Sivu 1/1
Poikaa kuristettiin ja lyötiin nyrkkiraudalla Vihdissä
Lähetetty: To Touko 08, 2008 8:39 am
Kirjoittaja Pinkkis
iltalehti.fi kirjoitti:Salolaista poikaa pahoinpideltiin rajusti Vihdin Nummelassa maanantai-iltana.
14-vuotiasta poikaa kuristettiin, potkittiin ja lyötiin muun muassa nyrkkiraudalla kasvoihin.
Pojan luokse Citymarketin läheiselle hiekkakentälle oli tullut seitsemän nuorta, joista yksi nappasi pojan repun. Pahoinpitely alkoi, kun poika haki reppuaan takaisin.
Hyökkääjät olivat noin 15-vuotiaita. Uhri tunsi heistä pari nimeltä.
Vihdin poliisi toivoo tapauksesta tietäviä ottamaan yhteyttä numeroon 09-2252 9670.
Onko tänä päivänä oikeesti lasten elämä noin vaikeeta? Vaiko onko aikuisista tullut välinpitämättömiä.
Lähetetty: To Touko 08, 2008 8:48 am
Kirjoittaja Howler
Minua ärsyttää suunnattomasti, kun tuli mieleen, että mikä motiivi tuolle pahoinpitelylle mukamas oli. Jos kyseessä oli se, että poika ei ollut paikkakuntalainen, niin hohhoijaa. Paitsi ettei ole uutta täälläkään päin, missä minä asun.
Toivottavasti tekijät saadaan kiinni ja oppivat rangaistuksestaan, ettei tule tulevaisuuden rikollisia.
Lähetetty: To Touko 08, 2008 11:03 am
Kirjoittaja tempura
Toivottavasti tekijät saadaan kiinni ja oppivat rangaistuksestaan, ettei tule tulevaisuuden rikollisia.
Valitettavasti mahdollinen "rangaistus" mikäli sellainen edes annetaan tulee olemaan lähinnä naurettava. Tekijät jatkavat entiseen malliin .
Lähetetty: To Touko 08, 2008 11:49 am
Kirjoittaja Howler
tempura kirjoitti:Valitettavasti mahdollinen "rangaistus" mikäli sellainen edes annetaan tulee olemaan lähinnä naurettava. Tekijät jatkavat entiseen malliin .
Totta, mutta aina voi elätellä toiveita.
Lähetetty: To Touko 08, 2008 5:56 pm
Kirjoittaja Elephant
Howler kirjoitti:Minua ärsyttää suunnattomasti, kun tuli mieleen, että mikä motiivi tuolle pahoinpitelylle mukamas oli. Jos kyseessä oli se, että poika ei ollut paikkakuntalainen, niin hohhoijaa.
Uskoisin että tuo ei ole ollut motiivina. Ei kyseinen paikka ihan niin sisäsiittoinen ole.
Ja jos uhri on tekijöistä muutaman nimeltä tuntenut niin kyseessä on ehkäpä ollut jotain henkilökohtaista tahi muuten vain päissään / tyhmyyksissään keksineet että kiusataan uhria.
Perin outoa myös, että tuon 'hiekkakentän' ympärillä kuitenkin on asutusta suhteellisesti.. Missähän sitä voi nykyään liikkua..