Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Haarahaukka
Javier Pena
Viestit: 1885
Liittynyt: Ma Elo 25, 2008 11:53 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Haarahaukka »

LexVeritas kirjoitti: Ke Kesä 15, 2022 10:19 pm
URSA kirjoitti: Ke Kesä 15, 2022 10:00 pm Miljardilla saa muutaman ryssän pois maailmasta.
20:27: Yhdysvalloilta miljardin dollarin asepaketti Ukrainalle

Yhdysvallat antaa Ukrainalle asetukea miljardin dollarin edestä, kertoo presidentti Joe Biden.

Asepaketti sisältää muun muassa tykistökalustoa ja -ammuksia, alusten vastaisia puolustusjärjestelmiä ja edistyneitä rakettijärjestelmiä, joita Ukraina jo käyttää.

Lisäksi Biden ilmoitti Yhdysvaltojen antavan 225 miljoonan dollarin arvosta humanitaarista apua Ukrainalle. Apu menee ruuan toimittamiseen, juomaveteen, lääketieteellisiin tarvikkeisiin ja muihin kriittisiin tarvikkeisiin.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/zel ... #gs.3qjbv9
Ei ole kuukauttakaan siitä, kun Yhdysvaltain senaatti hyväksyi esityksen 40 miljardin apupaketista Ukrainalle. Itselleni on epäselvää, onko nyt myönnetty miljardi lisää tuon 40 päälle vai osa siitä?
Entäpä, maksetaanko Naton lupaamat asetoimitukset Naton kassasta?
Se 40 miljardia tarkoittaa olemassa olevaa poliittista valtuutusta lähettää apua Ukrainalle. Kerralla se ei lähde, vaan erissä. Nyt käytetään siitä sitten 1 miljardi.

Naton asetoimitukset menevät Naton kassasta ja Naton jäsenmaiden toimitukset niiden omasta budjetista. Nato ei kyllä taida paljon kalustoa toimittaa, mutta on niiden perille toimittamittamisessa ja sen turvaamisessa vastuullinen.
Viimeksi muokannut Haarahaukka, Ke Kesä 15, 2022 11:27 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Buy the ticket, take the ride!
Avatar
LexVeritas
Frank Columbo
Viestit: 9133
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja LexVeritas »

^Kiitos vahvistuksesta. Minun mielestäni näyttää realistisesti siis siltä, että aseapua Ukrainalle lisätään ja sen lisäämiseen entisestäänkin tullaan sitoutumaan entistä tiukemmin.
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

sikakoira kirjoitti: Ke Kesä 15, 2022 3:05 pm Paavikin tietää totuuden Ukrainan konfliktista.

https://www.theguardian.com/world/2022/ ... ian-troops
Pope Francis says Ukraine war was ‘perhaps somehow provoked’
Something global is emerging and the elements are very much entwined.
“Something global is emerging and the elements are very much entwined.”

Francis added that a couple of months before the war he met a head of state, who he did not identify but described as “a wise man who speaks little, a very wise man indeed … He told me that he was very worried about how Nato was moving. I asked him why, and he replied: ‘They are barking at the gates of Russia. They don’t understand that the Russians are imperial and can’t have any foreign power getting close to them.’”

He added: “We do not see the whole drama unfolding behind this war, which was, perhaps, somehow either provoked or not prevented.”
Hyvin mahdollista miten paavi tietää aiheesta enemmän mitä kertoo.

Sekin on täysin mahdollista, että sodan toivottiin ja osittain tiedettiin tapahtuvan Ukrainassa. Saattoi olla hyvinkin tavoite, joka toteutui.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

LexVeritas kirjoitti: Ke Kesä 15, 2022 11:24 pm ^Kiitos vahvistuksesta. Minun mielestäni näyttää realistisesti siis siltä, että aseapua Ukrainalle lisätään ja sen lisäämiseen entisestäänkin tullaan sitoutumaan entistä tiukemmin.
Ukrainan sota on erittäin tärkeä nyt ja jatkossakin. Nopeaa rauhaa ei ole tiedossa ja mitä paremmin Ukraina puolustautuu, niin se on eduksi koko Euroopalle ja maailmalle.
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6738
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

Likeavirgin kirjoitti: Ke Kesä 15, 2022 8:19 pm
OnyxPhoenix kirjoitti: Ke Kesä 15, 2022 6:15 pm Hyvin on talot pystyssä Donetskissa. Eihän tuossa näytetä yhtäkään vaurioitunutta taloa, miksiköhän.. Joku ryssien varasto liekeissä. Ryssä tekee aivan toisenlaista jälkeä Ukrainan kylissä ja kaupungeissa. Tai onhan Donetskin Ukrainan. Ryssä vain ryösti senkin.
Niin siis tuossa CBS:n videolla näytetään hyvin pieni alue, johon on osunut tykistötulta, tai ohjuksia. Mikähän siinä on, ettei voida rehellisesti näyttää ilmakuvaa, josta voi nähdä kokonaiskuvan tilanteesta? Oisko se, että ei sovi median narratiiviin näyttää ehjiä alueita, vain ne paskotut.
Onhan noita videoita netti täynnä. Et löydä esim. tällaista jälkeä Donetskista lähimaillekkaan. Ihme ryssän passiivisagressiivista puolestelua sinulta jatkuvasti. Sikakoira on sentään ylpeästi täysi ryssänkätyri. :mrgreen:







palokirves
Axel Foley
Viestit: 2026
Liittynyt: Pe Elo 02, 2019 11:01 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja palokirves »

USA:n asevoimien komentaja: Venäjä menettänyt 20–30 prosenttia panssarijoukoistaan
Venäjä on menettänyt 20–30 prosenttia panssarijoukoistaan sodassaan Ukrainaa vastaan, kertoo Yhdysvaltain asevoimien komentaja Mark Milley.

– Se on merkittävää, se on valtavasti, kenraali Milley sanoi Nato-kokouksessa Brysselissä BBC:n mukaan.

Vaikka ukrainalaiset ovat alivoimaisia Donbasin alueella, Milleyn mukaan "sota ei ole vain numeropeliä", vaan kyse on siitä, miten voimavarat käytetään.

Milley sanoi, että venäläiset tulittavat nyt Donbasia suurella voimalla, mutta hyökkäyksen tehokkuus ei välttämättä ole paras mahdollinen.

Ukrainalaiset käyttävät "paljon parempia tykistötekniikoita" ja heidän taistelunsa on taktisesti tehokasta, Milley kuvaili.

Milleyn mukaan mediatiedot noin sadasta kuolleesta ukrainalaissotilaasta päivittäin ovat suurin piirtein samaa kokoluokkaa kuin Yhdysvaltain arviot.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008743320.html
Even Steven kirjoitti: Ke Maalis 01, 2023 9:54 pm Olen ollut pakkohoidossa viimeiset 10 vuotta.
palokirves
Axel Foley
Viestit: 2026
Liittynyt: Pe Elo 02, 2019 11:01 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja palokirves »

Zelenskyi kiittää Yhdysvaltoja uusista aseista: Erityisen tärkeitä Donbasin puolustuksessa
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kiittää Yhdysvaltoja miljardin dollarin arvoisesta aseapupaketista. Asiasta uutisoi muun muassa BBC.

Paketti sisältää muun muassa M 270 MLRS -raketinheittimiä. Zelenskyin mukaan uudet aseet ovat "erityisen tärkeitä" Itä-Ukrainan Donbasin alueen puolustuksessa.

"Tietenkin teemme parhaamme lyödäksemme heidän [venäläisten] etulyöntiasemansa. Joka päivä taistelen, jotta Ukraina saisi kaikki tarvittavat aseet ja varusteet", Zelenskyi sanoi illan videoviestissään.

Ukraina on viime aikoina vaatinut länsimailta entistä voimakkaammin uusia aseita, joiden varassa maan puolustustaistelu pitkälti on.

Ukrainan asevoimien kenraalimajuri Dmytro Martšenko on arvioinut, että sota voi päättyä syksyyn mennessä, jos Ukraina saa tarvitsemansa aseet. Tiistaina Ukrainan varapuolustusministeri Hanna Maljar sanoi Ukrainan saaneen vain kymmenesosan länneltä pyytämistään aseista.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008743320.html
Even Steven kirjoitti: Ke Maalis 01, 2023 9:54 pm Olen ollut pakkohoidossa viimeiset 10 vuotta.
Solttuetsivä
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: La Maalis 19, 2016 12:22 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Solttuetsivä »

sikakoira kirjoitti: Ke Kesä 15, 2022 6:43 pm
Solttuetsivä kirjoitti: Ke Kesä 15, 2022 6:40 pm
sikakoira kirjoitti: Ke Kesä 15, 2022 5:01 pm Ukraina on viimepäivinä lähinnä keskittynyt länsiaseillaan pommittamaan Donetskin siviiliväestöä mutta omituinen mediahiljaisuus näistä. Venäjä jatkaa etenemistään esteettä ja puheet vastaiskuista ovat ISW propaganaverkoston tuotetta.
Mitä sitten ?
Ei vaan ymmärrä Venäjän ja venäjämielisten logiikkaa ?

Nyt on kyseessä kaksi ihan eri asiaa.
- Venäjä pommittaa siviilejä vieraalla maalla omien rajojen ulkopuolella. Tuo on hyökkäyssotaa
- Ukraina pommittaa siviilejä omalla maaperällä. Se on kapinallisten ja vieraan vallan hyökkääjien torjuntaa. Tuo on puolustamista

Esimerkki:
- Se on moraalisesti ihan eri asia kun pommittaa siviilikyliä omien rajojen sisällä, se on kapinoinnin ja sisällissodan merkki.
Ulkopuolisten on huono tuomita maan sisäisissä konfliktissa virallisen hallinnon toimia.
- Kun maa on vihollinen ja vieraalla maaperällä toisessa valtiossa niin se on kaikkien normien mukaan tuomittavaa nykyaikana.
Heh no tällaisen logiikan omaavia odottelinkin valtaosan NATO trolleista olevan.
Selitetään nyt niin että teikäläisetkin voi ymmärtää.
Nyt Venäjä pommittaa hyökkäyssodassa itsenäistä valtiota. Ja se on tuomittavaa sivistyneen maailman mielestä.

Mutta jos Venäjä moukaroisi tykistöllä omia kaupunkejaan siviilejä tappaen, niin tuskin läntinen maailma siihen kovinkaan voimakkaasti reagoisi.
Tuskin minfolaiset siihen uhraisivat omaa ketjua ja aikaansa kirjoitellakseen siihen ketjuun.

Venäjä saisi ihan rauhassa tykitttää niitä omia kansalaisiaan omilla alueillaan jos haluavat.
Se on silloin maan sisäisiä asioita ja konflikteja.
Nyt ollaan kuitenkin ihan vierailla mailla ja Ukraina käy sotää koko läntisen maailman ja demokratioiden puolesta.

Venäjä jatkaa hyökkäyksiään ja valloituksiaan ihan takuuvarmasti jos sille ei nyt5 saada stoppia Ukrainassa.
Avatar
LexVeritas
Frank Columbo
Viestit: 9133
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja LexVeritas »

Pari sanaa Venäjän panssarijoukoista, joista se on Yhdysvaltain asevoimien komentaja Mark Milleyn mukaan menettänyt Ukrainan sodassa jo 20-30 prosenttia:

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/aripes ... at-koivua/
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
Oppenheimer
Christopher Lorenzo
Viestit: 1534
Liittynyt: To Syys 26, 2013 5:27 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Oppenheimer »

Toivottavasti Paavin pohdiskelu sodan provosoinnista oli harkitsematonta horinaa. Ukrainalla on täysi vapaus tehdä mitä tahansa puolustuksellisia operaatioita muiden valtioiden kanssa ilman, että siihen on kenelläkään nokan koputtamista saatikka, että toimet oikeuttaisivat hyökkäykseen. Putin on ilmaissut myös varsin suorasti sodan imperialistiset tavoitteet, joita salkunkantaja Medvedev toistelee mahdollisimman karkein sanakääntein. Paavin horinat tekevät, ei ainoastaan Natosta, vaan myös Ukrainasta sotasyyllisen, kun se on sallinut Nato-joukkoja alueelleen "haukkumaan". Putinin toimia ei voi eikä tule ymmärtää. Tällainen pohdiskelu on hunajaa putlerin korville samoin kuin Macronin vaatimukset kasvojen säilyttämisestä. Putlerista tulisikin julkaista kansainvälinen etsintäkuulutus ja käynnistää vähintään vastaava ajojahti, mikä johti mm. Saddamin, Gaddafin ja bin Ladenin löytymiseen ja tuhoon.
Solttuetsivä
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: La Maalis 19, 2016 12:22 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Solttuetsivä »

Venäjä vaatii Ukrainalaisia laskemaan aseet ja antautumaan Sjevjerodonetskissa.
Ukrainalaiset hylkäävät vaatimuksen.

Venäjä ei ymmärrä ettei niitä antautumisia tule jos sotavangit tuomitaan kuolemaan tai niitä kohdellaan muuten huonosti.
Se on sitten sama taistella hamaan tappiin asti kun henki lähtee kuitenkin.
Ne sotavangit jotka on vaihdossa päässeet takaisin Ukrainaan kertoo aika kovia tarinoita kuinka venäläiset kohtelevat vankejansa.

Jos kohtelee sotavankeja hyvin niin se lisäisi antautuneiden määriä.

Tässä parin heko-miehistön sotavankeus.
Held by Russia as prisoners of war, two Ukrainian helicopter pilots recount their time in captivity
https://edition.cnn.com/2022/06/15/euro ... index.html
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Oppenheimer kirjoitti: To Kesä 16, 2022 7:28 am Toivottavasti Paavin pohdiskelu sodan provosoinnista oli harkitsematonta horinaa. Ukrainalla on täysi vapaus tehdä mitä tahansa puolustuksellisia operaatioita muiden valtioiden kanssa ilman, että siihen on kenelläkään nokan koputtamista saatikka, että toimet oikeuttaisivat hyökkäykseen. Putin on ilmaissut myös varsin suorasti sodan imperialistiset tavoitteet, joita salkunkantaja Medvedev toistelee mahdollisimman karkein sanakääntein. Paavin horinat tekevät, ei ainoastaan Natosta, vaan myös Ukrainasta sotasyyllisen, kun se on sallinut Nato-joukkoja alueelleen "haukkumaan". Putinin toimia ei voi eikä tule ymmärtää. Tällainen pohdiskelu on hunajaa putlerin korville samoin kuin Macronin vaatimukset kasvojen säilyttämisestä. Putlerista tulisikin julkaista kansainvälinen etsintäkuulutus ja käynnistää vähintään vastaava ajojahti, mikä johti mm. Saddamin, Gaddafin ja bin Ladenin löytymiseen ja tuhoon.
Paavin pohdiskelu provosoinnista liittyy tiedettyyn faktatietoon jonka olen tännekkin tuonut kyllä julki. :wink:
Asiasta on turha etsiä länsimedian uutisointeja :lol:
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Solttuetsivä kirjoitti: To Kesä 16, 2022 8:37 am Venäjä vaatii Ukrainalaisia laskemaan aseet ja antautumaan Sjevjerodonetskissa.
Ukrainalaiset hylkäävät vaatimuksen.

Venäjä ei ymmärrä ettei niitä antautumisia tule jos sotavangit tuomitaan kuolemaan tai niitä kohdellaan muuten huonosti.
Se on sitten sama taistella hamaan tappiin asti kun henki lähtee kuitenkin.
Ne sotavangit jotka on vaihdossa päässeet takaisin Ukrainaan kertoo aika kovia tarinoita kuinka venäläiset kohtelevat vankejansa.

Jos kohtelee sotavankeja hyvin niin se lisäisi antautuneiden määriä.

Tässä parin heko-miehistön sotavankeus.
Held by Russia as prisoners of war, two Ukrainian helicopter pilots recount their time in captivity
https://edition.cnn.com/2022/06/15/euro ... index.html
Lol yrittävät saada aikaiseksi Azovstahl kakkosta mikä ei tule kylläkään onnistumaan :lol:
Mahtaa solttuja vituttaa kun omat jättivät satimeen. Homma varmistettiin vielä räjäyttämällä ainoat sillat pois pinteestä . Arvioita joukkojen määrästä on liikkunut jopa 2500 ukkoon joista siis tulee Venäjän sotavankeja. :wink:
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja jhou »

OnyxPhoenix kirjoitti: To Kesä 16, 2022 1:20 am
Likeavirgin kirjoitti: Ke Kesä 15, 2022 8:19 pm Niin siis tuossa CBS:n videolla näytetään hyvin pieni alue, johon on osunut tykistötulta, tai ohjuksia. Mikähän siinä on, ettei voida rehellisesti näyttää ilmakuvaa, josta voi nähdä kokonaiskuvan tilanteesta? Oisko se, että ei sovi median narratiiviin näyttää ehjiä alueita, vain ne paskotut.
Onhan noita videoita netti täynnä. Et löydä esim. tällaista jälkeä Donetskista lähimaillekkaan. Ihme ryssän passiivisagressiivista puolestelua sinulta jatkuvasti. Sikakoira on sentään ylpeästi täysi ryssänkätyri. :mrgreen:







Noissa ei näy, että nimenomaan ryssän tykistö / ohjusiskut on aiheuttajana. Löytyiskö videota, jossa näkyy se moukuran lähtö venäläisen tykin suusta, lentorata ja osuma ukrainalaiseen kylään. Kuvat menehtyneiden passeista. Translitteroituna, että voi tarkastaa oikeaoppisen käännöksen Googlesta. :roll:

Vakavammin, taas yksi hyvä esimerkki Venäjän propagandasta: omat joukot rahtaa kerrostaloihin tapettuja siviilejä kaatopaikalle ja samaan aikaan pidetään kovaa meteliä Donetskissa väitetysti menehtyneistä kahdeksasta (8) henkilöstä. Tämä on Venäjän narratiivissa jatkumoa sille karmealle vuosikausia kestäneelle separatistialueiden kansanmurhalle, josta kansainväliset tarkkailijat eivät ole löytäneet jälkeäkään.
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

josta kansainväliset tarkkailijat eivät ole löytäneet jälkeäkään
Todistusaineistoa on vaikka muille jakaa vaan toimiin ei ole ryhdytty. Siitä on kyse.

Asia tulee muuttumaan. :wink:
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Vastaa Viestiin