John McAfee, murhasta etsintäkuulutettu.

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
vempele
Martin Riggs
Viestit: 645
Liittynyt: To Marras 24, 2011 6:21 pm

John McAfee, murhasta etsintäkuulutettu.

Viesti Kirjoittaja vempele »

Murhasta etsitty miljonääri kaivautui hiekkaan

Tiistai 13.11.2012 klo 10.06

Virustorjuntaohjelmalla rikastunut miljonääri John McAfee on etsintäkuulutettu.
John McAfee tienasi jättiomaisuuden 1990-luvulla.
John McAfee tienasi jättiomaisuuden 1990-luvulla. (SPLASH NEWS / AOP)

McAfee-virustorjuntayhtiön perustaja John McAfee on etsintäkuulutettuna murhasta Belizessä. Paikallinen poliisi epäilee, että 67-vuotias McAfee murhasi maanmiehensä Gregory Faullin.

52-vuotias Faull löytyi kotoaan ammuttuna sunnuntaina. Hänellä tiedetään olleen riitaa McAfeen kanssa. Sekä McAfee että Faull asuvat monen muun amerikkalaisen tavoin Belizessä Ambergris Caye -saarella.

Poliisi kävi McAfeen kartanolla sunnuntai-iltana, muttei löytänyt miestä mistään. MacAfee kertoi amerikkalaiselle Wired-lehdelle, että hän piilotteli samaan aikaan tontillaan. Miljonääri oli kaivautunut hiekkaan ja työntänyt päänsä pahvilaatikkoon, jotta voisi hengittää.

- Se oli äärimmäisen epämukavaa. Mutta he tappavat minut, jos löytävät, hän sanoi lehdelle.

McAfee oli pidätettynä kuukausia sitten. Hänen epäiltiin piilottelevan kartanollaan aseita ja huumeita. McAfeen mielestä pidätysten taustalla on se, että hän kieltäytyi tukemasta paikallisten poliitikkojen kampanjaa.

Gizmodo-verkkolehti haastatteli Ambergris Cayen amerikkalaisyhteisön jäseniä. Heidän mukaansa McAfee on vieraantunut yhteisöstä ja hänestä on tullut arvaamaton. Lehden mukaan miljonääri on alkanut käyttää psykoaktiivisia huumeita.

McAfee sanoi Wired-lehdelle, ettei tiedä murhasta muuta kuin että Faullia on ammuttu.

- En aio puhua poliisille tässä maassa missään olosuhteissa. Minua voi kutsua vainoharhaiseksi, mutta he ampuvat minut. Siitä olen varma. He ovat yrittäneet saada minut kuukausia. He haluavat hiljentää minut. Pääministeri ei pidä minusta. Olen vain piikki kaikkien lihassa, McAfee sanoi lehdelle.

McAfee myi perustamansa tietoturvayhtiön 1990-luvun alussa. Hän tienasi kauppasi jättiomaisuuden. Hän on asunut Belizessä viimeiset neljä vuotta.
IL-AFP
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201211 ... 0_ul.shtml
oon sisältä kuollu ja risti mun naamassa merkkaa sitä
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6833
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: John McAfee, murhasta etsintäkuulutettu.

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Helsingin Sanomat kirjoitti:http://www.hs.fi/ulkomaat/Murhasta+ep%C ... 5625302880

Murhasta epäilty tietoturvayrittäjä sanoo paenneensa Belizestä
4.12.2012 11:32

Tietoturvayhtiö McAfeen perustaja John McAfee, jota Belizen poliisi etsii epäiltynä murhasta, kirjoitti maanantaina paenneensa Belizestä. Hän ei kerro nykyistä olinpaikkaansa.

McAfee, 67, kertoi asiasta blogissaan maanantaina.

Huikentelevasta elämäntyylistään tunnettu 67-vuotias miljonääri on ollut pakomatkalla marraskuun puolivälistä alkaen. Hänen naapurinsa Belizessä, Gregory Faull, löytyi kotoaan ammuttuna 10. marraskuuta.

"Olen tällä hetkellä turvassa ja Vice-lehden kahden pelottoman journalistin seurana, sekä tietysti Samin", McAfee kirjoitti blogissaan maanantaina puoliltapäivin mitä ilmeisimmin Yhdysvaltojen jonkin aikavyöhykkeen aikaa.

Washington Postin mukaan uutistoimisto AP sai McAfeelta sähköpostitse vahvistuksen, että blogikirjoitus todella on hänen kirjoittamansa.

Sam on McAfeen parikymppinen tyttöystävä, jonka kanssa McAfee on pakosalla. Miljonääri on perustellut pakoretkeään sillä, että pelkää Belizen poliisin tappavan hänet. Hän on sanonut olevansa syytön Faullin murhaan.

Tapetun miehen perhe toivoo, että McAfee tulisi poliisin juttusille, kertoo. Perheen edustaja sanoi Washington Postin mukaan, että miljonäärin pakomatka vaikeuttaa murhan selvittämistä.

Karkumatkassa on paljon erikoisia piirteitä.

McAfee kirjoittaa blogissaan, että hänellä on Pohjois-Korean passia kantava kaksoisolento, joka pidätettiin Meksikossa osana pakosuunnitelmaa. Aiemmin McAfee huijasi poliisia valepukujen avulla ja muutti omien sanojensa mukaan kasvonpiirteitään tunkemalla tamponin nenäänsä ja purukumia poskiinsa. Hän myös sanoi tummentaneensa ihoaan kengänkiillokkeella.

McAfee on myös ilmeisesti riitautunut hänen karkumatkaansa seuranneen Vice-lehden kanssa. Maanantaina iltayhdeksältä hän kirjoitti, ettei usko toimittajien enää jatkavan oleskelua hänen seurassaan.

Hän myös pyysi lehdeltä anteeksi, että oli esimerkiksi manipuloinut kännykkäkameralla otettujen valokuvien saatetietoja ja siten vaarantanut uutisoinnin totuudenmukaisuuden.
VPY
Martin Riggs
Viestit: 604
Liittynyt: Ke Huhti 13, 2011 9:33 pm

Re: John McAfee, murhasta etsintäkuulutettu.

Viesti Kirjoittaja VPY »

Varsinainen happopää, rahalla saa ja hevosella pääsee. Olisi jäänyt Belizeen ja maksanut lahjukset ja homma olisi lakaistu maton alle, mutta ilmeisesti on vain niin sekaisin, ettei sellainen tullut mieleen.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6833
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: John McAfee, murhasta etsintäkuulutettu.

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Kehtasi jopa turvapaikkaa anoa.
Helsingin Sanomat kirjoitti:http://www.hs.fi/ulkomaat/Tietoturvayht ... 5625842364

Tietoturvayhtiö McAfeen perustaja pidätettiin Guatemalassa
6.12.2012 7:43

STT–REUTERS–AFP

GUATEMALA. Tietoturvayhtiö McAfeen perustaja John McAfee pidätettiin keskiviikkona Guatemalassa. Guatemalan sisäministeriön mukaan McAfee on tullut maahan laittomasti ja hänet halutaan karkottaa.

McAfee saapui Guatemalaan viime viikonvaihteessa. Hän on hakenut sieltä poliittista turvapaikkaa, sillä häntä epäillään murhasta Guatemalan naapurimaassa Belizessä.

McAfee on Yhdysvaltain kansalainen, mutta hän on asunut Belizessä noin neljä vuotta. Belizen poliisi epäilee häntä amerikkalaisen naapurinsa surmasta. McAfee on kiistänyt syytteet.

McAfee teki virustorjuntaohjelmalla jopa sadan miljoonan dollarin omaisuuden 1990-luvulla. Hän kuitenkin menetti suurimman osa rahoistaan huonoissa sijoituksissa ja muutti Belizeen vuonna 2009.
simppa666
Alokas
Viestit: 9
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2012 11:36 pm

Re: John McAfee, murhasta etsintäkuulutettu.

Viesti Kirjoittaja simppa666 »

lol
Kuva

Vicen dokumentti äijästä tullee ownaamaan kybällä...
http://www.youtube.com/watch?v=Dy2g3Zmyy0A
vempele
Martin Riggs
Viestit: 645
Liittynyt: To Marras 24, 2011 6:21 pm

Re: John McAfee, murhasta etsintäkuulutettu.

Viesti Kirjoittaja vempele »

McAfee joutui sairaalaan Guatemalassa

Perjantai 7.12.2012 klo 03.33

Tietoturvayhtiö McAfeen perustaja John McAfee joutui torstaina sairaalaan Guatemalassa.
McAfee kuljetettiin ambulanssilla siirtolaiskeskuksesta sairaalaan Guatemalassa torstaina.
McAfee kuljetettiin ambulanssilla siirtolaiskeskuksesta sairaalaan Guatemalassa torstaina. (AP/LEHTIKUVA)
LUE MYÖS

Tietoturvayhtiö McAfeen perustaja pidätettiin Guatemalassa

Hänen asianajajansa mukaan syynä oli stressi ja kohonnut verenpaine. McAfee joutui sairaalaan sen jälkeen, kun Guatemala oli ilmoittanut hylänneensä hänen hakemuksensa poliittisesta turvapaikasta.

Aiemmin asianajaja oli kertonut McAfeen saaneen kaksi sydänkohtausta. Sairaalalähteiden mukaan tutkimuksissa ei kuitenkaan ilmennyt sydämen vajaatoimintaa. McAfee pääsi poistumaan sairaalasta samana iltana.

Guatemalan sisäministeriön mukaan McAfee on tullut maahan laittomasti ja hänet aiotaan luovuttaa Belizeen, missä yhdysvaltalainen McAfee on asunut viime vuodet. Belizen poliisi haluaa kuulla häntä hänen naapurinsa surmasta.

McAfee teki virustorjuntaohjelmalla sadan miljoonan dollarin omaisuuden 1990-luvulla. Hän menetti suurimman osa rahoistaan ja muutti Belizeen.
STT-AFP-REUTERS

Kaikkea se yrittää.
oon sisältä kuollu ja risti mun naamassa merkkaa sitä
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6833
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: John McAfee, murhasta etsintäkuulutettu.

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Helsingin Sanomat kirjoitti:http://www.hs.fi/ulkomaat/Tietoturvagur ... 5626866099

Tietoturvaguru McAfee anoo siirtoa Yhdysvaltoihin
10.12.2012 8:40

STT–AFP

GUATEMALA. Tietoturvayhtiö McAfeen perustaja John McAfee pyrkii palaamaan Yhdysvaltoihin. Hän ilmoitti sunnuntaina aloittaneensa toimet välttääkseen karkotuksen Guatemalasta Belizeen, missä häntä epäillään naapurinsa tappamisesta.

McAfee pakeni Belizestä Guatemalaan viime viikolla ja anoi sieltä turvapaikkaa. Guatemalan sisäministeriön mukaan McAfee tuli maahan laittomasti ja hänet aiotaan karkottaa kuukauden kuluessa.

McAfee on kiistänyt syytteet naapurinsa taposta ja väittää joutuneensa Belizessä poliisin vainon ja ahdistelun kohteeksi. Hän pelkää Belizen viranomaisten varastavan hänen omaisuutensa ja kohtelevan häntä kaltoin.

McAfee teki virustorjuntaohjelmalla sadan miljoonan dollarin omaisuuden 1990-luvulla. Hän menetti suurimman osa rahoistaan ja muutti Belizeen.
Vastaa Viestiin