Paras tapa hankkia kavereita Suomessa?

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

Vihaa kaikkia ja kaikkea tasapuolisesti - akanat karsiutuu jyvistä ja ne oikeasti mielenkiintoiset ja parhaat ihmiset lähestyy vain. Ne joilla on oikeasti munaa tehdä se.

Muut ovat pinnallisia paskoja, joiden kanssa kukaan ei halua keskustella.

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

Kalessin
Adrian Monk
Viestit: 2941
Liittynyt: Ke Touko 30, 2007 3:26 pm
Paikkakunta: Maameri, läntiset rajavedet

Viesti Kirjoittaja Kalessin »

kuka edes haluaa kavereita? mä ainakin vihaan tasapuolisesti ihmisiä...
"Ei ne karhutkaan koko aikaa riehu, ne vetää välillä puolukoita". -Kummeli, Kultakuume-
sorsake
Neuvoja-Jack
Viestit: 592
Liittynyt: Ke Heinä 04, 2007 11:06 am
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja sorsake »

Noh noh... En makaan ole mikaan maailmojasyleileva tyyppi, mutta kun haravoi tarpeeksi isosta joukosta niin hyviakin tyyppeja loytyy kylla ja vielapa aika paljon. Ja oma kokemukseni (joka on tietysti vain mun, jollain muulla voi olla erilaisia) on etta niin metsa vastaa kuin sinne huudetaan...

Tykkaan lukea kirjoja ja katsoa leffoja, mutta sittenkin kiintoisimmat tarinat olen kuullut ihan live-ihmisilta. Totuus on aina tarua ihmeellisempaa. Siinakin yksi syy etsia ihmisten seuraa.
serialist
Olivia Benson
Viestit: 746
Liittynyt: To Touko 22, 2008 9:53 am

Viesti Kirjoittaja serialist »

Hei, miä oon Savosta eikä meissä oo mitään vikaa! Kierojahan myö ollaan, mutta rehellisiä ja helvetin hyvvee ryyppyseuraa ainakin. :D
A good way to threaten somebody is to light a stick of dynamite. Then you call the guy and hold the burning fuse up to the phone. "Hear that?" you say.
"That's dynamite, baby.".
- Jack Handy -
apollo
Christopher Lorenzo
Viestit: 1590
Liittynyt: La Heinä 14, 2007 4:09 am

Viesti Kirjoittaja apollo »

serialist kirjoitti:Hei, miä oon Savosta eikä meissä oo mitään vikaa! Kierojahan myö ollaan, mutta rehellisiä ja helvetin hyvvee ryyppyseuraa ainakin. :D
Juu niin kieroja, että paskakin tulee kierteellä :D

Paras tapa hankkia ystäviä Suomessa on tarjota viinaa toiselle. Heti ollaan "parhaita kavereita".
serialist
Olivia Benson
Viestit: 746
Liittynyt: To Touko 22, 2008 9:53 am

Viesti Kirjoittaja serialist »

^haha. :D
A good way to threaten somebody is to light a stick of dynamite. Then you call the guy and hold the burning fuse up to the phone. "Hear that?" you say.
"That's dynamite, baby.".
- Jack Handy -
Tirskis
Neuvoja-Jack
Viestit: 573
Liittynyt: Ma Touko 12, 2008 5:49 pm
Paikkakunta: Kuusamo

Viesti Kirjoittaja Tirskis »

Itse olin tarjonut viinaa monesti- saa vain sellaiset pinnalliset tuttut. Ei oikeat kaverit. On kokeiltu.
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

^Miksi haluat kuitenkin asua Suomessa? Täällä on monet asiat huonosti, ja mitä pitempään asut täällä, sitä enemmän epäkohtia huomaat. Olen monesti sanonut sellaisille, jotka eivät siedä esim. kylmää ilmastoa, että turha valittaa. Muuttaa lämpimämmille asuinsijoille. Monet ovat sen tehneetkin.
Nothing is quite what it seems
sorsake
Neuvoja-Jack
Viestit: 592
Liittynyt: Ke Heinä 04, 2007 11:06 am
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja sorsake »

Maybrick kirjoitti:^Miksi haluat kuitenkin asua Suomessa? Täällä on monet asiat huonosti, ja mitä pitempään asut täällä, sitä enemmän epäkohtia huomaat. Olen monesti sanonut sellaisille, jotka eivät siedä esim. kylmää ilmastoa, että turha valittaa. Muuttaa lämpimämmille asuinsijoille. Monet ovat sen tehneetkin.
Hyva kysymys... Tassa on montakin syyta, osa perheeseen liittyvia. Asuminen Lontoossa on, usko tai ala, todella vasyttavaa. Matkoihin ja muuhun kaytannon saatamiseen menee uskomattoman paljon aikaa, lisaksi olen nykyisessa tyopaikassani ajautunut tilanteeseen, etta teen aivan liikaa toita (tosin nyt kun olen lahdossa tilanne on helpottunut). Asunnon ostamisesta Lontoossa yhden ihmisen palkalla voi vain haaveilla: vaikka hinnat ovat laskussa, lainojen saanti edellyttaa nyt suurta omarahoitusosuutta. Ja sen saastamiseen menisi vuosia ja vuosia, enka nytkaan ole enaa niin nuori. Palkkani ei ole huono, mutta ei erityisen hyvakaan, enka halua etsia toita esim. Citysta, jossa palkat ovat hyvia mutta tyoajat naurettavia.

Ilmastosta en karsi, enka nytkaan ole paattanyt jaada Suomeen loppuiakseni. Sain kuitenkin hyvan tyotarjouksen (Suomessa on vahemman kilpailua kuin taalla), ja elintasoni pitaisi nousta jonkun verran. Kattellaan nyt ainakin vahan aikaa...
Tirskis
Neuvoja-Jack
Viestit: 573
Liittynyt: Ma Touko 12, 2008 5:49 pm
Paikkakunta: Kuusamo

Viesti Kirjoittaja Tirskis »

On Suomessakin isoja eroja. Kun muutta Helsinkiin, ei ole varmasti ongelmaa hankkia ystäviä, kavereita. Mutta kun tulee joku pohjoiseen tupu-kylään, niin se saataa olla vaikea. Sorsake, Teillä on onni kun muutatte Helsinkiin, eikä esim. Kuusamoon tai Sodankylään.
Mä tykkään enint. Kuopiosta, Turusta ja Ahvenanmaasta- siine haluaisin muuttaa.
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

^ Tarkoitin viestin lähinnä Tirskikselle.
Minunkin ystäväni asui Lontoossa viitisentoista vuotta, mutta kyllästyi ilmastoon ja muutti Australiaan. Hän jätti Lontooseen todella hyvän työpaikan eikä ole vastaavaa löytänyt, mutta ei ole muuttoa katunutkaan. Australiassa on sitä mitä hän eniten haluaa: aurinkoa.

Tarkoitin viestilläni, että pitää osata tehdä johtopäätökset siitä miltä asuminen tuntuu ja mitä ihan oikeasti kaipaa, ja nostaa kytkintä tarvittaessa.
Nothing is quite what it seems
Tirskis
Neuvoja-Jack
Viestit: 573
Liittynyt: Ma Touko 12, 2008 5:49 pm
Paikkakunta: Kuusamo

Viesti Kirjoittaja Tirskis »

Kyllä, minä aurinkoa kaipaan ja tarvitsen. Rakastan kesä, kuuma sää. Se, mitä on Kuusamossa ei ole kesä, mutta synkkää syksy.
En halua muutta Suomesta, ainoastaan pohjoisesta, Savossa on jo jonkun veran parempi myös sää, ja työpaikkakin on tiedossa.
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Rakastan kesä, kuuma sää.


Sitä et kyllä Suomesta saa. Vähän parempi varmaan etelässä, mutta ei yllä lähellekään eteläisemmän Euroopan säitä ja kesä on täällä kuitenkin ihan lyhyt.
Nothing is quite what it seems
Tirskis
Neuvoja-Jack
Viestit: 573
Liittynyt: Ma Touko 12, 2008 5:49 pm
Paikkakunta: Kuusamo

Viesti Kirjoittaja Tirskis »

Minä muuten viihtyn Suomessa, ei pohjoisessa, Kuusamossa, mutta Savo on hyvä paikka ja mukavat ihmiset.
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

^Savon ilmasto on aika verrattavissa Kuusamon ilmastoon. Plus miinus 5 astetta suuntaansa pitkin kesää joka kestää sen 3 kk. Niistäkin 1 kk sataa vettä niin Savossa kuin Kuusamossakin.
Vastaa Viestiin