Uralin perhonen (Mannerheim korsettiin pukeutuvana homona)

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Gumshoe
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 119
Liittynyt: Ke Helmi 20, 2008 2:13 pm

Viesti Kirjoittaja Gumshoe »

Lydia07 kirjoitti:Lillqvist nosti myrskyn
:lol: Lillqvist huomasi, että taiteellisella panostamisella pääsee vain marginaaliselle huomiolle. Siksi exploitaatio kehiin, jopa tuli huomiota ja tulevia apurahoja.

En edes usko tuohon "punikkien-kosto"-teoriaan. Tämä oli ihan yhden ihmisen uraliike. Seuraavaksi sitten kirjaa siitä miten Suomessa harrastetaan ennakkosensuuria, taiteiden tukahduttamista jne... :wink:
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6833
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Iltalehti kirjoitti:http://www.iltalehti.fi/tampere/2008022 ... 4_te.shtml

Poliisii varautuu
29.2.2008 14:36

Tänään järjestettävän kohuanimaation ennakkoesitys on poliisin seuraavan silmän alla.


Katariina Lillqvistin animaation, Uralin Perhosen, ennakkoesitys on tänään Tampereella. Myös poliisi vierailee paikan päällä. Asiasta kertoo Ilta-Sanomat.

- Meillä on poliisivartiointi. Ensimmäistä kertaa Suomessa elokuvani esitetään poliisin vartioidessa tapahtumaa, kertoo Lillqivist päivän Ilta-Sanomissa.

Aamulehdessä kuitenkin Tampereen poliisin komisario Ismo Rajala kiistää, että poliisi vartioisi esitystä.

- En kuitenkaan käyttäisi sanaa poliisivartiointi. Käymme paikalla tilaisuuden alettua ja toimimme tilanteen mukaan. Mitään pysyväisvartiointia tilaisuuteen ei järjestetä, toteaa Rajala.

Erilaisten tapahtumien valvontatehtävät ovat poliisille ruutiinia.

- Poliisin kannalta on merkityksetöntä, mikä tilaisuuus on. Tapauskohtaisesti pohdimme tilaisuuden järjestäjän kanssa, onko uhalle selkeät perusteet, Rajala selittää.

Animaatiossa olevat viittaukset Mannerheimin homoseksuaalisiin taipumuksiin ovat nostaneet tunteita pintaan.

Kohua herättänyt animaatio esitetään Niagaran elokuvateatterissa.

IL
Lähteekö joku mellakka käyntiin esityksen jälkeen? :roll:
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

Ei voi olla totta: Homo-Marski tukki koko teatterin!
29.02. - 18:19 (Luotu: 17:59)

Tamperelainen elokuvateatteri Niagara ei ole koskaan ollut näin täynnä. Paikalla parveilee myös tv-ryhmiä ja lehtikuvaajia.

Uralin perhonen -lyhytelokuva - joka teki tunnetuksi käsitteen "homo-Marski" - sai aikaan ennennäkemättömän mediakohun Tampereella. Koskaan aikaisemmin ei vain 26-minuuttisen nukkeanimaation ennakkoesitys ole saanut paikalle kolmea televisioryhmää, kymmentä lehtikuvaajaa ja muuta väkeäkin niin paljon, että osa yleisöstä jää väkisinkin ovien ulkopuolelle.

Päivän Ilta-Sanomassa animaation ohjaaja Katariina Lillqvist sanoi, että ensimmäistä kertaa hänen elokuvansa esitetään Suomessa poliisin vartioidessa tapahtumaa. Tampereen poliisi on keskustellut esityksen järjestäjien kanssa ja poliisi on luvannut olla hereillä esityksen alkaessa kello 17.

Animaation viittaukset Mannerheimin homoseksuaalisiin taipumuksiin ovat kuumentaneet tunteita ja elokuvaa on vaadittu jopa sensuroitavaksi.

Mannerheimin perinnesäätiö ei ole elokuvasta kiihtynyt. Animaation ennakkoesityksen jälkeen järjestetään keskustelutilaisuus, jossa Mannerheimin Perinnesäätiön Janne Kosonen puolustaa taiteen sananvapautta.

Aamulehti seuraa esityksen tunnelmia myös jälkeenpäin.

Aamulehti

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/71868.shtml
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

Iltalehti kirjoitti: Ensimmäistä kertaa Suomessa elokuvani esitetään poliisin vartioidessa tapahtumaa, kertoo Lillqivist päivän Ilta-Sanomissa.
Voi että on jännää... :?

Ja joka kerta, kun täälläkin kirjoitetaan K.L.:n nimi, nousee muijan hittimäärä googlessa...
Every ship must sail a world.
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Noista alastonkuvista. Muistaakseni joko Mannerheimin muistelmissa tai Aasian-päiväkirjassa (jos joku muistaa missä kirjassa, please ilmaiskoon) oli kuvia hänen omista sotilaistaan ylittämässä alastomina jokea hevosten selässä. Ne kuvat oli kyllä kaukana jostain gay-hehkutuksesta, vaikka jotkut "viisaat" ovat tällaistakin yrittäneet viritellä. Sotilaat kun olivat tuohon aikaan miehiä, ja jos tällaista etappia kuin joenylitystä halusi kuvata, niin miehiä ne kummasti olivat, ja vieläpä alastomia. Ne on kyllä ihan siivoja kuvia. Ei sellaisia, joiden ääressä homo armeijanpäällikkö viihtyy yksinäisinä iltoina jalat takan eteen nostettuina.

Kuvat olivat osa ansiokasta julkaistua kuvamateriaalia eikä ne olleet mitään "salaisia kansioita", mikäli olen oikein lukemani ymmärtänyt.

Nyt on menty siihen ääripäähän, että kun homoista paljon puhutaan ja Tv-ohjelmissa on "kiintiöhomot" jne., niin tällä asialla halutaan niin paljon mässäillä, että överiksi menee. Siis ihan kaikki halutaan väittää homoiksi. Vähän jäitä hattuun ei olisi pahitteeksi.
Nothing is quite what it seems
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1992
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Viesti Kirjoittaja Rousku »

Tampereen Tyttö kirjoitti:Korsetti on voinut olla tottakin.
Korsetti nimenomaan käsittääkseni on ihan totta.
Tampereen Tyttö kirjoitti:Ihan toinen asia on tuo seksuaalinén suuntaus, voipi olla totta tai sitten ei.
Niinpä, ja silloin on minusta ihan yhtä loukkaavaa, esitettiin ihminen homona tai heterona tai biinä.
Maybrick kirjoitti:Ne on kyllä ihan siivoja kuvia. Ei sellaisia, joiden ääressä homo armeijanpäällikkö viihtyy yksinäisinä iltoina jalat takan eteen nostettuina.
Millainen kuvan pitäisi olla, jotta se kelpaa homolle armeijapäällikölle tuohon tarkoitukseen?

Kyllähän sitä on julkaistu tarkoituksella homojen käyttöön paljonkin sellaista materiaalia, joka nykysilmin katsottuna on mitä siivointa. Nättejä poikia tai lihaksikkaita nuorukaisia enemmän tai vähemmän vaatetettuina poseeraamassa, ei mitenkään toisiaan lääppimässä, suoranaisista seksiakteista nyt puhumattakaan. Mitä itse olen joskus jonkin noita Mannerheimin kuvia nähnyt niin kyllä niitä hyvin voisi tuonaikaisena eroottisena materiaalina käyttää.

Tartteekin lukea tuo kässäri, mitä siinä lopultakin sanotaan. Taitaa olla turha koettaa tunkea filkkafestareille kantaesitykseen, taitaa olla niin hyvin mainostettu nyt tämä esitys.

Mites muuten, paheksutteko yhtä lailla kaikkia muitakin historian henkilöistä laadittuja fiktiisiviä juttuja? Vaikka nyt noista englantilaisten Tudor-hallitsijoista on jos jonkinmoista elokuvaa ja telkkusarjaa ollut viime aikoina, ja aika villiä fantasiaa löyhästi totuudella höystettynä niissä esitetään. Onpa kotimaisiakin oman maan historiasta kertovia juttuja toisinaan tehty. Saako taiteessa esittää edesmenneistä vain asioita, jotka tiedetään ehdottoman varmasti todeksi, eli fiktiivisillä mahdollisuuksilla spekulointi on jyrkästi kielletty?
Viimeksi muokannut Rousku, Pe Helmi 29, 2008 10:27 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Julkisuutta tuli tosiaan enemmän, kuin vastaaville projekteille yleensä.

Mannerheimin seksuaalisesta suuntautumisesta olen sitä mieltä, että k.o. seikka ei kiinnosta paljoakaan, eikä vaikuta mitenkään mielipiteisiini henkilöstä.

Kansallaissota on kuten sisällissodat yleensä, täynnä suuria vääryyksiä ja hirveitä tapahtumia. Yleensä sympatiseeraan enemmän ihmisiä kuin aatteita, mutta hiukan enemmän painuu myötatuntoni vaaka punaisten puolelle. Mitä tulee Mannerheimiin, niin myöhempinä sotavuosina hän oli tärkeä ylipäällikkö ja Suomen Marsalkka.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Ehkä Mannerheimista kirjoitetut jutut ja elokuvat kiinnostaa siksi enemmän, että sattuneesta syystä on tullut perehdyttyä aiheeseen aika lailla. Aineistoa on kys.henkilöstä niin paljon, että osa alkaa jo unohtua. Esim. päiväkirjat ja elämäkerta ja Aasian ratsastus, niiden tarjoamat asiat alkaa mennä sekaisin.

Silloin ihmiset osasivat kirjoittaa ja tekivät sen myös.
Nothing is quite what it seems
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6833
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

konsta
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4610
Liittynyt: Ma Huhti 02, 2007 1:09 am

Viesti Kirjoittaja konsta »

On hyvä huomata, ettei kansallissodan kovat asenteet ole näköjään vieläkään kadonneet Suomesta. Tavallaan myös järkyttävää. Paskahousupunikkein ja murhaajalahtareiden jälkeläisiä täällä harrastamassa samaa retoriikkaa, kuin 90 vuotta sitten.

Kyllä Homo-Marski on sellainen ikoni, profeetta Muhamedin veroinen suurmies, jonka sukupuolista identiteetttiä ei voi edes pohtia, etenkään ääneen lausua. Minusta tämä on lahinnä hauskaa, mutta kovat asenteet kyllä huolestuttavat.
katupoika
Theo Kojak
Viestit: 1168
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 6:05 pm
Paikkakunta: päihdehelvetti

Viesti Kirjoittaja katupoika »

konsta kirjoitti:On hyvä huomata, ettei kansallissodan kovat asenteet ole näköjään vieläkään kadonneet Suomesta. Tavallaan myös järkyttävää. Paskahousupunikkein ja murhaajalahtareiden jälkeläisiä täällä harrastamassa samaa retoriikkaa, kuin 90 vuotta sitten.
Luokkataisteluhan ei ole koskaan kadonnut Suomesta eikä muualtakaan läntisestä maailmasta. Ja jos joskus, niin juuri nyt eletään aikoja jolloin nämä asiat ovat helvetin ajankohtaisia. Moni vain haluaisi työntää päänsä pensaaseen ja vihata kaikkia, jotka nostavat esiin ikäviä asioita yhteiskuntamme valtarakenteista ja tulevaisuuden äärimmäisen itsetuhoisesta suunnasta.
Elias
Armas Tammelin
Viestit: 77
Liittynyt: To Elo 23, 2007 5:05 pm

Viesti Kirjoittaja Elias »

katupoika kirjoitti: mahtava Mannerheim -myyttiä. Mun on aina ollut helvetin vaikeaa löytää tosta miehestä yhtäkään kunnioitettavaa piirrettä tai tekoa.
Siis eikö mielestäsi tosiaan löydy yhtään kunniotettavaa piirrettä tai tekoa???
Jos nyt yrittäisit ajatella asiaa ihan objektiivisesti.
Siis objektiivisesti, eli koeta unohtaa käsittämättömät aikansa eläneet höpinät luokkasodasta ja kiihkeän kommunistinen aatemaailmasi.

Faktaahan on se, että talvisodassa Mannerheim oli sellaisen maan ylipäällikkönä jossa asukkaita oli about 3,7 miljoonaa.
Tuo 3.7 miljoonan asukkaan maa taisteli aivan yksinään sellaista maata vastaan jossa asukkaita oli noin 170 miljoonaa.

Tuossa 3,7 miljoonan asukkaan maan armeijassa oli 250 000 miestä, kun taas tuossa 170 miljoonan asukkaan maan armeijassa oli 1 000 000 miestä.
170 miljoonan asukkaan maalla oli 3 000 tankkia ja 3.7 miljoonan asukkaan maalla 30 tankkia.
170 miljoonan asukkaan maan armeijalla oli 3 800 lentokonetta ja 3.7 miljoonan asukkaan maan armeijalla oli 130 lentokonetta.

Talvisodassa tuo 170 miljoonan asukkaan maa sitten hyökkäsi tuohon 3,7 miljoonan asukkaan maahan.
Eikö mielestäsi siis todellakaan ole kunnioitettavaa, että uskaltautuu sotatilanteessa tuollaisen pienen(3.7 miljoonan asukkaan) maan ylipäälliköksi tuollaista tuollaista isoa/valtavaa(170 miljoonan asukkaan) maata vastaan?

Siis uskaltautuu johtamaan joukkojaan aivan VALTAVAA ylivoimaa vastaan?
Ylivoimaista vihollista vastaan joka väkivalloin aikoo alistaa pienemmän valtaansa.
Ja kaiken kukkuraksi Mannerheim ylipäällikkönä vielä onnistui tavoitteessan, eikä tuo VALTAVAN ylivoiman omaava maa väkivalloin valloitanut tuota pienempää maata.
Siis tietysti ennenkaikkea Suomalaiset sotilaat onnistuivat puolustustaistelussaan Mannerheimin johdolla.

Onko siis niin, että pienemmän puolella oleminen ei ole mielestäsi yhtään tippaa kunnioitettavaa?
synkempi hautajaisvieras
Martin Beck
Viestit: 798
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 3:08 am

Viesti Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras »

katupoika kirjoitti:
konsta kirjoitti:On hyvä huomata, ettei kansallissodan kovat asenteet ole näköjään vieläkään kadonneet Suomesta. Tavallaan myös järkyttävää. Paskahousupunikkein ja murhaajalahtareiden jälkeläisiä täällä harrastamassa samaa retoriikkaa, kuin 90 vuotta sitten.
Luokkataisteluhan ei ole koskaan kadonnut Suomesta eikä muualtakaan läntisestä maailmasta. Ja jos joskus, niin juuri nyt eletään aikoja jolloin nämä asiat ovat helvetin ajankohtaisia. Moni vain haluaisi työntää päänsä pensaaseen ja vihata kaikkia, jotka nostavat esiin ikäviä asioita yhteiskuntamme valtarakenteista ja tulevaisuuden äärimmäisen itsetuhoisesta suunnasta.

Katupojan kanssa samaa mieltä tästä. Kumminkin kenenkään homoksi tai muuksi haukkuminen ei auta tässä prosessissa ketään. Välinpitämättömien juppi-poliitikkojen ylläpitämää yhteiskunnan rakenteellista väkivaltaa (joka aiheuttaa ihmisten syrjimistä ja syrjäytymistä, tekee heistä syrjäytettyjä) tulisi purkaa ja nopeasti. Kansa on jakautunut ainakin kahteen osaan. Niihin joilla meneekin (vielä) hyvin ja jotka eivät tiedä tai eivät halua tietää muiden ahdingosta; ja niihin joilla ei kohta ole edes vaatteita päällä. Ja jotkut kehtaavat vielä sanoa tätä hyvinvointivaltioksi. "Onhan täällä asiat paremmin kuin Afrikassa. " No Afrikassa on asiat paremmin kuin juutalaisilla natsien keskitysleireillä. Edellä esitetyn kaltainen vertaaminen, jota monet poliitikot harjoittavat, ei johda mihinkään ja on valheellista. Täällä ja nyt, Suomessa, on ihmisiä joiden elämä ei saisi olla niin ala-arvoista kuin se nyt on.


edit:selkiytetty viestiä.

.
.

kaukana poissa


.
katupoika
Theo Kojak
Viestit: 1168
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 6:05 pm
Paikkakunta: päihdehelvetti

Viesti Kirjoittaja katupoika »

Niin, siinä on ylpeiltävää konsanaan, kun taistellaan natsien kanssa liittolaisena ja vähät välitetään siitä minkälaista maailmaa natsit ajoivat takaa. Onneksi Neuvostoliitto lopulta voitti sodan johon Suomi Rytin ja kumppaneiden hölmöilyjen takia lähti mukaan. Jos me natsien kanssa olisimme voittaneet, voitte varmaan kuvitella millaisessa maailmassa nyt eläisimme.

Lisäksi Neuvostoliitto olisi vallannut Suomen hetkessä jos olisi sitä todella halunnut, se on selvä. Tämän myöntävät omat veteraanimmekin. Neuvostoliitto panosti rintamille, jotka olivat lähempänä Saksaa. Sotaa Suomea vastaan käytiin siinä sivussa. Ja ilman natsien hävittäjälaivueita itärajalta oltaisiin tultu hetkessä läpi. On täysin valheellista väittää, että Suomi olisi omin avuin kyennyt torjumaan Neuvostoliiton hyökkäyksen. Neuvostoliitto todellakin oli niin ylivoimainen vastus. Meidän onni oli tosiaan se, ettei Neuvostoliitto panostanut niin paljoa sotaan meitä vastaan kuin tekivät tuolla Puolan suunnalla. On todella sääli, että Suomen silloiset johtajat omien virheidensä jälkeen ajoivat kuolemaan niin monta suomalaista miestä, naista ja lasta. Mannerheim ei ollut syytön tähän, kuten ei myöskään luokkasodan aikasiin keskitysleireihin.

Eikä luokkataistelu tosiaankaan ole kuollut nykypäivän Suomesta. Miksi olisi? Hallitseva luokka yhä edelleen päättää meidän puolestamme tämän maan suunnan. Osa sulkee tältä silmänsä, mä en siihen enää kykene. Ihminen tallotaan surutta rahavallan etujen alle, jotka vieläpä ovat äärimmäisen itsetuhoisia. Jollain kivalla alueella asuessa tähän ei ehkä kiinnitä samalla tavalla huomiota kuin huonompiosaisten alueilla. Tämän nykyisen systeemin rattaissa rahaton ei paina mitään. Valta on aivan muualla ja siellä se pysyy, kunnes se heiltä riistetään ja palautetaan oikeudenmukaisuus tähän maahan ja maanosaan.


EDIT: hyviä juttuja hautajaisvieraalta.
Elias
Armas Tammelin
Viestit: 77
Liittynyt: To Elo 23, 2007 5:05 pm

Viesti Kirjoittaja Elias »

katupoika kirjoitti:Niin, siinä on ylpeiltävää konsanaan, kun taistellaan natsien kanssa liittolaisena ja vähät välitetään siitä minkälaista maailmaa natsit ajoivat takaa. Onneksi Neuvostoliitto lopulta voitti sodan johon Suomi Rytin ja kumppaneiden hölmöilyjen takia lähti mukaan. Jos me natsien kanssa olisimme voittaneet, voitte varmaan kuvitella millaisessa maailmassa nyt eläisimme.

Lisäksi Neuvostoliitto olisi vallannut Suomen hetkessä jos olisi sitä todella halunnut, se on selvä. Tämän myöntävät omat veteraanimmekin. Neuvostoliitto panosti rintamille, jotka olivat lähempänä Saksaa. Sotaa Suomea vastaan käytiin siinä sivussa. Ja ilman natsien hävittäjälaivueita itärajalta oltaisiin tultu hetkessä läpi. On täysin valheellista väittää, että Suomi olisi omin avuin kyennyt torjumaan Neuvostoliiton hyökkäyksen. Neuvostoliitto todellakin oli niin ylivoimainen vastus. Meidän onni oli tosiaan se, ettei Neuvostoliitto panostanut niin paljoa sotaan meitä vastaan kuin tekivät tuolla Puolan suunnalla. On todella sääli, että Suomen silloiset johtajat omien virheidensä jälkeen ajoivat kuolemaan niin monta suomalaista miestä, naista ja lasta. Mannerheim ei ollut syytön tähän, kuten ei myöskään luokkasodan aikasiin keskitysleireihin.

Eikä luokkataistelu tosiaankaan ole kuollut nykypäivän Suomesta. Miksi olisi? Hallitseva luokka yhä edelleen päättää meidän puolestamme tämän maan suunnan. Osa sulkee tältä silmänsä, mä en siihen enää kykene. Ihminen tallotaan surutta rahavallan etujen alle, jotka vieläpä ovat äärimmäisen itsetuhoisia. Jollain kivalla alueella asuessa tähän ei ehkä kiinnitä samalla tavalla huomiota kuin huonompiosaisten alueilla. Tämän nykyisen systeemin rattaissa rahaton ei paina mitään. Valta on aivan muualla ja siellä se pysyy, kunnes se heiltä riistetään ja palautetaan oikeudenmukaisuus tähän maahan ja maanosaan.


EDIT: hyviä juttuja hautajaisvieraalta.
Uskomatonta sontaa :!:
Aivan kaikki tässä katupojan viestissä on täyttä PASKAA.
Onneksi suomalaisista vain noin 1.2 % on tätä mieltä.
Neuvostoliitto olisi muka voittanut jos vaan olisi sitä halunnut-my ass.
Kukaan ei usko tommoseen skeidaan, siis ei KUKAAN.
Suomen johtajat ei tehnyt mitään väärää, ainoastaan haisevan kommunistisen paska neuvostoliiton johtaja stalin teki väärää ja halusi valloittaa Suomen.

Katupoika ei ehkä ole huomannut sitä, mutta voin kyllä kertoa: Se on ohi nyt, kommarit hävisi ja demokratia voitti.
Hyvä voitti ja paha hävisi :D !!
Vastaa Viestiin