Miksi sillä pitäisi loppuelämää pärjätäkkään? Tuolla rahalla kyllä suunnitelmallinen kaveri ostaa palan maata ja talon. Siitä jää myös hyvin sukan varteen, jos pitää opiskella uudessa maassa kieltä ja ammatti. Kun on velaton talo ja maapläntti niin kuluthan ovat vain sen verran kuin suu syö ja maksa polttaa alkoholia. Ja siihen sähkö. Muita kulujahan ei ole.Superintendent kirjoitti:Ei ehkä ihan loppuun asti mietitty. Tuolla rahalla ei kuitenkaan loppuelämää pärjää ja kiinni tulee jäämään varmuudella.
Minä en ainakaan tiedä mitä tekisin jos seisoskelisin jossain Tallinnan torilla 150k€ muovipussissa. Mihinkään pankkitilille voi olla vaikea rahoja saada ja tuskin lentokoneeseenkaan pääsee.
Mies vei 150 000 € työnantajaltaan ja katosi
-
Marokonsoturi
- Javier Pena
- Viestit: 1864
- Liittynyt: La Helmi 03, 2018 2:38 pm
Re: Mies vei 150 000 € työnantajaltaan - tunnistatko kuvista
-
Marokonsoturi
- Javier Pena
- Viestit: 1864
- Liittynyt: La Helmi 03, 2018 2:38 pm
Re: Mies vei 150 000 € työnantajaltaan - tunnistatko kuvista
Kyseessä on varmaankin ollut Pelihallien keskus, josta siirretään tarvittaessa rahaa muihin pelihalleihin lähialueilla. Eikä se välttämättä siellä ole ollut yhden kaverin nostettavissa vaan paikalla on voinut olla paljon muutakin henkilökuntaa, jolla on kaappiin koodit. Kaveri on sitten vaan ruokatunnilla ottanut rahat mukaansa ja lähtenyt pitkälle saikulle.Porin kirjoitti: Aika pieni lottovoitto sitten.
Mutta siis miksi kassakaapissa oli rahaa? Koska kyseessä oli rahapelifirma.
Vähän sama juttu kuin kysyisi, että miksi rahankuljetusautossa on rahaa. Yhtä hyvin sellaisen voisi ryöstää kaksi kaverusta, jotka rahasäkkiä autollaan kuljettavat. Näin ei ole vaan kaiketi vielä käynyt.
Re: Mies vei 150 000 € työnantajaltaan - tunnistatko kuvista
Kyllähän noissa pelihalleissa rahaa pyörii,tietää hyvin milloin tyhjennys on ja milloin nouto.
- Belsebuubi
- Hercule Poirotin viikset
- Viestit: 113
- Liittynyt: Pe Marras 11, 2011 3:27 pm
Re: Mies vei 150 000 € työnantajaltaan - tunnistatko kuvista
Vantaalla Veikkauksen pääkonttori sijaitsee Karhunkierroksella. Ymmärrän että siellä on myös käteistä kassakaapissa kun isommat voitothan voi käydä sieltä lunastamassa.
Re: Mies vei 150 000 € työnantajaltaan - tunnistatko kuvista
Kyllähän tuolla 150 kiloeuron summalla mukavasti elelee vaikka 10 vuotta jossain Brasialiassa tai Venezuelassa. Sitten palailee Suomeen kun rikos on vanhentunut. 
Re: Mies vei 150 000 € työnantajaltaan - tunnistatko kuvista
Maailmalta on tuotu paljon suurempienkin rahojen kanssa piilottelioita esim Jussi Uoti ja Jukka-Pekka Mattila.eiole kirjoitti:Kyllähän tuolla 150 kiloeuron summalla mukavasti elelee vaikka 10 vuotta jossain Brasialiassa tai Venezuelassa. Sitten palailee Suomeen kun rikos on vanhentunut.
"Kaikki on mulkkuja kunnes toisin todistetaan". Frank Zappa
-
Marokonsoturi
- Javier Pena
- Viestit: 1864
- Liittynyt: La Helmi 03, 2018 2:38 pm
Re: Mies vei 150 000 € työnantajaltaan - tunnistatko kuvista
slk kirjoitti:Maailmalta on tuotu paljon suurempienkin rahojen kanssa piilottelioita esim Jussi Uoti ja Jukka-Pekka Mattila.eiole kirjoitti:Kyllähän tuolla 150 kiloeuron summalla mukavasti elelee vaikka 10 vuotta jossain Brasialiassa tai Venezuelassa. Sitten palailee Suomeen kun rikos on vanhentunut.
Isommat pelurit eivät näköjään joudu luopumaan kuitenkaan varallisuudestaan, koska itsekriminointisuoja. Poliisi löytää miljoonat, mutta ei voi takavarikoida niitä, koska itsekriminointisuoja. Voi jessus tätä maata.Poliisi löysi kasinopelurin miljoonat – tämän vuoksi syyte jäi nostamatta
Kotimaa 12.5.2010 11:14
Poliisi on löytänyt talousrikoksista tuomitun Jukka-Pekka Mattilan ulkomaille kätkemiä varoja lähes 20 miljoonaa euroa. Kihlakunnansyyttäjä Anja-Riitta Rinkinen ei kuitenkaan nostanut jutussa syytettä.
...
Vuonna 2002 Mattilan Notareal-yhtiön konkurssipesä tekikin yhdessä omaisuudenhoitoyhtiö Arsenalin kanssa poliisille tutkintapyynnön. Sen mukaan Mattila oli ryhtynyt saamansa tuomion jälkeen siirtelemään omaisuuttaan säätiöistä eteenpäin velkojilta turvaan.
Mattilalla arveltiin olleen vuosituhannen vaihteessa säätiöissä noin 35 miljoonaa puntaa varoja.
Poikkeuksellisen mittavassa tutkinnassa Jukka-Pekka Mattilan uskottiin salanneen omaisuuttaan vuonna 2003 ulosottomenettelyssä ja vuonna 2004 konkurssimenettelyssä. Rikosepäilyjen mukaan Mattila salasi olleensa edunsaajana tai omistajana useissa säätiöissä ja yhtiöissä.
Mattila etsintäkuulutettiin kansainvälisesti ja pidätettiin lopulta Dominikaanisessa tasavallassa 2003.
Keskusrikospoliisi onnistui jäljittämään Mattilan varoja kansainvälisten oikeusapupyyntöjen avulla eri puolilta maailmaa miljoonia euroja. Hyvin yksityiskohtaisilla esimerkeillä pystyttiin osoittamaan, mitä omaisuutta Mattilalla oli, ja kuinka varoja siirreltiin eri säätiöiden ja yhtiöiden välillä. Omaisuuden katsottiin pysyneen koko ajan hänen varallisuuspiirissään.
Syyttäjä Anja-Riitta Rinkisellä oli tässä vaiheessa käsissään merkittävää näyttöä törkeästä velallisen petoksesta. Tämän pidemmälle juttu ei koskaan edennyt.
Sallittua valehtelua
Rinkisen päätös jättää Mattilaa syyttämättä perustui Kari Uotin tapaukseen sekä Korkeimman oikeuden (KKO) ratkaisuihin.
Viime vuoden huhtikuussa KKO ensin tuomitsi Uotin törkeästä velallisen petoksesta vankeuteen ja miljoonakorvauksiin, koska Uoti oli jättänyt konkurssissa ilmoittamatta omaisuuttaan.
...
Uuden linjauksen mukaan talousrikollisen ei enää tarvitse kertoa ulkomaille kätkemistään varoista mitään. Jos hän kertoisi rehellisesti omaisuudestaan, niin kuin konkurssilaki pesäluetteloa vannottaessa edellyttää, taustalta voisi paljastua jokin toinen rikos.
Kyse on niin sanotusta itsekriminointisuojasta: syytteessä olevaa henkilöä ei saa pakottaa tai painostaa myötävaikuttamaan oman syyllisyytensä selvittämiseen.
Syyttäjä Anja-Riitta Rinkisen mukaan uusi linja ei tee poliisista ja oikeuslaitoksesta hampaattomia. Selkeissä itsekriminointisuojatapauksissa tutkinta voidaan keskittää alkuperäisiin rikoksiin. Mattilan tapauksessa se olisi tarkoittanut varojen kätkemistä ulkomaille.
”Omaisuuden salaaminen ulosottomenettelyssä ja konkurssimenettelyssä on edelleenkin rangaistavaa. Tästä tekee poikkeuksen ainoastaan itsekrimonointisuojatilanne”, Rinkinen sanoo.
Uusi tilanne kuitenkin sapettaa viranomaisia. Rikostuomion jälkeen poliisi ei voi enää samassa jutussa jatkaa tutkintaa omaisuuden takaisinsaamiseksi.
Esimerkiksi Jukka-Pekka Mattilalta haetaan edelleen korkoineen noin 45 miljoonan euron vahingonkorvauksia. Mutta saatavia ei saada perityksi, sillä Mattila on ilmoittanut olevansa varaton.
Nyt viranomaiset pelkäävät, että Mattilan kaltaisissa tilanteissa talousrikolliset pystyvät käyttämään KKO:n ihmisoikeustulkintaa häikäilemättä hyväkseen.
Jutun esitutkinnasta vastannut rikostarkastaja Erkki Vanhanen ihmettelee miksi rikoslakiin ei ole tehty asiaa koskevia uusia muutoksia.
...
Aihe sivuaa liki otsikkoa. Uutista lyhennelty. Jätetty siltä osin mikä liittyy oikeuden päätöksiin.
-NILS-
Re: Mies vei 150 000 € työnantajaltaan - tunnistatko kuvista
Varmaanki elelee. Mut ite en kyl tietäis miten toimia, jos mul olis yhtäkkii laukullinen seteleitä. Mahtaisko ne olla esim. lentokentällä ongelma? Miten mä selitän, miks mulla on laukullinen rahaa?eiole kirjoitti:Kyllähän tuolla 150 kiloeuron summalla mukavasti elelee vaikka 10 vuotta jossain Brasialiassa tai Venezuelassa. Sitten palailee Suomeen kun rikos on vanhentunut.
Ja jos ne yrittäis saada tilille, nii en mä ainakaan tietäis, mihin pankkiin uskaltaa mennä rahalaukun kans. En mä tuntis ketään keltä vois rahalla ostaa uuden passin, koska omallahan ei vois mennä jos on etsintäkuulutus. Jne. Mut siis ehkä siks mä en asu rikkaana Brasseissa, ku en oo tarpeeks fiksu tämmösiin isompiin juttuihin.
Re: Okko Junikka vei 150 000 € työnantajaltaan ja katosi
Nyt olevassa etsintä julkaisussa on puhelinnumero otettu pois ja vain yhteyttä viranomaisiin jos poikaa näkyy.
Onkohan numeroon sadellut tuhansittain turhanpäiväisiä rallatteluja asiasta.
Onkohan numeroon sadellut tuhansittain turhanpäiväisiä rallatteluja asiasta.
kunnia meni ,mutta maine jäi.
-
Doctor Lecter
- James Bond (Daniel Graig)
- Viestit: 18206
- Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am
Re: Okko Junikka vei 150 000 € työnantajaltaan ja katosi
IltalehtiVeikkaukselta 150 000 euroa varastanut 19-vuotias epäilty saatiin kiinni Tallinnassa
Epäilty oli Veikkauksen työntekijä, joka ilmoitti 22. joulukuuta kesken työpäivän sairastuneensa. Tämän jälkeen mies poistui työpaikaltaan
Poliisi kertoi perjantaina Vantaalla sijaitsevan yrityksen työntekijän anastaneen yrityksen varoja noin 150 000 euron arvosta.
Rikoksesta epäillystä henkilöstä julkaistiin kuva ja hänen liikkeistään sekä olinpaikastaan pyydettiin vihjeitä. Poliisi kertoo, että epäilty vuonna -99 syntynyt mies on otettu kiinni Tallinnassa lauantai-iltana. Poliisi kiittää saamistaan vihjeistä.
Epäilty oli Veikkauksen työntekijä, joka ilmoitti 22. joulukuuta kesken työpäivän sairastuneensa. Tämän jälkeen mies poistui työpaikaltaan.
Iltapäivällä hänen tilalleen mennyt sijainen huomasi kassakaapissa olleiden rahojen hävinneen.
– Yrityksen valvontakameran tallenteista on nähtävissä, kuinka epäilty ottaa kassakaapissa olleet rahat itselleen ja poistuu yrityksen tiloista lauantaina 22.12. reppu selässään ja muovikassi kädessään, kertoo tapauksen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Simo Kauppinen tiedotteessa.
30.12.2018 10:55
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
-
loikkari
Re: Okko Junikka vei 150 000 € työnantajaltaan ja katosi
Uutinen ei kerro löytyikö rahat myös vai oliko jo menneet parempiin taskuihin?Veikkaukselta 150 000 euroa varastanut 19-vuotias epäilty saatiin kiinni Tallinnassa
Re: Okko Junikka vei 150 000 € työnantajaltaan ja katosi
Vaikka näin pitkään pystyi pakoilemaan, lähes maailman toisella laidalla, niin ei aivan nyt tainnut ehtiä rikos vanhenemaan.
Ikävä asia todellisuudessa on se, että tämä pikkuinen jouluirtiotto taitaa varjostaa vuosikausia tulevaisuuteen ja määrätä tämän kanssaveronmaksajan elämän suuntaa vähän turhan paljon vaikuttaen mm mahdollisuuksiin työmarkkinoilla.
Ikävä asia todellisuudessa on se, että tämä pikkuinen jouluirtiotto taitaa varjostaa vuosikausia tulevaisuuteen ja määrätä tämän kanssaveronmaksajan elämän suuntaa vähän turhan paljon vaikuttaen mm mahdollisuuksiin työmarkkinoilla.
-
AnitaBlake
- Remington Steele
- Viestit: 242
- Liittynyt: Pe Touko 20, 2016 1:57 pm
Re: Okko Junikka vei 150 000 € työnantajaltaan ja katosi
No eipä pitkälle ehtinyt.
Re: Mies vei 150 000 € työnantajaltaan - tunnistatko kuvista
Veikkauksen konttori muutti viime vuonna Helsingin Pohjois-Haagaan, ja suuret voitot myös lunastetaan sieltä.Belsebuubi kirjoitti:Vantaalla Veikkauksen pääkonttori sijaitsee Karhunkierroksella. Ymmärrän että siellä on myös käteistä kassakaapissa kun isommat voitothan voi käydä sieltä lunastamassa.
https://www.veikkaus.fi/fi/yritys#!/art ... is-haagaan
Re: Okko Junikka vei 150 000 € työnantajaltaan ja katosi
Kiinnostaisi tosiaan tietää, että mikähän tän kaverin visio oikeen oli?
Seisot tallinnassa yksinäsi repussa varastettua rahaa 150k€ ja tiedät, että virossakin poliisi etsii sinua kuumeisesti. Mihinkään hotelliin ei oikein voi kirjautua sisään omalla nimellä, eikä varmaan mitään sen tarkempia suunnitelmia ole muutenkaan. No voihan siinä mennä vetämään tuhdit perseet paikalliseen baariin.
Koneeseen on turha yrittää tosiaan jos repussa on vaihtokalsarit ja tuollainen määrä käteistä. Saattaa hiukkasen herättää kysymyksiä turvatarkastuksessa. Jossain aasiassahan elelisi varmaan paremmin, mutta olisi se silti aika kuumottavaa pitää tuollaista rahamäärää mukana.
Olisi kannattanut ehkä miettiä suunnitelman järkevyyttä, mutta veikkaan, että ns. tilanne teki varkaan ja hetken päähänpisto. No rahat varmaan palautuvat kyllä enimmäkseen, mutta epäilen että herra itsekin miettii, että olikohan tää nyt ihan näin hyvä idea sittenkään.
Seisot tallinnassa yksinäsi repussa varastettua rahaa 150k€ ja tiedät, että virossakin poliisi etsii sinua kuumeisesti. Mihinkään hotelliin ei oikein voi kirjautua sisään omalla nimellä, eikä varmaan mitään sen tarkempia suunnitelmia ole muutenkaan. No voihan siinä mennä vetämään tuhdit perseet paikalliseen baariin.
Koneeseen on turha yrittää tosiaan jos repussa on vaihtokalsarit ja tuollainen määrä käteistä. Saattaa hiukkasen herättää kysymyksiä turvatarkastuksessa. Jossain aasiassahan elelisi varmaan paremmin, mutta olisi se silti aika kuumottavaa pitää tuollaista rahamäärää mukana.
Olisi kannattanut ehkä miettiä suunnitelman järkevyyttä, mutta veikkaan, että ns. tilanne teki varkaan ja hetken päähänpisto. No rahat varmaan palautuvat kyllä enimmäkseen, mutta epäilen että herra itsekin miettii, että olikohan tää nyt ihan näin hyvä idea sittenkään.