Ymmärtääkseni rokotekriittisten käsitys on ollut, että kohta alkaa päitä putoilemaan kuin heinää, mutta siltähän tässä nyt on vältytty ja tuollaiset varotoimet kuuluvat asiaan. Toki riski on pieni, mutta kuitenkin. Ette kuitenkaan samassa yhteydessä halua keskustella esim. raskaana olevista rokottamattomista tehopotilaista, joille joudutaan tekemään hätäsektio. Sekö on mielstänne ihan ok meininki?Puukkohippa kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 9:23 am Mielenkiintoista nähdä miten lampaat yhdessä hyökkäävät mutta eivät osaa kommentoida itse uutista:
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/ ... 1f89fa3c96
Tämä rokotehan piti olla jo tutkittu, turvallinen eikä mitään ikäviä ylläreitä ollut tulossa.
Silti sen jakelu keskeytetään sivuvaikutuksien takia. Miten panettelu on mennyt niinkuin lampaiden omasta mielestä?
Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
-
Puukkohippa
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Kuka sellaista (45%) täällä on väittänyt?damfin kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 8:55 am jonkinasteisia ja määrällisiä sivuvaikutuksia ei käsittääkseni kukaan ole kiistänyt, yleensä lähes kaikista rokotuksista joillekin seuraa joitain sivuvaikutuksia, joku huonotuurinen voi jopa menehtyä.
Se missä te olitte väärässä oli sivuvaikutusten määrä, teidän puheiden mukaan vähintään 45% tulee menehtymään tai saamaan vakavia sivuvaikutuksia, ja teidän mukaanne asiaan ei puututa vaan rokotuksien tuputtamista jatketaan kaikesta huolimatta.
No miten kävi, asiaan puututtiin jo siinä vaiheessa kun 4 ikäryhmään kuulunutta henkilöä 100 000:sta sai jonkin asteisen ylimääräisen sydänlihastulehduksen, ja maailmalta saadun datan mukaan 95% tapauksista toipuu nopeasti.
Aivan samoin toimittiin aiemmin sen Astra Zenecan kanssa, asiaan reagoitiin hyvin nopeasti ja rokotuskäytäntöjä muutettiin, aivan kuten tässäkin tapauksessa, eli minusta tämä juuri osoittaa sen kuinka tarkasti tilannetta ja vaikutuksia seurataan ja niihin puututaan.
Olisikohan neljä 100 000:sta suunilleen sama määrä jotka joutuisi tehohoitoon viruksen takia ilman rokotetta?
Kuinka iso ongelma long Covid on nuorissa?
https://www.nature.com/articles/d41586-021-01935-7.. Armann suspects numbers might not be that high. Long-COVID symptoms include fatigue, headache, difficulty concentrating and insomnia. He says that other pandemic-related phenomena, such as school closures and the trauma of seeing family members sick or dying from COVID-19 could result in those symptoms too, and artificially inflate long-COVID estimates. “You need a control group to tease out what is truly infection-related,” he says.
He and his colleagues have been taking blood samples from secondary-school children in Dresden since May 2020 to track rates of infection. In March and April this year, surveys were taken from more than 1,500 children — nearly 200 of whom had antibodies indicating previous SARS-CoV-2 infection — to see how many reported long COVID.
In May, Armann’s group reported in a preprint that it found no difference in rates of symptoms reported by the two groups3. “This was kind of striking,” says Armann, and suggests that long COVID in children is probably lower than some studies have indicated. That doesn’t mean that long COVID doesn’t exist in children, he says, but it does mean the number is probably below 10%, a level that would have been picked up in the study. The true figure is perhaps as low as 1%, he says.
Jos vain 1% lapsista/nuorista sairastaa long covidia, pitääkö sitä edelleen käyttää tekosyynä massarokotuksiin näissä ikäryhmissä ja mahdollisesti altistaa lapsia/nuoria muille sivuvaikutuksille kuin pelkästään myokardialle?
Viimeksi muokannut Puukkohippa, Pe Loka 08, 2021 9:42 am. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Eli mielestäsi 1% on vähän, mutta neljä 100 000:sta on paljon? ...okPuukkohippa kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 9:40 am Jos vain 1% lapsista/nuorista sairastaa long covidia, pitääkö sitä edelleen käyttää tekosyynä massarokotuksiin näissä ikäryhmissä ja mahdollisesti altistaa lapsia/nuoria muille sivuvaikutuksille kuin pelkästään myokardia?
-
Puukkohippa
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Keskustellaan vaan. Kuuluuko raskaana oleva riskiryhmään? Ehkä kuuluu. Pitäiskö silloin ottaa rokotteen jos se saattaa auttaa? Ehkä.Kitarisa kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 9:34 am Ette kuitenkaan samassa yhteydessä halua keskustella esim. raskaana olevista rokottamattomista tehopotilaista, joille joudutaan tekemään hätäsektio. Sekö on mielstänne ihan ok meininki?
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
No tässä sitä kontekstia, eli rokotteen ottajista neljä 100 000:sta on siis saanut jonkinlaisen sydänlihastulehduksen josta 95% toipuu nopeasti.Puukkohippa kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 9:46 amHahaha!!! Brainiac. Laita luvut kontekstiin. Ja mieti myös mihin olet vastaamassa.damfin kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 9:44 amEli mielestäsi 1% on vähän, mutta neljä 100 000:sta on paljon? ...okPuukkohippa kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 9:40 am Jos vain 1% lapsista/nuorista sairastaa long covidia, pitääkö sitä edelleen käyttää tekosyynä massarokotuksiin näissä ikäryhmissä ja mahdollisesti altistaa lapsia/nuoria muille sivuvaikutuksille kuin pelkästään myokardia?
Hitto kuinka hidasta ja vääristelevää sakkia olette.
Suhteutetaan se siihen että 1% koronan sairastaneista eli yksi 100:sta saa long covidin joka tarkoittaa kuukausien heikkokuntoisuutta sisältäen monenlaisia oireita (Tavallisia koronavirusinfektion pitkäaikaisoireita ovat muun muassa uupumus, muistiongelmat ja keskittymisvaikeudet, päänsärky, yskä, hengitysvaikeudet, rytmihäiriötuntemukset sekä lihaskivut ja muut pitkäkestoiset kivut.)
Noin, nyt on laitettu luvut kontekstiin, miltä kuulostaa?
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Faktat on kyllä kylmääviä: Sairaaloiden tilastot sen kertovat, nytkin parikymppisiä on kaksi kertaa enemmän erikoissairaanhoidon vuodepotilaana kuin 8-kymppisenä ja miksi näin.. no tietty siksi kun 8-kymppiset on pääosin jo rokotettu mutta parikymppiset ei ole vielä kerenneet rokotettaan saada
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008317317.html
ja kaikki nämä 2-kymppiset ovat rokottamottomia, kuten myös 8-kymmpiset (yhtä lukuunottamatta)
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008317317.html
ja kaikki nämä 2-kymppiset ovat rokottamottomia, kuten myös 8-kymmpiset (yhtä lukuunottamatta)
-
Puukkohippa
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Uskotko että nuo parikymppiset ovat kaikki olleet perusterveitä? Ei uutinen kerro sitä. Voi olla riskiryhmäläisiä, eikö niin? Astma, ylipaino, diabetes jne.Late6 kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 10:47 am Faktat on kyllä kylmääviä: Sairaaloiden tilastot sen kertovat, nytkin parikymppisiä on kaksi kertaa enemmän erikoissairaanhoidon vuodepotilaana kuin 8-kymppisenä ja miksi näin.. no tietty siksi kun 8-kymppiset on pääosin jo rokotettu mutta parikymppiset ei ole vielä kerenneet rokotettaan saada
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008317317.html
ja kaikki nämä 2-kymppiset ovat rokottamottomia, kuten myös 8-kymmpiset (yhtä lukuunottamatta)
Heitä on siis 10. Koko Suomessa vain kymmenen 20-29 vuotiasta. Mitä se tekee koko väestöstä, promille? Osa voi olla siellä muista syistä mutta ovat sairaalassa testattu positiiviseksi ja siihen saakka olleet oireettomia.
Tämä ei vieläkään puolla ei-riskiryhmäläisten, varsinkaan nuorten ja lasten massarokotuksia.
Mikä tässä niin vaikea ymmärtää?
Te puolustatte massarokotuksia promilleluvuilla mutta nauratte sivuvaikutusten prosenttiluvuille.
Viimeksi muokannut Puukkohippa, Pe Loka 08, 2021 11:13 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Joskus kuuntelen asiantuntijoiden tai päättäjien ulostuloja aiheesta. Mutta vaikka niitä ei seuraisi, on ympärillä havaittavissa rajoitustoimista luopumista rokotekattavuuden kasvaessa, joka tietty on looginen seuraus. Jos iltapäivälehdet ovat valtamedioita, niin sille en sitten valitettavasti voi mitään. Niitä en lue. Tai no, jos tänne joku jotain on linkannut, olen saattanut vilkaistakin, mutta siinäpä se.
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Rokotekielteisissä on paljon samaa mitä tulee Trumpilaisuuteen. Trump tykkäsi itse pressakaudellaan heitellä ilmaan valtavia määriä perustelemattomia väitteitä ja suoranaisia valheita (yli 30 000kpl). Sit jonkun kerran kun yksittäinen heitto osui vahingossa puolittain oikeaan suuntaan, kuvittelette olleen päätelmienne kanssa oikeassa. Teidän päässä oleva narratiivi huutaa:
Rokote oli vaarallinen nuorille miehille niin kuin sanoin, olin siis koko ajan oikeassa!!1
Ei, ette te olleet. Moderna ei ole edelleenkään vaarallinen nuorille miehille. Riski saada lievä haittavaikutus on pieni, mutta laskeaksemme riski mitättömäksi, valmiste vaihdetaan toiseen kun se kerran mahdollista on. Rokotevastaisilla on siis aivan samat tiedot saatavissa taudista kuin muillakin, mutta tekevät niistä päätelmiä oman, vinksahtaneen maailmankuvansa läpi.
Koko rokotehaittakeskusteluhan pyörii sen ympärillä, onko vasta-aineet turvallisempaa hankkia rokotteesta vai taudin sairastamalla ja tästä tiede on aika lailla yksimielinen: Rokote on tuhansia kertoja turvallisempi. Piste. Siksi myös ihmisiä rokotetaan ympäri maailman. Ja juu, varmasti löydätte jonkun kiistellyn hahmon, joka väittää muuta. Joka tieteenalalla on omat vastarannan kiiskensä, ei se meinaa mitään. Heillä voi olla omat intressinsä jakaa valheita.
Rokote oli vaarallinen nuorille miehille niin kuin sanoin, olin siis koko ajan oikeassa!!1
Ei, ette te olleet. Moderna ei ole edelleenkään vaarallinen nuorille miehille. Riski saada lievä haittavaikutus on pieni, mutta laskeaksemme riski mitättömäksi, valmiste vaihdetaan toiseen kun se kerran mahdollista on. Rokotevastaisilla on siis aivan samat tiedot saatavissa taudista kuin muillakin, mutta tekevät niistä päätelmiä oman, vinksahtaneen maailmankuvansa läpi.
Koko rokotehaittakeskusteluhan pyörii sen ympärillä, onko vasta-aineet turvallisempaa hankkia rokotteesta vai taudin sairastamalla ja tästä tiede on aika lailla yksimielinen: Rokote on tuhansia kertoja turvallisempi. Piste. Siksi myös ihmisiä rokotetaan ympäri maailman. Ja juu, varmasti löydätte jonkun kiistellyn hahmon, joka väittää muuta. Joka tieteenalalla on omat vastarannan kiiskensä, ei se meinaa mitään. Heillä voi olla omat intressinsä jakaa valheita.
Sikis:
Faktahan on kuten NATO:kin tunnustaa ettei jonkin Ukrainan haltuunottoon mene puoltatuntia kauempaa. Näin ei kuitenkaan ole näillä näkymin tapahtumassa vaikkakin länsipropagandakoneisto nyt yrittää muuta surkuhupaisasti esittää.
Faktahan on kuten NATO:kin tunnustaa ettei jonkin Ukrainan haltuunottoon mene puoltatuntia kauempaa. Näin ei kuitenkaan ole näillä näkymin tapahtumassa vaikkakin länsipropagandakoneisto nyt yrittää muuta surkuhupaisasti esittää.
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
yksiselitteisesti tämä kertoo sen että rokottamattomat ovat ne joihin tauti voimakkaiten iskee ja siitä tässä faktatiedossa nyt oli kysymys. Täysrokotettuja ei väestön keskuudesta juuri sairaaloista löydy, vaan poikkeuksetta jengi on juuri näitä rokottamattomia olipa sitten mikä ikäluokka tahansa kyseessä. Erityisesti silmiin pistää nyt tämä kuinka moninverroin nuoret ovat sairaaloissa verrattuna vanhuksiinPuukkohippa kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 11:08 amUskotko että nuo parikymppiset ovat kaikki olleet perusterveitä? Ei uutinen kerro sitä. Voi olla riskiryhmäläisiä, eikö niin? Astma, ylipaino, diabetes jne.Late6 kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 10:47 am Faktat on kyllä kylmääviä: Sairaaloiden tilastot sen kertovat, nytkin parikymppisiä on kaksi kertaa enemmän erikoissairaanhoidon vuodepotilaana kuin 8-kymppisenä ja miksi näin.. no tietty siksi kun 8-kymppiset on pääosin jo rokotettu mutta parikymppiset ei ole vielä kerenneet rokotettaan saada
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008317317.html
ja kaikki nämä 2-kymppiset ovat rokottamottomia, kuten myös 8-kymmpiset (yhtä lukuunottamatta)
Heitä on siis 10. Koko Suomessa vain kymmenen 20-29 vuotiasta. Mitä se tekee koko väestöstä, promille? Osa voi olla siellä muista syistä mutta ovat sairaalassa testattu positiiviseksi ja siihen saakka olleet oireettomia.
Tämä ei vieläkään puolla ei-riskiryhmäläisten, varsinkaan nuorten ja lasten massarokotuksia.
Mikä tässä niin vaikea ymmärtää?
Te puolustatte massarokotuksia promilleluvuilla mutta nauratte sivuvaikutusten prosenttiluvuille.
- On Anoi Kaa
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 11797
- Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
- Paikkakunta: Syvä joki
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Höpönlöpö, USAnkin sairaaloissa on ainakin 60% täysin rokotettuja ja katsokaa Israeliin, jos haluatte lisää "rokotekivaa" (ei ole rokote, vaan viruspohjainen geeniterapia). Jos on terve, eikä ole ihan älyttömän vanha, rokotetta ei kannata ottaa, vaan sairastaa tauti ja nauttia ylivertaisesta immuniteetista ilman rokotteen pitkäaikaishaittoja, piikkikoukkua, jne.
Ei kannata ripustaa itseään loppuelämäkseen lääketeollisuuden puskemaan piikkikoukkuun, kun muitakin vaihtoehtoja on.
Trump oli moderneista pressoista maailmanrauhalle selvästikin paras. Ei jännitteitä kuin Kiinan kanssa, jota vastaan EU:nkin tulee alkaa taistella (talouspoliittisesti) tai muuten Kiina nielee meidät, koska Kiina on ainoa suuri talousalue, joka on hyötynyt covid-plandemiasta. Ullatus.
Olisiko nämä riskit hyvä tuntea etukäteen ja tehdä +/- -analyysiä kenelle kokeelliset lääkevalmisteet kannattaa antaa vai massapiikittää lähes koko sivistynyt maailma sokkona sen kummemmin jatkoja ajattelematta (tai ehkäpä juuri jatkoja ajatellen, jos Davos-Schwab-Gates-Rockefeller -agandaa painottaa...)? Ei taida olla tuttu sanonta "kaikkia munia ei kannata laittaa yhteen koriin"? (tahaton viittaus myös vuotaviin rokotteisiin ja Marekin tautiin!
)
Koteihin (ja työpaikoille sinne yököille) +/- -analyysin tueksi kuva, joka saattaa havahduttaa ajattelemaan:
Lisänä se, että fiksu henkilö, joita rokotekriittisissäkin on paljon, muuttaa käsityksiään uuden tiedon tullessa. ADE-riski on todellinen ja sen voi nähdä selviten korkean ruiskepakotuksen maissa, kuten Israelissa ja Singaporessa.
Ihmisiä ei saa vammautua loppuelämäkseen*, jopa kuolla sellaisen lääkevalmisteen takia, josta hänelle ei olisi oikeastaan voinutkaan tulla kuin haittavaikutuksia. Mutta silti viisaat lääketieteen lobbaamat (lue: maksamat) THL-rokottajamme haluavat edeta massarokotuksin, vaikka siinä tiedetään otettavan paitsi lyhyen tähtäimen riskit rokotehaitoista, myös riskit viruksen ajattamisesta rokotetuille vaaralliseksi mutanttivirukseksi. (lue: 'leaky vaccine's marek's disease')
2. Vaan asiaan kuuluu saada lääkevalmisteille ja etenkin rokotteille (mitä mRNA-software -ruiskeet eivät ole) lupa normaalin testikäytännön polkua, jotta turvallisuusprofiili ja sekä lyhyen, että pitkän aikavälin ongelmat paremmin tunnetaan, eikä hätäluvalla meille pukattuja tuntemattomista aineyhdisteistä ja nanomolekyyleitä pakattuja ruiskeita tarvitse kaikkia hätävetää meidän markkinoilta. Montako poisvetoa jo on?
Jos on uutta tietoa, niin raskaana olevalle EI viinaa, ei kahvia, ei kovia tai pehmeitä huumeita, mutta ETENKÄÄN EI KOKEELLISIA LÄÄKEVALMISTEITA, JOITA EI OLE TESTATTU niin, että tiedettäisiin sen vaikutukset hedelmällisyyteen, keskenmenoihin, raskauteen, lapsen terveyteen (VAMMAT SYNTYESSÄ?!?! täysin auki), lapsen kehitykseen.
Osa silti haluaa pakottaa näitä potentiaalisesti jopa tappavia tuotteita raskaanaoleville naisille, vaikka ruiskeiden tappavuus on tiedossa. Tuore esimerkki (mikä jo täällä):
PS. Sama nimimerkki kertoi parisen viikkoa sitten, että koronan IFR olisi noin 2% luokkaa. Hänellä on helppoa, kun luvut voi vetää hatusta, ainakin lähdettä ilmoittaen ja rakentaa sitten siitä. Jos joku jaksaa puhaltaa valheellisen tiedon alas, keksiä kohta uudet luvut uuteen aiheeseen. Esitti IFR-% luvutkin vielä niin, että siitä muistaakseni saattoi ymmärtää tartuntakuolleisuuden olevan sama kaikille.
Toki tuonkin ymmärtämättömyys selittää sitä, miksi näitä kokeellisia ruiskeita yritetään pakottaa kaikille, jopa pikkulapsille, vaikka he kuolevat paljon todennäköisemmin vaikkapa tapaturmaisesti kuin kovittuun, eikä uuden teknologian tuntemattomien aineiden vaikutuksista näiden kehitykseen ole minkäänlaista tietoa ainakaan julkisesti olemassa. Jos mRNA-tuotteita on testattu lapsilla ennen, niin se on ollut vieläkin epäinhimillisempi tapahtuma.
*) Esimerkiksi 12-15 -vuotiaat pojat joutuvat sairaalaan Pfizer-injektiosta 4-6 -kertaa useammin kuin covidista, mutta silti THL-himopiikittää heitä! Eikä vanhemmat taatusti tiedä näistä riskeistä tai olemattomasta hyödystä, siitä, että lapsen immuniteetti on ihan eriluokkaa kuin näiden tuntemattomien ruiskeiden. Juuri siksi terveet normaalipainoiset lapset eivät covidista sairaalaan joudu!
Guardian 10. syyskuuta, 2021:
https://www.theguardian.com/world/2021/ ... ests-study
Eikö se jo ole mennyt jakeluun, että covid19 EI OLE VAKAVA TAUTI ylivertaiselle valtaosalle sen saaneista. Silti panikointi mm. positiivisten testitulosten uutisoimisessa ja toki näissä rokotteissa.
Food for thought:
Lisänä vielä se, että ns. variantit ovat melkoista humpuukia, etenkin niistä annettavat "tartuttavuustiedot": Ei ole olemassa kliisiä tutkimuksia, missä olisi testattu, miten todennäköisesti varianttia A sairastava(oireeton tartuttaja on käytännössä myytti) tartuttaa henkiöitä 2, 3, 4, jne. ja miten tehokkaasti hän levittää varianttia A verrattuna varianttiin B tai C. Siltikin olemme kuulleet jo useita pelottavia juttuja miten joku kauhea variantti tulee ja syö meidät. Siltikin MET.
Variantit tulivat mieleen ihan siitä, että laskujeni mukaan alkaisi taas olla uuden variantin, jos ei jopa kokonaan uuden tartuntataudin (lue: bioasevuodon) aika. No, ehkä olen väärässä, seurataan kuitenkin kk tai pari.
Edit. lisätty * -diagnosointiin liittyen.
ELÄKÖÖN KORONA - ELÄKÄÄMME, JA KUOLKAAME, KORONAN KANSSA - EI KORONAAN!
Ei kannata ripustaa itseään loppuelämäkseen lääketeollisuuden puskemaan piikkikoukkuun, kun muitakin vaihtoehtoja on.
Trump oli moderneista pressoista maailmanrauhalle selvästikin paras. Ei jännitteitä kuin Kiinan kanssa, jota vastaan EU:nkin tulee alkaa taistella (talouspoliittisesti) tai muuten Kiina nielee meidät, koska Kiina on ainoa suuri talousalue, joka on hyötynyt covid-plandemiasta. Ullatus.
"Jonkinasteisia" on melkoista luistelua. Tiedetään, että piikistä on seurannut pahimmillaan kuolema, vielä useammalle elimien vakava vammautuminen (yleensä sydän, myös verisolut osalla) ja monet kärsivät oireista, kuten viikkokausien päänsärky tms.damfin kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 8:55 am No minäpä sanon omasta puolestani... jonkinasteisia ja määrällisiä sivuvaikutuksia ei käsittääkseni kukaan ole kiistänyt, yleensä lähes kaikista rokotuksista joillekin seuraa joitain sivuvaikutuksia, joku huonotuurinen voi jopa menehtyä.
Olisiko nämä riskit hyvä tuntea etukäteen ja tehdä +/- -analyysiä kenelle kokeelliset lääkevalmisteet kannattaa antaa vai massapiikittää lähes koko sivistynyt maailma sokkona sen kummemmin jatkoja ajattelematta (tai ehkäpä juuri jatkoja ajatellen, jos Davos-Schwab-Gates-Rockefeller -agandaa painottaa...)? Ei taida olla tuttu sanonta "kaikkia munia ei kannata laittaa yhteen koriin"? (tahaton viittaus myös vuotaviin rokotteisiin ja Marekin tautiin!
Koteihin (ja työpaikoille sinne yököille) +/- -analyysin tueksi kuva, joka saattaa havahduttaa ajattelemaan:
damfin kirjoitti:Se missä te olitte väärässä oli sivuvaikutusten määrä, teidän puheiden mukaan vähintään 45% tulee menehtymään tai saamaan vakavia sivuvaikutuksia, ja teidän mukaanne asiaan ei puututa vaan rokotuksien tuputtamista jatketaan kaikesta huolimatta.
Ongelman juurisyy on juuri siinä, että monella on selvästi ongelmia ymmärtää asioita ja asiakokonaisuuksia, silti yrittää päteä; ei ole mitään "rokotekriittisten" yhtenäistä ryhmää, joilla on sama käsitys.Kitarisa kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 9:34 am Ymmärtääkseni rokotekriittisten käsitys on ollut, että kohta alkaa päitä putoilemaan kuin heinää, mutta siltähän tässä nyt on vältytty
Lisänä se, että fiksu henkilö, joita rokotekriittisissäkin on paljon, muuttaa käsityksiään uuden tiedon tullessa. ADE-riski on todellinen ja sen voi nähdä selviten korkean ruiskepakotuksen maissa, kuten Israelissa ja Singaporessa.
1. Eivät todellakaan kuulu asiaan! Monesko "covid-rokotteen" poisveto tämä jo oli? (mukana taisi olla oikeitakin rokotteita, jotka olivat suruksemme vain epäkelpoja, kuten nämä mRNA-injektiotkin.ja tuollaiset varotoimet kuuluvat asiaan.
Ihmisiä ei saa vammautua loppuelämäkseen*, jopa kuolla sellaisen lääkevalmisteen takia, josta hänelle ei olisi oikeastaan voinutkaan tulla kuin haittavaikutuksia. Mutta silti viisaat lääketieteen lobbaamat (lue: maksamat) THL-rokottajamme haluavat edeta massarokotuksin, vaikka siinä tiedetään otettavan paitsi lyhyen tähtäimen riskit rokotehaitoista, myös riskit viruksen ajattamisesta rokotetuille vaaralliseksi mutanttivirukseksi. (lue: 'leaky vaccine's marek's disease')
2. Vaan asiaan kuuluu saada lääkevalmisteille ja etenkin rokotteille (mitä mRNA-software -ruiskeet eivät ole) lupa normaalin testikäytännön polkua, jotta turvallisuusprofiili ja sekä lyhyen, että pitkän aikavälin ongelmat paremmin tunnetaan, eikä hätäluvalla meille pukattuja tuntemattomista aineyhdisteistä ja nanomolekyyleitä pakattuja ruiskeita tarvitse kaikkia hätävetää meidän markkinoilta. Montako poisvetoa jo on?
Ei siinä ole paljoa keskustelemista, koska erittäin terve linja on, että raskaanaoleville naisille ei anneta, eikä hän ota, mitään ylimääräistä, ellei hänellä ole sellaista sairautta, joka saattaa hänet ja lapsen hengenvaaraan. Vakavaan kovittuun on olemassa erittäin tehokkaita ja myös raskaanaoleville taatusti riskittömämpiä lääkehoitoja, mikäli FIMEA vaan sallisi niiden käytön. Floridassa ja Teksasissa näillä on pelastettu lukuisia covid-potilaita, rokottamattomia lihavia&sairaita, mutta enenevissä määrin täysin rokotettuja.Toki riski on pieni, mutta kuitenkin. Ette kuitenkaan samassa yhteydessä halua keskustella esim. raskaana olevista rokottamattomista tehopotilaista, joille joudutaan tekemään hätäsektio. Sekö on mielstänne ihan ok meininki?
Jos on uutta tietoa, niin raskaana olevalle EI viinaa, ei kahvia, ei kovia tai pehmeitä huumeita, mutta ETENKÄÄN EI KOKEELLISIA LÄÄKEVALMISTEITA, JOITA EI OLE TESTATTU niin, että tiedettäisiin sen vaikutukset hedelmällisyyteen, keskenmenoihin, raskauteen, lapsen terveyteen (VAMMAT SYNTYESSÄ?!?! täysin auki), lapsen kehitykseen.
Osa silti haluaa pakottaa näitä potentiaalisesti jopa tappavia tuotteita raskaanaoleville naisille, vaikka ruiskeiden tappavuus on tiedossa. Tuore esimerkki (mikä jo täällä):
Mitä jos ei saa? Moniko noista on psykosomaattinen? Mitä jos kerron, että myös pitkä-kovittu -luvut ovat ovat pitkälti hatusta tempaistuja, kuten niin moni muukin koronaan liittyvä asia?damfin kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 10:25 am Suhteutetaan se siihen että 1% koronan sairastaneista eli yksi 100:sta saa long covidin ...
PS. Sama nimimerkki kertoi parisen viikkoa sitten, että koronan IFR olisi noin 2% luokkaa. Hänellä on helppoa, kun luvut voi vetää hatusta, ainakin lähdettä ilmoittaen ja rakentaa sitten siitä. Jos joku jaksaa puhaltaa valheellisen tiedon alas, keksiä kohta uudet luvut uuteen aiheeseen. Esitti IFR-% luvutkin vielä niin, että siitä muistaakseni saattoi ymmärtää tartuntakuolleisuuden olevan sama kaikille.
Toki tuonkin ymmärtämättömyys selittää sitä, miksi näitä kokeellisia ruiskeita yritetään pakottaa kaikille, jopa pikkulapsille, vaikka he kuolevat paljon todennäköisemmin vaikkapa tapaturmaisesti kuin kovittuun, eikä uuden teknologian tuntemattomien aineiden vaikutuksista näiden kehitykseen ole minkäänlaista tietoa ainakaan julkisesti olemassa. Jos mRNA-tuotteita on testattu lapsilla ennen, niin se on ollut vieläkin epäinhimillisempi tapahtuma.
*) Esimerkiksi 12-15 -vuotiaat pojat joutuvat sairaalaan Pfizer-injektiosta 4-6 -kertaa useammin kuin covidista, mutta silti THL-himopiikittää heitä! Eikä vanhemmat taatusti tiedä näistä riskeistä tai olemattomasta hyödystä, siitä, että lapsen immuniteetti on ihan eriluokkaa kuin näiden tuntemattomien ruiskeiden. Juuri siksi terveet normaalipainoiset lapset eivät covidista sairaalaan joudu!
Guardian 10. syyskuuta, 2021:
https://www.theguardian.com/world/2021/ ... ests-study
Eikö se jo ole mennyt jakeluun, että covid19 EI OLE VAKAVA TAUTI ylivertaiselle valtaosalle sen saaneista. Silti panikointi mm. positiivisten testitulosten uutisoimisessa ja toki näissä rokotteissa.
- Eikö se riitä, että riskiryhmille ja pelkääjille on ollut mahdollisuus rokote saada ja he ovat ne myös ne pääosin saaneet? Rokote on riskiryhmille hyödyllinen, mutta parempi on saada immuniteetti sairastamalla. Toki me kaikki tulemme covidin sairastamaan, mutta ensi talvi näyttää läpilyöntisairastumiset/ADE-tapaukset, kun valtaosalla rokotteen teho on romahtanut juuri siinä vaiheessa, kun tulee flunssakausi (ja myös koronaluvut piikkaavat, jos sitä koodinpätkää halutaan hakea*.
- EIKÖ TUOTA JO SAATANA VOISI LOPETTAA JA UUTISOIDA VAIKKAPA NIISTÄ KAUHEISTA LUKEMISTA RASKAANAOLEVIEN HÄTÄSEKTIOISTA JA TYHMIEN ROKOTESKEPTIKOIDEN LAUMASTA, JOTKA OVAT KATKAISSEET SUOMEN TERVEYDENHUOLLON ja talouden?
Food for thought:
- Lääkäri ei voi diagnosoida sinulta koronaa pelkkien oireiden perusteella.
- *) Lääkäri/labrahenkilöstö vertaavat sinun elimistössäsi olevaa näytettä (missä voi olla oikeastaan mitä tahansa ilmasta jne) tietokonekoodinpätkään, mikä on lähtöisin Wuhanista tai WHO:lta.
- Vertaaminen simulaatiolla saatuun koodipätkään ei muutu, vaikka menetelmä olisi mikä.
- Millään nykyisellä koronatestillä virusta ei verrata todelliseen virukseen tai sellaista ei laboratorioissa tai niihin liittyvissä sairaaloissa eristettynä kalibrointi/vertailutarkoituksiin ole.
Lisänä vielä se, että ns. variantit ovat melkoista humpuukia, etenkin niistä annettavat "tartuttavuustiedot": Ei ole olemassa kliisiä tutkimuksia, missä olisi testattu, miten todennäköisesti varianttia A sairastava(oireeton tartuttaja on käytännössä myytti) tartuttaa henkiöitä 2, 3, 4, jne. ja miten tehokkaasti hän levittää varianttia A verrattuna varianttiin B tai C. Siltikin olemme kuulleet jo useita pelottavia juttuja miten joku kauhea variantti tulee ja syö meidät. Siltikin MET.
Variantit tulivat mieleen ihan siitä, että laskujeni mukaan alkaisi taas olla uuden variantin, jos ei jopa kokonaan uuden tartuntataudin (lue: bioasevuodon) aika. No, ehkä olen väärässä, seurataan kuitenkin kk tai pari.
Edit. lisätty * -diagnosointiin liittyen.
ELÄKÖÖN KORONA - ELÄKÄÄMME, JA KUOLKAAME, KORONAN KANSSA - EI KORONAAN!
- Liitteet
-
- Pfizer-injektoidut pojat joutuvat sairaalaan 4-6 kertaa useammin ruiskeesta kuin itse covid-taudista.jpg (63.69 KiB) Katsottu 470 kertaa
Viimeksi muokannut On Anoi Kaa, Pe Loka 08, 2021 12:12 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
-
hutkivajournalisti
- Adrian Monk
- Viestit: 2941
- Liittynyt: Ke Elo 21, 2019 11:22 am
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Lähde?On Anoi Kaa kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 12:06 pm Höpönlöpö, USAnkin sairaaloissa on ainakin 60% täysin rokotettuja
https://www.healthsystemtracker.org/bri ... f-dollars/Unvaccinated COVID-19 hospitalizations cost billions of dollars
Olen kivenkova rasisti, sadisti ja fasisti. Siitä minä nautin. Sääli on sairautta.
-
Sahkotuoli
- Jack Bauer
- Viestit: 993
- Liittynyt: Su Loka 18, 2020 2:42 pm
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
USA on tietysti kaiken pahan alku ja juuri.On Anoi Kaa kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 12:06 pm Höpönlöpö, USAnkin sairaaloissa on ainakin 60% täysin rokotettuja ja katsokaa Israeliin, jos haluatte lisää "rokotekivaa" (ei ole rokote, vaan viruspohjainen geeniterapia). Jos on terve, eikä
Mutta miten ne 900 päivittäistä koronakuolemaa siellä Venäjällä?
Presidentin ja pääministerin mukaan rokotekattavuus on suuri ongelma täl hetkellä. Kaikki joukkotapahtumat peruttu.
Miksi? Suurimmalle osalle harmiton tauti kuitenkin niinkuin kirjoitit?
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
Lainaan tähän hieman muokaten toverisi Puukkohipan sanoja...On Anoi Kaa kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 12:06 pm"Jonkinasteisia" on melkoista luistelua. Tiedetään, että piikistä on seurannut pahimmillaan kuolema, vielä useammalle elimien vakava vammautuminen (yleensä sydän, myös verisolut osalla) ja monet kärsivät oireista, kuten viikkokausien päänsärky tms.damfin kirjoitti: Pe Loka 08, 2021 8:55 am No minäpä sanon omasta puolestani... jonkinasteisia ja määrällisiä sivuvaikutuksia ei käsittääkseni kukaan ole kiistänyt, yleensä lähes kaikista rokotuksista joillekin seuraa joitain sivuvaikutuksia, joku huonotuurinen voi jopa menehtyä.
Jopa neljä henkilöä alle 40 vuotiaista 100 000:sta rokotetusta on suomessakin saanut jonkinasteisen sydänlihastulehduksen, mitäs siitä sanotte lällällää...
ja ainoastaan 1% nuorista saa long covidin josta toki vakavimpina oireina voi olla pahimmillaan kuolema tai elinikäinen vammautuminen.
Laittakaa asia kontekstiin niin ymmärrätte kuinka vaarallisia nuo rokotteet ovat koronaan verrattuna saatanan lampaat
-
hutkivajournalisti
- Adrian Monk
- Viestit: 2941
- Liittynyt: Ke Elo 21, 2019 11:22 am
Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia
https://theconversation.com/at-my-hospi ... ted-166708At my hospital, over 95% of COVID-19 patients share one thing in common: They’re unvaccinated
As an emergency medicine and critical care doctor at the University of Washington School of Medicine in Seattle, I’ve lost count of the number of COVID-19 surges since the U.S. pandemic began in Seattle in February 2020. But this one feels different. The patients are younger. They have fewer preexisting medical conditions. And at my hospital, over 95% of these hospitalized patients share one common feature: They’re unvaccinated.
Olen kivenkova rasisti, sadisti ja fasisti. Siitä minä nautin. Sääli on sairautta.