Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama 35-v nainen kuoli - syytteet kaatuivat

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Jessica-Fletcher
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Tammi 08, 2019 9:31 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Jessica-Fletcher »

Uhrin nimi?
- All evil in this world, lurks in the hearts of human.
Mbu
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: Su Elo 02, 2020 3:35 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Mbu »

skavaböle kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 1:36 pm
Nöttix kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 1:32 pm Lopettakaa se myyjän syyllistäminen
Myyjähän ne vartijat paikalle kutsui. Ilman sitä ja vartioiden toimia asiakas olisi elossa.
Myyjä ei syyttä vartijoita kutsu.
Tällä samalla logiikalla ilman uhrin häiriökäyttäytymistä hänhän olisi elossa. Eli oma syy kun ei osannut käyttäytyä, niinkö?

Käsittämätöntä miten kuvitellaan että voidaan riehua miten huvittaa eikä kukaan saa siihen puuttua.
Avatar
Penaalipena
Martin Riggs
Viestit: 646
Liittynyt: La Kesä 06, 2020 9:28 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2022: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Penaalipena »

Jessica-Fletcher kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 4:56 pm Uhrin nimi?
Ei kuulu meille täällä
Ryssätrolli on saastainen olento, jota siviilien kärsimys naurattaa.
Pureva puheenjohtaja
Martin Riggs
Viestit: 606
Liittynyt: Ke Syys 28, 2022 8:10 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2022: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Pureva puheenjohtaja »

Mbu kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 4:57 pm Käsittämätöntä miten kuvitellaan että voidaan riehua miten huvittaa eikä kukaan saa siihen puuttua.
Tämä. Täällä jotkut jopa sanovat Suomen lain antavan oikeuden häiriökäyttäytyä ja riehua. Elämämkoululaisten unelmointia.
sikajoakim
Neuvoja-Jack
Viestit: 565
Liittynyt: To Loka 20, 2022 12:54 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2022: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja sikajoakim »

Penaalipena kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 5:00 pm
Jessica-Fletcher kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 4:56 pm Uhrin nimi?
Ei kuulu meille täällä
Tekijöiden profiloinnin kannalta olisi hyvä saada tietoja myös enemmän uhrista.

Tekijöillähän voi olla esim. äititraumoja, lapsena ei ole saatu rakkautta ja huolenpitoa ja se sitten näyttäytyi tällaisena satunnaisena silmittömänä väkivallantekona ja tappamismeininkinä raskaana olevaan äiti-ihmiseen.
Viimeksi muokannut sikajoakim, Su Tammi 08, 2023 5:11 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kurdian lives matters.
Saimaanorppa
Martin Beck
Viestit: 844
Liittynyt: To Tammi 14, 2021 10:13 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2022: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Saimaanorppa »

Nikki VPH selkeesti vartionti alalla töissä
kova on puolustus omiaan kohtaan :roll:
Viimeksi muokannut Saimaanorppa, Su Tammi 08, 2023 5:11 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2022: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Destiny »

Jazzermasser kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 4:18 pm
Destiny kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 4:14 pm
hlgovista kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 4:10 pm

Kuivien perusteella uhrin kimppuun hyökättiin kyseisen liikkeen ulkopuolella, joten se liikkeestä poistuminen oli jo tapahtunut.
Lehdistössä kerrotun mukaan sivulliset eivät ole kokeneet, että tapettu henkilö olisi käyttäytynyt uhkailevasti tai suurta häriköintoiä aiheuttaen.

Noinkohan yhtymäkohta "hissityksiin" olisi olemassa. Noinkohan "turvallisuuspalvelulla" oli tarvetta "painimatsiin" ja "raudoittamiseen".
Eiköhän asiat selviä tutkinnassa.

Silminnäkijöitä on tullut ristiriitaista tietoa. Toiset puhuvat rauhallisesta naisesta, toiset naisesta, joka kieltäytyi poistumasta.
Lehdistö on tuskin tavoittanut kaikkia paikalla olleita. Mitä olen lukenut, moni silminnäkijä ei ollut edes asioinut ko. liikkeessä.
Summa summarum niin tollanen nainen olisi talttunut jo 16 vuotiaan jäbän nyrkistä niin että olisi lopettanut sekoilun..Et ei toi nainen mikään gladiaattori ole ollut niin näppärä yksi vartiakin olisi asian osannut hoitaa kotiin niin että olisi saanut poliisin kyytiin ja elämä olisi jatkunyt..Nyt mentiin joukko teloitukseen niin tämä ei ole se järkevin skene
En ole paininut, kuin psykoittisten ja deliriumista harhaisten ihmisten kanssa ja näissä tilanteissa on yksi lysti, onko riehuja pienikokoinen nainen. Sitä voimaa on järkyttävä määrä, kun harhoissaan laittavat vastaan.ja sieltä voi tulla kynttä, hammasta ja räkää, ihan mitä vain.

Todennäköisesti nämä taistelevat adrenaliinit tapissaan ehkä henkensä puolesta, kun ovat irti todellisuudesta, joten voin reilusti myöntää, ettei tilanne ole verrannollinen. Nämä tainnutetaan lääkkeillä, kunhan saadaan sen verran pidettyä paikallaan, että saadaan piikki osumaan oikeaan paikkaan.

Pointti oli lähinnä, ettei jonkun fyysinen koko yksin kerro tämän voimista, etenkään taistele tai pakene -tilanteessa.

Syystä tai toisesta paikalle on tarvittu enemmän, kuin yksi tai kaksi vartijaa. Ainakaan sairaaloissa nämä eivät liiku laumoissa, ostoskeskuksista en tiedä, kun en niissä viihdy.
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Neo7
Javier Pena
Viestit: 1800
Liittynyt: La Kesä 27, 2020 8:28 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2022: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Neo7 »

Jasonnn kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 3:51 pm
Ghost hunting kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 3:43 pm Todella hieno suoritus pojat, missä oli tilannetaju ja ihmistuntemus, eipä taida ihan kuolmenatuottamuksena mennä kun yksi syntymätön meni siinä mukana.
Niin muuten. Mites tuo nyt menee jos nainen olisi ollut raskaana? (mikä näyttää nyt mahdolliselta) Niin milloin sikiö lasketaan mukaan että menisi tappona?
Tarkkaa tietoa miten sikiö (syntymätön lapsi) tapoissa ja muissa henkirikoksissa katsotaan, mutta ymmärtääkseni, ja voin olla väärässäkin, lapsi katsotaan erilliseksi ihmiseksi vasta synnyttyään, sitä ennen on ns. osa äitiä eli yksi henkilö. Virallisesti siis.

Vertailukohtana Anni Törnin tappo. Anni oli raskaana, miesystävä joka hänet tappoi tiesi raskaudesta, ja tuomio taisi tulla taposta.

Moraalisesti toki törkeydessään paheksuttavaa edes käyttää tuollaisia hallintaotteita raskaana olevaan. Mutta kuten todettu, aina se ei näy ja jos tilanteen eskaloituessa ei siitä kerro, niin vaikea sitä ottaa huomioonkaan (paitsi jos selvästi jo näkyy). Yhtään vartijoiden toimintaa puolustelematta.
VPH
Armas Tammelin
Viestit: 70
Liittynyt: Su Heinä 11, 2021 1:35 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2022: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja VPH »

Saimaanorppa kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 5:10 pm Nikki VPH selkeesti vartionti alalla töissä
kova on puolustus omiaan kohtaan :roll:
En ole ikinä tehnyt mitään vartiointialaan liittyviä hommia. Ihan teollisuuden alalla olen töissä. Spollena olen nuoruudessa suorittanut asepalveluksen ja voimankäyttökoulutuksen armeijassa saanut ja kertausharjoituksissa käynyt, mutta siihen jää minun omakohtainen kokemukseni alasta.

Tarkastelen asiaa vain objektiivisesti:
-Nainen on todennäköisesti aiheuttanut liikkeessä tilanteen, joka on johtanut vartijoiden kutsumisen paikalle
-Nainen ei ole ollut todennäköisesti yhteistyökykyinen ja vartijat ovat lähteneet viemään ulos liikkeestä
-Nainen on liikkeen ulkopuolella yhteistyökyvytön ja rimpuilee vartijoiden otteessa (video)
-Vartijat kaatavat naisen maahan aikeinaan rauhoittaa tilanne (video)
-Nainen rimpuilee maassa, jolloin neljän vartijan voimin otetaan raajat hallintaan, jokaiselle yksi raaja. Ja kädet laitetaan tästä rautoihin. (kuva)

Edelleenkään, vartijat eivät ole koko painollaan henkilön päällä ainakaan kuvatodisteissa. Raajat pidetään hallinnassa oikeaoppisesti.

Mikäli vartijat olisivat kuvatodisteiden ulkopuolella tehneet jotain rajumpia liikkeitä, niin oletan näiden paljastuvan valvontakamerakuvista, joita löytyy käytäviltä ja liikkeistä. Nämä kaikki tullaan joka tapauksessa tutkimaan. Tämän yhden videon ja kahden kuvan perusteella ei pysty mitään väärää vartijoiden liikkeistä löytämään, vaan täysin samalla tavalla voimankäyttökoulutuksessa on opetettu nuo asiat.
Oppenheimer
Christopher Lorenzo
Viestit: 1534
Liittynyt: To Syys 26, 2013 5:27 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2022: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Oppenheimer »

Helsingin Sanomissa turvallisuusalaan perehtynyt tutkija OTT Jyri Paasonen arvioi voimankäyttöä Ison Omenan tapauksessa. Paasonen tekee arvionsa tapahtumasta otettujen kuvien ja videon perusteella. Video on HS:n jutussa nähtävissä. Paasonen on toiminut itse turvallisuusalan tehtävissä ja kouluttautunut sittemmin juristiksi ja väitellyt tohtoriksi.

Paasosen mukaan vartijoiden voimakeinot näyttävät hallituilta ja he toimivat voimankäyttökoulutuksessa opetettujen tekniikoiden mukaisesti. Voimakeinojen käyttöä Paasonen pitää perusteltuna, sillä videolla näkyy vastarintaa. Vastarinta voi olla fyysistä, aktiivista tai passiivista. Paasonen ei ota kantaa tehtävän tärkeyteen tai kiireellisyyteen eikä henkilön vaarallisuuteen. Paasonen korostaa, ettei hänellä ole tietoa mistä tapahtumat ovat lähteneet liikkeelle ja sitä ettei kuolinsyy ole tiedossa.

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009313580.html
Mbu
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: Su Elo 02, 2020 3:35 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2022: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Mbu »

Terra kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 2:12 pm Tähän on sanottava, että nykypäivänä on paljon todella osaamattomia myyjiä ja myyjäkassoja. Ei edes osata yksinkertaisimpia laskutoimituksia. Veloitetaan väärin. Alennuksia ei anneta. Palautuksia ei osata. Että en ihan heti syyttäisi asikasta häiriökäyttäymisestä,jos myyjä on sen tasoinen, että normaalireklamaatio ei etene kuten sen pitäisi edetä. Asiakas joutuu tinkkaamaan ja alkaa vääntää oikein rautalangasta se, miten myyjän tulisi toimia ko. tilanteessa. Tästä sitten yksinkertainen myyjä ottaa pulttia ja kutsua vartijat paikalle. Mitä tod. näk. asia on edennyt näin. Meillä ei ole mitään näyttöä siitä, että asiakas on häiriökäyttäytynyt. Kyllä siinä verenpaine nousee, kun joutuu yksinkertaisten myyjäkassa henkilöiden kanssa vesiselvästä asiasta vääntäämään.
"Tok.näk. asia on edennyt näin."

Mistä sinä tiedät miten asia on edennyt?
Jokaista myyjää kohden on aika moninkertainen määrä asiakkaita, ja ne asiakkaat ovat todella usein väärässä.
Toki on myös myyjiä, joilla ei ymmärrystä kaikesta ole, mutta tämä johtuu usein siitä että he ovat nuoria ensimmäisessä työpaikassaan siinä kassalla. He kyllä yleensä pyytävät apua toisilta myyjiltä jos eivät itse osaa. Ja pelkästään tämä menee usealla suomalaisella niin tunteisiin että räjähtävät miksi yksinkertaista asiaa ei osata hoitaa. Asiakas kun ei ymmärrä, että jos on ostanut esimerkiksi tuotteen jossa on ollut -30% tarra, niin rahaa ei voi ojentaa suoraan kassasta vaan meidän kirjanpitolakimme vaatii siitä tositteen. Siksi se palautus pitää tehdä kassakoneen kautta. Kassassa kun on satoja eri nappeja ja valikkoja, niin tuore myyjä joka ei ole aiemmin tilanteeseen joutunut, tuskin tietää miten tilanteessa kuuluu toimia. Se kun ei käy yhtä tai kahta nappia painamalla.
Ja todella usein käy myös niin että se asiakas on väärässä. Ja ne asiakkaat huutavat ja riehuvat siihen pettymykseensä kun eivät voi myöntää olevansa väärässä. Todella moni kauppa antaa alennuksia ja tekee vaihtoja vaikka ei tarvitsisi ihan vain sen takia että asiakastyytyväisyys pysyisi hyvänä ja uhkaava tilanne saadaan sovittua. Ehkä tämä liike on ollut tässä asiassa tarkempi, eikä hyväksy reklamaatioita mille ei olle juridista velvoitetta.
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Destiny »

"Turvallisuusalan opettaja kommentoi Ison Omenan kuolintapausta: Kuvamateriaalin mukaan vartijat toimivat koulutuksen mukaisesti

Ison Omenan tapauksesta on mahdotonta sanoa varmaa ennen kuin poliisin esitutkinta valmistuu, sanoo opettaja Jari Stolt.

Turvallisuusalan opettaja kommentoi Ison Omenan kuolintapausta: Kuvamateriaalin mukaan vartijat toimivat koulutuksen mukaisesti
Ison Omenan tapauksesta on mahdotonta sanoa varmaa ennen kuin poliisin esitutkinta valmistuu, sanoo opettaja Jari Stolt.

Jos kiinniotettava kamppailee samalla fyysisesti vastaan, johtaa tämä usein hengityksen tihentymiseen ja pahimmillaan hapenpuutteeseen ja sairaskohtaukseen.

Pitkään vatsallaan olo esimerkiksi käsiraudoissa altistaa myös vastaavalle riskille, kun vatsarasva painaa sisäelimiä ja verenkierto hidastuu.

Jos kiinniotettavalla henkilöllä on reppu, paksu takki tai muuta vastaavaa vaatetusta, voivat ne painaa elimistöä entisestään. Stolt sanoo huomanneensa näkemästään kuvamateriaalista, että naisella oli paljon vaatetta päällä.

Stoltin mukaan poliisin voimankäyttökoulutuksessa korostetaan liikaa sitä, että jos henkilö huutaa apua, niin hänellä ei ole mitään hätää. Koulutuksessa usein painotetaan, että huutaja pystyy hengittämään, jos pystyy huutamaan.

– Kiinniotettava voi huutaa siksi, että saisi huomiota tai tilannetta seuraavan yleisön puolelleen. Mutta tosiasia on, että hän voi myös puhua totta, Stolt sanoo.

Kiinniotettava käännettävä kylkiasentoon
Stoltin mukaan Luksia-ammattikoulun vartijakoulutuksessa opetetaan, että kiinniotettava on mahdollisimman nopeasti käännettävä kylkiasentoon, jolloin hengityselimistölle ei synny liiallista painetta.

Näin olisi toimittava etenkin silloin, jos kiinniotettua on pidettävä käsiraudoissa pitkään.

– Lisäksi ei saa ikinä unohtaa kommunikaatiota. Vaikka kiinniotettava kiukuttelisi, olisi pyrittävä juttelemaan hänelle jo siksi, että voidaan tarkkailla terveydellisiä riskejä ja havainnoida, että onko kaikki kunnossa, Stolt sanoo.

Stoltin mukaan olennaista on myös, kuinka nopeasti vartijat ovat huomanneet naisen olleen eloton. Suomessa kaikkien vartijoiden ja järjestyksenvalvojien koulutukseen kuuluu myös ensiapukoulutus.

– Vasta poliisin esitutkinnan ja kuolinsyyn tutkinnan valmistumisen jälkeen tästä voi sanoa enempää.

Ison Omenan tapauksesta ei vielä tiedetä, onko kiinniotettu nainen käännetty kylkiasentoon, onko kiinniotto tapahtunut oikeaoppisesti tai mikä on naisen menehtymisen syy."
https://yle.fi/a/74-20011841

Linkki päivitetty, otsikko ja väliotsikot tummennettu
-NILS-
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Saimaanorppa
Martin Beck
Viestit: 844
Liittynyt: To Tammi 14, 2021 10:13 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Saimaanorppa »

Mistä tää Levis myymälä alkoi..
tässä näkee että osa porukasta keksii omia juttujaan joka keskusteluryhmiin ja sitten se on faktaa.

"Eräs lauantain tapahtumia todistanut silminnäkijä arvioi, että vartijat käyttivät tilanteessa liikaa voimaa. Silminnäkijä haluaa pysyä nimettömänä. Sosiaalisessa mediassa liikkuvien huhujen mukaan kiinniotettu nainen olisi asioinut Levi’s-liikkeessä, mutta silminnäkijä sanoo, että väite ei pidä paikkaansa.

Silminnäkijän mukaan nainen otettiin kiinni liikkeen edessä, mutta hän oli tulossa toisesta suunnasta. Kaksi vartijaa kaatoi silminnäkijän mukaan naisen maahan, mutta pian vartijoita tuli paikalle lisää."
SILMINNÄKIJÄN mukaan nainen ei ollut aggressiivinen eikä tällä hänen havaintojensa mukaansa ollut näkyvillä aseita tai teräaseita. Silminnäkijä kuvailee naisen olleen hädissään.

Hän sanoo, että ohikulkijat yrittivät puuttua tilanteeseen, mutta vartijat eivät reagoineet.

– Hei, päästäkää irti, tuossa on liikaa voimaa, silminnäkijä kertoo ohikulkijoiden sanoneen.

Silminnäkijän mukaan naisen elvytyksen aloittivat sivulliset.
Viimeksi muokannut Saimaanorppa, Su Tammi 08, 2023 5:26 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sergio Leone
Harjunpää
Viestit: 309
Liittynyt: Pe Marras 11, 2022 9:10 pm

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Sergio Leone »

Loppuraskaudessa hengitysvaikeudet ovat normaalistikin yleisiä. Jos uhri oli raskaana ja pidettiin pitkään mahallaan ja laitettiin selkään lisää painetta niin tukehtuminen lienee mahdollinen seuraus, jos jotain astmaa tms. niin pahentaa edelleen tilannetta. Kuuluukohan vartijoiden koulutukseen ettei raskaana olevaa naista saa laittaa pitkäksi aikaa mahalleen eikä ainakaan laittaa painoa selkään??
Saimaanorppa
Martin Beck
Viestit: 844
Liittynyt: To Tammi 14, 2021 10:13 am

Re: Espoo, Iso Omena 7.1.2023: Vartijoiden retuuttama nuorehko nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Saimaanorppa »

Sergio Leone kirjoitti: Su Tammi 08, 2023 5:25 pm Loppuraskaudessa hengitysvaikeudet ovat normaalistikin yleisiä. Jos uhri oli raskaana ja pidettiin pitkään mahallaan ja laitettiin selkään lisää painetta niin tukehtuminen lienee mahdollinen seuraus, jos jotain astmaa tms. niin pahentaa edelleen tilannetta. Kuuluukohan vartijoiden koulutukseen ettei raskaana olevaa naista saa laittaa pitkäksi aikaa mahalleen eikä ainakaan laittaa painoa selkään??
Turha tässä alkaa ohjeita JOS ollut raskaana yhtä paljon totta kun että oli Levis myymälässä :mrgreen:
Vastaa Viestiin