Chicagon ampumavälikohtaus

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Bleddyn
Neuvoja-Jack
Viestit: 587
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 12:33 am
Paikkakunta: K-S Survival Program.

Chicagon ampumavälikohtaus

Viesti Kirjoittaja Bleddyn »

http://www.yle.fi/uutiset/24h/id81646.html

TAAS! Kylläpä näitä nyt riittää...

edit.// otsikko
gravedigger
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1314
Liittynyt: La Marras 17, 2007 7:50 pm
Paikkakunta: Rairairailaamassa

Viesti Kirjoittaja gravedigger »

Eli 4 kuollu ostariammuskelussa ja jollain paha elämä.

Tää on kiva tapa ratkoo omia onkkelmia ja päästä 'pinnalle' :x
Mä oon Matti, sä oot vaan Mervi
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Re: Chicagon ampumavälikohtaus

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

Yle kirjoitti:Chicagossa ampumavälikohtaus
Julkaistu 02.02.2008, klo 22.08

Yhdysvalloissa Chicagossa neljä ihmistä on kuollut kauppakeskuksessa sattuneessa ampumavälikohtauksessa, kertoo sanomalehti The Chicago Tribune verkkosivuillaan.
Mahdollisista loukkaantuneista ei ole tietoa.

Silminnäkijöiden mukaan välikohtaus sattui hieman ennen puoltapäivää paikallista aikaa. Ampujasta tai hänen motiiveistaan ei ole vielä tietoa.
Laitoin tuohon talteen, ettei katoa.

Chicago Tribunen omilta sivuilta suomennettua (hieman pätkittyä ja tiivistettynä):

Neljä ihmistä löydettiin kuolleena lauantaina Lane Bryantin liikkeestä Tinley Parkin ostoskeskuksesta, ja poliisi etsii yhä ampujaa.

Poliisit saivat soiton kello 10.44, jonka mukaan useita aseen laukauksen uhreja oli liikkeen sisällä, poliisista kerrotaan.

"Joukot menivät sisälle liikkeeseen ja löysivät useita uhreja, jotka oli ammuttu ja tapettu," Tinleyn poliisipäällikkö T.J. Brady kertoi lehdistölle lehdistötilaisuudessa kello 14.00.

Uhrien nimiä ei anneta toistaiseksi julkisuuteen. Poliisi eristi alueen, eikä heillä ole toistaiseksi tietoa ampumisen motiiveista.

Poliisi ei kerro kuinka monta uhria oli kuollut, mutta alueen kuolinsyyntutkija Patrick O'Neil ilmoitti neljästä kuolleesta. Hän sanoo, että alueen tutkijat olivat valmiina tulemaan paikalle heti kun kuulivat tapauksesta. Hän ei tiennyt mahdollisista loukkaantuneista.

Poliisi kuvailee ampujaa afrikanamerikkalaiseksi mieheksi, joka on noin 5'9" pitkä ja painaa suurinpiirtein 230 - 260 paunaa. Hänellä oli päällään musta talvitakki, kudottu päähine ja tummat farkut.

Ostoskeskus, joka sijaitsee valtatien 80 liittymästä, sisältää muun muassa kauppojen lisäksi useita ravintoloita ja ison parkkialueen.


Enpä ollut pahemmin yllättynyt, että Chicagossa ampuja onkin tummaihoinen mies, kun kaikkialla muualla Jenkkilässä se tuntuu olevan aina se vaaleaihoinen nuori mies. :roll:

Edit: Ai niin, samalla kun hain tietoa tästä, niin vastaavanlainen tapaus tuli esille. Silloin Chicagon ostoskeskuksessa oli kuollut myös neljä ihmistä, yksi heistä oli ampuja, jonka vartijat/poliisit olivat sitten ampuneet. Tapahtumavuosi oli 2006.

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

Bleddyn
Neuvoja-Jack
Viestit: 587
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 12:33 am
Paikkakunta: K-S Survival Program.

Viesti Kirjoittaja Bleddyn »

Uhrien lukumäärä noussut, nyt jo viisi kuollutta.
Hesari kirjoitti:Viisi naista ammuttiin lauantaina kuoliaaksi ostoskeskuksessa Chicagossa Yhdysvalloissa. Poliisi kertoi, että ampujaksi epäilty mies pääsi pakenemaan.

Hyökkäys tehtiin vaatemyymälässä Tinley Parkin esikaupungissa aamupäivällä paikallista aikaa. Syyksi epäiltiin ryöstöä.
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

Tällä hetkellä tiedot ovat seuraavat IL:n mukaan:
Viisi naista ammuttiin ostoskeskuksessa Chicagossa
3.2.2008 10:05

Viisi naista ammuttiin eilen kuoliaaksi ostoskeskuksessa Chicagossa Yhdysvalloissa.

Ampujaksi epäilty pääsi pakenemaan ja on yhä karkuteillä. Poliisilla on tuntomerkit epäillystä, mutta häntä ei ole tunnistettu.

Uhrit löytyivät vaatemyymälän takahuoneesta Tinley Parkin esikaupungissa aamupäivällä paikallista aikaa. Viranomaiset epäilevät surmien syyksi pieleen mennyttä ryöstöä. He kieltäytyivät kertomasta, olivatko surmansa saaneet asiakkaita vai liikkeen työntekijöitä.
Ja IS, melkein samoin tiedoin, mutta vähän uutta:
Viisi naista kuoli aseellisessa ryöstössä Chicagossa
3.2.2008 10:09, päivitetty 03.02. 10:28

Viisi naista on saanut surmansa Chicagolaisessa ostoskeskuksessa tapahtuneessa aseellisessa ryöstössä lauantaina aamupäivällä paikallista aikaa.

Uhrit löydettiin naistenvaateliikkeestä Brooksiden alueen ostoskeskuksesta. Paikallisesta poliisista kerrotaan, että kuolemat tapahtuivat "huonosti menneen ryöstön" yhteydessä.

Poliisit ovat etsineet surmaajaa helikopterin ja koirien avulla, mutta hän on edelleen karkuteillä.

Poliisipäällikkö Mike O'Donnell uskoo, että ampuja löytyy lähialueelta.
otus
Axel Foley
Viestit: 2330
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 6:00 pm
Paikkakunta: Youranus

Viesti Kirjoittaja otus »

kuolemat tapahtuivat "huonosti menneen ryöstön" yhteydessä.

-no kyllä meni nyt tosi huonosti tämä ryöstö,kun oli ihan "pakko" tappaa nämä naiset..
Jos alkaa pännii, niin anna bannii..
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

Mitään tietoa, vieläkinkö se vapaalla juoksentelee? (Ettei pian olisi tuo sama, joka oli nyt St. Louisissa ammuskellut? :roll: )

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

gravedigger
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1314
Liittynyt: La Marras 17, 2007 7:50 pm
Paikkakunta: Rairairailaamassa

Viesti Kirjoittaja gravedigger »

VoDKa kirjoitti:Mitään tietoa, vieläkinkö se vapaalla juoksentelee? (Ettei pian olisi tuo sama, joka oli nyt St. Louisissa ammuskellut? :roll: )
Ei kai sama,Louisissa kait kylän omia poikia
Mä oon Matti, sä oot vaan Mervi
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

VoDKa: vapaana on tämä ukko vielä.
StillGoingStrong
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 114
Liittynyt: La Joulu 29, 2007 12:26 pm

Kyllä oli huono ryöstö juu

Viesti Kirjoittaja StillGoingStrong »

Juu se on monella ryöstäjillä just paha tuo, että kyllä nyt menee ryöstö aika huonosti. Juuri noilla liian itsekriittisillä ryöstäjillä on tämä tilanne. Kesken kaiken ryöstön saattaa tulla fiilis; ei tästä nyt oikein tule mitään, pitäisköhän ampua pari... noin, ei ei tää mee kyllä vieläkään ihan niinku piti. Tuollahan näkyy liikettä, ammutaanpa vielä nuo myyjät, jospa ryöstö sitten taas parantuisi...

:roll:

Ei mutta aika kivastihan tuo ryösstö sitten meni kuitenkin, kun sai ampua niitä ihmisiä kuoliaaksi... Kyllä minä olen ihan hyvä ryöstäjä.
!One Love!
Vastaa Viestiin