Helsinkiläinen Riina Mäkinen, 19 v. katosi 10.5.2017 Loviisan Gammelbyssä

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Muppe
Rico Tubbs
Viestit: 1226
Liittynyt: Ma Elo 24, 2015 9:35 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Muppe »

Alida kirjoitti:Ja huomasitteko, ei huumeisiin liittyvää rikosta lainkaan päiviltä 10-11.5? Eli ei ole katoamispäivänä ollut huumausaineiden vaikutuksen alainen. Amfetamiini ja muutkin huumeet näkyisivät aivan varmasti seuraavana päivänä verikokeissa, joten ei ole katoamispäivänäkään mitä ilmeisimmin huumeita käyttänyt.
Herrajumala näitä sun juttuja...yks päivä josta ei ole tuomittu huumerikoista niin se mitään käytä sanoo Alida :D Toisekseen miksi poliisi olis testannu kun ei ole mm. autolla ajosta jäänyt suoraan kiinni? Puhallutetaanko sinua jos kävelet tuolla ulkona ja poliisi tietää sun ajaneen eilen autoa? Turha testata kun voi sanoa että käytti ajon jälkeen ,ei tuu ikinä tuomiota.Suomessa ei tuomita varmuuden vuoksi ketään.Päinvastoin vapautetaan "varmuuden vuoksi"
Niinkö näät tuomiot on tullu pääasiasssa huumepäissään ajosta eli rattijuopumuksia huumepäissään.

Melko jäätävää toi sun porina jo..Aivan uskomatonta höpötystä ja tyhjäntoimittamista
Lopetti tietojen kirjoittelun kokonaan foorumille 13.3.2019.
Jäseninä suuri määrä idiootteja joilla ei ole foorumille mitään järkevää kirjoitettavaa tai tietoa asioista vaan ovat paikalla vain todistamassa ja vannomassa omaa tyhmyyttään.
Kirvesmies
Remington Steele
Viestit: 242
Liittynyt: La Elo 13, 2011 11:01 am

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kirvesmies »

DrOgden kirjoitti:Liityn kanssa keskusteluun. Aiemmin oli esitetty aikajana:

Ti 9.5. Riinan viimeinen puhelu siskolle.
Ke 10.5. Vene ja traileri varastetaan Myrskylästä.
Ke 10.5. Riina tallentuu valvontakameraan Vanhankylän ABC:n lähistöllä.
Ke 10.5. 17.00 Koiran ulkoiluttaja näkee Riinan palavan auton luona.
Ke 10.5. 17:17 Poliisi saa hälytyksen Heskerintielle.
Ke 10.5. 18.00 Vene ja traileri löytyy 4 km päästä
Ke 10.5. 19.30 Silminnäkijä kuulee laukauksia.
Ke 10.5. 23.00 Poliisit poistuvat alueelta.
To 11.5. 8-11.59 Poliisit saavat tietoonsa mökkimurron.
To 11.5 8-11.59 Jarva otetaan kiinni Vanhankylän ABC:ltä vai mökin lähistöltä?
Pe 12.5. Jarva vangitaan.

Pitääkö vielä paikkansa vai onko tullut muutoksia? Kuulostaisi oudolta, jos autopalo olisi tosiaan ollut jo klo 15 ja ulkoiluttaja ei olisi siitä ilmoitusta tehnyt kuin vasta 2h myöhemmin... ?
Outoja yhteensattumia tähän juttuun näyttää liittyvän, joten jos ylläoleva listaus ei välttämättä muutoksia kaipaa, mutta jatkoa tai täydentämistä se kyllä kaipaisi...

Joten tässä sama täydennettynä:

Ti 9.5. Riinan viimeinen puhelu siskolle.
Ke 10.5. Vene ja traileri varastetaan Myrskylästä.
Ke 10.5. Riina tallentuu valvontakameraan Vanhankylän ABC:n lähistöllä.
Ke 10.5. 17.00 Koiran ulkoiluttaja näkee Riinan palavan auton luona.
Ke 10.5. 17:17 Poliisi saa hälytyksen Heskerintielle.
Ke 10.5. 18.00 Vene ja traileri löytyy 4 km päästä
Ke 10.5. 19.30 Silminnäkijä kuulee laukauksia.
Ke 10.5. 23.00 Poliisit poistuvat alueelta.
To 11.5. 8-11.59 Poliisit saavat tietoonsa mökkimurron.
To 11.5 8-11.59 Jarva otetaan kiinni Vanhankylän ABC:ltä vai mökin lähistöltä?
Pe 12.5. Jarva vangitaan.
Su 14.5. Jarvaa puolustava nimimerkki "Alida" rekisteröityy murha.info -sivustoille
Ti 23.5. Riina Mäkisestä tehdään poliisille katoamisilmoitus
Ti 23.5 Riina mäkisen äiti alkaa kaipailla tytärtään myös omilla FB-sivuillaan. Siis ekan kerran julkisesti
La 27.5 Tiedotusvälineet mm. Maikkarin nettisivut uutisoivat Riina Mäkisen katoamisen
La 27.5. Murha-infossa avautu Riina Mäkisen katoamiseen liittyvä keskustelu (avaajana nimim. wonderland)
Ke 31.5 Nimim. "Alida" siirtyy katsomosta keskustelijoiden puolelle Riina Mäkistä koskevassa asiassa (siis 20 päivää sen jälkeen kun Jarva on vangittu, 18 päivää sen jälkeen kun hän on rekisteröitynyt palstalle, ja vain 4 päivää sen jälkeen, kun tapaus on tiedotusvälineiden kautta tullut yleiseen tietoon)

Suomen kouluissa opetetaan 7-vuotiaille lukemisen taito. Siinä iässä koululainen oppii lukemaan tekstiä. Myöhemmin elämänsä aikana moni koululainen oppii lukemaan myös tekstien eli rivien välit. Mielenkiintoisimmat asiat usein ovatkin juuri siellä rivien välissä. Asioissa, jotka kyllä näkyvät - mutta joita ei haluta sanoa ääneen (mutta vahingossa sanotaan kuitenkin).

Jotain outoa yhteensattumaa on mielestäni tässäkin? Oma huomioni osuu päivämäärälle 14.5. Se on saman viikon sunnuntai...
Koppakuoriainen
Remington Steele
Viestit: 213
Liittynyt: La Elo 01, 2015 2:41 am

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Koppakuoriainen »

Kirvesmies kirjoitti:Su 14.5. Jarvaa puolustava nimimerkki "Alida" rekisteröityy murha.info -sivustoille

----

Jotain outoa yhteensattumaa on mielestäni tässäkin? Oma huomioni osuu päivämäärälle 14.5. Se on saman viikon sunnuntai...
*poistettu lautamiesspekulointia*tm

Tämä katoamistapaus on kyllä osoittautunut yllättävän mielenkiintoiseksi, pitkälti sen takia että henkilöiden taustoista putkahtelee jatkuvasti uutta tietoa ja ketjussa on aktiivisena useampi alueella vieraillut ja silminnäkijöitä sekä muita paikallisia jututtaneita henkilöitä. Usein näissä katoamistapauksissa ollaan vain uutisoinnin ja someprofiilointien varassa.
MURHA.INFO - Suomen johtava rikosaiheinen avohoitoportaali
Alida
Sofia Karppi
Viestit: 421
Liittynyt: Su Touko 14, 2017 10:04 am

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Alida »

Miehen hallusta ei mitä ilmeisimmin ole löytynyt mitään huumausaineita, kun kerran ei noiden päivien osalta ole huumausanerikoksesta tuomittu. Verikokeisiin voidaan lähettää myös, vaikka henkilöä ei tavoiteta paikalta heti. On aika yleistäkin, että rattijuopot pakenevat paikalta ja löytyvät myöhemmin. Jos tällaista on epäilty ja verikokeessa löytyisi huumausaineita, tuomittaisiin vähintään käyttörikoksesta.

Vuonna 2012 on 2002 rattijuopumustapauksessa verikokeissa tutkittu jälkinauttiminen, eli oliko päihdettä käytetty ennen vai jälkeen epäillyn rattijuopumuksen.

https://yle.fi/uutiset/3-5291476

Ei taida pitää täällä "silminnäkijöiksi" kerrottujen henkilöiden kuvaukset "sekavasta" ja "aivan ilmeisesti huumausaineiden vaikutuksen alaisesta" henkilöstä paikkaansa, jos henkilöä ei ole epäilty eikä syytetty huumausaineen käyttörikoksesta tuolloin.
700
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Ke Elo 02, 2017 12:48 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja 700 »

Silminnäkijöiden kuvauksethan on tehty iltapäivällä 10.5. Ainakin täällä kuvatun mukaan toinen jo ammattinsakin puolesta omasi harjaantunutta silmää asialle.

Jarva otettiin kiinni näpistyksestä 11.5. Tarkkaa ajankohtaa ei ole kerrottu, mutta ilmeisesti aamusta/aamupäivällä. Milloin hänet osattiin yhdistää kyseisiin tapahtumiin, ja oliko verikokeet päällimmäisenä mielessä kun kaveri otetaan kiinni näpistyksestä? Etenkään kun ei enää siinä kohtaa vaikuttanut sekavalta. Epäilen että ei osattu. Jos myöhemmin onkin käytetty verikokeessa, niin mitä se olisi enää näyttänyt. Tuskin mitään josta jaksettaisiin syyte nostaa.
Kolmekymppisen narkin näpistyskin (makeiset) tavallaan tukee juuri sitä, että huumeiden käyttö oli jostain syystä loppunut ja makeanhimo iskenyt. Jos piriä olisi ollut vielä autopalon jälkeen mukana, niin aivan varmasti sitä olisi yöllisen pakoreissun aikana myös vedetty.

Miksi Alida on niin vahvasti sitä mieltä, että huumeet tai niiden käyttö ei ollut asiassa läsnä 10.5.? Kaikki näyttö mitä siltä päivältä on, niin silminnäkijöiden kuvaukset kuin pariskunnan oma toiminta tukee sitä että aineissa oltiin? Siis 10.5. osalta. Tuolloin poliisi ei heitä etsinyt, ja sen jälkeen kuin etsi, niin eivät löytäneet.

Alida tuo esille että v. 2017 käyttörikoksia vain yksi. Jarva otettiin kiinni 11.5. Jolloin vuotta eletty vasta reilu 4 kk. Ja kuten todettua, käyttörikoksen kiinnijäämiset on vain jäävuoren huippu. Ei todista ainakaan sen puolesta etteikö kaveri olisi aineisiin koukussa.
Roly
Sabrina Duncan
Viestit: 351
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2016 12:05 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Roly »

Jos Riina on vielä maastossa niin mielestäni helikopterilla etsintä voisi kannattaa. Mutta ehkä löytyy vasta ensimmäisten hallojen jälkeen, kun aluskasvillisuus lakoontuu ja näkyvyys parantuu.
Jos nyt ajattelisi tuota positiivisempaa mutta vähäisen todennäköisyyden vaihtoehtoa, että Riina olisi päässyt pakoon, niin voisi palata tuohon Kepardi73 mainitsemaan rekkaan. Pitäisin tässä vaihtoehdossa todennäköisenä sitä, että Riina olisi mennyt Pepparsin ylikulkukäytävän kohdalta motarille ja yrittänyt liftata sillan alla, vaikka vain päästäkseen ABC:lle. Siinä mahtuu juuri ja juuri pysähtymään tien viereen. Se, että siinä on ollut silloin illalla pysähdyksissä rekka on melkoisen kummallista mutta siinä tapauksessa järkevää, jos ovat ottaneet siitä Riinan kyytiin. Sen jälkeen tapahtumat ovatkin vain kysymysmerkkejä.
Kepardi73 kirjoitti:Tästä sitten tuli mieleen mahdollinen yhteys Viroon. Jos poliisien poistuessa alueelta silloin 23:00 jälkeen moottoritiellä on ollut virolainen rekka pysähdyksissä kyseisen sillan kohdilla. Silloin se ei varmasti ole mietityttänyt, mutta jälkikäteen on voinut tulla mieleen, että jos Riina olisikin liftannut virolaisrekan kyytiin. Toisaalta taas rahaton ja puhelimeton tyttö tuskin kyydin saatuaan lähtisi Viroon, vaan pyrkisi omaistensa luo hankkimaan uuden puhelimen ja muut tarvittavat asiat.
Scilla
Martin Riggs
Viestit: 627
Liittynyt: Pe Huhti 24, 2009 12:22 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Scilla »

700 kirjoitti:
Olen miettinyt täällä aiemmin mitkä on ne syyt ja asiat, joita herra Jarva on konstaapeleille kertonut. Kertonut asioita joita ei normaalisti kerrota. Liittyykö asia riitaan?
Nyt menee teorian puoleole, mutta onko Jarva sanonut poliisille että hänellä oli hallussaan huumeita, ja että Riina varasti ne? Tässä olisi motiivi lähteä eri suuntaan. Siis sille että Jarva väittää Riinan lähteen eri suuntaan.

Entä jos metsässä tulee riitaa, ja riita onkin juuri siitä syystä että tajutaan kesken pakomatkan että huumeet paloi auton mukana? Jos näin niin kenen syy? Riinalta jäi jo puhelin palaavan autoon. Olisiko hän voinut pelästyä autopaloa niin että unohti myös hänen hallussaan olevat huumeet autoon?

Kyllä tämä Doctor Lecterin listan ja silminnäkijöiden kuvauksen perusteella pitäisin todennäköisenä että kuolemaan liittyy juuri huumeet, kuin mitkään ulkopuoliset veneen ostajat. Huumeisiin, huumevelkojiin tai keskinäisiä riitoihin huumeista on näiden piripäiden yleisin kuolinsyy. Ei veneenostajat. (Ja miksi laittaa myynti-ilmoitusta seinälle jos venekeikka oli tilauskeikka, ja ostajat jo tulossa?)
(Lainausta lyhennety)
Tämä kuulosta järkevimmältä teorialta riidan syyksi ja pakenemiseksi paikalta.
700 kirjoitti:
Miksi Alida on niin vahvasti sitä mieltä, että huumeet tai niiden käyttö ei ollut asiassa läsnä 10.5.? Kaikki näyttö mitä siltä päivältä on, niin silminnäkijöiden kuvaukset kuin pariskunnan oma toiminta tukee sitä että aineissa oltiin? Siis 10.5. osalta. Tuolloin poliisi ei heitä etsinyt, ja sen jälkeen kuin etsi, niin eivät löytäneet.

*poistettu lautamiesspekulointia*tm
Kirvesmies
Remington Steele
Viestit: 242
Liittynyt: La Elo 13, 2011 11:01 am

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kirvesmies »

Scilla kirjoitti: ...Alida on Sirun uusi nimimerkki, ja Siru taas oli Sirpan korvaava nimimerkki. Trolli, jolla on jokaisessa keskustelussa mihin osalistuu sama tyyli vängätä ja ärsyttää muita...
Lukaisin nyt itsekin noita vanhempia keskusteluja ja tässä mainittujen nimimerkkien keskusteluita läpi. Sama nainen kaikkien taustalla. Puheen eli kirjoituksen tempo ja nuotitus täsmää, samoin keskustelun tyyli ja yleissävy.

Joten päivämäärä 14.5. olikin vain sattumaa.

Aika kauan kesti omaisilta kuitenkin tehdä se katoamisilmoitus, joskin nyt kun täällä tiedetään paremmin kadonneen taustat, niin itse asiassa sekään ei ole (laajemmat taustat huomioiden) sattumaa.
ristweiler
Hetty Wainthropp
Viestit: 453
Liittynyt: Ma Loka 19, 2015 2:29 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja ristweiler »

Mites tää pysähtynyt rekka -havainto? Mistä se on alunperin peräisin?

JOS joku normaali suomalainen rahtari vaikka Riinan olisikin siitä poiminut, ei aina pakosti osaa yhdistää tekoaan metsään kadonneeseen tyttöön. Siksi ihmettelen, ettei asiasta ole laajemmin julkisuudessa huudeltu.

Ja jos olisikin rekan kyytiin päässyt, riippuen auton alkuperämaasta, on hyvinkin saattanut päästä vaikka minne, jopa ilman rahaa. Ystävällisiä ja sinisilmäisiä ihmisiä kun on maailmassa, vaikkei uskoisikaan.
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Mua kiinnoistais kanssa tietää onko tuolla kosteikolla vai mikä lie lampi käyty,siellä jos on luullu hämärässä että on peltoa ja lähtenyt oikasee niin sinne jää kiinni..lintuja kyllä luulis olevan ollu paljon siinä tapauksessa vai..ps.paras on kun ette ota mitään kantaa Alidan juttuihin antakaa sen ittesä kanssa horista :wink:
700
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Ke Elo 02, 2017 12:48 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja 700 »

Riinan löytyminen helikopterilla olisi ehkä ollut mahdollista heti muutama päivä katoamisen jälkeen, jolloin ei vielä aluskasvillisuutta eikä lehti puussa.
Tämä seurava on Riinan omaisten kannalta ikävä todeta, mutta kuten Kepardi73 paikallisen kanssa juteltuaan totesi, pieneläimet ja lahottajat kyllä hävittävät kesän aikana homman niin, että mitään ikään kuin ehjää löydettävää ei lehtien lähdön jälkeen enää ole.

Virolainen rekka pysähdyksissä moottoritiellä voi tarkoittaa mitä tahansa. Niitä on pysähdyksissä milloin mistäkin syystä joka paikassa. On kuitenkin mielenkiintoinen yhteensattuma. Luulisi kuitenkin että jos olisi saanut kyydin, niin olisi jonkin ajan päästä ilmaantunut takaisin. Nyt ei ole kyse miljoonia kavaltaneesta 40-60 vuotiaasta business henkilöstä jolla rahaa ja kontakteja eli mahdollisuus ja syy kadota maailmalle.

Se että Riina olisi riidan jälkeen paennut paikalta, päässyt metsästä moottoritielle ja juuri silloin paikalle osuu ja pysähtyy sellainen ammattikuljettaja, joka jossain vaiheessa tappaa tai ottaa tytön vangiksi ja myy eteenpäin... Mielenkiintoinen ja lennokas teoria, mutta ehkä hieman kaukaa haettua.

Alueella aikanaan kadonnut Seppo Tirkkonen jäi pimeäksi, ja pahoin pelkään että niin tämäkin. Asia selviää korkeintaan siten, että mahdollinen tekijä tunnustaa. Jos menehtynyt muista syistä kuin että joku on häneltä hengen riistänyt, niin tapaus ei todennäköisesti selviä koskaan.
Nyt tarvittaisiin paljon onnea matkaan, eli Riinan löytyminen pian, jotta asiaan saisi vielä jonkun selvyyden. Mihin menehtyi ja kenen toimesta jos näin oli.
terbmis
Agentti Scully
Viestit: 689
Liittynyt: Ti Touko 26, 2015 3:04 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja terbmis »

Jotain kadonnutta etsittiin hiljattain pienoiskoptereilla, joita taisi olla useitakin. Voisi tosiaan käyttää tässäkin tapauksessa, varsinkin noiden vesistöjen yläpuolella kannattaisi käydä lennättämässä noita kamerakoptereita. Voisi hyvinkin näkyä paremmin ilmasta käsin se ruumis.

Huumeista sen verran että Jarvahan jäi kiinni amfetamiinin käytöstö vain viisi päivää ennen Riinan katoamista, joten pitäisin jokseenkin selvänä että niitä huumeita on tälläkin reissulla ollut mukana. Varsinkin kun Jarva on myöntänyt käyttäneensä kannabista päivittäin. En tiedä saako kannabis seisomaan silmät päässä, niinkuin Riinaa kuvattiin siellä palaneen auton luona, vai oliko ottanut peräti amfetamiinia, tiedä häntä, mutta varmasti ovat jotain aineita vetäneet siellä. Jarvaa ei tuomittu huumerikoksesta varmaankin sen vuoksi ettei hänen hallustaan löydetty mitään aineita, eikä välttämättä tehty mitään tarkempia testejä. Ja jos tehtiinkin, ei välttämättä voitu todistaa milloin oli aineita ottanut.
ristweiler
Hetty Wainthropp
Viestit: 453
Liittynyt: Ma Loka 19, 2015 2:29 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja ristweiler »

Niin... Eipä siitä rekasta kai sen enempää saa irti. Mietin vaan, että menisikö edes sekaisin oleva tytönhuitukka motarin varteen liftaamaan vielä pimeässä? Ihmisten kynnys pysähtyä vilkasliikenteiselle tielle, ottaen vielä huomioon, että taitaa olla laitonta, lienee aika korkea.

Onkohan etsintöjä suunnitteilla lähiaikoina?
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja ktaina »

Toukokuussa alko hämärtää siinä kymmenen aikaan mutta ei tule säkkipimeää..en tosin tiedä tarkkaa aikaa milloin häippässyt jos häippässyt.
terbmis
Agentti Scully
Viestit: 689
Liittynyt: Ti Touko 26, 2015 3:04 pm

Re: Kadonnut Riina Mäkinen, 19, Helsinki

Viesti Kirjoittaja terbmis »

ristweiler kirjoitti:
Onkohan etsintöjä suunnitteilla lähiaikoina?
Ainakin poliisin toimesta on.
MTV kirjoitti:Poliisi aikoo järjestää etsinnät maastossa elokuussa.
Vastaa Viestiin