varmaankin luokiteltu vain kadonneiksi. Kysymys tuli mieleeni siksikin, että mietin, voiko sen tyyppisiä tappajia olla olemassa oikeastikin. Jengiä kun tuppaa katoamaan koko ajan, sekä Suomessa että ulkomailla.
synkempi hautajaisvieras
Martin Beck
Viestit: 798
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 3:08 am

Viesti Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras »

Kyllä noita ruumiita kellareihinsa, puutarhoihinsa ja liitereihinsa säilöneitä tyyppejä on ollut maailman sivu. Jotkut minua paremmin aihetta muistavat voivat sitten vastata tarkemmin. Ainakin Richard Fleischer on käsitellyt yhtä tallaista oikeasti Briteissä sattunutta tapausta puistattavassa elokuvassaan "10 Rillington Place" vuodelta 1973(yhdessä isossa sivuosassa aina yhtä loistava John Hurt!). Mainittakoon tuosta tapauksesta vielä, että paljastuttuaan se herätti niin pahaa verta ja raivoa tekijää kohtaan, että kadun nimi jouduttiin vaihtamaan...
.

kaukana poissa


.
Sadie_Manson
Olivia Benson
Viestit: 742
Liittynyt: La Kesä 23, 2007 7:02 pm
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sadie_Manson »

http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?t=221
Ajaa varmaan saman asian ehkä. Ja vaikka ei ajaisikaan, siellä on hyviä linkkejä.

Täällä on myös juttua monista sarjamurhaajista
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... c&start=60
Living is what scares me. Dying is easy. -Charles Manson
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Re: Sarjamurhaajat

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

joey kirjoitti:Katsoin äsken siis leffan nimeltä Paranoia (alkup. nimi Disturbia, kannattaa muuten katsoa)

Varoitus! Juonipaljastuksia leffasta Paranoia! Elokuvassa siis on häiskä, joka on keräillyt tappamiaan naisia kellariinsa usean vuoden ajalta. Poliisi ei ole päässyt jäljille, joten naiset on varmaankin luokiteltu vain kadonneiksi. Kysymys tuli mieleeni siksikin, että mietin, voiko sen tyyppisiä tappajia olla olemassa oikeastikin. Jengiä kun tuppaa katoamaan koko ajan, sekä Suomessa että ulkomailla.
Suosittelen myös kyseistä elokuvaa, vaikka se olikin hieman odotettua laimeampi tapaus loppujen lopuksi ja kuitenkin melkoista jenkkihapatusta juoneltaan loppupuolella varsinkin.

Ja samaan syssyyn voisin heittää kysymyksen samaisesta elokuvasta ja sen jutuista:

Kuinka helposti nuorella, sinällänsä kummempia rikoksia tekemättömälle jenkkilässä voidaan määrätä tuo kotiaresti? Muistaakseni kyseisessä leffassa se tuli aika helposta. (Tai sitten en vain tosiaan muista sitä enää kunnolla.)
Isketäänkö silloin juuri semmoinen valvontaranneke nilkkaan, vai oliko käsikirjoittajat taas innostuneet vain?

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Ahdistavaa ajankuvaa N-liitosta ja vaikuttavan tosiselostuksen sarjamurhaajasta tarjoaa kirja "Paholaisen metsästys" by Richard Lourie. Ei mikään ikivanha murhatapaus.

En muista oliko tuossa tapauksessa piilottelemisia tai säilyttelemisiä, mutta saattoi olla. Aion lukea pian uudestaan. Kirjastoista saa.
Nothing is quite what it seems
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Sarjamurhaajat

Viesti Kirjoittaja joey »

VoDKa kirjoitti: Kuinka helposti nuorella, sinällänsä kummempia rikoksia tekemättömälle jenkkilässä voidaan määrätä tuo kotiaresti? Muistaakseni kyseisessä leffassa se tuli aika helposta. (Tai sitten en vain tosiaan muista sitä enää kunnolla.)
Isketäänkö silloin juuri semmoinen valvontaranneke nilkkaan, vai oliko käsikirjoittajat taas innostuneet vain?
Et muista sitä enää kunnolla :) Siinä nimittäin mainitaan vieläpä erikseen, että kyseinen rikos oli pojan kolmas.. ja eikös rapakon toisella puolen kolmannesta joudu yleensä telkien taa? Tuomarihan myös huomautti oikeudenkäynnissä pojalle, että antaa tilaisuuden ja jättää vain kotiarestiin.

OT jatkuu!
Itse pidin elokuvasta hirveästi, jotenkin samaistuin poikaan :lol: Jostain syystä.. Enkä edes kiinnittänyt huomiota tuohon mainitsemaasi jenkkihapatukseen. Mieltäni jäi vaivaamaan ällösöpön lopun lisäksi lähinnä vain yksi virhe itse elokuvassa: kun viranomaiset ovat pojan kotona asentamassa valvontalaitteistoa, viranomaistäti ilmoittaa, että jos keittiöön asennetun valvontavehkeen piuhan irrottaa seinästä, tai laitetta muuten vahingoittaa, poliisit saapuvat niin nopeasti kuin pääsevät. Tätä eivät tekijät kuitenkaan muista enää elokuvan loppupuolella, kun poika yrittää paeta naapuriltaan kotonaan ja naapuri katkaisee talosta sähköt. Tekijöiden lisäksi homma on päässyt unohtumaan myös pojalta, joka kuumeisesti yrittää sähköjen katkaisemisen jälkeen keksiä, kuinka virkavallan saisi paikalle.

Ei noista sarjamurhaajalinkeistä oikeastaan löytynyt näin päällisinpuolin selailemalla ihan sitä, mitä etsin. Olen erityisen kiinnostunut siis näistä keräilijämurhaajista, ja noissa molemmissa oikeastaan listataan vain sairaimpia/tunnetuimpia.
synkempi hautajaisvieras
Martin Beck
Viestit: 798
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 3:08 am

Viesti Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras »

Maybrick kirjoitti:Ahdistavaa ajankuvaa N-liitosta ja vaikuttavan tosiselostuksen sarjamurhaajasta tarjoaa kirja "Paholaisen metsästys" by Richard Lourie. Ei mikään ikivanha murhatapaus.

En muista oliko tuossa tapauksessa piilottelemisia tai säilyttelemisiä, mutta saattoi olla. Aion lukea pian uudestaan. Kirjastoista saa.


Maybrick, eikö tämä kirja kerro juuri tästä Andrei Zichatilosta? Jeibohan tappoi Neukuissa varhaiselta 80-luvulta asti prostituoituja ja nuoria poikia sekä leikkasi näiltä tiettyjä elimiä voitonmerkeiksi itselleen. Kyseinen heppu kärsi tv-dokumentin mukaan siitä ettei kyennyt eläissään saamaan erektiota ja olisi erään teorian mukaan osittain tästä ja jatkuvasta oppilaitten kiukuttelusta(oli töissä opettajana) johtuen katkeroituneena aloittanut tappokierteensä. Sälli ehti luodakin tökerönä sarjamurhaajana huomattavan uran ennen aivan liian myöhään tapahtunutta kiinnijäämistään.

Vangittuna oikeudenkäynnissä Z. vielä kalterien takaa syljeskeli uhriensa omaisten päälle ja herjasi näitä. Siitä oli pätkiä samassa tv-dokumentissa. No ei mikään mukava heebo kumminkaan. Teloitettiin muistaakseni hirttämällä sittemmin, joku viisaampi saa korjata jos olen väärässä. Kyllä muuten olikin sarjamurhaajaksi vanha dude, lähemmäs 7-kymppinen papparainen.


edit: teloitettiin ampumalla niinkuin Neukuissa tapana oli.

.
Viimeksi muokannut synkempi hautajaisvieras, Ma Tammi 14, 2008 12:28 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
.

kaukana poissa


.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

synkempi hautajaisvieras kirjoitti: Vangittuna oikeudenkäynnissä Z. vielä kalterien takaa syljeskeli uhriensa omaisten päälle ja herjasi näitä. Siitä oli pätkiä samassa tv-dokumentissa.
Joutuuko lähteä googlepohjalta selvittämään, vai sattuuko joku muistamaan tv-dokumentin nimeä?
synkempi hautajaisvieras
Martin Beck
Viestit: 798
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 3:08 am

Viesti Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras »

joey kirjoitti:
synkempi hautajaisvieras kirjoitti: Vangittuna oikeudenkäynnissä Z. vielä kalterien takaa syljeskeli uhriensa omaisten päälle ja herjasi näitä. Siitä oli pätkiä samassa tv-dokumentissa.
Joutuuko lähteä googlepohjalta selvittämään, vai sattuuko joku muistamaan tv-dokumentin nimeä?
En muista valitettavasti. Kokeile Googlesta tolla herran omalla nimellä, jotain voi löytyäkin, toivon.


edit: kannibalismin kautta voi löytyä myös. Nyt vasta muistinkin että myös tämä inhimillisen elämän osa-alue kuului laupiaan herra Zhickatilon harrastuksiin ja vaatimattomiin askareisiin.
.

kaukana poissa


.
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

"Säilöjiämurhaajia" on joitakin.En tiedä onko esimerkiksi Bela Kiss aito sarjamurhaaja(hänen motiivinsa olivat taloudelliset).Kiss haki vaimoa lehti-ilmoitusten avulla.Newtonin mukaan hänen jäljiltään löytyi ensin seitsemän tynnyriä, joissa jokaisessa oli vaimokandidaatti ja myöhemmin löytyi vielä seitsemäntoista tynnyriä, joiden sisällä oli kuollut nainen.Tapaus on hyvin vanha ja ristiriitainen.Kiss ei joutunut koskaan oikeuteen teoistaan, sillä hän katosi ensimmäisessä maailmansodassa.Naisilta saamansa rahat Kiss käytti ylelliseen elämään ja bordelleihin.Kiss aloitti uransa suhteellisen vanhana, 40-vuotiaana.

Edit Chikatilosta on palstalla hyvä käännös


http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... ght=andrei
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Kiitti, wretch, juurikin jotakuta tuon Kissin tapaista etsiskelinkin :)
synkempi hautajaisvieras
Martin Beck
Viestit: 798
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 3:08 am

Viesti Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras »

.




Kiitos wretch linkityksestä! Muistin näköjään koko hepun nimen väärin. Se olikin Chikatilo. Tai jotain sinne päin, tuolta linkin kauttahan sen voi lukea...



.
.

kaukana poissa


.
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

Jos Bela Kiss olikin edes jollakin tapaa kiinnostava, niin samaa ei voida sanoa miehestä nimeltään Harrison Graham.Grahamin taustoista ei ole oikeastaan tarpeen tietää muuta kuin se että, häntä kuvaillaan sanoilla "yksinkertainen huumeidenkäyttäjä".

Aikaisin elokuussa 1987 Graham riiteli vuokranantajansa veljenpojan kanssa.Myöhemmin Graham otti tavaransa ja naulasi asunnon oven kiinni.Poliisia tarvittiin 9. päivä elokuuta koska naapurit valittivat, että asunnosta levisi kammottava haju.Sisältä asunnosta poliisit löysivät kaksi naisen ruumista, kolme luurankoa roskien alta lattialla ja vielä yhden sidottuna komerosta.Myöhemmin löytyi vielä yksi pääkallo ja osittainen luuranko Grahamin asunnon katolta.Graham oli asunut asunnossa vuodesta 1983 alkaen.Graham "poimi" uhrinsa, jotka olivat naispuolisia huumeidenkäyttäjiä kadulta.Graham lupasi naisille huumeita asunnollaan.Seksin jälkeen Graham tappoi naiset.Graham tunnusti murhien alkaneen "talvikuukausina 1986".Graham tuomittiin elinkautiseen ja kuusi kertaa kuolemaan.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

wretch kirjoitti:Graham tuomittiin --- kuusi kertaa kuolemaan.
Helvetin seitsemässä kerroksessa, epäilemättä :D Mistä wretch suomennat näitä?
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

joey kirjoitti: Mistä wretch suomennat näitä?
Lähinnä kirjoistani.Jos haluan tehdä jostakin jutusta mahdollisimman laajan käytän nettiä apuna.Grahamin jutun lyhensin Michael Newtonin kirjasta Hunting Humans.
Vastaa Viestiin