Marie Walsh - 32 vuoden pakomatka vankilasta

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6833
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Marie Walsh - 32 vuoden pakomatka vankilasta

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Keskipohjanmaa kirjoitti:http://www.keskipohjanmaa.net/gen/497207.asp

Vankikarkuri palasi häkkiin 32 vuoden jälkeen

Los Angeles, 1. 5. (STT–AFP)


Yhdysvalloissa poliisin haaviin on jäänyt nainen, joka karkasi vankilasta 32 vuotta sitten. Nyt jo keski-ikään ehtinyt Marie Walsh tuomittiin nuoruusvuosinaan huumerikoksista 10–20 vuoden vankeusrangaistukseen. Hän pakeni kuitenkin telkien takaa vuonna 1976 kärsittyään tuomiotaan vasta vuoden. Walsh muutti nimensä, avioitui ja ehti vielä kasvattaa kolme lasta ennen kuin lain koura tavoitti naisen uudelleen poliisille tulleen vihjeen myötä. Walshin perheellä ei rouvan itsensä mukaan ollut mitään tietoa hänen huumemenneisyydestään, saati kesken jääneestä häkkireissusta. Walsh odottaa nyt Kalifornian naisvankilassa siirtoa Michiganiin, missä hänen on määrä kärsiä loput nuoruusajan tuomiostaan.
Huono "tsäkä" tällä karkurilla.

Kukakohan antoi tämän ratkaisevan vihjeen kiinnisaamiseksi?
Gear777
Lauri Hanhivaara
Viestit: 120
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2008 12:01 am

Viesti Kirjoittaja Gear777 »

Mielestäni taas hänellä oli ihmeen hyvä "tsäkä". Harva karkuri onnistuu nimittäin olemaan 32 vuotta pakosalla. :twisted:
"When diplomacy ends, war begins"
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6833
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Gear777 kirjoitti:Mielestäni taas hänellä oli ihmeen hyvä "tsäkä". Harva karkuri onnistuu nimittäin olemaan 32 vuotta pakosalla. :twisted:
Sitä minäkin tarkoitin. Eli hyvä "tsäkä" kiinnijäämiseen asti. Mahtaa ketuttaa mennä näin keski-ikäisenä vankilaan kärsimään jotain nuoruuden toilailuja.
SVC
Remington Steele
Viestit: 249
Liittynyt: Su Maalis 02, 2008 1:01 am

Viesti Kirjoittaja SVC »

Olisikohan ilmiantaja ollut joku nuoruuden tuttu, joka törmäsi karkulaiseen sattumalta uudelleen? Tosin mitenköhän nimenmuutoskin on päässyt onnistumaan? Tuskin enää näinä tietoverkkojen aikakausina.
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

Rikokset vanhenee, mutta vankikarkuruus ei? Luulisi että 32 vuoden jälkeen yksi ja sama enää. Onhan se tietty oikeuslaitoksen imagolle tärkeää, että pidetään kiinni tuomioista, mutta en itse enää vaivautuisi kyllä. Varsinkaan kun henkilö on ilmeisesti elänyt varsin nuhteetonta elämää tähän asti ja kyseessä oli kuitenkin nuoruusvuosien toilailut. Eikä edes ilmeisen vakavat semmoiset, vaikka tuomio pitkä olikin.

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

Vastaa Viestiin