Bandidos
Re: BANDIDOS
Eikö poliiseilla parempaa tekemistä kun ratsata jotain tallia, jossa vähän brenkkua kavereilly myyty. Hui kauhia.
Eikö tuollaista touhua ole vähän joka klubilla.
Ehkä seuraavaksi sitten veronkiertotuomio kun myynyt t paitoja. Luulisi laittavansa energiaa jonnekin isompaan rosvoiluun. Kytät siis.
Eikö tuollaista touhua ole vähän joka klubilla.
Ehkä seuraavaksi sitten veronkiertotuomio kun myynyt t paitoja. Luulisi laittavansa energiaa jonnekin isompaan rosvoiluun. Kytät siis.
-
Doctor Lecter
- James Bond (Daniel Graig)
- Viestit: 18206
- Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am
Re: BANDIDOS
Kauhee rikos: Salakapakka!! Onneksi poliisi oli valjastanut parhaat voimat ratsaamaan moisen kauheuden ja oikeutta käyty niin kauan, että saatiin haluttu lopputulos.
2.11. 17:14
Jätin kuvat yhtä lukuunottamatta postaamatta, sillä lähes jokaisen kotona on samalla lailla päihteitä pinossa. Lisäsin linkit virolaisten alkkoholikauppojen nimiin - ne eivät ole alkuperäisessä uutisessa.
IltaSanomatPoliisin materiaali paljastaa: Näin Bandidos pyöritti salakapakkaa kerhotiloissaan Tampereella
16 miestä tuomittiin hovioikeudessa alkoholirikoksesta ja veropetoksesta.
Marraskuussa 2014 keskusrikospoliisi suoritti kotietsinnän moottoripyöräkerho Bandidosin Tampereen Vehmaisissa sijaitsevaan kerhotaloon. Kotietsintä liittyi tuolloin esitutkinnassa olleeseen rikosepäilyyn törkeästä petoksesta.
Kerhohuoneistossa poliisia oli vastassa muun muassa pubityyppinen ravintolatila puisine baaritiskeineen. Poliisin esitutkinta-aineistoon kuuluvat valokuvat paljastavat, miltä Bandidosin kerhotilojen baarihuoneessa näyttää.
Kuvamateriaalista ja tapauksessa annetusta hovioikeuden ratkaisusta ensimmäisenä uutisoi Aamulehti.
Poliisi kiinnitti huomiota laajaan alkoholivalikoimaan, rahalippaaseen, drinkkilippuihin sekä kirjanpitoon, velkalistaan ja kuitteihin, jotka viittasivat luvattomaan anniskelupaikkaan. Toimiston kassakaapista löytyi sadoittain ”Support Your local Bandidos Tampere” -tekstillä varustettuja drinkkilappuja.
Tiloissa oli laaja alue tarkoitettu anniskelualueeksi. Alueella oli useita pöytäryhmiä, baaritiski, rahanlipas rahoineen, Bandidos Tampere -drinkkilippuja ja kirjanpitoa. Baaritiskin takana oli kylmiössä alkoholijuomia, eri lajit eroteltuina toisistaan. Baaritilan takana oli alkoholijuomien säilytystilat, jossa oli useita erimerkkisiä alkoholijuomia pakkauksineen, poliisin esitutkintapöytäkirjassa kuvaillaan.
Tiloista löytyneiden kuittien ja matka-asiakirjojen perusteella alkoholia oli hankittu Tallinnasta.
Lokakuussa 2014 Viron SuperAlkoon oli tehty verkkotilaus erimerkkisistä ja -vahvuisista alkoholijuomista ja virvoitusjuomista. Tilauksen loppusumma oli yhteensä 1957,23 euroa.
Kymmenen päivää myöhemmin lokakuussa 2014 Tallinnan Sadama Marketista oli käyty ostamassa alkoholia 181,90 eurolla sekä 674,88 eurolla.
Poliisin mukaan oli syytä epäillä, että alkoholia oli hankittu kerhotilaan vastikkeellista anniskelua varten, ja että Virosta hankituista juomista oli jätetty asianmukaiset verot maksamatta.
Kotietsinnässä tehtyjen löydösten perusteella poliisi aloitti asiassa erillisen esitutkinnan. Yhteensä kuuttatoista miestä vastaan nostettiin syyte alkoholirikoksesta ja veropetoksesta marraskuun 2013 ja marraskuun 2014 välisenä aikana.
Aulatiloista löytyi vieraskirja, jonka ensimmäiset henkilömerkinnät oli raapustettu lokakuussa 2005.
Esitutkintapöytäkirjan tietojen perusteella kerhotiloissa oli ainakin joskus käynyt myös kerhoon kuulumattomia henkilöitä, ja baaritiskiltä oli anniskeltu juomia keltaisia lipukkeita vastaan.
Esitutkintamateriaalista löytyvän maininnan mukaan lipukkeen sai ostaa tiskiltä noin 20 euron hintaan, ja lipukkeella puolestaan sai useamman juoman. Lipukkeesta yliviivattiin numeroita aina yhtä juomaa vastaan.
On todennäköistä syytä epäillä, että rahalippaaseen on kerätty alkoholin anniskelusta tulleita rahavaroja ja drinkkilipukkeita on käytetty vastikkeelliseen alkoholin anniskeluun, esitutkintamateriaalin johdannossa todettiin.
Poliisin baaritilasta löytämistä drinkkilipukkeista ykkösiä oli osin yliviivattu kolmen ja neljän sarjoissa. Lipukkeiden kääntöpuolella oli eri henkilöiden nimimerkintöjä ja tiskillä olevassa kansiossa kaksisivuinen nimiluettelo.
Kiinteistöstä löytyi kotietsinnässä myös niin sanotulle ”väijylle”, eli kulloinkin vuorossa olevalle vartiomiehelle tai vastaavalle hoitajalle laaditut toimintaohjeet suoritettavista askareista.
Poliisin esitutkintamateriaalissa kerrotaan, että Bandidosin suurimmilla osastoilla on tiloissaan 24-tuntinen päivystys ja vartiointi, jota kaikki jäsenet hoitavat vuoroillaan väijyinä, ennakkoon laaditun vuorolistan mukaan.
Esitutkinta-aineistossa kuvaillaan, että vartiomiehen yleisiä tehtäviä ovat ympäristön ja sisätilojen yleinen tarkkailu, puhelimeen vastaaminen, vieraiden laskeminen tiloihin sekä tilojen siisteydestä huolehtiminen. Näiden lisäksi perustehtäviin kuuluu salakapakan toiminnasta vastaaminen.
Kerhotiloista kotietsinnässä löytyneessä väijyn toimintaohjeessa väijyä neuvotaan muun muassa pitämään baaritiski siistinä, imuroimaan, pesemään pyykkiä, täyttämään juomakaappia jatkuvasti ja tyhjentämään tuhkakupit.
Poliisin mukaan väijyohjeen perusteella vaikutti siltä, että kerhotilan baaria ja anniskelutilaa hoidettiin ammattitaitoisesti ja suunnitelmallisesti.
Turun hovioikeus tuomitsi tämän vuoden syyskuussa kaikki 16 tapauksessa epäiltyä miestä alkoholirikoksesta ja veropetoksesta. Pirkanmaan käräjäoikeus oli aiemmin hylännyt syytteet asiassa riittävän näytön puuttuessa.
2.11. 17:14
Jätin kuvat yhtä lukuunottamatta postaamatta, sillä lähes jokaisen kotona on samalla lailla päihteitä pinossa. Lisäsin linkit virolaisten alkkoholikauppojen nimiin - ne eivät ole alkuperäisessä uutisessa.
Mikä rikos tässä on tapahtunut? Ne verot olisi kuitenkin käytetty lapsia raiskanneen irakilaisen rukousmaton ostoon, tai hänen elättämiseen muutoin. Nyt ne menivät todennäköisesti kulutukseen ja osa siis välillisinä veroina valtiolle.Poliisin mukaan oli syytä epäillä, että alkoholia oli hankittu kerhotilaan vastikkeellista anniskelua varten, ja että Virosta hankituista juomista oli jätetty asianmukaiset verot maksamatta.
Se on ihan oikein, sillä kaikenlaiset varkaudet ovat lisääntyneet avointen rajojen takia, eikä poliisi saa kaikkia murtoja sun muita tutkittua, saati edes selvitettyä. Nyt näistä väijyvuoroistakin saatiin aikaan jotain epäilyttävää.Bandidosin suurimmilla osastoilla on tiloissaan 24-tuntinen päivystys ja vartiointi, jota kaikki jäsenet hoitavat vuoroillaan väijyinä, ennakkoon laaditun vuorolistan mukaan.
Ei tarvitsisi, jos Suomen alkkoholiverotus olisi eurooppalaisten arvojen mukaista. Melkoisen suuri osa kansasta tuo alkkoholia mm. Virosta, mutta nyt kyseessä oli rikos kun sitä luullaan myydyn eteenpäin. Kauheeta!...alkoholia oli hankittu Tallinnasta.
Kunnon ohjeistus. Jos työpaikoillakin olisi noin selkeät säännöt, niin ei tulisi epäselvyyksiä mitä pitää tehdä....että vartiomiehen yleisiä tehtäviä ovat ympäristön ja sisätilojen yleinen tarkkailu, puhelimeen vastaaminen, vieraiden laskeminen tiloihin sekä tilojen siisteydestä huolehtiminen.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
-
palokirves
- Axel Foley
- Viestit: 2026
- Liittynyt: Pe Elo 02, 2019 11:01 pm
Re: BANDIDOS
Se kansan heikkolahjaisin kolmannes, jolla on jonkinasteinen alkoholiongelma. Muutenhan he ostaisivat vähän kalliimmalla tuotteet Alkosta, eivätkä reissaisi Neuvostoliiton ajan ulkoilmamuseoon hakemaan niitä. Täytyy olla suurkuluttaja jos meinaa säästää merkittävästi ja myös perseaukinen.Doctor Lecter kirjoitti: La Marras 02, 2019 8:35 pm Melkoisen suuri osa kansasta tuo alkkoholia mm. Virosta, mutta nyt kyseessä oli rikos kun sitä luullaan myydyn eteenpäin. Kauheeta!
Onpas tohtori nyt Bandidos myönteinen. Kerhon jonka jäsenistä Pohjoismaissa varmaan yli puolet on jotain neekereitä ja aavikolta karanneita vuohipaimenia.
Re: BANDIDOS
Isompaan rosvoiluun? Tässä on tuomittu 16 henkeä hovissa. Mikä olisi sopiva raja, ainakin 50 epäiltyä varmalla tuomiolla korkeimmassa oikeudessa?Carelin kirjoitti: La Marras 02, 2019 6:56 pm Eikö poliiseilla parempaa tekemistä kun ratsata jotain tallia, jossa vähän brenkkua kavereilly myyty. Hui kauhia.
Eikö tuollaista touhua ole vähän joka klubilla.
Ehkä seuraavaksi sitten veronkiertotuomio kun myynyt t paitoja. Luulisi laittavansa energiaa jonnekin isompaan rosvoiluun. Kytät siis.
Poliisilla varmasti olisi paljonkin parempaa tekemistä kuin leikki-ikään jääneiden mopopoikien jahtaaminen, mutta nyt kun nämä hassut pikkukepposet tehdään vielä JR-leimalla niin ne sitoo entistä enemmän voimia tutkinnasta ja muusta joka päiväisestä työstä jota riittäisi poliisin resursseihin nähden ihan tarpeeksi ilman näitä porukoitakin. Jos tämä meno tuntuu tavan kansalaisesta liian tiukalta, niin voihan sitä muuttaa vaikka Malmön lähiöihin katsomaan mitä touhu on kun erilaisia ryhmittymiä ei pystytä pitämään ruodussa resurssipulan vuoksi.
- PiikkiSika
- Adrian Monk
- Viestit: 2808
- Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm
Re: BANDIDOS
Nää viinaratsiat on lähinnä tekosyy ja niiden perusteella tehdyt etsinnät ja paikkojen penkominen on se tosiasiallinen motiivi. Kiusantekoa ja urkkimista 100%:sti
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
-
TucoRamirez
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 551
- Liittynyt: Ke Elo 01, 2018 12:10 am
Re: BANDIDOS
No miten niin. Meinaatko tosiaan että jos vetää tollaset rintaliivit päälle, niin voi rikkoa lakia ilman rangaistusta. Ja myydä viinaa verotta tai vaikka jotain myssyy. Hakeudu hoitoon, pyydä lääkäriä tutkimaan pääsi.
Re: BANDIDOS
Ugh ugh. Piikkisiat palvoo jotain ählämijengiä joka kiertää liivit päällä ja aasilla ratsastaen nussimassa vuohia aavikolla.PiikkiSika kirjoitti: Su Marras 03, 2019 4:54 pm Nää viinaratsiat on lähinnä tekosyy ja niiden perusteella tehdyt etsinnät ja paikkojen penkominen on se tosiasiallinen motiivi. Kiusantekoa ja urkkimista 100%:sti
Re: BANDIDOS
Jos nämä saa teidän mielestä myydä pimeää viinaa,maksamatta veroja ym yritystoiminnan kuluja niin saanko minäki teidän mielestä alkaa myymään kossua kotona niinkö kapakassa? hakea sen vielä ulkomailta ja paukkuina myydä 500% katteella,verotta ja nostaa kelan rahaa tai kansalaiseläkettä päälle.
Kylläpä alkas ulina ku ostasin 50 000€ mersun jonka tankkiin heilahtas toimeentulotuki yhteiskunnalta,,vitunmoinen vasikointi ja huuto että tuo myy viinaa ja pitää salakapakkaa.Niin ja nostaa tukia (niinkö liivimiehetki)
Mutta te oletteki niitä jotka siellä tallilla maksatte tyhmänä baarin hintoja eesti viinasta joka maksoi 5€/0.75 pullo.
Koska teistä se on hienoa "olla jotain ja jossain " ettekä edes tajua että te olette ihmisten kaatopaikalla ja osa sitä jätettä.
Kylläpä alkas ulina ku ostasin 50 000€ mersun jonka tankkiin heilahtas toimeentulotuki yhteiskunnalta,,vitunmoinen vasikointi ja huuto että tuo myy viinaa ja pitää salakapakkaa.Niin ja nostaa tukia (niinkö liivimiehetki)
Mutta te oletteki niitä jotka siellä tallilla maksatte tyhmänä baarin hintoja eesti viinasta joka maksoi 5€/0.75 pullo.
Koska teistä se on hienoa "olla jotain ja jossain " ettekä edes tajua että te olette ihmisten kaatopaikalla ja osa sitä jätettä.
Jos peli on epäreilu,älä pelaa.
- PiikkiSika
- Adrian Monk
- Viestit: 2808
- Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm
Re: BANDIDOS
Piikkisika ei palvo mustaa afrikan poikaa, hiekka-aavikon rättipäätä eikä keravan skini-kolleja. Piikkisika nosti esille viinaratsioiden oikean tarkoituksen - väristä rai rodusta välittämätiputsari kirjoitti: Su Marras 03, 2019 7:17 pmUgh ugh. Piikkisiat palvoo jotain ählämijengiä joka kiertää liivit päällä ja aasilla ratsastaen nussimassa vuohia aavikolla.PiikkiSika kirjoitti: Su Marras 03, 2019 4:54 pm Nää viinaratsiat on lähinnä tekosyy ja niiden perusteella tehdyt etsinnät ja paikkojen penkominen on se tosiasiallinen motiivi. Kiusantekoa ja urkkimista 100%:sti
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
Re: BANDIDOS
niko ranta-aho Vankilassa hells angels pressan ja nacci Hampusen kanssa samassa jutussa. Niko ranta-aho marbellassa akkansa ja bandidos pressan kanssa pileissä
https://www.instagram.com/p/Bob97xyHSKK/
https://hss33mlbykbsxmug.tor2web.io/
https://keskustelu.suomi24.fi/t/1502021 ... t-91357228
#lisääamfetamiinia #speku
https://keskustelu.suomi24.fi/t/1502021 ... t-91357228
-
Sivustamulkoilija
- Jack Bauer
- Viestit: 967
- Liittynyt: To Kesä 21, 2018 1:57 pm
Re: BANDIDOS
Nää salakapakka epäilyihin liittyvät ratsaamiset ovat vaan poliisien tekosyy päästä liiviporukoitten tiloihin muutenkin peuhoon paikkoja
Re: BANDIDOS
Tottahelvetissä se on rikollista, jos verottomasti omaan kulutukseen mukamas tuotua viinaa myydään eteenpäin - on aina ollut. Tässä tapauksessa kyse on vielä ihan oikeasti järjestäytyneestä rikollisuudesta - se, että tekevät isompiakin pahojaan, ei oikeuta niitä pienempiä.palokirves kirjoitti: Su Marras 03, 2019 6:07 amSe kansan heikkolahjaisin kolmannes, jolla on jonkinasteinen alkoholiongelma. Muutenhan he ostaisivat vähän kalliimmalla tuotteet Alkosta, eivätkä reissaisi Neuvostoliiton ajan ulkoilmamuseoon hakemaan niitä. Täytyy olla suurkuluttaja jos meinaa säästää merkittävästi ja myös perseaukinen.Doctor Lecter kirjoitti: La Marras 02, 2019 8:35 pm Melkoisen suuri osa kansasta tuo alkkoholia mm. Virosta, mutta nyt kyseessä oli rikos kun sitä luullaan myydyn eteenpäin. Kauheeta!
Onpas tohtori nyt Bandidos myönteinen. Kerhon jonka jäsenistä Pohjoismaissa varmaan yli puolet on jotain neekereitä ja aavikolta karanneita vuohipaimenia.
Molemmilta kyllä niin harhaluuloista ja rasistista paskaläppää, että toivon ettette siitä lapsia - tai ainakaan itse kasvata niitä sairaine arvoinne.
Re: BANDIDOS
Esim otaniemi täynnä salakuppiloita, nuoret hirvees kuosis oksentelee ja paskoo paikkoja, ei tosiaan oo salaista tietoa mutta ei virkavaltaa kiinnosta.. kiinnostais tietää miten usein sinne tulee hälytyksiä alkoholimyrkytyksistä..
-
TucoRamirez
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 551
- Liittynyt: Ke Elo 01, 2018 12:10 am
Re: BANDIDOS
Siellähän juhlien järjestäminen on ammattimaista, eikä ratsiassa löydy velkalappuja, kassalippaita tai drinkkilippuja, vaan osaavat hyödyntää bitcoineja ja kryptovaluttaa. Vaan toisin on pultsareiden pileissägixxer kirjoitti: Ma Marras 04, 2019 6:26 pm Esim otaniemi täynnä salakuppiloita, nuoret hirvees kuosis oksentelee ja paskoo paikkoja, ei tosiaan oo salaista tietoa mutta ei virkavaltaa kiinnosta.. kiinnostais tietää miten usein sinne tulee hälytyksiä alkoholimyrkytyksistä..
-
Sivustamulkoilija
- Jack Bauer
- Viestit: 967
- Liittynyt: To Kesä 21, 2018 1:57 pm
Re: BANDIDOS
No no,kylläpä.kastelija nikki on ollu pahalla päälläKastelija kirjoitti: Ma Marras 04, 2019 11:39 amTottahelvetissä se on rikollista, jos verottomasti omaan kulutukseen mukamas tuotua viinaa myydään eteenpäin - on aina ollut. Tässä tapauksessa kyse on vielä ihan oikeasti järjestäytyneestä rikollisuudesta - se, että tekevät isompiakin pahojaan, ei oikeuta niitä pienempiä.palokirves kirjoitti: Su Marras 03, 2019 6:07 amSe kansan heikkolahjaisin kolmannes, jolla on jonkinasteinen alkoholiongelma. Muutenhan he ostaisivat vähän kalliimmalla tuotteet Alkosta, eivätkä reissaisi Neuvostoliiton ajan ulkoilmamuseoon hakemaan niitä. Täytyy olla suurkuluttaja jos meinaa säästää merkittävästi ja myös perseaukinen.Doctor Lecter kirjoitti: La Marras 02, 2019 8:35 pm Melkoisen suuri osa kansasta tuo alkkoholia mm. Virosta, mutta nyt kyseessä oli rikos kun sitä luullaan myydyn eteenpäin. Kauheeta!
Onpas tohtori nyt Bandidos myönteinen. Kerhon jonka jäsenistä Pohjoismaissa varmaan yli puolet on jotain neekereitä ja aavikolta karanneita vuohipaimenia.
Molemmilta kyllä niin harhaluuloista ja rasistista paskaläppää, että toivon ettette siitä lapsia - tai ainakaan itse kasvata niitä sairaine arvoinne.
Et nyt kyllä ole ymmärtänyt sitä mitä tohtori ja palokirves kommenteillaan varmaankin tarkoitti.itse ajattelen,että vois kuvitella että bandidoksen kohdalla tällänen pikku alkoholin tarjoilu lippuja vastaan
Ei pidä vetää herneitä nenään toisten kommenteista,jokaisellakun on täälä Suomessa omaan mielipiteeseen oikeus.