Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11884
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

Mirja11 kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 12:29 am
Pieni liekki kirjoitti: Su Heinä 28, 2024 11:53 pm Olen saanut käsityksen, että sinä haluat keskittyä yksinomaan Annelin tutkimiseen. Minä ja moni muu tiedämme...
Näissä lauseissa ilmaiset suoraan sen, ettei sinulla ole mitään muuta motivaatiota kuin todistaa Uskoasi Annelin syyttömyyteen. Minäkin haluan samaa, mutta sen selvittäminen vaatii muutakin kuin vain uskoa. Voin kuitenkin sanoa, että mikäli sinulla on yhteys Anneliin. Jos Anneli haluaisi lähteä "koekaniininiksi" meidän "siniseen Eevaamme" ja lopputulema olisi, ettei Anneli valehtele niin uskoisin Annelia ehdottomasti.
Minulla on hallussani tietoa, jonka perusteella tiedän ja voin todistaa Annelin - käsittääkseni jopa muista riippumattomasti - syyttömäksi Ulvilan murhaan. Tämä ei ole minulle enää mikään uskon asia, mitä se on kenties joskus alkujaan ollut.

Sinun uskosi vaikuttaa olevan vankkaa laatua, mikäli viiteryhmässäsi edelleen pidetään syyttömäksi todistettua henkilöä syyllisenä tekoihin, jotka on tehnyt joku muu tai joita ei ole koskaan tehtykään. Jos sattuisit oikeassa elämässäsi olemaan viranomaistahon edustaja, niin pyydän sinua olemaan suoraan yhteydessä minuun esimerkiksi yksityisviestillä murhainfon kautta. Yhteistyöllä on mahdollista hoitaa monia asioita eteenpäin. Korostan kuitenkin, että toimin tässä asiakokonaisuudessa puhtaasti yksityishenkilönä ja edustan tällä hetkellä ainoastaan itseäni - toki yhteistyötä useamman muun henkilön kanssa tehden samojen päämäärien hyväksi.
Mirja11 kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 12:29 am
Pieni liekki kirjoitti: Su Heinä 28, 2024 11:53 pm Pystyyköhän Mirja11:n valheenpaljastusmenetelmällä seulomaan valehtelevat asiantuntijat rehellisten joukosta tai petturit organisaatioiden sisältä? ....
Olet jäljillä, mutta uusissa projekteissa keskitytään auttamaan kaikkia...sinuakin. Eikä se ole minun, sillä tässä on ollut useampi kymmenen ihmistä työajan ulkopuolella "harrastamassa". Vaan vastaus kysymykseesi: kyllä, jos tehtävä pystytään määrittelemään riittävän tarkasti. Jos kyse on valehtelemisesta niin kyllä. P.S. Tässäkin asia pitää pitää maltti, kuten olen sanonut. Fakta, totuus, 100% jne...
Yhteiskuntaa ja meistä jokaista hyödyttävien laillisten ja järkevien toimintatapojen ja -menetelmien kehittämisessä olen mielelläni mahdollisuuksien mukaan omalta osaltani mukana.
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Oletko Pieni liekki harkinnut yhteyden ottamista KRP:n jutun tutkimusten käynnistämiseksi samalla ajatuksella kuin linkittämässäni jutussa tehtiin kadonneen lakimiehen kohdalla?

Teillä on aineisto hyvin hallussa ja siitä tutkintaryhmä saisi hyvän lähdön alkaa tutkia vähälle perkaamiselle jääneitä huppumiesvaihtoehtoja.

Ja jos poliisi ei kiinnostu niin aina on käytettävissä julkisuuskortti, eli yhteys johonkin iltapäivälehteen ja siihen artikkeli että juttu tutkittiin aikoinaan huonosti ja nyt olisi aineisto koossa mutta poliisia ei jostain syystä kiinnosta. Onko poliisilla jokin intressi salata jotain? Saisi varmasti vauhtia asiaan.
Vareksenpoikanen
Theo Kojak
Viestit: 1138
Liittynyt: Su Syys 15, 2013 10:35 pm

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Vareksenpoikanen »

ViidakonCasanova kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 3:44 am En ole tutkinut tätä loputtomiin, eli tiedot puutteellisia joiltain osin niin vaikea muodostaa mielipidettä johon olisin erityisen tyytyväinen.

Pidän kuitenkin Annelia todennäköisimpänä syyllisenä. Käytös hätäpuhelun aikana vaikuttaa kylmäveriseltä, vähän kuin mitään hätää ei olisikaan, ei tunne oloaan uhatuksi. Joku muu voisi pelätä henkensä edestä, jos talossa on tunkeutuja joka onnistunut teilaamaan miehensä.

Eniten kysymyksiä herättää jäljet surmapaikalla, kengänjäljet, ikkunan rikkomiset yms. En myöskään löytänyt mistään, oliko Jukan kuolinaikaa määritelty miten tarkalle ajalle? Uskon kuitenkin Annelin surmanneen Jukan, tämän jälkeen lavastanut jälkiä, rikkonut ikkunan, soittanut häkeen ja laittanut nauhurilta ääniä tulemaan. Myös mahdollista, että Jukka oikeasti alkanut ääntelehtimään kesken puhelun ja Anneli tajunnut tehneensä virheen.

Kuitenkin paljon muuttujia joihin en osaa ottaa kantaa, lasten käytös, vaativaa lavastaa rikospaikka epäonnistumatta yms.

Noin 70% varmuudella pidän Annelia syyllisenä.
Mielenkiintoista ja tervetuloa näille rattaille! Uudet tuulet ovat tervetulleita.
Voin sanoa että et ole ainut tämän maan kamaralla joka pitää Aueria 70%.n varmuudella miehensä surmaajana.
Luultavasti suurin osa suomalaisista on kanssasi samaa mieltä.

Tilanne on vaikea. Hän on syytön. https://oikeus.fi/hovioikeudet/vaasanho ... 35081.html
Vaasan hovioikeuden ratkaisussa kerrotaan tarkkaan noista kaikista esittämistäsi asioista, ja selitetään miten ne eivät kuitenkaan ole tukemassa Auerin syyllisyyttä tai niitä ei ole edes tapahtunut. (nauhalta soittaminen)
Siellä on mukana myös osa asiantuntijalausunnoista perusteluineen.
Löytyy myös Jukka S. Lahden kuolinaika.

Tuo Vaasan hovioikeuden ratkaisu ja siinä kerrotut tapahtumankulut on kaikkein luotettavin materiaali tällä hetkellä.

Puutteellinen on mielestäni ainoastaan tieto Jukka S. Lahden kotiintuloajasta Turusta.
Siellä sanotaan n. klo: 23:00. Se on Auerin arvio kotiintuloajasta, mutta hän on tiettävästi lähtenyt Turusta klo: 22:00 joten kotiin tuloajan on pitänyt olla klo: 24: 00 jälkeen.
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11884
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

Joosua kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 11:49 am Oletko Pieni liekki harkinnut yhteyden ottamista KRP:n jutun tutkimusten käynnistämiseksi samalla ajatuksella kuin linkittämässäni jutussa tehtiin kadonneen lakimiehen kohdalla?
Kiitos kysymästä. Kyllä olen harkinnut.
Joosua kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 11:49 am Teillä on aineisto hyvin hallussa ja siitä tutkintaryhmä saisi hyvän lähdön alkaa tutkia vähälle perkaamiselle jääneitä huppumiesvaihtoehtoja.
Poliisilla on halutessaan kaikki avaimet käsissään ratkaista Jukka S. Lahden selvittämätön murha.
Joosua kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 11:49 am Ja jos poliisi ei kiinnostu niin aina on käytettävissä julkisuuskortti, eli yhteys johonkin iltapäivälehteen ja siihen artikkeli että juttu tutkittiin aikoinaan huonosti ja nyt olisi aineisto koossa mutta poliisia ei jostain syystä kiinnosta. Onko poliisilla jokin intressi salata jotain? Saisi varmasti vauhtia asiaan.
Jos minulta kysytään, niin poliisilla pitäisi olla tahtoa ja valmiudet lähteä avaamaan vaikka tältä istumalta Ulvilan murhatutkinta uudelleen. Annelin ja hänen entisen miesystävänsä serituomioiden purkuasialla ei ole mitään tekemistä Ulvilan murhatapauksen kanssa, joten poliisilla ei käsittääkseni ole tarvetta odottaa korkeimman oikeuden kannanottoa väärien tuomioiden purkuasiaan.

Oliko Ilpo Härmäläisen murhaaja syyllistynyt muihin rikoksiin niiden vuosien aikana, jolloin hän kulki vapaana murhan ollessa selvittämättä? Toivotaan, että Ulvilan tappajakin on pystynyt hillitsemään äkkipikaisen ja kiivaan luonteensa eikä ole syyllistynyt väkivaltarikoksiin enää Tähtisentiellä tekemiensä veritekojen jälkeen.
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Pieni liekki kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 7:53 pm

Oliko Ilpo Härmäläisen murhaaja syyllistynyt muihin rikoksiin niiden vuosien aikana, jolloin hän kulki vapaana murhan ollessa selvittämättä? Toivotaan, että Ulvilan tappajakin on pystynyt hillitsemään äkkipikaisen ja kiivaan luonteensa eikä ole syyllistynyt väkivaltarikoksiin enää Tähtisentiellä tekemiensä veritekojen jälkeen.
Ilpo Härmäläisen murhaaja ei sen mukaan mitä siitä oli julkisuudessa infoa, ollut mikään varsinainen ammatti- tai taparikollinen. Hänellähän oli meneillään joku talousrikos johon hän tarvitsi lakimiehen apua, joka oli murhajutun keskiössä. En tiedä oliko hänellä muita rikoksia isommin tilillään, toki joku muu talousjuttu tai verosäätö on voinut hyvin olla mutta ei kai mitään väkivalta- tai isompia omaisuusjuttuja. Ja motiiviksi murhaan muodostui se että Hämäläinen alkoi osoittaa halua ilmoittaa talousjutusta poliisille. Tämä olisi ollut merkittävä vastoinkäyminen tekijälle ja yhdistyneenä tekijän erittäin äkkipikaiseen luonteeseen sekä valmiuteen käyttää kovaa väkivaltaa kuten käyttä ampuma-asetta, johti tekoon. Eli kyse oli täsmäväkivallasta, jos näin voi sanoa.

En usko hänen syyllistyneen muihin rikoksiin koska ei välttämättä tullut painavaa syytä, ja toiseksi hän varmasti ymmärsi että oli viisasta elää niin ettei herätä suuremmin huomiota.

Lahden murhaajalla on voinut olla varsin samankaltainen tilanne. Hyvä syy teolle, valmius tehdä teko ja eläminen teon jälkeen suuremmin huomiota herättämättä.
ViidakonCasanova

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja ViidakonCasanova »

Vareksenpoikanen kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 6:15 pm
ViidakonCasanova kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 3:44 am En ole tutkinut tätä loputtomiin, eli tiedot puutteellisia joiltain osin niin vaikea muodostaa mielipidettä johon olisin erityisen tyytyväinen.

Pidän kuitenkin Annelia todennäköisimpänä syyllisenä. Käytös hätäpuhelun aikana vaikuttaa kylmäveriseltä, vähän kuin mitään hätää ei olisikaan, ei tunne oloaan uhatuksi. Joku muu voisi pelätä henkensä edestä, jos talossa on tunkeutuja joka onnistunut teilaamaan miehensä.

Eniten kysymyksiä herättää jäljet surmapaikalla, kengänjäljet, ikkunan rikkomiset yms. En myöskään löytänyt mistään, oliko Jukan kuolinaikaa määritelty miten tarkalle ajalle? Uskon kuitenkin Annelin surmanneen Jukan, tämän jälkeen lavastanut jälkiä, rikkonut ikkunan, soittanut häkeen ja laittanut nauhurilta ääniä tulemaan. Myös mahdollista, että Jukka oikeasti alkanut ääntelehtimään kesken puhelun ja Anneli tajunnut tehneensä virheen.

Kuitenkin paljon muuttujia joihin en osaa ottaa kantaa, lasten käytös, vaativaa lavastaa rikospaikka epäonnistumatta yms.

Noin 70% varmuudella pidän Annelia syyllisenä.
Mielenkiintoista ja tervetuloa näille rattaille! Uudet tuulet ovat tervetulleita.
Voin sanoa että et ole ainut tämän maan kamaralla joka pitää Aueria 70%.n varmuudella miehensä surmaajana.
Luultavasti suurin osa suomalaisista on kanssasi samaa mieltä.

Tilanne on vaikea. Hän on syytön. https://oikeus.fi/hovioikeudet/vaasanho ... 35081.html
Vaasan hovioikeuden ratkaisussa kerrotaan tarkkaan noista kaikista esittämistäsi asioista, ja selitetään miten ne eivät kuitenkaan ole tukemassa Auerin syyllisyyttä tai niitä ei ole edes tapahtunut. (nauhalta soittaminen)
Siellä on mukana myös osa asiantuntijalausunnoista perusteluineen.
Löytyy myös Jukka S. Lahden kuolinaika.

Tuo Vaasan hovioikeuden ratkaisu ja siinä kerrotut tapahtumankulut on kaikkein luotettavin materiaali tällä hetkellä.

Puutteellinen on mielestäni ainoastaan tieto Jukka S. Lahden kotiintuloajasta Turusta.
Siellä sanotaan n. klo: 23:00. Se on Auerin arvio kotiintuloajasta, mutta hän on tiettävästi lähtenyt Turusta klo: 22:00 joten kotiin tuloajan on pitänyt olla klo: 24: 00 jälkeen.
Kiitoksia linkistä, ulkopuolisen tekijän mahdollisuus kyllä vahvana mielessä. Siinä vielä erikseen mietittävä, oliko tekijä täysin ulkopuolinen vai Annelin tuttu. Joku nimimerkki kirjoitti toisessa ketjussa punaisesta Mazdasta, mankimoposta ja veitsestä. Se vaikutti todella mielenkiintoiselta tutkintalinjalta. Vahvistaisi tuntemattoman huppumiehen osuutta kyllä todella paljon jos asialla todettaisiin yhteys murhaan.
Avatar
Koti-Columbo
Harjunpää
Viestit: 292
Liittynyt: Ti Syys 02, 2014 8:28 pm

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Koti-Columbo »

Pieni liekki kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 7:53 pm Oliko Ilpo Härmäläisen murhaaja syyllistynyt muihin rikoksiin niiden vuosien aikana, jolloin hän kulki vapaana murhan ollessa selvittämättä? Toivotaan, että Ulvilan tappajakin on pystynyt hillitsemään äkkipikaisen ja kiivaan luonteensa eikä ole syyllistynyt väkivaltarikoksiin enää Tähtisentiellä tekemiensä veritekojen jälkeen.
Onkohan kovinkaan "hedelmällistä" verrata noita kahta tapausta tai -tekijää toisiinsa? On aika oletettavaa että myöskään Ulvilan murhaaja ei ole tehnyt toista henkirikosta. Yksittäiset murhat taitavat olla myös aika yksilöllisiä tapauksia ja niiden keskinäinen vertailu ei taida tuottaa juurikaan mitään lisäarvoa toisiinsa nähden.
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Koti-Columbo kirjoitti: Ti Heinä 30, 2024 12:25 am
Pieni liekki kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 7:53 pm Oliko Ilpo Härmäläisen murhaaja syyllistynyt muihin rikoksiin niiden vuosien aikana, jolloin hän kulki vapaana murhan ollessa selvittämättä? Toivotaan, että Ulvilan tappajakin on pystynyt hillitsemään äkkipikaisen ja kiivaan luonteensa eikä ole syyllistynyt väkivaltarikoksiin enää Tähtisentiellä tekemiensä veritekojen jälkeen.
Onkohan kovinkaan "hedelmällistä" verrata noita kahta tapausta tai -tekijää toisiinsa? On aika oletettavaa että myöskään Ulvilan murhaaja ei ole tehnyt toista henkirikosta. Yksittäiset murhat taitavat olla myös aika yksilöllisiä tapauksia ja niiden keskinäinen vertailu ei taida tuottaa juurikaan mitään lisäarvoa toisiinsa nähden.
En osaa sanoa tuosta vertaamisen hyödyllisyydestä. Joku minua viisaampi voi ehkä tehdä sen. Tekoinahan nuo olivat hyvin erilaisia.
Mirja11
Nikke Knatterton
Viestit: 163
Liittynyt: Ma Marras 13, 2023 4:56 pm

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Mirja11 »

Pieni liekki kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 6:06 am Minulla on hallussani tietoa, jonka perusteella tiedän ja voin todistaa Annelin - käsittääkseni jopa muista riippumattomasti - syyttömäksi Ulvilan murhaan. Tämä ei ole minulle enää mikään uskon asia, mitä se on kenties joskus alkujaan ollut.
No, uskon asialta tuo kyllä minusta vaikuttaa, kun kerrot täällä asiasta, mutta et (nähtävästi) ole kertonut tietojasi viranomaisille.
Pieni liekki kirjoitti: Ma Heinä 29, 2024 6:06 am Sinun uskosi vaikuttaa olevan vankkaa laatua, mikäli viiteryhmässäsi edelleen pidetään syyttömäksi todistettua henkilöä syyllisenä tekoihin, jotka on tehnyt joku muu tai joita ei ole koskaan tehtykään.

En oikein ymmärrä mitä tarkoitat tässä "viiteryhmällläni"? Itse koen olevani asiassa yksi harvoista puolueettomista, joka ymmärtää tilanteen. Eli, henkirikos on ratkaisematta, ja sekä huppiksen olemassaololle, että Annelin vähintäänkin osasyyllisyydelle on molemmille painavat perusteet. En edelleenkään "usko" mihinkään, mutta haluaisin kuiitenkin "uskoa" huppiksen olemassaoloon.
Avatar
Cohle
Martin Riggs
Viestit: 644
Liittynyt: Ke Elo 23, 2023 8:51 pm

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Cohle »

Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

- 1000 % varmuudella Anneli Auer.
Kun ei tee mitään, niin ei tee mitään väärinkään.
Vareksenpoikanen
Theo Kojak
Viestit: 1138
Liittynyt: Su Syys 15, 2013 10:35 pm

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Vareksenpoikanen »

Kuka murhasi Jukka S. Lahden?
Lähihistoriassa on keskusteltu murhan tekijästä uskonasiana.
Uskon vastakohta ei ole tieto. Vaan uskon vastakohta on epäusko. Toisin sanoen usko ja tieto kulkevat käsikkäin ja epäusko pyrkii kumoamaan sekä uskon että tiedon.
MikaK
Christopher Lorenzo
Viestit: 1551
Liittynyt: Ke Syys 18, 2019 9:29 pm

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja MikaK »

Pieni liekki kirjoitti: Su Heinä 28, 2024 11:53 pm Ei minua haittaisi, vaikka kaikki Ulvilan murhasta jossain vaiheessa epäillyt henkilöt laitettaisiin valheenpaljastuskokeeseen. Anneli on siinä jo ollut ja hänen vastauksensa olivat ainakin minusta aivan järkeenkäypiä.
Anneli "reputti" tuon valheenpaljastustestin suorastaan karmaisevalla tavalla. Hän reagoi poikkeuksellisesti eli testin mukaan puhui muunneltua totuutta juuri silloin ja vain silloin kun kysyttiin Lahden murhavälineestä ja murhaajasta. Valitettavasti Suomessa ko. testille ei syytemielessä anneta painoarvoa.

Auer reagoi poikkeavasti kysyttäessä seuraavia kysymyksiä:

1. Surmattiinko Jukka Lahti kirveellä? 2. Surmasitko sinä Jukka Lahden? 3. Tiedätkö Jukka Lahden surmaajan henkilöllisyyden? 4. Tunnetko Jukka Lahden surmaajan?
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11884
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

Cohle kirjoitti: Ti Heinä 30, 2024 11:14 am Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

- 1000 % varmuudella Anneli Auer.
Kiva huomata, että edes yksi satunnainen vierailija tässä osiossa on supervakuuttunut Auerin syyttömyydestä. Olen tismalleen samaa mieltä kanssasi. Anneli Auer on + 1000 %:lla varmuudella syytön miehensä murhaan.
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Avatar
Cohle
Martin Riggs
Viestit: 644
Liittynyt: Ke Elo 23, 2023 8:51 pm

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Cohle »

Pieni liekki kirjoitti: Ti Heinä 30, 2024 5:54 pm
Kiva huomata, että edes yksi satunnainen vierailija tässä osiossa on supervakuuttunut Auerin syyttömyydestä. Olen tismalleen samaa mieltä kanssasi. Anneli Auer on + 1000 %:lla varmuudella syytön miehensä murhaan.[/quote]


Hehee :D

No, tiedät mitä tarkoitan. Anneli did it. Huonon poliisityön myötä tämä(kin) on avoin tapaus.

Asioiden väkisinmysteeriyttäminen on, jälleen kerran, tuonut mukanaan korvaamatonta viihdearvoa.
Kun ei tee mitään, niin ei tee mitään väärinkään.
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11884
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: Kuka murhasi Jukka S. Lahden?

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

Cohle kirjoitti: Ti Heinä 30, 2024 8:36 pm
Pieni liekki kirjoitti: Ti Heinä 30, 2024 5:54 pm Kiva huomata, että edes yksi satunnainen vierailija tässä osiossa on supervakuuttunut Auerin syyttömyydestä. Olen tismalleen samaa mieltä kanssasi. Anneli Auer on + 1000 %:lla varmuudella syytön miehensä murhaan.
Hehee :D

No, tiedät mitä tarkoitan. Anneli did it. Huonon poliisityön myötä tämä(kin) on avoin tapaus.

Asioiden väkisinmysteeriyttäminen on, jälleen kerran, tuonut mukanaan korvaamatonta viihdearvoa.
Joillekin tuntuu olevan vaikeaa ymmärtää, mitä tarkoittaa, kun henkilön todetaan olevan syytön tekoihin, joista häntä on väärin perustein syytetty. Annelille on maksettu korvauksia siitä, että hän on istunut syyttömänä vankilassa teosta, jonka tekijä kulkee vielä toistaiseksi vapaana.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/35cc ... a5df997208
...
Vapautensa aiheettomasti yli vuorokaudeksi menettäneelle voidaan maksaa kansankielellä niin sanottua koppikorvasta vapaudenmenetyksen aiheuttamista kuluista, ansion- tai elatuksenmenetyksestä sekä kärsimyksestä.

Tunnetuin tapaus lienee Anneli Auerin Suomen valtiolta saama yli 510 000 euron koppikorvaus, kun hänet todettiin syyttömäksi Jukka S. Lahden murhaan. Auer oli vapautensa menettäneenä yli 600 vuorokautta. Iltalehti julkaisi kesäkuussa artikkelin, johon on listattu Suomen suurimmat siihen mennessä maksetut koppikorvaukset.
...
Kyllä tässä edelleen töitä tehdään, että oikea tekijä saadaan jonain päivänä syytettyjen penkille murhasta ja kenties myös murhan yrityksestä, eli teoista, joihin hän syyllistyi 1.12.2006.
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Vastaa Viestiin