Ruotsi: elokuva inspiroi murhaan

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4107
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Ruotsi: elokuva inspiroi murhaan

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... pos=ok-nln
Kulttimaineen saanut elokuva inspiroi ruotsalaiskaksikon raakaan murhaan
Julkaistu: 22.9.2012 0:20

Oikeuden mukaan Boondock Saints -elokuva oli taustasyynä 33-vuotiaan ruotsalaismiehen murhassa.


Uhria ammuttiin päähän ja ylävartaloon yhteensä kahdeksan kertaa, kertoi Aftonbladet.

Murhan jälkeen häneen tatuoitiin myös elokuvassa ennen murhia käytetty sitaatti: In Nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti - Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

Kaikki alkoi 12. maaliskuuta 2010, kun uhri katosi treenien jälkeen jäljettömiin. Hänen avovaimonsa teki miehestä katoamisilmoituksen.

Pari päivää myöhemmin koiranulkoiluttaja löysi miehen ruumiin.

Poliisi pääsi miesten jäljille sattumalta kaksi vuotta myöhemmin, toisen rikostutkinnan yhteydessä.

Silloin tuli ilmi, että surmaajat olivat kertoneet murhasta kavereilleen.

Kiinnijääneet 31- ja 32-vuotiaat ruotsalaiset olivat hyviä ystäviä uhrinsa kanssa - ja tämän lapsen kummisetiä.

Kolmikko oli yhdessä harjoittanut huumekauppaa ja pyörittänyt perintäbisnestä.

Tuomion mukaan miehet suunnittelivat murhaa kuukauden ajan ja mm. lopettivat huumeiden käytön virheiden välttämiseksi.

He treenasivat ahkerasti, jotta jaksaisivat siirtää uhrinsa ruumiin. Lisäksi miehet ajelivat karvat ruumiistaan, ettei rikospaikalle jäisi dna-todisteita.

Perjantaina kaksikolle luettiin 16 ja 13,5 vuoden vankeustuomiot Sundsvallin käräjäoikeudessa.

Molemmat tuomitut ovat koko ajan kiistäneet osallisuutensa murhaan.

Boondock Saints - Etelä-Bostonin Enkelit (1999) -elokuvaa esitettiin surkeiden arvostelujen takia Yhdysvalloissa vain muutamissa elokuvateattereista.

Se vedettiin kokonaan pois levityksestä Columbinen koulusurmien takia.

IS
Aftonbladet kirjoittaa tuosta tatuointihommasta että tekijät olisivat tatuoineet sitaatin omiin käsivarsiinsa murhan jälkeen, eivät siis uhriin. Tatuoinneilla ei heidän mukaansa ole mitään tekemistä murhan kanssa, vaan se on eräänlainen kaverijuttu, samaan tapaan kuin kaverukset saattavat ostaa samanlaiset farkut.

Lisäksi Aftonbladet'in jutussa mainitaan että tekotapakin oli apinoitu elokuvasta: ampuminen teloitustyyliin lähietäisyydeltä kumpikin omaa asettaan käyttäen.

Aika jännä juttu että tämä henkirikos oli kaksi vuotta pimeänä ja olisi ehkä jäänyt kokonaan ratkaisematta elleivät nämä itsensä tatuoineet neropatit olisi hölisseet tekemisistään. Mutta tottakai nyt noin hienosta sankariteosta täytyy päästä kertomaan kaikille kiinnostuneille...
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Chili
Jane Marple
Viestit: 1063
Liittynyt: To Elo 04, 2011 9:31 am

Re: Ruotsi: elokuva inspiroi murhaan

Viesti Kirjoittaja Chili »

Ei anna kovin ylvästä kuvaa Ruotsin poliisivoimista tämäkään!

Uhrin kaksi parasta kaveria, joilla jykevä huumetausta ja bodaaminen harrastuksena.

Kai noi tuli ainaskin tutkittua murhan jälkeen? Sokeakin olisi huomannut sen, että kaksi tutkituista oli karvattomia.

Voi pyhä lehmä!
Vastaa Viestiin