Teinitkö asialla vai joku järjestäytyneempi porukka?
Kotkassa kaadettiin lähes 400 hautakiveä
Viime yönä tapahtunut tuhotyö on suurin Kotkan hautausmailla tapahtunut
KOTIMAA 22.9.2015 15:13 Päivitetty: 22.9.2015 16:53
Byline
Outi Salovaara
Peräti 370 hautakiveä kaadettiin Kotkan Karhulassa sijaitsevalla Kymin hautausmaalla maanantain ja tiistain välisenä yönä. Tuhotyön havaitsivat seurakunnan työntekijät tiistaina aamulla.
Hautaustoimen päällikkö Raimo Heikkinen sanoo, että hän ei ole koskaan nähnyt yhtä suurta hävitystä hautausmaalla. "Se on valtava määrä, suurin mitä on koskaan ollut."
Suurin osa kivistä oli säilynyt ehjänä lukuun ottamatta yhtä, jonka kulma oli vaurioitunut. Heikkisen mukaan kivien nostaminen pystyyn vaatii konevoimaa, sillä joukossa on suuria ja raskaita jopa kolmen hautapaikan levyisiä kiviä.
Kaatuneiden kivien alle on tuhoutunut runsaasti muun muassa kynttilälyhtyjä ja kukkalaitteita. Heikkisen uskoo, että kivet saadaan nostettua tämän viikon aikana.
Kaakkois-Suomen poliisi sai tiedon hautakivien kaatamisesta tiistaina aamupäivällä ja jatkoi vielä iltapäivällä tapauksen tutkimista hautausmaalla. Heikkisen mukaan tietoa tekijöistä ei vielä ollut.
Kotkassa on tehty ilkivaltaa hautausmailla aiemminkin. Esimerkiksi vuonna 2012 neljä 9–10-vuotiasta lasta kaatoi toistasataa hautakiveä ja teki runsaasti muutakin ilkivaltaa Kotkan Parikan hautausmaalla.
Seurakunnassa on keskusteltu valvontakameroiden hankkimisesta ilkivallan hillitsemiseksi ja tekijöiden kiinni saamiseksi. Heikkinen ei kuitenkaan ole täysin kameroiden asentamisen kannalla. "Pitääkö koko maailman olla sellainen, että kaikkialla kamerat valvovat", hän pohtii.
Hautakivien kaatamisesta kertoi ensimmäisenä Kymen Sanomat.
Juttua muokattu kello 16.24. Poliisi tarkensi, että kaadettuja hautakiviä oli 370. Aiemman tiedon mukaan niitä olisi ollut 400.
POLIISI / HANDOUT
Kaatuneiden kivien alle on tuhoutunut runsaasti muun muassa kynttilälyhtyjä ja kukkalaitteita.