Hirvensalmen perhesurma

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
annaanna

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Joku osasi tänne ketjun aloittaa ennen poliisin tiedottamista ja kertoi ampumisista. Ampumista ei ole kuitenkaan ollut. Oletettu ilmeisesti.

Kerrottu myös jaksamattomuudesta ja sairaudesta. Onko totuus sitten, että on ollut Suljettu -lappu korjaamolla ja siinä selityksenä omistajan sairastuminen. Tämä oletettu todelliseksi syyksi. Niin tulkitsen edellä ollutta.
Sahalla tehty työpäivä/t ennen surmatekoja ei kyllä perhettä tuntevalle voi tulla yllätyksenä.

En löydä sitä Hirvensalmelainen lehden juttua, jossa kertonut yrityksen jatkamisongelmista ja sairaudesta muutama viikko sitten. Jos sellaisia on jossain jutussa kertonut, niin nopeasti on ne murheet voitettu.

Selaanko väärää lehteä?

Siis Slk kirjoitti:
Voitte lopettaa höpinät isän sairaudesta lappu korjaamon ovessa oli vaan selitys miksi on suljettu. Oli koko ajan sahalla töissä korjaamon sulkemisen jälkeen myös tämän viikon maanantaina
.

lammas1 kirjoitti:
Asia yritystoimminan jatkon vaikeudesta oli paikallislehdessä muutama viikko sitten.
(Olisiko tässä sekoitettu kaksi eri korjaamoyrittäjää, kun joku toinen valitteli tilannettaa paikallislehdessä)
lammas1
Theo Kojak
Viestit: 1185
Liittynyt: Pe Loka 31, 2014 10:36 am

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja lammas1 »

Annaanna; Hirvensalmelainen numero6 ilm 23.3 2017 ja sivu3 yläreuna.
Seuraavassa lehdessä korjaus uutiseen mutta ei koske nimeä vaan muuta asiaa.
Gladys
David Starsky
Viestit: 4548
Liittynyt: To Loka 01, 2009 6:53 pm

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja Gladys »

Täysi Purenta kirjoitti:Aikamiespoika ja sairaslomalla oleva isäukko tissuttelemassa ja vatvomassa ongelmiaan ei kuulosta yhtään hyvältä combolta. Jutussa ei olisi mitään outoa jos oltaisiin jääty siihen yhteen perinteiseen uhriin.
20 v poika on mielestäni nuorukainen tai nuori mies eikä mikään aikamiespoika. Tuon ikäiset asuvat vielä ihan yleisesti vanhempiensa luona. Kymmenen vuotta lisää niin voitaisiin puhua aikamiespojasta.

Järkyttävä tapahtuma, voimia ja toipumisia läheisille ja nuorimmaiselle pojalle ja äidilleen. :shock: Kovasti tulee mieleen joku "kosto vaimolle"- teema.
All is pretty.
- Andy Warhol
iskuhiutale
Alibin satunnaislukija
Viestit: 50
Liittynyt: Ti Marras 25, 2014 12:48 am

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja iskuhiutale »

Ihan lapsukaisia vielä nämä pojat.

Millainen isä tappaa omia lapsiaan tuli sitten eteen mitä vastoinkäymisiä vaan.
Onhan näitä Suomessa sattunut kuitenkin, myös äitejä tekijänä.

Vielä mietin, että liittyyköhän joku ulkopuolinen tapahtumakulkuun tässä tapauksessa, onko perheessä aikaisemmin ollut perheenjäsenillä käsirysyä ?
Hyvä, että paikka tutkitaan perusteellisesti.
Äidin ja pojan on varmasti vaikea asettua tuonne kodiksi, mutta siellä on kuitenkin koti, varsinkin tätä poikaa mietin.
TooToo
Hetty Wainthropp
Viestit: 450
Liittynyt: Ti Tammi 08, 2008 12:28 am
Paikkakunta: Stadi

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja TooToo »

iskuhiutale kirjoitti:

Millainen isä tappaa omia lapsiaan tuli sitten eteen mitä vastoinkäymisiä vaan.
Onhan näitä Suomessa sattunut kuitenkin, myös äitejä tekijänä.
Mieleltään sairas ja silloin asioita ei ajattele sen ihmeemmin.
rentona
Armas Tammelin
Viestit: 85
Liittynyt: Ma Maalis 13, 2017 10:34 pm

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja rentona »

TooToo kirjoitti:
iskuhiutale kirjoitti:

Millainen isä tappaa omia lapsiaan tuli sitten eteen mitä vastoinkäymisiä vaan.
Onhan näitä Suomessa sattunut kuitenkin, myös äitejä tekijänä.
Mieleltään sairas ja silloin asioita ei ajattele sen ihmeemmin.
Persoonallisuushäiriöinen, narsisti.
stalkkeri
Hetty Wainthropp
Viestit: 469
Liittynyt: Ma Syys 21, 2015 5:36 pm

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja stalkkeri »

^ & ^^ ei välttis sen sairaampia kuin tekään.
Tarpeeksi vastoinkäymisiä niin saattaa sitä terveempikin "napsahtaa"
lammas1
Theo Kojak
Viestit: 1185
Liittynyt: Pe Loka 31, 2014 10:36 am

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja lammas1 »

Peesaan Stalkkeria. Ihmisellä voi olla ajatuksia jotka hän hallitsee hyvin normaalioloissa. Mutta sitten voi tulla jokin ns ylipääsemätön tilanne ja purkaantuminen tulee.
Lehtien kirjoittelua, varsinkaan Iltalehden, ei kannata pitää totuutena. Kirkossa nimittäin kerättiin kolehti vaikka pappi ei siihen asiaan puuttunut. Luulen että lehden toimitus ei ollut paikalla vaan juttunsa perustui muuhun tietolähteeseen.
Asian pohdinta jäänyt Vapun jalkoihin kylällä. Vain nuoremman pojan tilasta on arvailuja.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Kyseessä on selvästi laajennettu perhesurma. Pahasti on pitänyt napsahtaa päässä. Taloudelliset syyt voisivat tarjota isomman motiivin, mutta kostoiskukin voisi olla kyseessä. Ainoastaan asianomaiset voivat tietää tarkemman motiivin. Siitä huolimatta kovin mitättömältä se motiivi vaikuttaa.
lech
Martin Riggs
Viestit: 633
Liittynyt: La Joulu 01, 2012 8:55 am

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja lech »

holmesin haamu kirjoitti:Kyseessä on selvästi laajennettu perhesurma. Pahasti on pitänyt napsahtaa päässä. Taloudelliset syyt voisivat tarjota isomman motiivin, mutta kostoiskukin voisi olla kyseessä. Ainoastaan asianomaiset voivat tietää tarkemman motiivin. Siitä huolimatta kovin mitättömältä se motiivi vaikuttaa.
En ole lakipykälien asiantuntija mutta mikä on "laajennettu perhesurma". Joskus puhutttiin laajennetusta itsemurhasta, kun mies tappoi perheensä. Näissä tapauksissa kyse on yksiselitteisesti taposta tai murhasta, jos tekijä on suunnitellut tekevänsä näin. Hirvensalon tapauksessa kyse on murhasta, ei muusta.
lammas1
Theo Kojak
Viestit: 1185
Liittynyt: Pe Loka 31, 2014 10:36 am

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja lammas1 »

Eikö tämä olisi tappo? Tekijä ei suunnitelut sitä etukäteen? Jos taas hautoo omaa itsemurhaansa se on eri asia. Taivun ajattelemaan että tässä tilanne riistäytyi käsistä äkkinäisesti.
Sahalla työssäoloa vähän kummeksun. Isällä oli tukielinsairauksia muutama viikko aiemmin. Oli näistä lääkärissä. Ja teki työtä korjaamolla.
lech
Martin Riggs
Viestit: 633
Liittynyt: La Joulu 01, 2012 8:55 am

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja lech »

lammas1 kirjoitti:Eikö tämä olisi tappo? Tekijä ei suunnitelut sitä etukäteen? Jos taas hautoo omaa itsemurhaansa se on eri asia. Taivun ajattelemaan että tässä tilanne riistäytyi käsistä äkkinäisesti.
Sahalla työssäoloa vähän kummeksun. Isällä oli tukielinsairauksia muutama viikko aiemmin. Oli näistä lääkärissä. Ja teki työtä korjaamolla.
Olet ilmeisesti paikkakuntalaisia ja tiedät asiat paremmin. Veren määrä oli poliisien mukaan valtava. Kaiketi tarkoittaa, että isä halusi varmistaa, että pojat kuolevat oikeasti. Tällöin puhutaan murhasta. Eikös tappo ole kuta kuinkin niin, että tuikkaa pikaistuksisaan kaveria.

Nyt uutisoitiin, että perheen isän isä oli laulanut muistotilaisuudessa/hautajaisissa. Hän on syytön tapahtuneeseen mutta on s---tanan irvokasta, että kehtaa mennä laulamaan. Ihan kuin jostain Kaurismäen elokuvasta. Laulaa väärin ja kanttori polkee urkuja myös väärin kauheassa kankkusessa.
lammas1
Theo Kojak
Viestit: 1185
Liittynyt: Pe Loka 31, 2014 10:36 am

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja lammas1 »

Soittamassa taisi olla joku muu kuin kanttori. Tämä henkilö ei käytä viinaa tietääkseni.
Kirkossa laulannut mies lauloi yksin, ilman säestystä ja laulu oli koskettava surun ja ehkä kaipuun ja ihmetyksen ilmaus. Miksi näin tapahtui? Hänellä ei ole osaa eikä arpaa tapahtuneeseen. Toivon että hänen koulutuspohja auttaa häntä tapahtuman käsittelemiseen. Yksittäisen ihmisen ratkaisut eivät mielestäni ole suvun tai ympäristön syy, vastuu on myös itsellä tekemisistään.
En varsinaisesti enää ole paikkakuntalainen, vaikka Hirvensalmella usein käyn.
ncsaari
Lauri Hanhivaara
Viestit: 130
Liittynyt: Ma Helmi 20, 2017 10:34 am

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja ncsaari »

Olen miettinyt vaihtoehtoja (spekuloinut itsekseni). Onko tilanne ollut päällä kun nuorin poika on tullut koulusta. Vai onko tilanne alkanut kun nuorin tuli koulusta.
Ekassa vaihtoehdossahan olisi jo isolle veljelle käynyt huonosti.
Toisessa vaihtoehdossa olisi tilanne, isä vastaan kaksi poikaa.
Vaikka pojat vaikuttavat heiveröisiltä, niin kyllä veljet aina toisiaan puolustaa.
No tuo ei selviä ennen kuin nuorin pystyy puhumaan. Tietty voi olla, että ei pysty koskaan puhumaan asiasta, joko tietoisesti kieltää tapahtuman tai oikeasti ei muista mitään. Ihmisen mieli tekee näissäkin asioissa tepposen.
iskuhiutale
Alibin satunnaislukija
Viestit: 50
Liittynyt: Ti Marras 25, 2014 12:48 am

Re: Hirvensalmen perhesurma

Viesti Kirjoittaja iskuhiutale »

Tilanteesta voi monesti myös paeta ulos, mutta eikö se ollut tässä mahdollista pojille ?
Teletietojahan tutkitaan, ja saavat tiedon onko tilanne alkanut kenties jo aikaisemmin aamusta.

Eikö sitten äidillä ollut mitään tunnetta pingottuneesta tilanteesta, vai oliko pienet konfliktit jo isännän kanssa tavallista arkipäivää.

Isoisän lauluosuus kirkossa tuntuu äkkiseltään naiviilta, mutta jokainen taaplaa tyylillään.

Vielä tuosta vanhimman pojan sydänsairaudesta. Sairaan lapsen syntymä on perheessä todellinen voimien koettelemus, henkisesti ja fyysisesti. Hyvin monille jo lääkärit kertovat sairaalakerroilla, että vanhempien suhde joutuu todella koville ja usein eroon asti ja tarjotaan monenlsista psyykkistä apua perheelle, perheet eivät yleensä itse tunnista oireitaan, kun keskittyvät lapsen hoitoon ja huolenpitoon täysin.
Muistanko väärin, että jostain luin, ettei isä ollut kovin perhekeskeinen, mutta jonkun mielipide ehkä ? Ja jos äiti keskittyi taas kaikin voimin.
Vastaa Viestiin