Sastamalan ammuskelu ja takaa-ajo 16.9.2017
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Voin melko varmasti arvata että tähän tapaukseen eivät liity turvapaikanhakijat millään tavalla. Sen sijaan Pirkanmaalla on silminnähden huumeongelmat rähähtäneet käsiin. Tämän voi todeta ihan jokapäiväisessä elämässä. Joten veikkaan että tämäkin episodi liittyy huumeisiin.
When the goings get weird, the weird turn pro
-
Ghost hunting
- Sherlock Holmes
- Viestit: 7338
- Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
- Paikkakunta: aarniometsä
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Valitettavasti näin on pirkanmaalla ja Tampereella asiat, eikä olisi ihme, että saataisiin uusia murhakaseja siltä alalta. Ihan selvästi tämä viittaa huumeisiin, kun eivät niin millään halunneet kiinni jäädä ja tarvittiin järeämpää kalustoakin. Veikkaan, että olisi ollut isompia pomoja?
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Olisi mukava tietää minkälaista aseistusta kamakuninkaat (Kingpin) käyttivät.
"If you aim for a king, you better not miss"
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Pakenijat ampuivat poliisia yli kahden tunnin takaa-ajossa: miestä ja naista vaaditaan vangittaviksi murhan yrityksestä
Pirkanmaan käräjäoikeuteen toimitettiin vangitsemisvaatimus maanantaina. Vangitsemista käsitellään keskiviikkona.
Vuonna 1979 syntynyttä miestä ja vuonna 1992 syntynyttä naista vaaditaan vangittavaksi murhan yrityksestä. Poliisi on kuitenkin aiemmin kertonut poliiseja kohti ampuneen henkilön olevan mies.
Kiinniottotilanteessa poliisi joutui aseenkäyttötilanteeseen ja ampui epäiltyä. Epäilty loukkaantui ja vietiin sairaalaan.
Takaa-ajo sai alkunsa lauantaina Nokialla noin kello 18.10, kun auton kuljettaja herätti poliisin huomion. Kuljettaja ei pysähtynyt poliisin pysäytysmerkeistä huolimatta, minkä jälkeen alkanut takaa-ajo kesti yli kaksi tuntia.
Auto saatiin lopulta pysähtymään valtatiellä numero 12 Huittisissa.
Epäiltyjen vangitsemisvaatimuksesta kertoi ensimmäisenä Aamulehti.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/2017091 ... 6_u0.shtml
-
karvakemoni
- Sabrina Duncan
- Viestit: 374
- Liittynyt: To Heinä 05, 2007 5:13 pm
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
AamulehtiSastamalan ampumisesta epäilty mies on istunut vankilassa kymmeniä kertoja: Naisella ja miehellä yhteensä yli 90 tuomiota
Sastamalan takaa-ajosta ja poliisia kohti ammuskelusta epäillyillä naisella ja miehellä on taustallaan raskas rikoshistoria. Vuonna 1979 syntynyt mies sai ensimmäisen ehdottoman tuomionsa jo vuonna 1999.
Sastamalan takaa-ajossa poliisin ampumisesta epäillyllä vuonna 1979 syntyneellä miehellä on taustallaan pitkä lista rikostuomioita. Myös takaa-ajossa mukana olleella vuonna 1992 syntyneellä naisella on Pirkanmaan käräjäoikeudessa yli 10 tuomiota, ja joitakin näistä tuomioista on käsitelty myös Turun hovioikeudessa.
Mies on istunut käräjäoikeudessa Pirkanmaalla ja hovioikeudessa Turussa kuultavana yli 80 kertaa. Käräjäoikeudessa hän on saanut tuomion 53 kertaa, hovioikeudessa 27 kertaa.
Miehen tuomiot alkavat vuodesta 1999 lähtien, jolloin hän oli 20-vuotias. Suurin osa tuomioista on 2000-luvun alkupuolelta. Miehellä on taustallaan muun muassa useita väkivaltarikoksia, joista hän on istunut ainakin Kylmäkosken vankilassa.
Vuoden 1999 jälkeen vankeusrangaistuksia on ainakin 23
Mies tuomittiin vuonna 2009 Vesilahdessa tehdystä törkeästä ryöstöstä kahden vuoden ehdottomaan vankeuteen. Mies oli käyttänyt ryöstössä aseenaan fileerausveistä, jolla hän oli uhannut ryöstämäänsä miestä. Saaliiksi hän sai ainakin kannettavan tietokoneen.
Samassa käsittelyssä hänet todettiin syylliseksi myös laittomaan uhkaukseen, haitantekoon viranhaltijalle sekä huumausainerikokseen.
Tuomiolauselmassa todettiin tuolloin, että rangaistusta tiukennettiin, sillä hänet oli vuoden 1999 jälkeen tuomittu ehdottomaan vankeusrangaistukseen 23 kertaa.
Mies esitti määräajassa tyytymättömyytensä tuomioon, joten asiaa käsiteltiin myöhemmin hovioikeudessa.
Taustalla väkivaltarikoksia
Törkeän ryöstön lisäksi hänet on tuomittu käräjäoikeudessa useista törkeistä pahoinpitelyistä, vahingonteoista ja näpistyksistä.
Vuonna 2014 häntä syytettiin kolmesta törkeästä pahoinpitelystä Pirkanmaan käräjäoikeudessa. Yhdessä pahoinpitelyistä hän oli syyttäjän mukaan käyttänyt ilmakivääriä, toisessa kirvestä ja kolmannessa veistä. Mies joutui myös itse pahoinpidellyksi tappelussa, joka päättyi puukotukseen.
Mies tuomittiin käräjäoikeudessa kahden vuoden ehdottomaan vankeustuomioon pahoinpitelystä ja kahdesta törkeästä pahoinpitelystä. Tämäkin tapaus eteni hovioikeuteen miehen kiistettyä kaikki pahoinpitelyt.
Tuorein tuomio vuodelta 2017
Miehen tuorein tuomio on Valkeakoskella viime vuonna tapahtuneesta vahingonteosta ja virkamiehen vastustamisesta. Hän sai tuomion vuoden 2017 maaliskuussa.
Näillä näkymin naisen ja miehen vangitsemista käsitellään Pirkanmaan käräjäoikeudessa keskiviikkona. Rikosnimike, joka Pirkanmaan käräjäoikeuteen oli maanantaina ilmoitettu, oli molemmilla murhan yritys.
Tapausta tutkitaan murhan yrityksenä, koska autosta ammuttiin kohti poliiseja. Jos poliisi joutuu virkatehtävissään tilanteeseen, jossa hän on ilmeisessä vaarassa menettää henkensä, tapaus käsitellään murha-nimikkeellä. Murhan yrityksestä voi saada 2–12 vuotta vankeutta.
-
MohammedMohammed
- Axel Foley
- Viestit: 2322
- Liittynyt: Su Huhti 09, 2017 4:49 pm
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Jos vaan toinen on ampunut autosta niin miten molempia voidaan syyttää murhan yrityksestä?
Suomi on siinä aivan kärjessä, että me tiedetään jokainen henkilö, joka tänne on tullut, minkälaisella taustalla hän on tullut ja me pystytään niin kuin rekisterin kautta näkemään sitä tilannetta, minkä tyyppisiä ihmisiä meille tulee. - Päivi Nerg
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
epäillään, ei syytetä vielä. siitä tuo.MohammedMohammed kirjoitti:Jos vaan toinen on ampunut autosta niin miten molempia voidaan syyttää murhan yrityksestä?
-
liibaalaabaa
- Remington Steele
- Viestit: 246
- Liittynyt: To Elo 04, 2011 10:09 am
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Ei ole. Nokialainen jannu kyseessä nimikirjaimet ML.MohammedMohammed kirjoitti:Mersukerholaisia kyseessä?
niin maan perusteellisesti
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
miksi et voi laittaa sitä nimeä suoraan, kun on tämmösestä hepusta kyse, mikä yrittää poliiseja tappaa?liibaalaabaa kirjoitti:Ei ole. Nokialainen jannu kyseessä nimikirjaimet ML.MohammedMohammed kirjoitti:Mersukerholaisia kyseessä?
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Onko se sallittua laittaa? Nokialaiset tuntee Mikon.
Oho. Etunimi saattoi olla tuo.
Oho. Etunimi saattoi olla tuo.
- poikani
- Telkkaridekkareiden asiantuntija
- Viestit: 9984
- Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
- Paikkakunta: ?? ???????
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Toivottavasti joku tappaa tuon vitun vässykän, ja miksei sen naisenkin. En halua kustantaa hänen luuserielämäänsä suoraan enkä välillisesti.
????? ?? ??????.
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
poikani kirjoitti:Toivottavasti joku tappaa tuon vitun vässykän, ja miksei sen naisenkin. En halua kustantaa hänen luuserielämäänsä suoraan enkä välillisesti.
Nainen selvisi tästä muutama vuosi takaperin. Kylällä ei hirveän pidetty tapaus, koska ikinä ei tainnut julkisuuteen tulla tietoa siitä kumpi autoa todella ajoi ja mistä ulosajo johtui. Muistaakseni myös alkoholilla oli osuutta asiaan. Ihan sekopää nisti, mutta mikäpä pahan tappais.Nuori nainen kuoli ulosajossa valtatiellä 11 Kiikoisissa
29.06.2013 05:50
Valtatiellä 11 Sastamalan Kiikoisissa suistui henkilöauto tieltä varhain lauantaina.
Autossa oli kaksi nuorta naista, joista toinen kuoli ja toinen kuljetettiin sairaalahoitoon. Menehtynyt on 23-vuotias ja loukkaantunut 21-vuotias.
Auto oli suistunut vasemmalle ja törmännyt tien laidassa oleviin puihin. Suistumisen syy on toistaiseksi epäselvä.
Onnettomuus tapahtui Kiikoisista kantatie 44:n risteyksestä noin neljä kilometriä Porin suuntaan. Hälytys tuli pelastuslaitokselle kello 04.14.
Paikalle lähetettiin useita pelastuslaitoksen yksiköitä ja ambulansseja Satakunnasta sekä Pirkanmaan puolelta Kiikoisista.
Poliisi tutkii onnettomuuden syytä.
..: Game Over :..
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Sastamalan takaa-ajo: Poliiseja pakoon kaahannut 25-vuotias nainen on vangittu
Julkaistu: 20.9. 13:11
Rikosepäily Poliisia kohti ammuskelussa osapuolena ollut 25-vuotias nainen vangittiin todennäköisin syin murhayrityksestä epäiltynä.
Poliisia karkuun ajaneen pariskunnan autosta ammuttiin poliisiautoa kohti viime viikonvaihteessa Nokian ja Huittisten suunnassa. 25-vuotias nainen ajoi autoa, mies tulitti kohti poliiseja.
Kiinniottotilanteessa 38-vuotias mies haavoittui poliisin luodista. Mies on yhä sairaalassa ja hänet vangitaan siellä myöhemmin keskiviikkona.
25-vuotiaan naisen keskiviikkoinen vangitsemisistunto kesti huomattavan pitkään. Todennäköisesti hän vaati vapauttamista.
Naisen avustaja asianajaja Jouni Hyvärinen ei suostunut ennen istuntoa kommentoimaan sitä, aikooko nainen vaatia vapauttamista.
– Katsotaan sitten, Hyvärinen sanoi.
Vangitsemisistunnon jälkeenkin Hyvärinen oli vähäsanainen.
– Päämies sanoi, että jos lehdistö jotain kysyy, en saa kommentoida mitään, Hyvärinen sanoi istunnon jälkeen.
Poliisin murhayrityksestä epäillyn pariskunnan mies ja nainen ovat jo ennen tätä tekoa hankkineet huomattavan pitkän rikosrekisterin kumpikin.
Murhayritysasiassa syytteen noston määräpäivä on 12. tammikuuta 2018.
Jussi Niiranen, Tampere
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005375621.html
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Mikko ja Heidi Lehtonen
https://www.facebook.com/profile.php?id=100016799289429
https://www.facebook.com/heidi.hietikko.3
pääsee mikko aika pitkäksi aikaa huilailemaan
https://www.facebook.com/profile.php?id=100016799289429
https://www.facebook.com/heidi.hietikko.3
pääsee mikko aika pitkäksi aikaa huilailemaan
Re: Sastamalassa ammuskelua ja takaa-ajoa
Ääääää....siis hetkonenhetkonen,eikös Länsmanni (Tuksu-Tukiaisen ex) seukannut? saman nimisen nokialaisen nuoren naisen kanssa.Kö?loyder kirjoitti:Mikko ja Heidi Lehtonen
https://www.facebook.com/profile.php?id=100016799289429
https://www.facebook.com/heidi.hietikko.3
pääsee mikko aika pitkäksi aikaa huilailemaan
Onkos samannimisiä enemmänkin.
___________________________________________________________________
-Älä Verneri purista rottaa kovaa,siltä lähtee henki.
-Kissa!!
-Niin,kissalta lähti henki ku sä puristit kovaa.
-Älä Verneri purista rottaa kovaa,siltä lähtee henki.
-Kissa!!
-Niin,kissalta lähti henki ku sä puristit kovaa.