Anni Törnin, 29, tappo Savonlinnassa 2018

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
jukuripää
Axel Foley
Viestit: 2094
Liittynyt: Pe Loka 05, 2012 6:30 am
Paikkakunta: Nyhtänköljä, vesijättömaa

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja jukuripää »

Minulla ei ainakaan ollut tarkoitus puolustella tekijää. Olisin vain toivonut jotain muuta lopputulemaa.
Kaikki eiliset ovat menetettyjä päiviä.
Avatar
matolaatikko
Poliisikoira Rex
Viestit: 270
Liittynyt: Ma Huhti 04, 2016 2:21 pm

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja matolaatikko »

RoteAF kirjoitti:
Yykaakooneeviikuusee kirjoitti:Oliko täällä jo tuo puolustusasianajajan lausuma "päämieheni katuu tekoa"
Se onkin sitten eri asia mitä katuu.
Mutta, jos hän puhuu tästä tapahtumasta, niin se todennäköisesti tarkoittaa sitä, että ei ollut tarpeeksi vahva estämään tekoa.
Aivan varmasti katuu tekoaan. Katumus iskee viimeistään siinä vaiheessa, kun tajuaa teosta johtuvat oman elämän uudet suuntaviivat. Pitkä tuomio tulossa, johtotehtäviin lähes mahdoton päästä tulevaisuudessa, nimet, paikkakunnat ja elämä laitettava uusiksi, kun vapautuu.
Avatar
Blues
Rico Tubbs
Viestit: 1225
Liittynyt: Ti Heinä 17, 2007 3:11 pm
Paikkakunta: Aurinkoinen Etelä

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja Blues »

Menetettyhän tämän tyypin tulevaisuus on. Valitettavasti ei samoissa määrin, kuin Annin.
Anni menetti kaiken, tämä vain parikymmentä vuotta elämästään.
Kun hän vapautuu, on toivottavasti kulunut ainakin kaksikymmentä vuotta hänen elämästään. Vähintään kaksitoista. Viiskymppinen luuseri.

Mitäs sitten tehdään? Ei ainakaan olla minkään firman johtotehtävissä.
Tuskin kukaan ottaa töihinkään linnassa istunutta, lähemmäs viisikymppistä, noubadia.

Onpa edelleen mielenkiintoista, että Jukka myönsi surmanneensa, muttei muistanut alkuunsa, että minne oli ruumiin kätkenyt.
Kovin huono muisti. Näinkö on edes oikeustoimikelpoinen?
Mä voin tehdä mitä vaan, mitä haluan mä saan, mitä haluan mä voin.
Trina
Sabrina Duncan
Viestit: 375
Liittynyt: Pe Syys 09, 2011 12:45 pm

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja Trina »

Anni löytyi siis äskettäin?
- Kasvatan omenoita ja haluan antaa sinullekin yhden. Katso, leikkaan omenan kahtia ja syön itse toisen puolen - näet, että omena ei voi olla myrkytetty!
SuomenColumbo
Martin Beck
Viestit: 790
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 1:04 pm

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja SuomenColumbo »

Kovin on psykopaatin näköinen tämä murhaaja.
Tracker
Theo Kojak
Viestit: 1196
Liittynyt: Ke Helmi 04, 2015 8:13 am

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja Tracker »

Taposta tullee 9 vuotta, eli 4 vuoden kuluttua Jukka on taas vapaa, mun matikkapääni mukaan. Korjatkaa jos olen pahasti väärässä :roll:
Inanna
Javier Pena
Viestit: 1702
Liittynyt: Ma Heinä 24, 2017 5:38 pm

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja Inanna »

Kyllä bruttotuomiona 4 vuotta kuulosstaa todennäköiseltä. Sitten pääsee (ja hyvä jos ei vähän aikaisemminkin) katselemaan uutta tyttöystävää...
Avatar
Dirty_Harry
Remington Steele
Viestit: 242
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2018 1:57 pm

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja Dirty_Harry »

Alentunut syyntakeisuus (entinen varttihulluus) on tappajan lottovoitto:

http://vintti.yle.fi/ohjelmat.yle.fi/po ... oitto.html
Chip Taylorin sanoittamaa, säveltämää, sovittamaa sekä esittämää musiikkia:

https://www.youtube.com/watch?v=kCuoNGM ... cCityRoots
https://www.youtube.com/watch?v=8-aJWGS ... cCityRoots
kusiainen
Sabrina Duncan
Viestit: 373
Liittynyt: Ke Syys 27, 2017 6:58 pm

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja kusiainen »

Jukka oli muuten Annin esimies työpaikalla. Anni oli edustaja ja Jukka myyntijohtaja.

Vähän ongelmallisia nämä esimies-alainen suhteet.

Onkohan myynnit menneen hyvin vai ei? Myyntijohtajan liksaan monesti tulee bonusta jos alaiset onnistuu. Jos taas ei...
ncsaari
Lauri Hanhivaara
Viestit: 130
Liittynyt: Ma Helmi 20, 2017 10:34 am

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja ncsaari »

Anni Törnin ruumis löydettiin maastosta lähes viikko henkirikoksen jälkeen: Miten hyvin ruumis on voinut säilyä helteessä? Oikeuslääkäri vastaa

"Väkivallan merkit voivat säilyä pitkään"

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen oikeuslääkäri Ursula Valan mukaan ruumissa voi säilyä väkivallan merkkejä hyvinkin pitkään.

Hän kommentoi asiaa yleisellä tasolla MTV Uutisille ottamatta kantaa Törnin tapaukseen.

– Ruumiin säilyminen riippuu siitä, millaista väkivaltaa on tehty. Joskus me saatamme löytää hyvinkin pitkään kuolleena olleesta ihmisestä merkkejä, joita voidaan käyttää tuomioistuimessa.

Hänen mukaansa ruumis säilyy paremmin vedessä tai maahaudassa kuin maan pinnalla.

– Veteen tai maahan hautaaminen pidentää käytettävissä olevaa aikaa, koska vainaja säilyy siellä paremmin kuin maan pinnalla.

– Karkea sääntö on se, että viikko maan päällä on sama kuin neljä viikkoa vedessä tai kahdeksan viikkoa haudassa.
Ruumiiseen alkaa tulla muutoksia

Maan pinnalla lämpimässä säilytetyn ruumiin kudokset tuhoutuvat nopeammin.

– Valtaosa hyönteisistä, jotka syövät vainajia, liikkuvat maan pinnalla, Vala taustoittaa.

Ruumiiseen alkaa joka tapauksessa tulla epämiellyttäviä muutoksia.

– Esimerkiksi viikossa voi tulla hyvinkin ihonvärimuutoksia, ja jos vainaja on maan pinnalla, ruumiissa voi olla kärpäsen toukkia.

Epäilty on vangittu

Törnin taposta epäiltynä eilen vangittu savonlinnalainen mies on myöntänyt poliisille, että Törn kuoli hänen toimenpiteidensä seurauksena. Lisäksi mies on kertonut piilottaneensa naisen ruumiin.

MTV Uutisten tietojen mukaan epäilty oli Törnin miesystävä. Poliisi ei ole vahvistanut tietoa.

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/arti ... gs.JF==fns

Laitoin tämän, kun jossain kohtaa ketjua pohdittiin , että miten kauan ruumis säilyy näillä helteillä.
anaboliantti
Neuvoja-Jack
Viestit: 598
Liittynyt: To Tammi 24, 2013 12:01 am

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja anaboliantti »

Inanna kirjoitti:Kyllä bruttotuomiona 4 vuotta kuulosstaa todennäköiseltä. Sitten pääsee (ja hyvä jos ei vähän aikaisemminkin) katselemaan uutta tyttöystävää...
Vielä olennaisempaa kuin lyhyt istuminen(4v) on se että oikeuslaitoksen silmissä Jukka on tässä se uhri ei Anni. Toisin sanoen yhteiskunta tekee nyt kaikkensa jotta Jukka selviäisi "rangaistuksestaan" mahdollisimman pienin vaurioin.

Vankilassa ollessaan Jukalla on käytettävissään terapeuttien, sosiaalitätien ja lääkäreiden armeija joiden tehtävä on auttaa Jukkaa kaikessa mahdollisessa. Lisäksi vankila tarjoaa erinomaiset puitteet sekä fyysiseen että henkiseen harjoitteluun. Eli kuntosali löytyy ja parhaimmillaan kuntosaliohjaustakin. Jatko-opiskeluun vankila on erinomainen paikka. Vankilasta käsin voi vaikka suorittaa yliopistotutkinnon.

Seurustelunkaan ei tarvitse tähän loppua. Henkirikoksen tehneille vangeilla on tunnetusti runsaasti naispuolisia ihailijoita. Siitä vaan poimii parhaan päältä ja alkaa "kirjesuhteeseen". Tapaamisethan onnistuu kyllä muurien sisälläkin.

Se on nyt vain Jukasta itsestään kiinni miten hyvin hän tulevan lomansa hyödyntää. Parhaimmillaan 4 vuoden päästä vapauteen astuva Jukka on huippuunsa trimmattu bodari jolla on takataskussaan yliopistotutkinto, uusi tyttöystävä ja tämän kanssa lapsi. Eli uudestisyntynyt perheellinen mies.

Vasemmiston ja kaiken maailman kukkahattutätien innokas äänestäminen useita vuosikymmeniä on luonut Suomeen maailman liberaaleimman krimaanilipolitiikan. Nautitaan nyt sen hedelmistä. Tai ainakin Jukka nauttii!
"Lopettakaa nyt tuo uikuttaminen islamin hyökyaallosta ja opetelkaa uimaan!"
- SDP:n kansanedustaja Arja Alho
Saga72
Alibin satunnaislukija
Viestit: 66
Liittynyt: Ti Syys 22, 2015 3:12 pm

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja Saga72 »

Savonlinnan Aholahdesta ilmeisesti löytynyt, siellä nauhoin eristetty alue jonkin kääntöpaikan luona.
Juanita
Nikke Knatterton
Viestit: 169
Liittynyt: Su Tammi 20, 2008 6:21 pm

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja Juanita »

Tässä linkissä on tietoa ruumiin hajoamisprosessista. Sisältää ruumiiden kuvia, joten varoitus herkille. Tässä kuumuudessa kun ruumis on lähes viikon ollut luonnossa niin muutokset ovat jo aika huomattavia.

http://www.relativelyinteresting.com/wh ... r-you-die/
Yykaakooneeviikuusee
Susikoski
Viestit: 44
Liittynyt: La Touko 09, 2015 6:47 am

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja Yykaakooneeviikuusee »

kusiainen kirjoitti:Jukka oli muuten Annin esimies työpaikalla. Anni oli edustaja ja Jukka myyntijohtaja.

Vähän ongelmallisia nämä esimies-alainen suhteet.

Onkohan myynnit menneen hyvin vai ei? Myyntijohtajan liksaan monesti tulee bonusta jos alaiset onnistuu. Jos taas ei...
Anni oli yksityisyrittäjänä, ei suorassa alaissuhteessa.
Avatar
Tabula Rasa
Sofia Karppi
Viestit: 414
Liittynyt: To Syys 24, 2015 8:51 am

Re: Anni Törn, 29, katosi Savonlinnassa - henkirikostutkinta

Viesti Kirjoittaja Tabula Rasa »

Juanita kirjoitti:Tässä linkissä on tietoa ruumiin hajoamisprosessista. Sisältää ruumiiden kuvia, joten varoitus herkille. Tässä kuumuudessa kun ruumis on lähes viikon ollut luonnossa niin muutokset ovat jo aika huomattavia.

http://www.relativelyinteresting.com/wh ... r-you-die/
Ihan mielenkiintoinen linkki, paljon tietoa ja kuvat eivät mielestäni olleet mitenkään pahoja. Jos pystyy katsomaan The Walking Dead-sarjaa, niin ei ne sen kummosempia olleet.
Työttömyys, viina, kirves ja perhe
Lumihanki, poliisi ja viimeinen erhe
Vastaa Viestiin