Poikaa kuristettiin ja lyötiin nyrkkiraudalla Vihdissä

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Pinkkis
Lauri Hanhivaara
Viestit: 120
Liittynyt: Ti Huhti 22, 2008 3:31 pm
Paikkakunta: Järvenpää

Poikaa kuristettiin ja lyötiin nyrkkiraudalla Vihdissä

Viesti Kirjoittaja Pinkkis »

iltalehti.fi kirjoitti:Salolaista poikaa pahoinpideltiin rajusti Vihdin Nummelassa maanantai-iltana.

14-vuotiasta poikaa kuristettiin, potkittiin ja lyötiin muun muassa nyrkkiraudalla kasvoihin.

Pojan luokse Citymarketin läheiselle hiekkakentälle oli tullut seitsemän nuorta, joista yksi nappasi pojan repun. Pahoinpitely alkoi, kun poika haki reppuaan takaisin.

Hyökkääjät olivat noin 15-vuotiaita. Uhri tunsi heistä pari nimeltä.

Vihdin poliisi toivoo tapauksesta tietäviä ottamaan yhteyttä numeroon 09-2252 9670.
Onko tänä päivänä oikeesti lasten elämä noin vaikeeta? Vaiko onko aikuisista tullut välinpitämättömiä.
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

Minua ärsyttää suunnattomasti, kun tuli mieleen, että mikä motiivi tuolle pahoinpitelylle mukamas oli. Jos kyseessä oli se, että poika ei ollut paikkakuntalainen, niin hohhoijaa. Paitsi ettei ole uutta täälläkään päin, missä minä asun.

Toivottavasti tekijät saadaan kiinni ja oppivat rangaistuksestaan, ettei tule tulevaisuuden rikollisia.
tempura
Nikke Knatterton
Viestit: 154
Liittynyt: Ke Elo 08, 2007 4:36 pm

Viesti Kirjoittaja tempura »

Toivottavasti tekijät saadaan kiinni ja oppivat rangaistuksestaan, ettei tule tulevaisuuden rikollisia.
Valitettavasti mahdollinen "rangaistus" mikäli sellainen edes annetaan tulee olemaan lähinnä naurettava. Tekijät jatkavat entiseen malliin .
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

tempura kirjoitti:Valitettavasti mahdollinen "rangaistus" mikäli sellainen edes annetaan tulee olemaan lähinnä naurettava. Tekijät jatkavat entiseen malliin .
Totta, mutta aina voi elätellä toiveita.
Elephant
Harjunpää
Viestit: 306
Liittynyt: Pe Joulu 07, 2007 3:07 pm
Paikkakunta: Uusimaa

Viesti Kirjoittaja Elephant »

Howler kirjoitti:Minua ärsyttää suunnattomasti, kun tuli mieleen, että mikä motiivi tuolle pahoinpitelylle mukamas oli. Jos kyseessä oli se, että poika ei ollut paikkakuntalainen, niin hohhoijaa.
Uskoisin että tuo ei ole ollut motiivina. Ei kyseinen paikka ihan niin sisäsiittoinen ole.
Ja jos uhri on tekijöistä muutaman nimeltä tuntenut niin kyseessä on ehkäpä ollut jotain henkilökohtaista tahi muuten vain päissään / tyhmyyksissään keksineet että kiusataan uhria.
Perin outoa myös, että tuon 'hiekkakentän' ympärillä kuitenkin on asutusta suhteellisesti.. Missähän sitä voi nykyään liikkua..
"Suomalainen rikos on huonosti suunniteltu,
toissijaisista motiiveista tehty ja useimmiten
sekä uhrin että tekijän kannalta lähinnä
vaivaannuttava kokemus."
-Kyösti Pöysti, nuorempi komisario
Vastaa Viestiin