Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Lööpit iltapäivälehdissä kertovat,että tietomurrossa vuodettu jopa tuhansien suomalaistenkin nimet/luottokorttitiedot... Onko kellään tietoa/osaamista kaivella tuota listaa esiin??
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1440047450195.html
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1440047450195.html
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
En tiedä, mistä lista löytyisi, mutta ilmeisesti täältä voi tsekata, onko oma sähköpostiosoite kaapattujen tilien joukossa: http://www.trustify.info/check
"I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it." - Mark Twain
-
hannu hanhi
- Axel Foley
- Viestit: 2257
- Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Muronörtit löytävät tällaiset jutut aina ensimmäisenä. Aloitusviestissä on linkki tiedostoon, jossa on kaikki .fi-päätteiset sivuston käyttäjät. Muitakin linkkejä löytyy.
http://murobbs.muropaketti.com/threads/ ... o.1240639/
http://murobbs.muropaketti.com/threads/ ... o.1240639/
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Näitähän ei suositeltu käytettäväksi, sillä se on vain yksi keino kaapata tunnukset.PaxCow kirjoitti:En tiedä, mistä lista löytyisi, mutta ilmeisesti täältä voi tsekata, onko oma sähköpostiosoite kaapattujen tilien joukossa: http://www.trustify.info/check
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Oikeesti!!! Ei kai nyt kukaan menee lyömään johonkin nettilomakkeeseen oman sähköpostiosoitteensa? Mitä arvelet tapahtuvan sähköpostiosoitteille, jotka tuo palvelu kerää? Mikäköhän on tuon firman toimiala, näyttää joltain nettietsiväfirmalta, joka keskittynyt puolisoiden kyttäämiseen. Kai nyt jokainen tietää millä osoitteella on sinne rekisteröitynyt, jos on sellaisen tehnyt. Tuo firma vaan haluaa kerätä loputkin, jotka puuttuvat listalta. Tai potentiaaliset cheattaajat, haha.PaxCow kirjoitti:En tiedä, mistä lista löytyisi, mutta ilmeisesti täältä voi tsekata, onko oma sähköpostiosoite kaapattujen tilien joukossa: http://www.trustify.info/check
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Joo, kannattaa omalla riskillä laittaa osoite...Watt kirjoitti:Oikeesti!!! Ei kai nyt kukaan menee lyömään johonkin nettilomakkeeseen oman sähköpostiosoitteensa? Mitä arvelet tapahtuvan sähköpostiosoitteille, jotka tuo palvelu kerää? Mikäköhän on tuon firman toimiala, näyttää joltain nettietsiväfirmalta, joka keskittynyt puolisoiden kyttäämiseen. Kai nyt jokainen tietää millä osoitteella on sinne rekisteröitynyt, jos on sellaisen tehnyt. Tuo firma vaan haluaa kerätä loputkin, jotka puuttuvat listalta. Tai potentiaaliset cheattaajat, haha.
Löysin tuon linkin kuitenkin Wiredistä, jonka pitäisi olla ihan luotettava julkaisu. Tarkemmin sanottuna linkki löytyi täältä:
http://www.wired.com/2015/08/check-love ... ison-hack/
"I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it." - Mark Twain
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Nimet luottokorttitietojen mukaan:
http://pastebin.com/CyEWbfm4
.fi loppuiset sähköpostiosoitteet (vahvistamattomat)
http://pastebin.com/tiQCCchj
.fi loppuiset sähköpostiosoitteet (vahvistetut)
http://pastebin.com/eqkJxA8P

http://pastebin.com/CyEWbfm4
.fi loppuiset sähköpostiosoitteet (vahvistamattomat)
http://pastebin.com/tiQCCchj
.fi loppuiset sähköpostiosoitteet (vahvistetut)
http://pastebin.com/eqkJxA8P
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Asiaa! Mämmin postaamat linkit listoihin vaikuttavat luotettavilta, koska osoitteiden perusteella siellä on noin 100-200 miestä naista kohden, normisettii. Naisten ei varmaan hirveesti tarvitse nähdä vaivaa, jos on kiinnostunut parisuhteen ulkopuolisesta seurasta, niin ei tarvitse turhaan häsätä tietotekniikan kanssa.
-
Miss_Millhone
- Lauri Hanhivaara
- Viestit: 128
- Liittynyt: Su Elo 24, 2014 4:06 pm
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Toisiaanko ne miehet siellä vokottelee jos ei sieltä naisia juurikaan löydy?Watt kirjoitti:Asiaa! Mämmin postaamat linkit listoihin vaikuttavat luotettavilta, koska osoitteiden perusteella siellä on noin 100-200 miestä naista kohden, normisettii. Naisten ei varmaan hirveesti tarvitse nähdä vaivaa, jos on kiinnostunut parisuhteen ulkopuolisesta seurasta, niin ei tarvitse turhaan häsätä tietotekniikan kanssa.
Onkohan tuonne mahdollista suorittaa maksu muutenkin kuin luottokortilla? Sattui silmään pari tuttua nimeä spostiosoitteista (kuka pöljä muuten rekisteröityy tuollaiseen palveluun oikean nimen sisältävällä spostilla kun uuden tekemiseen ei mene kuin hetki, pari taisi ollapa vielä firman sposteja
Ikäväähän noissa listoissa on se, että Suomestakin löytyy varmaan useimmille noilta listoilta löytyville nimille täysnimikaimoja.
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Aika monta osoitetta oli mallia [email protected]. Järjen riemuvoittoja liikenteessä. Ja eräskin rouva oli rekisteröitynyt yhdysnimella työsähköpostista. Ei varmasti ole kaimoja.Miss_Millhone kirjoitti:kuka pöljä muuten rekisteröityy tuollaiseen palveluun oikean nimen sisältävällä spostilla kun uuden tekemiseen ei mene kuin hetki, pari taisi ollapa vielä firman sposteja![]()
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Ei, kun ainoastaan miehet ovat valmiita riskeeraamaan nolaamaan itsensä julkisesti saadakseen pesää. Kaikkilla alan sivuistoilla on huomattavasti enemmän miehiä kuin naisia. Just laskin, että esimerkiksi johtavalla kotimaisella sivustolla on naisia noin 5%, vaikka naiset ja miehet harrastavat duoseksiä yhtä paljon, olettaen, että homoja, lesboja ja biseksuaaleja on molemmissa sukupuolissa yhtä paljon. Suurempi osa miehistä sattuu olemaan oman elämänsä alfauroksia, joilla on omasta mielestään lupa seikkailla kuinka paljon tahansa.Miss_Millhone kirjoitti: Toisiaanko ne miehet siellä vokottelee jos ei sieltä naisia juurikaan löydy?![]()
Jengi on vaan niin pönttöö tietotekniikan kanssa, että niillä ei ole aavistustakaan miten netti toimii. Tietämättömyys luo sellaisen valheellisen turvallisuuden tunteen, että netissä voisi vähän anonyymisti testailla omaa viehätysvoimaansa. Oikeesti kaikki jää talteen, ja se on insinöörien ja hakkereiden hyvän- tai pahantahtoisuudesta kiinni, mitä tiedoilla tehdään.
EDIT: poistettu trollailu lopusta
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Jos minä olisin hakkeri, hakkeroisin juuri tuollaisten sivustojen tietokannat, myisin poliitikkojen ja muiden vaikuttajien seikkailut tabloideille hyvästä rahasta ja loput nimet laittaisin nettiin puolisoiden, työkavereiden, anoppien ja muiden läheisten ihasteltavaksi. Harmi, että se on laitonta enkä osaa hakkeroida. Tämä on sellaista ruohonjuuritason kansalaisaktivismia 
Ei ole syyttömiä. On vain huonosti kuulusteltuja.
Josif Stalin
Josif Stalin
-
Permit_Denied
- Harjunpää
- Viestit: 305
- Liittynyt: Ma Kesä 01, 2015 8:56 pm
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Nenän tunkeminen muiden yksityisasioihin on mielestäsi kansalaisaktivismia?Bias kirjoitti:Jos minä olisin hakkeri, hakkeroisin juuri tuollaisten sivustojen tietokannat, myisin poliitikkojen ja muiden vaikuttajien seikkailut tabloideille hyvästä rahasta ja loput nimet laittaisin nettiin puolisoiden, työkavereiden, anoppien ja muiden läheisten ihasteltavaksi. Harmi, että se on laitonta enkä osaa hakkeroida. Tämä on sellaista ruohonjuuritason kansalaisaktivismia
-
hannu hanhi
- Axel Foley
- Viestit: 2257
- Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
Minä tunnen pelkästään vahingoniloa. Mutta eipä tästä rahallisesti hyödy muut kuin amerikkalaiset erojuristit.Permit_Denied kirjoitti:Nenän tunkeminen muiden yksityisasioihin on mielestäsi kansalaisaktivismia?Bias kirjoitti:Jos minä olisin hakkeri, hakkeroisin juuri tuollaisten sivustojen tietokannat, myisin poliitikkojen ja muiden vaikuttajien seikkailut tabloideille hyvästä rahasta ja loput nimet laittaisin nettiin puolisoiden, työkavereiden, anoppien ja muiden läheisten ihasteltavaksi. Harmi, että se on laitonta enkä osaa hakkeroida. Tämä on sellaista ruohonjuuritason kansalaisaktivismia
Re: Ashley Madison tietomurto hässäkkä
^Juu. Eihän tämä sivustolle rekisteröityminen ole mikään "yksityisasia", jos kerta puolisoa sen avulla tarkoitus pettää. Se koskettaa puolisoa ja kenties lapsiakin vielä. Hyvä!
How do you hold a moonbeam in your hand?
-The Sound Of Music - Maria (The Nuns)-
-The Sound Of Music - Maria (The Nuns)-