https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011139740.html
Tämä tiedetään Utahissa kadonneen suomalaismiehen liikkeistä – puhelin paikantui erämaahan
Mies nousi musta reppu selässä keltaiseen taksiin lentoasemalla. Sen koommin häntä ei ole nähty.
28-vuotias mäntsäläläismies saapui Salt Lake Cityn lentokentälle maaliskuun 5. päivänä. Sen koommin häntä ei ole nähty. Kuva: Duchesnen piirikunnan sheriffi
28-vuotias suomalaismies on ollut lähes kuukauden tiellä tietymättömillä Utahin vaikeakulkuisissa maastoissa Kalliovuorilla Yhdysvalloissa.
Hän lensi Utahiin maaliskuun 5. päivänä ja katosi. Hänet haettiin Salt Lake Cityn lentoasemalta, mutta tarkkaa tietoa siitä, kenen kyytiin hän nousi, ei ole.
Videotallenteella näkyy, miten mies nousi musta reppu selässä keltaiseen taksiin lentoasemalla. Sen koommin häntä ei ole nähty.
Perheen käsitys on, että hän matkusti taksilla noin 240 kilometrin matkan Moon Laken alueelle Kalliovuorille.
Kadonnut mies asuu virallisesti Mäntsälässä. Sheriffi kertoo, että hän on noin 175-senttinen, sinisilmäinen ja vaaleahiuksinen. Hänen etsintäilmoitustaan on jaettu laajalti Utahissa.
Poliisi ja vapaaehtoiset etsivät miestä lumisesta erämaasta noin kahden ja puolen kilometrin korkeudesta. Perhekin on matkustanut paikalle ja etsinyt miestä kahden viikon ajan, Foxin paikalliskanavalla kerrotaan.
Paikallisen sheriffintoimiston edustaja kertoo, ettei hän ole 30-vuotisella urallaan törmännyt aiemmin tapaukseen, jossa mies lentää Suomesta mennäkseen vaeltamaan ylös vuorille. Hän kuvailee perheen tilannetta sydäntäsärkeväksi.
– Me tarvitsemme välittömästi yleisön apua. Meillä on herrasmies, joka ei ole meidän maastamme, eikä perhe edes tiedä, miksi hän lähti tai muutakaan, kapteeni
John Crowley kertoo Foxilla.
Duchesnen piirikunnan sheriffin toimisto kertoo, että 28-vuotiaan miehen perhe otti heihin yhteyttä 17. maaliskuuta, kun he eivät olleet saaneet tähän yhteyttä.
Sheriffin toimisto pyytää lähettämään vihjeitä seuraaviin puhelimitse numeroon 435-738-1126 tai sähköpostitse osoitteeseen
[email protected].
Viranomaisten mukaan kadonneen suomalaismiehen matkapuhelin on paikantunut Moon Laken alueelle.
Moon Lake on vuoristojärvi Ashleyn kansallismetsässä Uintavuorilla, jotka ovat osa Kalliovuorten suurta vuoristoa. Vuoret ympäröivät pitkulaista järveä, joka on noin 5,5 kilometriä pitkä. Sen muodon sanotaan muistuttavan kuunsirppiä.
– Mitä olemme nähneet lentokentän videolta hänen kantamastaan repusta, hänellä ei ollut oikeanlaista varustusta ylös Uintavuorille, kapteeni John Crowley kertoo Foxin paikalliskanavalla.
Vielä huhtikuun alussa yölämpötilat laskevat jopa –6 asteeseen Moon Lakella. Fox Newsin videolla järvenpinta näyttää olevan yhä jäässä.
Mänty- ja haapametsä ympäröi järveä. Järveltä on 50 kilometrin matka läheiseen Duchesnen kaupunkiin.
Moon Laken ympärille on syntynyt lukuisia legendoja. Tarina kertoo Moon Laken hirviöstä Mooniesta, joka muistuttaa tukkia tai käärmettä.
Legenda Moon Laken hirviöstä on vanha. Sen juuret vievät aikoihin, jolloin alkuperäiskansat asuttivat aluetta. Kerrotaan, että intiaanipäällikön ruumista kuljettava kanootti katosi mystisesti järvellä. Toisessa tarinassa kaksi intiaanilasta hukkui järveen, eikä heitä koskaan löydetty.
Toisen tarinan mukaan järvessä kummittelee sinihuulinen, sinne hukkunut noin seitsemänvuotias tyttö.
Legendoista kertovat ABC News ja Moon Lake Resortin sivusto.