Rikoskomisario jätti tutkimatta useita juttuja - ei syytettä

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Gagarin
Olivia Benson
Viestit: 725
Liittynyt: To Tammi 07, 2016 1:56 pm

Re: Rikoskomisariolle syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta

Viesti Kirjoittaja Gagarin »

Jukka Siintonen kirjoitti: ...Eli käytännössä liikennepako pienensi huomattavasti sekä maksusuoritetta, että rangaistusta. Rangaistus tuli vain liikennepaosta, ei rattijuopumuksesta, ei ylinopeudesta. Poliisilta karkaaminen ei taida enää olla niskoittelua.
Liikennepako = kolarin osapuoli lähtee karkuun.
Niskoittelu = ei tottele poliisin pysähtymiskäskyä. Jos käyttää väkivaltaa, kyseessä on virkamiehen väkivaltainen vastustaminen. Niskoittelusta rapsahtaa yleensä snadi sakko, kuten tämänkin tarinan sankarille tapahtui.
Erittäin selvää kuitenkin on, että kyse oli sekä rattijuopumuksesta, että ylinopeudesta liikennepaon lisäksi.
"Erittäin selvää" ei ole näyttö, kuten tämän tapauksen komisariokin aivan oikein totesi.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Rikoskomisariolle syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

Jos se selvää kerran oli, niin lähtikö poijjaalta kortti sakon päälle vai oliko sitä ensinkään? Voisi kuvitella myöskin arkijärjellä, että täysin selvää olisi törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, jos kaahotetaan karkuun poliisia. Vai olivatko nuo naamioituneet vaan haalaripelleiksi?
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Jukka Siintonen
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1306
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2016 5:36 pm

Re: Rikoskomisariolle syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta

Viesti Kirjoittaja Jukka Siintonen »

Gagarin kirjoitti: Liikennepako = kolarin osapuoli lähtee karkuun.
Niskoittelu = ei tottele poliisin pysähtymiskäskyä. Jos käyttää väkivaltaa, kyseessä on virkamiehen väkivaltainen vastustaminen. Niskoittelusta rapsahtaa yleensä snadi sakko, kuten tämänkin tarinan sankarille tapahtui.
Mutta, tässä tapauksessa toveri oli jo pysäytetty. Ja sen jälkeen ottanut hatkat poliisilta. Niskoittelu on yleisesti poliisin kirjaama mielivaltainen syy kiinniotolle ja käsittää senkin, ettei tottele poliisin antamia mielivaltaisia lakiin perustumattomia käskyjä ja määräyksiä.
Vastaa Viestiin