Eikös wiki ja damfin juuri noin tuossa sano että neukut miehitti huonolla lopputuloksella Afganistanin? Lopputekstistä niin venäjänhän olisi jo tähän mennessä pitänyt haukata Ukraina mutta näköjään ei ole rahkeita vielä ollut.RL11/6 kirjoitti: Ti Kesä 18, 2024 9:48 pmNeuvostoliitto miehitti Afganistanin 1979. Väittää wikipedia mitä hyvänsä. En ota muutenkaan tosissani koskaan henkilöä, joka lukee wikipediaa. Osana Neuvostoliittoa ollut Ukraina tulee kaatumaan kuin 5,56×45 mm:n luoti. Venäjä kehittää jatkuvalla syötöllä tykistövoimaa ja sen tarkoituksena on täydellinen tuho. Ukrainan parlamentti tulee lopulta olemaan yhtä kiinni kuin Alko jouluyönä, eikä sitä faktaa muuta mikään. Venäjä on yksinkertaisesti liian suuri maa Ukrainalle. Puolustusmoraali on käytännössä olematon. Sotaikäiset miehet haluavat kaikin keinoin pois rintamilta, tai estää itseään sinne joutumasta. Kansana he olivat muutenkin halpatyövoimaa, eikä heillä ole sen kummempaa moraalia kuin venäläisillä. Itseasiassa täysin venäläinen kansa. Tarkemmin sen perikuva.damfin kirjoitti: Ti Kesä 18, 2024 8:48 pm toki miehittikin, mutta Afganistan ei kyllä missään vaiheessa käytännössä ollut merkittävästi neuvostojoukkojen hallinnassa
Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
-
kiinnostunut5
- Jane Marple
- Viestit: 1088
- Liittynyt: Ma Tammi 13, 2014 11:43 am
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
kiinnostunut5 kirjoitti: Ti Kesä 18, 2024 10:41 pmEikös wiki ja damfin juuri noin tuossa sano että neukut miehitti huonolla lopputuloksella Afganistanin? Lopputekstistä niin venäjänhän olisi jo tähän mennessä pitänyt haukata Ukraina mutta näköjään ei ole rahkeita vielä ollut.RL11/6 kirjoitti: Ti Kesä 18, 2024 9:48 pmNeuvostoliitto miehitti Afganistanin 1979. Väittää wikipedia mitä hyvänsä. En ota muutenkaan tosissani koskaan henkilöä, joka lukee wikipediaa. Osana Neuvostoliittoa ollut Ukraina tulee kaatumaan kuin 5,56×45 mm:n luoti. Venäjä kehittää jatkuvalla syötöllä tykistövoimaa ja sen tarkoituksena on täydellinen tuho. Ukrainan parlamentti tulee lopulta olemaan yhtä kiinni kuin Alko jouluyönä, eikä sitä faktaa muuta mikään. Venäjä on yksinkertaisesti liian suuri maa Ukrainalle. Puolustusmoraali on käytännössä olematon. Sotaikäiset miehet haluavat kaikin keinoin pois rintamilta, tai estää itseään sinne joutumasta. Kansana he olivat muutenkin halpatyövoimaa, eikä heillä ole sen kummempaa moraalia kuin venäläisillä. Itseasiassa täysin venäläinen kansa. Tarkemmin sen perikuva.damfin kirjoitti: Ti Kesä 18, 2024 8:48 pm toki miehittikin, mutta Afganistan ei kyllä missään vaiheessa käytännössä ollut merkittävästi neuvostojoukkojen hallinnassa
*poistettu toisen nimimerkin solvaamista. Sellaista saa tehdä vain Lautamiehissä*tm
Venäjän sotavoima oli pahemmin rappeutunut kuin moni kenraali uskoi. Syynä korruptio ja yleinen venäläinen epärehellisyys. Tällä hetkellä venäläinen sotateollisuus tuottaa tykistökranaattia sellaisella voimalla, että Venäjä kykenee pommittamaan ylivoimalla Ukrainaan nähden. Venäjä saa myös miehiä enemmän riveihinsä kuin Ukraina. Lopputulos on jo selvä.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Miehiä varmasti saa vaikka pakolla, mutta en nyt lähtis kehumaan venäjän sotateollisuutta vielä, aika moni on ollut muuta kuin luvattu paperilla ja vielä nämä kerjuureissut Kimin reisillä, ei vakuuta
-
Mansen Miäs
- Martin Riggs
- Viestit: 643
- Liittynyt: To Kesä 06, 2024 12:39 pm
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Kaikilla ehdokkailla on motiivina ja tähtäimenä äänestäjien nuoleskelu, eihän muuten voi edes ääniä saada. Rahan tuhlaamisen lopettamiseen kannattaakin tähdätä, ja toisaalta jo Obaman aikana kiikarit vaihtuivat Kiinan suuntaan. Obamalla nämä toki jäivät joidenki puheiden asteille, kun taas Trump alotti kauhistellun kauppasodan, mitä ei näin jälkeenpäin ole edes Demokraattien riveistä pahemmin harmiteltu.damfin kirjoitti: Ti Kesä 18, 2024 12:09 pm
Kyllähän trumpin motiivit tosiaankin olivat äänestäjiensä nuoleskelu sillä että lopettaa rahan tuhlaamisen Afganistaniin, unohtaen siinä sivussa sen kuinka paljon amerikkalaisia tuo operaatio toisaalta työllisti.
Trumppihan oli päätökseensä laittanut määräajan jolloin joukkojen piti olla vetäytyneet, ja sopinut asiasta talebanian kanssa, ja kun käytännön valmistelutkin oli jo aloitettu niin paha tuota Bidenin oli enää perua, kun olisi kuitenkin saanut paskamyrskyn niskaansa vetäytymistä vaativilta tahoilta.
Edit, Niin Talibanithan olivat rikkoneet tämän Trumpin kanssa tehneen sopimuksen, eli ei ollut oikeastaan edes sopimus voimassa enään.
Tuo Vietnamista vetäytyminen oli juuri noin, kyllähän amerikkalaiset olisivat halutessaan pistäneet vietkongin matalaksi vaikka neuvostoliitto olisi kuinka apua ja kalustoa vietkongille toimittanut, mutta siviiliuhrien määrä ja kansainvälinen ilmapiiri sai amerikkalaiset vetäytymään, mikä toisaalta oli ymmärrettävää kun vaikutti että suuri osa vietnamilaisista ei amerikkalaisten läsnäoloa halunnut.
Vetäytyimisellä oli tietenkin määräaika, ettei se olisi jäänyt miksikään heitoksi että kuhan ny lämpimikseni höpöttelen. Trump teki päätöksen oletuksella että on vielä silloin Presidenttinä, eli emme voi tietää miten sieltä olisi Trumpin johdolla vetäydytty. Nyttenhän se päivämäärä tuli ikäänku yhtäkkiä Bidenille, eikä hänkään sitä halunnut perua, niin siitä tuli erikoinen episodi kaikkineen ja paskamyrsky seurasi. Afganistanista pitikin vetäytyä, vai miks ihmeessä jonkun Usan pitäisi olla maailman tappiin joka paikas pelastamas jotain, varsinkaan kun eivät Afganistanissa halunneet Talibaneja vastaan edes maatansa puolustaa. Usahan oli antanut koulutuksen ja aseistuksen jne... jotku sanovat että olisivat voittaneet Talibanit helpostikkin, mutta ku Talibanit sanoivat että he tulevat ni nää heitti aseet maahan. Nyt sitte saavat mitä tilasivat.
@
Vietnamista varmaan kaikki jo kerrottu. Sen verran kuitenkin nostan että olihan siinä vähä sellasia tiettyjä sivujuttuja olemas kuten Amerikkalaisia valittiin siihen sotaan enemmän vähävaraisimmista perheistä jne.. on näistä dokumenttia jossain nähtävissä.
Usein muuten puhutaan että jenkit jätti Kambodzaan miinat maahan, eikä siivonnu sotkujansa, (mm, Madventuresin Riku Rantala). Käväsin tos talvella siellä eräässä miinamuseossa mihin oli tuotu näitä löydettyjä miinoja jne... aika monessa miinassa luki USSR, satumaa tämäkin. Noin muuten miinamuseo oli tottakai kuvineen ja kertomuksineen murheellinen paikka, mutta semmonen mikä kannattaa omin silmin nähdä.
Hypättiin jo aika kauas Trumpetista ja Bidenistä...sori.
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Putin kävi kerjuureissulla munkkipossun luona Pohjois-Koreassa. Kranaatit kelpaavat, vaikka laadusta on vähän kuulunut valituksia. Ikävää, että kaksi roistovaltiota löytävät toisensa ja yhteisen sävelen. Pjönjangin kaduilla soi Stalinin ajan kappale, jonka kertosäkeessä toistetaan " en tiedä mitään muuta maata, jossa voi hengittää yhtä vapaasti". Putin aikoi tehdä Venäjästä suurvalta, mutta päätyi kerjuureissulle heiluttelemaan saksalaisen Mersun kattoikkunasta hullun munkkipossun kanssa paikalle komennetuille orjille.
Pääkirjoitus | Putinin ja Kimin tapaamisen jälkeen maailma on entistä vaarallisempi: https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2 ... 11207.html
Pääkirjoitus | Putinin ja Kimin tapaamisen jälkeen maailma on entistä vaarallisempi: https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2 ... 11207.html
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
-
Mansen Miäs
- Martin Riggs
- Viestit: 643
- Liittynyt: To Kesä 06, 2024 12:39 pm
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Eikä siinä mitään, yhtä kieroa on se, että Venäjää tukeva Kiina myy paskatuotteitansa länteen, eli käytännössä täälä tuemme ainakin jossain määrin sodan molempia osapuolia.Brass kirjoitti: Pe Kesä 21, 2024 9:31 am Putin kävi kerjuureissulla munkkipossun luona Pohjois-Koreassa. Kranaatit kelpaavat, vaikka laadusta on vähän kuulunut valituksia. Ikävää, että kaksi roistovaltiota löytävät toisensa ja yhteisen sävelen. Pjönjangin kaduilla soi Stalinin ajan kappale, jonka kertosäkeessä toistetaan " en tiedä mitään muuta maata, jossa voi hengittää yhtä vapaasti". Putin aikoi tehdä Venäjästä suurvalta, mutta päätyi kerjuureissulle heiluttelemaan saksalaisen Mersun kattoikkunasta hullun munkkipossun kanssa paikalle komennetuille orjille.
Pääkirjoitus | Putinin ja Kimin tapaamisen jälkeen maailma on entistä vaarallisempi: https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2 ... 11207.html
-
AlexKrycek
- Martin Beck
- Viestit: 757
- Liittynyt: Ke Elo 07, 2013 7:29 am
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Ryssillä se moraali onkin korkealla ihan iästä riippumattaRL11/6 kirjoitti: Ti Kesä 18, 2024 9:48 pm
Neuvostoliitto miehitti Afganistanin 1979. Väittää wikipedia mitä hyvänsä. En ota muutenkaan tosissani koskaan henkilöä, joka lukee wikipediaa. Osana Neuvostoliittoa ollut Ukraina tulee kaatumaan kuin 5,56×45 mm:n luoti. Venäjä kehittää jatkuvalla syötöllä tykistövoimaa ja sen tarkoituksena on täydellinen tuho. Ukrainan parlamentti tulee lopulta olemaan yhtä kiinni kuin Alko jouluyönä, eikä sitä faktaa muuta mikään. Venäjä on yksinkertaisesti liian suuri maa Ukrainalle. Puolustusmoraali on käytännössä olematon. Sotaikäiset miehet haluavat kaikin keinoin pois rintamilta, tai estää itseään sinne joutumasta. Kansana he olivat muutenkin halpatyövoimaa, eikä heillä ole sen kummempaa moraalia kuin venäläisillä. Itseasiassa täysin venäläinen kansa. Tarkemmin sen perikuva.
Nää putinistien jutut on niin vitun hauskoja. Tulee joku yksittäinen video missä joku ei halua rintamalle niin heti hirveä älämölö että maanpuolustustahto nolla ja ihmiset lopussa, mutta ikinä ei muisteta mainita sitä että se paras aine, eli alle kolmekymppiset on kokonaan hyödyntämättä. Ilmeisesti Zelenskylle liian kova pala poliittisesti, mutta kyllä siellä sitä miestä riittää ihan merkittävästi edelleen. Voit vaikka tehdä pienen laskukaavan tarkastamalla Suomen sodanajan joukkojen määrän ja kertoa sen kahdeksalla.
Venäjällä se motivaatio on nolla kun ei ole kotia ja vaimoa jota menettää, ainut motivaattori on käytetyt pesukoneet ja mummojen raiskaaminen
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Raskas tykistö rouhii koko ajan ja sen tulivoima kasvaa. On vain ajan kysymys, koska Ukraina antautuu ja koko kansa palaa emämaahansa.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
-
Mansen Miäs
- Martin Riggs
- Viestit: 643
- Liittynyt: To Kesä 06, 2024 12:39 pm
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Siis mihin emämaahan ?RL11/6 kirjoitti: Pe Kesä 21, 2024 1:02 pm Raskas tykistö rouhii koko ajan ja sen tulivoima kasvaa. On vain ajan kysymys, koska Ukraina antautuu ja koko kansa palaa emämaahansa.
Ton Venäjä tosiaan osaa, eli raahaa tykit lähelle ja tuhoo Kaupungit. Harmi että avustuksien kanssa on viivytelty turhan kauan. Olis Ukraina saanu parmmin puolustettua maatansa nopeammalla toiminnalla, ja toki kaikki Euroopan maat ei ole kovin paljo panostanut. Ranskalla ainaki uhooa piisaa mutta teot niin ja näin.
-
holmesin haamu
- Sherlock John Holmes
- Viestit: 8195
- Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Jonkun verran on ollut tosiaan älämölöä kuin Ukrainassa on joutunut sotaan väkipakolla. No todellisuudessa ei siellä ole edes kovin laajaa liikekannallepanoa nähty.AlexKrycek kirjoitti: Pe Kesä 21, 2024 12:33 pm Nää putinistien jutut on niin vitun hauskoja. Tulee joku yksittäinen video missä joku ei halua rintamalle niin heti hirveä älämölö että maanpuolustustahto nolla ja ihmiset lopussa, mutta ikinä ei muisteta mainita sitä että se paras aine, eli alle kolmekymppiset on kokonaan hyödyntämättä. Ilmeisesti Zelenskylle liian kova pala poliittisesti, mutta kyllä siellä sitä miestä riittää ihan merkittävästi edelleen. Voit vaikka tehdä pienen laskukaavan tarkastamalla Suomen sodanajan joukkojen määrän ja kertoa sen kahdeksalla.
Suomessa tilanne olisi jopa tässä mielessä pahempi kuin Ukrainassa sodan syttyesssä.
Vaikka sota ja puolustautuminen koetaan velvollisuutena, niin harva yksilötasolla haluaa silti tykinruoaksi eturintamalle. Tuokin vaatii rohkeaa luonnetta. Tähän mennessä Ukraina on saanut hyvin puolustettua maataan. Vaikka onhan tuo hinta kova kaikille osapuolille.
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
No siis ihan ryssäkansaa ovat molemmin puolin. Ranska käytännössä antoi Malin Venäjän hallintaan. Vanhaan hyvään aikaan, kun legioonalaisia vielä pelättiin, olisivat he laittaneet automatique pistoolin neekerin otsalle ja ampuneet aivot takaraivosta ulos. Nyt he antoivat tämän tehtävän ryssille. Maanpuolustus.netin kenraalisto voisi antaa Ukrainalle lahjoituksena karttaruutupommeja.Mansen Miäs kirjoitti: Pe Kesä 21, 2024 2:35 pmSiis mihin emämaahan ?RL11/6 kirjoitti: Pe Kesä 21, 2024 1:02 pm Raskas tykistö rouhii koko ajan ja sen tulivoima kasvaa. On vain ajan kysymys, koska Ukraina antautuu ja koko kansa palaa emämaahansa.
Ton Venäjä tosiaan osaa, eli raahaa tykit lähelle ja tuhoo Kaupungit. Harmi että avustuksien kanssa on viivytelty turhan kauan. Olis Ukraina saanu parmmin puolustettua maatansa nopeammalla toiminnalla, ja toki kaikki Euroopan maat ei ole kovin paljo panostanut. Ranskalla ainaki uhooa piisaa mutta teot niin ja näin.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
-
holmesin haamu
- Sherlock John Holmes
- Viestit: 8195
- Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Se on mielenkiintoista miten vaarallinen valtio Pohjois-Korea on omille kansalaisilleen, kun se voisi olla toisenlaisessa johdossa lähes yhtä hyvä valtio kuin Etelä-Korea.Brass kirjoitti: Pe Kesä 21, 2024 9:31 am Putin kävi kerjuureissulla munkkipossun luona Pohjois-Koreassa. Kranaatit kelpaavat, vaikka laadusta on vähän kuulunut valituksia. Ikävää, että kaksi roistovaltiota löytävät toisensa ja yhteisen sävelen. Pjönjangin kaduilla soi Stalinin ajan kappale, jonka kertosäkeessä toistetaan " en tiedä mitään muuta maata, jossa voi hengittää yhtä vapaasti". Putin aikoi tehdä Venäjästä suurvalta, mutta päätyi kerjuureissulle heiluttelemaan saksalaisen Mersun kattoikkunasta hullun munkkipossun kanssa paikalle komennetuille orjille.
Pääkirjoitus | Putinin ja Kimin tapaamisen jälkeen maailma on entistä vaarallisempi: https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2 ... 11207.html
Kiina on silti mahdollistanut nykyisen Pohjois-Korean eli Kiina siitä on lähinnä vastuussa.
Venäjä taas hakee liittolaisia niistä maista, joita on tarjolla. Pukeutuminen Pohjois-Koreaan kertoo myös Venäjän syöksykierteestä.
-
Suontakanen
- Hetty Wainthropp
- Viestit: 466
- Liittynyt: La Elo 15, 2020 3:47 pm
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
No tätä täällä on kyllä ennusteltu monenkin nimimerkin toimesta ja suurta rynnäkköä milloin ilmasta ja mereltä. Ajanjaksot ovat olleet kohta tai pian ja yleisin oli häämötys. Tämä onkin ihan uusi ennuste....RL11/6 kirjoitti: Pe Kesä 21, 2024 1:02 pm Raskas tykistö rouhii koko ajan ja sen tulivoima kasvaa. On vain ajan kysymys, koska Ukraina antautuu ja koko kansa palaa emämaahansa.
Taktik sano ryssä kun Hersonista lähti
- Tarkastaja Levisi
- James Bond (David Niven)
- Viestit: 11472
- Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Tämä nyt viimein ainakin todistaa että Putler rahoittaa Euroopan äärioikeistoja.
https://yle.fi/a/74-20095692
Britanniassa Farage syytti länttä Venäjän provosoimisesta sotaan
Nigel Farage sanoi BBC:n haastattelussa perjantaina, että Venäjän hyökkäys Ukrainaan oli lännen provokaation syytä. Kommentit on tuomittu Britanniassa jyrkästi.
Britanniassa Reformi UK -puolueen puheenjohtaja Nigel Farage syyttää länsimaiden provosoineen Venäjän presidentti Vladimir Putinia hyökkäämään Ukrainaan.
Farage sanoi perjantaina yleisradioyhtiö BBC:n haastattelussa, että hän oli jo vuonna 2014 varoittanut länttä konflikteista Venäjän kanssa.
– Minulle oli selvää, että Naton ja Euroopan unionin alati itään suuntautuva laajentuminen antoi tälle miehelle (Putinille) syyn lähteä sotaan, Farage kertoi BBC:n haastattelussa.
Faragen viestipalvelu X:ään myöhemmin tekemässä julkaisussa hän selitti, että EU teki väärin pyrkiessään laajentumaan idän suuntaan.
– Olen yksi harvoista, joka on ollut johdonmukainen ja rehellinen Venäjän sodan suhteen. Putin teki väärin hyökätäessään suvereeniin valtioon, ja EU teki väärin laajentuessaan itään. Mitä nopeammin ymmärrämme tämän, sitä lähempänä olemme sodan lopettamista ja rauhan saavuttamista; Farage sanoo X:ssä.
https://yle.fi/a/74-20095692
Britanniassa Farage syytti länttä Venäjän provosoimisesta sotaan
Nigel Farage sanoi BBC:n haastattelussa perjantaina, että Venäjän hyökkäys Ukrainaan oli lännen provokaation syytä. Kommentit on tuomittu Britanniassa jyrkästi.
Britanniassa Reformi UK -puolueen puheenjohtaja Nigel Farage syyttää länsimaiden provosoineen Venäjän presidentti Vladimir Putinia hyökkäämään Ukrainaan.
Farage sanoi perjantaina yleisradioyhtiö BBC:n haastattelussa, että hän oli jo vuonna 2014 varoittanut länttä konflikteista Venäjän kanssa.
– Minulle oli selvää, että Naton ja Euroopan unionin alati itään suuntautuva laajentuminen antoi tälle miehelle (Putinille) syyn lähteä sotaan, Farage kertoi BBC:n haastattelussa.
Faragen viestipalvelu X:ään myöhemmin tekemässä julkaisussa hän selitti, että EU teki väärin pyrkiessään laajentumaan idän suuntaan.
– Olen yksi harvoista, joka on ollut johdonmukainen ja rehellinen Venäjän sodan suhteen. Putin teki väärin hyökätäessään suvereeniin valtioon, ja EU teki väärin laajentuessaan itään. Mitä nopeammin ymmärrämme tämän, sitä lähempänä olemme sodan lopettamista ja rauhan saavuttamista; Farage sanoo X:ssä.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
-
kantavapalju
- Rico Tubbs
- Viestit: 1201
- Liittynyt: Ke Syys 07, 2022 9:09 am
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
↑
Eli ukraina ei voi päättää itsenäisesti omista asioista ?
Eli ukraina ei voi päättää itsenäisesti omista asioista ?
Pikkuryssät Pietarissa näkee pahaa unta, Venäjä on rajamaa ja Suomi valtakunta.